Na rowerze po łotewskich szlakach EuroVelo

You are here

Cześć! To blog podróżniczy Znajkraj!

Nazywam się Szymon Nitka i jestem turystą rowerowym i narciarskim. A to mój blog podróżniczy Znajkraj. Uprawiam długodystansową turystykę rowerową i zimową turystykę na nartach biegowych. To turystyka kwalifikowana, która wymaga od turysty pewnego przygotowania merytorycznego, kondycyjnego i sprzętowego. Po angielsku nazywa się ją “adventure travel”. Podczas większości turystycznych aktywności towarzyszy mi żona Ola. Jestem autorem wszystkich tekstów i fotografii, a także autorem logotypu, szaty graficznej i większości mechanizmów tego bloga.

Obserwuj Znajkraj na Facebooku i Instagramie, zobacz nowe Ministerstwo Turystyki Rowerowej :-)

Nasi Partnerzy

Szlaki rowerowe w Brandenburgii
Bird.pl. Wędrowne wczasy rowerowe
Wędrowne wczasy rowerowe
Rowery turystyczne
Miejsca Przyjazne Rowerzystom
Rowerem wzdłuż fiordów Norwegii
Rowerem wzdłuż fiordów Norwegii

Jeśli jesteś tu po raz pierwszy

Drogi Gościu, a jeśli jesteś na Znajkraju po raz pierwszy, zapraszam Cię do zestawień, które mogą służyć za streszczenie tego, co można znaleźć na moim blogu podróżniczym. To zapis naszych najlepiej wspominanych wycieczek i wypraw rowerowych, a jednocześnie informacje o najlepszych trasach rowerowych w Polsce, w Niemczech i w Europie:

najlepsze szlaki rowerowe w Polsce
najlepsze szlaki rowerowe w Niemczech
najlepsze szlaki rowerowe w Europie

Rowerowa majówka na niemieckim wybrzeżu Bałtyku
Rowerowa majówka na niemieckim wybrzeżu Bałtyku

Początki w Szkolnym Kole Krajoznawczo-Turystycznym PTTK

Miałem to ogromne szczęście, że do turystyki - gdy byłem kilkulatkiem - zachęciła mnie Matka. Później w szkole podstawowej trafiłem do PTTK, a w nim na ludzi, którzy turystyczną pasję zaszczepili we mnie na całe życie. Najwięcej zawdzięczam ś.p. Elżbiecie Bural - pierwszej nauczycielce geografii i opiekunowi Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego. Cotygodniowe wycieczki piesze, nocne rajdy turystyczne, spacery krajoznawcze po Trójmieście, konkursy i turnieje krajoznawcze nauczyły mnie patrzyć z ciekawością na świat.

Wyprawa rowerowa przez Alpy Wschodnie
Wyprawa rowerowa przez Alpy Wschodnie

Ogólnopolskie Wysokokwalifikowane Rajdy Piesze z Bąbelkami

Potem był Klub Turystów Pieszych “Bąbelki”, a wśród klubowej starszyzny bracia Strojni - Stanisław i ś.p. Krzysztof. Bogato ilustrowane książeczki potwierdzeń odznak krajoznawczych PTTK Staszka Strojnego były dla nas młodych niedoścignionym wzorem dokumentowania turystycznych aktywności. W turystycznym kalendarzu najważniejsze wtedy były dwutygodniowy wakacyjny Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy organizowany co roku w innym województwie i coroczna październikowa Wyrypa po żółtym Szlaku Trójmiejskim - pierwsze i drugie organizowane są do dzisiaj.

Wiślana Trasa Rowerowa w Małopolsce
Wiślana Trasa Rowerowa w Małopolsce

Turystyczne imprezy na orientację z Neptunem

Z częścią młodych Bąbli trafiłem później do Klubu Imprez na Orientację “Neptun”, który okazał się prawdziwą “kuźnią” turystycznych kadr Trójmiasta. Każdy z chłopaków kierujących kiedyś Neptunem dzisiaj jest człowiekiem-instytucją na ogólnopolskiej arenie. Karol Kalsztein organizuje znane Harpagany, w imprezach przygodowych organizowanych przez Almanak Wojtka Suchego startują regularnie setki, jeśli nie tysiące osób, a Maciek Sokołowski wybudził z głębokiego turystycznego snu Góry Stołowe i pół Kotliny Kłodzkiej. To w barwach Neptuna zdobyłem tytuł akademickiego mistrza Polski w indywidualnych marszach na orientację.

Wyprawa po szlaku rowerowym Odra-Nysa
Wyprawa po szlaku rowerowym Odra-Nysa

Blog podróżniczy sposobem na wypalenie zawodowe

Powstanie bloga podróżniczego Znajkraj zawdzięczam jednak nieszczęśliwemu biegowi mojej profesjonalnej kariery. Otóż Znajkraj początkowo miał być jedynie jednym z wielu sposobów na ucieczkę od dewastującego wewnętrznie wypalenia zawodowego, jakie spotkało mnie po kilku latach wyczerpującej pracy w marketingu internetowym. Szybko okazało się, że o turystyce rowerowej, a tym bardziej narciarskiej, pisze niewiele osób i blog zyskał grono czytelników zainteresowanych podróżami rowerowymi, a dla mnie stał się skutecznym sposobem na walkę z depresją i zapaścią zawodową.

Rowerami przez Alpy i Dolomity
Rowerami przez Alpy i Dolomity

Turystyka rowerowa w europejskim stylu

Mój blog podróżniczy jest dziś miejscem, gdzie opisuję nasze najciekawsze rowerowe i narciarskie wycieczki i wyprawy po Polsce i po Europie. Po kilku latach wspólnej jazdy po różnego rodzaju ścieżkach, drogach i szlakach, dzisiaj jesteśmy z Olą gorącymi zwolennikami i promotorami uprawiania turystyki rowerowej w stylu, jaki nazywamy “europejskim”. Bo w Europie od kilku lat podróżuje się rowerem po bezpiecznych, wydzielonych drogach rowerowych, prowadzących przez setki kilometrów przez naturalne krajobrazy w miejsca o wyjątkowej wartości kulturowej i krajoznawczej. Niestety, w Polsce takimi szlakami rowerowymi pochwalić się mogą zaledwie dwa regiony - Małopolska i Pomorze Zachodnie. Naturalnie piszę o nich na Znajkraju... :-)

Rowerem po łotewskiej Łatgalii
Rowerem po łotewskiej Łatgalii

Nominacja do Travelera w kategorii Podróżnik Online

Wśród moich największych blogowych sukcesów jest nominacja do nagrody Podróżnik Online przyznawana przez National Geographic Polska. Wielką radość sprawiła mi również kwalifikacja do Turystycznych Mistrzostw Blogerów organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną. Ogromną satysfakcję czerpię również ze współpracy z Magazynem Turystyki Rowerowej Rowertour - mieliśmy zaszczyt wystąpić już chyba na 10 okładkach tego wyjątkowego pisma, zasłużonego dla rozwoju turystyki rowerowej w Polsce. Jestem również członkiem konsorcjum turystyki aktywnej Polskiej Organizacji Turystycznej. Prowadzę bloga - w mniejszym wymiarze - także dla polskiej edycji pisma National Geographic Traveler i serwisu naTemat.

Rowerami po Norwegii
Rowerami po Norwegii

Współpraca z organizacjami turystycznymi

Przyjemność przynosi mi również współpraca z organizacjami turystycznymi, odpowiedzialnymi za promocję europejskich państw i regionów. Najważniejszym partnerem Znajkraju jest Niemiecka Centrala Turystyki, z którą odkrywamy świetnie szlaki rowerowe w Niemczech. Miałem zaszczyt współpracować także z organizacjami turystycznymi m.in. z Austrii, Włoch czy Słowacji. I oczywiście z regionalnymi organizacjami turystycznymi z Polski, dla których coraz częściej bloger podróżniczy piszący o turystycznej niszy staje się ważnym partnerem.

Wyprawa rowerowa na Łotwie
Wyprawa rowerowa na Łotwie

Pięknych, bezpiecznych rowerowych podróży :-)

Chętnie, choć przeważnie w wolnej chwili, pomagam w wyborze miejsca i trasy na rowerowe wakacje. Jeśli potrzebujesz informacji o którymś z miejsc, regionów które odwiedziliśmy podczas naszych wycieczek i wypraw, pytaj śmiało. Najlepiej, jeśli zadasz pytanie w komentarzach pod artykułem, by udzielona Tobie odpowiedź przydała się jeszcze innym.

Ciekawej lektury, a potem pięknych, bezpiecznych rowerowych podróży! :-)

Pytania i komentarze

Cześć!
Z zainteresowaniem przeczytałem Twoją relację z podroży szlakiem rowerowym nr 2 w Szwajcarii. Lektura ta przywołała wspaniałe wspomnienia ... W ostatnim tygodniu sierpnia 2020 "zaliczyliśmy" w 8-osobowym składzie ten sam odcinek.
Życzę Wam kolejnych wspaniałych wypraw rowerowych!

Gratuluję wspaniałej strony. Życzę, aby Wasze wyprawy były dla innych inspiracją do spędzania wolnego czasu w siodle. A Wam dalszych wojaży np. odwiedzenia Wysp Alandzkich.
Tomek

witam slyszalem ze jezdzisz na pasku zebatym zamiast lancucha,czy moglbys juz ocenic roznice czy jeszcze za wczesnie?gdyz przymiezam sie do zakupu czy warto??pozdrawiam tadeusz wiacek

Czy tworzycie Państwo jakąś stałą grupę na wyprawy rowerowe? Czy organizujecie wyprawy do których można dołączyć?
Pozdrawiam

Bardzo dobry blog. Jedyne czego mi brakuje to jednej mapki zawierającej opisane szlaki. Po kliknięciu na wybrany szlak otwierałaby się strona z opisem :)
Pozdrawiam :)

Dodaj Twój komentarz