Opactwo benedyktynów w Tyńcu

You are here

Najczęściej czytane w 2018 roku. 20 najpopularniejszych artykułów o podróżach

Wiślana Trasa Rowerowa! To wciąż pierwszy z najchętniej czytanych naszych artykułów o turystyce rowerowej. W czołówce są jeszcze Velo Dunajec i szlak wokół Tatr - nowe trasy rowerowe w Małopolsce zdominowały tegoroczną czołówkę. To jeszcze jeden dowód na to, że infrastruktura rowerowa budowana według europejskich standardów cieszy się największym zainteresowaniem wśród turystów w Polsce. Podobną popularnością do tras Velo Małopolska cieszyły się tylko szlaki Kaszubskiej Marszruty w Borach Tucholskich. Do najpopularniejszych relacji z zagranicy należały opisy rowerowych tras w Niemczech, w tym szlak rowerowy wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego oraz trasa wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry. Wysoko znalazły się zawsze popularne miejsca jak duński Bornholm, czeskie Morawy czy Norwegia fiordów.

Obserwuj Znajkraj na Facebooku i Instagramie!

Nasi Partnerzy

Ubezpieczenie rowerzysty i roweru
Bird.pl. Wędrowne wczasy rowerowe
Wędrowne wczasy rowerowe
Przyczepki i sakwy rowerowe
Szlaki rowerowe w Niemczech

Zobacz też szlaki rowerowe w Polsce i szlaki rowerowe w Niemczech.

Wiślana Trasa Rowerowa w Małopolsce
Wiślana Trasa Rowerowa w Małopolsce

Wiślana Trasa Rowerowa. Małopolska na rowery!

Pierwsza trasa rowerowa w Polsce, która atrakcyjnością i wygodą podróżowania może równać się z trasami rowerowymi w Europie, po raz drugi z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w naszych rocznych statystykach. Podczas mojego przejazdu gotowych było około 130 kilometrów gotowych asfaltowych tras po wałach przeciwpowodziowych Wisły. Dzisiaj jest jeszcze lepiej - powstał most koło Skawiny i brakujący odcinek koło Myślenic. Niestety, sam Kraków zaległościami w budowie Wiślanej Trasy Rowerowej wciąż zniechęca do siebie rowerowych turystów.

Więcej: Wiślana Trasa Rowerowa. Małopolska na rowery!

Szlak rowerowy Kaszubskiej Marszruty w Borach Kaszubskich
Szlak rowerowy Kaszubskiej Marszruty w Borach Kaszubskich

Kaszubska Marszruta. Bory Tucholskie na rowerze

Po huraganie i wielkich zniszczeniach, jakie przyniosło przejście żywiołu przez Bory Tucholskie, w poprzednim roku zamknięta była część szlaków Kaszubskiej Marszruty. Mimo to popularność naszego tekstu nie zmalała, a wielu turystów z premedytacją wybierało Kaszubską Marszrutę na miejsce rowerowych wakacji, by wspomóc lokalną społeczność. Obecnie wszystkie problemy na trasach zostały usunięte, a uszkodzone nawierzchnie leśnych tras rowerowych naprawione. Kaszubska Marszruta wciąż jest jedyną siecią dróg rowerowych tego typu w Polsce.

Więcej: Kaszubska Marszruta. Bory Tucholskie na rowerze

Inwersja termiczna nad Kotliną Liptowską
Inwersja termiczna nad Kotliną Liptowską

Rowerowa wycieczka dookoła Tatr

Na szlaku rowerowym wokół Tatr w zeszłym roku powstały kolejne nowe fragmenty trasy i wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek popularności tego szlaku. W tej chwili szlak jest popularny wśród rowerzystów szosowych i bardziej zaawansowanych turystów, jednak budowana infrastruktura zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie, sprawi, iż piękna rowerowa pętla wokół najpiękniejszych polskich gór dostępna będzie również dla mniej wprawionych turystów. Nowa trasa niestety ominie Szczyrbskie Jezioro i tego widoku już nie powtórzycie.

Więcej: Rowerowa wycieczka dookoła Tatr

Szlak rowerowy Velo Dunajec w Małopolsce
Szlak rowerowy Velo Dunajec w Małopolsce

Velo Dunajec. Najpiękniejszy szlak rowerowy w Polsce

Największa popularność szlaku Velo Dunajec, biegnącego spod Tatr, pod Gorcami, przez Pieniński Przełom Dunajca i dalej ku Wiśle dopiero przed nim. Wciąż trwają prace nad efektowną częścią trasy nad Jeziorem Czorsztyńskim, budowane są fragmenty między Krościenkiem nad Dunajcem a Nowym Sączem, a także kilka rowerowych mostów i kładek na tym odcinku. O przepięknej rowerowej trasie budowanej wzdłuż Dunajca pisaliśmy biorąc udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów organizowanych przez Polską Organizacją Turystyczną.

Więcej: Velo Dunajec. Najpiękniejszy szlak rowerowy w Polsce

Święte Skały na Bornholmie
Święte Skały na Bornholmie

W trzy dni dookoła Bornholmu

Dzięki niedalekiemu położeniu, wygodnym połączeniom promowym i przyjaznej infrastrukturze Bornholm jest wciąż jednym z ulubionych celów wakacyjnych rowerowych wyjazdów z Polski. Kilka dni spędzonych na wyspie pozwala na zjechanie wszystkich rowerowych szlaków i zwiedzenie wszystkich lokalnych atrakcji. Mam jednak cichą nadzieję, że nowe trasy rowerowe budowane w Polsce odbiorą Bornholmowi część turystów. Że zamiast poznawać rowerowy Bornholm, Polacy zaczną odkrywać rowerową Małopolskę, Bory Tucholskie i - wkrótce - Pomorze Zachodnie.

Więcej: W trzy dni dookoła Bornholmu

Szlak Green Velo na Podkarpaciu
Szlak Green Velo na Podkarpaciu

Podkarpackie Green Velo. Z Przemyśla do Rzeszowa

Nawet jeśli mocno niedoskonały, Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo jest wciąż popularną trasą długodystansowych wakacyjnych podróży po Polsce. Wysokie miejsce relacji z najbardziej zróżnicowanego odcinka szlaku między Przemyślem a Rzeszowem jest również znakiem niesłabnącego zainteresowania atrakcjami polskiej ściany wschodniej. Mimo rozwoju w Polsce dużo wygodniejszej rowerowej infrastruktury w innych regionach, do rowerowej podróży po Podkarpaciu przez Pogórze Przemyskie i Pogórze Dynowskie zachęcam wciąż tak samo mocno.

Więcej: Podkarpackie Green Velo. Z Przemyśla do Rzeszowa

Szlak rowerowy Morza Bałtyckiego w Niemczech
Szlak rowerowy Morza Bałtyckiego w Niemczech

Szlak wybrzeża Morza Bałtyckiego. Rowerem po Niemczech

Szlak rowerowy wzdłuż niemieckiej części wybrzeża Morza Bałtyckiego jest jedną z najbardziej atrakcyjnych tras rowerowych w Niemczech i jedną z tych najchętniej wybieranych przez turystów z Niemiec i z zagranicy. Szlak prowadzący przez atrakcyjne nadmorskie krajobrazy, niewielkie bałtyckie kurorty, a także rezerwaty przyrody i park narodowy, odwiedza również leżące w pobliżu wybrzeża miasta, łącząc walory przyrodnicze rowerowej wędrówki z historycznymi. Na nadbałtyckim szlaku leżą m.in. Lubeka, Wismar, Rostock i Stralsund.

Więcej: Szlak wybrzeża Morza Bałtyckiego. Rowerem po Niemczech

Okolice Mikulova na Morawach
Okolice Mikulova na Morawach

Rowerowe Morawy Południowe

Trasy rowerowe na czeskich Morawach Południowych zaskoczyły nas nieznaną jeszcze wtedy w Polsce wygodą podróżowania rowerem. Dwupasmowe asfaltowe szosy, prowadzące pomiędzy pięknymi morawskimi miastami, także pomiędzy licznymi morawskimi winnicami, przyciągają tu turystów z całej Europy. Podczas naszej krótkiej wyprawy byliśmy nawet świadkami rowerowych korków na nadrzecznej trasie rowerowej wzdłuż Morawy. Na popularność Moraw Południowych w Polsce dodatkowo wpływa niewielka odległość od granicy i wygodny dojazd.

Więcej: Rowerowe Morawy Południowe

Szlak rowerowy Odra-Nysa w Niemczech
Szlak rowerowy Odra-Nysa w Niemczech

Szlak rowerowy Odra-Nysa. Rowerem wzdłuż granicy

Odwiedzony przeze mnie dopiero w zeszłym roku niemiecki szlak rowerowy wzdłuż naszej zachodniej granicy zaskoczył mnie wieloma ciekawymi miejscami, niesamowitym kontaktem z naturą i bardzo dużym udziałem infrastruktury rowerowej wysokiej jakości. Jakość podróżówania po szlaku Odra-Nysa porównałem nawet do drogi rowerowej Menu, którą odwiedziliśmy kilka miesięcy wcześniej. Wydaje mi się nawet, że to najlepsza długodystansowa propozycja dla rowerowych rodzin spośród wszystkich tras w Polsce i w bezpośrednim jej sąsiedztwie.

Więcej: Szlak rowerowy Odra-Nysa. Rowerem wzdłuż granicy

Droga rowerowa Menu w Würzburgu we Frankonii
Droga rowerowa Menu w Würzburgu we Frankonii

Frankonia. Romantyczna podróż przez Niemcy

Majowa wyprawa po drodze rowerowej wzdłuż rzeki Men była naszym najciekawszym, najlepszym wyjazdem rowerowym po Niemczech. Kilkaset kilometrów z Bayreuth do Frankfurtu nad Menem pokonanych w długi weekend majowy było przygodą rowerową z najwyższej półki. Wśród miast na trasie są między innymi niezwykle atrakcyjne Bamberg i Würzburg - pierwsze będące nieformalną stolicą Frankonii "piwnej", drugie "winnej". Frankonia jest miejscem o największej liczbie browarów i jednym z najbardziej znanych regionów winiarskich w Europie.

Więcej: Frankonia. Romantyczna podróż przez Niemcy

Góry Rodniańskie w Maramureszu w Rumunii
Góry Rodniańskie w Maramureszu w Rumunii

Rumunia na rowerze: Maramuresz i Bukowina

Rumuński Maramuresz jest jednym z ostatnich tak atrakcyjnych, tak naturalnych regionów w Europie. Wyjątkowa, drewniana architektura, serdeczni i gościnni mieszkańcy, bogata lokalna kultura i piękne krajobrazy - naprawdę, trudno o inne takie miejsca w Europie. Sąsiednią Bukowinę u podnoża Karpat zamieszkuje polska mniejszość narodowa, która serdecznie gości turystów z Polski. Wyjątkową atrakcją rumuńskiej wyprawy mogą być uroczystości Święta Wniebowzięcia NMP, obchodzonego tu w wyjątkowy sposób. W górach uwaga na niedźwiedzie!

Więcej: Rumunia na rowerze: Maramuresz i Bukowina

Droga rowerowa w Val di Sole w Trentino
Droga rowerowa w Val di Sole w Trentino

Dookoła Trentino. Rowerem po Dolomitach

Tydzień spędzony na drogach rowerowych włoskiego regionu Trentino był jednym z moich najbardziej pamiętnych wyjazdów. Trasy tylko dla rowerzystów układają się w wygodną pętlę, po której można objechać prawie cały region. Włoska kuchnia, szczyty Alp i Dolomitów, świetne trasy prowadzące dolinami wzdłuż górskich rzek również Wasz wyjazd zrobią niezapomnianym. Jeden z fragmentów trasy wokół Trentino prowadzi po drodze rowerowej po dawnej linii kolejowej, zaliczając po drodze kilka oświetlonych tuneli - najlepiej trafic tu w upalny, letni dzień.

Więcej: Dookoła Trentino. Rowerem po Dolomitach

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd w województwie śląskim
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd w województwie śląskim

Szlak Orlich Gniazd. Śląskie na rowerze

Szlak Orlich Gniazd w województwie śląskim to jeden z niewielu przedstawicieli starej turystycznej szkoły w tym zestawieniu. Brak inwestycji w rowerową infrastrukurę - poza drogami rowerowymi w okolicach Żarek i Mirowa - region nadrabia niezwykłą atrakcyjnością krajoznawczą i krajobrazową. Niezwykle efektowne jurajskie warownie, także w części lub w całości odbudowywane, stanowią wciąż magnes dla tysięcy turystów, w tym rowerowych, podróżujących po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej po mało wygodnych drogach publicznych, leśnych i polnych.

Więcej: Szlak Orlich Gniazd. Śląskie na rowerze

Początek Naeroyfjordu w Norwegii
Początek Naeroyfjordu w Norwegii

Rowerem wokół fiordów zachodniej Norwegii

Norwegia jest krajem stworzonym do turystyki rowerowej. Kraj słynący z niezwykłych nadmorskich krajobrazów, pociętych urwiskami fiordów, niesłusznie cieszy się złą sławą panującej tu deszczowej pogody. Podczas naszego dwutygodniowego pobytu deszczu było niewiele, co pozwoliło nam pokonać całą pętlę po fiordach zachodniej Norwegii z początkiem i końcem na lotnisku pod Bergen. Długie odcinki naszej trasy pokonaliśmy jadąc wzdłuż najdłuższych znanych fiordów Norwegii - Hardanger- i Sognefjordu. W tym drugim widzieliśmy nawet morświny.

Więcej: Rowerem wokół fiordów zachodniej Norwegii

Rzepakowe pole na Kociewiu
Rzepakowe pole na Kociewiu

Kociewskie Trasy Rowerowe. Pomorskie kołem się kręci

Pomorskie Kociewie jest jednym z tych niewielu małych regionów w Polsce, które widzą przyszłość w turystyce rowerowej. Po obszarze regionu biegną Kociewskie Trasy Rowerowe prowadzące do wszystkich atrakcjach regionu. Wśród tych najbardziej znanych jest pięknie położony zamek w Gniewie i katedra w Pelplinie wraz z jednym z kilku ocalałych egzemplarzy biblii Gutenberga. Wyjątkowym okresem na wizytę jest wiosna, gdy wśród żółtych rzepakowych pól można zobaczyć ogromnego pawia. Wkrótce pobiegnie tędy pomorski odcinek nowej Wiślanej Trasy Rowerowej.

Więcej: Kociewskie Trasy Rowerowe. Pomorskie kołem się kręci

Kanał Haweli i główne koryto Łaby w Brandenburgii
Kanał Haweli i główne koryto Łaby w Brandenburgii

Brandenburgia: trasy rowerowe wzdłuż Łaby i Haweli

Nasza kolejna wyprawa dookoła ulubionej Brandenburgii prowadziła po popularnych nadrzecznych szlakach rowerowych wzdłuż słynnej Łaby i kameralnej Haweli. Z niewielkiego Lenzen nad Łabą przez Wittenberge i Havelberg mijając po drodze dziesiątki innych rowerowych podróżników dotarliśmy do podberlińskiego Havellandu, popularnego miejsca wypoczynku mieszkańcow berlińskiej metropolii. Końcowym punktem wyprawy był bogaty w architektoniczne atrakcje Poczdam, stolica Brandenburgii, uważany przez wielu za miasto ciekawsze od Berlina.

Więcej: Brandenburgia: trasy rowerowe wzdłuż Łaby i Haweli

Bystrzycka Magistrala Rowerowa przed Starą Bystrzycą
Bystrzycka Magistrala Rowerowa przed Starą Bystrzycą

Beskid Żywiecki i Kisuce. Rowerem po pograniczu polsko-słowackim

Trasa rowerowa po polskim Beskidzie Żywieckim i sąsiednich Kisucach na Słowacji to przyjemna propozycja na aktywny weekend po polsko-słowackim pograniczu. Jedną z atrakcji przejazdu po słowackiej stronie jest ponad 20-kilometrowa Bystrzycka Magistrala Rowerowa - droga rowerowa poprowadzona po zlikwidowanej linii kolejowej. Wykorzystanie tego typu nieużywanego obiektu w taki sposób może być jednym z przykładów budowy atrakcyjnej infrastruktury rowerowej przez polskie gminy. Rowerową wycieczkę można połączyć z pieszym spacerem po Beskidzie Żywieckim.

Więcej: Beskid Żywiecki i Kisuce. Rowerem po pograniczu polsko-słowackim

Geotermalny basen w Leirubakki pod Heklą
Geotermalny basen w Leirubakki pod Heklą

Islandia południowa na rowerze

Z bardzo przyjemnymi wrażeniami wylatywaliśmy z Islandii, choć... czy nie spodziewaliśmy się więcej? Może to przez zaledwie dwa tygodnie naszego pobytu, przez tak krótki czas nie zdążyliśmy zachwycić się Islandią bez umiaru? Może południowa Islandia nie daje wyobrażenia, jaka rzeczywiście jest Islandia? Choć na pewno zdążyliśmy polubić ten kraj, liznąć odrobinę islandzkiego klimatu i może zacząć dostrzegać naturę samych Islandczyków. Na pewno za to zaczęliśmy się zastanawiać, jak Islandia wygląda zimą. Może uda się szybko wrócić, tym razem z biegówkami?

Więcej: Islandia południowa na rowerze

Sklep i restauracja w Bolonii w Emilii-Romanii
Sklep i restauracja w Bolonii w Emilii-Romanii

Emilia-Romania i Apeniny. Włochy na rowerze

Podczas naszej podróży pośpiech był ostatnim czego szukaliśmy. Niewielkie dystanse, częste przerwy w przydrożnych barach, cieszenie się piękną pogodą, rozkoszowanie niesamowitymi smakami - chyba pierwszy raz z rowerowej wyprawy urządziliśmy wyjazd w klimacie tak bliskim znaczeniu slow travel. Z zakładanych pięciu dni jazdy, wyszło siedem. I jeszcze dodatkowe dni przerwy. Nawet pisząc ten artykuł co chwilę zauważam, że nie zobaczyliśmy wielu z planowanych miejsc. Czy wymienianie listy zabytków nie byłoby odbieraniem sobie tych wspomnień?

Więcej: Emilia-Romania i Apeniny. Włochy na rowerze

Pałac w Poddębicach w Łódzkiem
Pałac w Poddębicach w Łódzkiem

Po okolicach Łodzi na rowerze

Podczas mojej dwudniowej wycieczki po Łódzkiem nie widziałem przemysłowych klimatów, które nauczyłem się przywoływać myśląc o województwie łódzkim. Nawet mimo panującej jesieni, a monentami - zimy, było bardzo zielono, naturalnie, a kilkunastokrotnie widziane ślady bobrów podkreślały bliskość z naturą. Brakowało dróg rowerowych, jakich coraz więcej w innych województwach w Polsce, ale spokojne, puste asfalty nad Wartą i Nerem gwarantowały bezpieczną jazdę. I te gorące źródła - niby Łódzkie, a tak bardzo Islandia :-)

Więcej: Po okolicach Łodzi na rowerze

Popularne szlaki i regiony rowerowe

Pytania i komentarze

Dodaj Twój komentarz