Rowerem po Trentino

You are here

Rowerem po Europie. 10 najlepszych szlaków rowerowych [2022]

Turystyka rowerowa w Europie należy do najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. W większości państw Europy długodystansowe trasy rowerowe prowadzą po wygodnych i bezpiecznych drogach rowerowych, biegnących z dala od ruchu samochodowego. W pozostałych turyści rowerowi korzystają z dróg publicznych o ograniczonym dostępie, a także innych o odpowiednio przygotowanej nawierzchni. Poznajcie najlepsze nasze rowerowe wyjazdy po Europie - to gotowe propozycje spędzenia rowerowych wakacji lub kilkudniowego urlopu na świetnych europejskich szlakach rowerowych.

Zobacz również inne długodystansowe szlaki rowerowe w Europie.

Obserwuj Znajkraj na Facebooku i Instagramie!

Nasi Partnerzy

Bird.pl. Wędrowne wczasy rowerowe
Wędrowne wczasy rowerowe
Ubezpieczenie rowerzysty i roweru
Szlaki rowerowe w Niemczech
Przyczepki i sakwy rowerowe
Szlak rowerowy Renu w Szwajcarii
Szlak rowerowy Renu w Szwajcarii

Szlak rowerowy Renu (Rhein-Route) - Szwajcaria

Pierwsze miejsce naszej listy najlepszych tras rowerowych w Europie po ktorych podróżowaliśmy zajmuje Szwajcaria, a w niej pełen ciekawych miejsc szlak rowerowy rzeki Ren. To część europejskiej trasy rowerowej EuroVelo 15, na której pokonanie potrzeba około siedmiu dni. Rowerowa podróż wzdłuż Renu prowadzi przez cztery różne typy krajobrazu - najpierw typowo alpejski, następnie szeroką dolinę rzeczną, później szlak prowadzi wzdłuż Jeziora Bodeńskiego i ostatnie kilometry spędza w jeszcze jednej, bardziej naturalnej dolinie rzecznej. Wśród odwiedzanych miejsc jest między innymi Chur, Arbon, Schaffhausen, Stein am Rhein i Bazylea. Wszystko razem to ogromna porcja rowerowych i krajoznawczych emocji na tle naturalnych krajobrazów Szwajcarii.

Szlak rowerowy Renu w Szwajcarii
Szlak rowerowy Renu w Szwajcarii

Jak wyglądały nawierzchnie i podróż szlakiem rowerowym Renu od strony bardziej technicznej? Oprócz pierwszych kilkunastu kilometrów podjazdu i zjazdu z przełęczy Oberalp, które odbywały się w ruchu ogólnym, reszta drogi przebiegała niemal w całości po drogach rowerowych odizolowanych od ruchu samochodowego lub przynajmniej ograniczonych do ruchu mieszkańców. Odcinki po szosach publicznych należące do oficjalnego przebiegu trasy rowerowej Renu były rzadkie, oczywiście ze względu na chęć zapewnienia rowerzystom możliwie dużego komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Większość pokryta była nawierzchnią asfaltową, choć zdarzały się, czasem nawet długie, odcinki szutrowe, głównie nad Renem między Chur a Jeziorem Bodeńskim.

Więcej: Szlak rowerowy Renu w Szwajcarii

 

Trasa rowerowa Drawy w Karyntii w Austrii
Trasa rowerowa Drawy w Karyntii w Austrii

Trasa rowerowa Drawy (Drauradweg) - Karyntia, Austria

Szlak rowerowy rzeki Drawy (Drauradweg po niemiecku) to około 500 kilometrów rowerowej jazdy, biegnącej po przygotowanych - w części asfaltowych, w części szutrowych - drogach rowerowych, odseparowanych od ruchu samochodowego. To jedna z zaledwie czterech tras rowerowych w Europie z najwyższą oceną jakości od niemieckiego ADFC. Szlak Drawy ma początek w mieście Toblach z panoramami Dolomitów w tle. Z Południowego Tyrolu szalk biegnie przez Tyrol Wschodni i Karyntię, a później trafia do Słowenii i Chorwacji. Największym miejscem na trasie jest Villach, miasto będące węzłem dużych, popularnych szlaków rowerowych przecinających Austrię.

Trasa rowerowa Drawy w Karyntii w Austrii
Trasa rowerowa Drawy w Karyntii w Austrii

Naszej ekipie zaproponowałem modyfikację przejazdu nad Drawą o “odcinek specjalny” nad położone ponad 300 metrów wyżej jezioro Weissensee. Z jednej strony kierowała mną chęć uatrakcyjnienia przejazdu przez Karyntię, z drugiej - mam w sobie wciąż świetne wspomnienia znad Weissensee z zeszłego roku, gdy po Karyntii jechaliśmy trasą Wielkiej Pętli Jezior Karyntii, której częścią jest przejazd właśnie przez te okolice. Pozostały podstawowy przebieg Drauradweg nie wymagał dodatkowych modyfikacji. Krajobrazy najpierw włoskiego Południowego Tyrolu, potem austriackiego Tyrolu Wschodniego, a następnie Karyntii, świetnie wywiązały się z roli niemego animatora wyprawy rowerowej, kierując nasz wzrok na co rusz nowe naturalne obrazy wokół drogi rowerowej.

Więcej: Trasa rowerowa Drawy w Austrii

 

Trasa rowerowa Menu we Frankonii w Niemczech
Droga rowerowa Menu we Frankonii w Niemczech

Droga rowerowa Menu (Main-Radweg) - Frankonia, Niemcy

MainRadweg - droga rowerowa rzeki Men - to druga najpopularsza trasa rowerowa w Niemczech. Jest bardzo dobrym wyborem dla osób szukających połączenia rowerowej aktywności z wrażeniami zarówno historyczno-krajoznawczymi, jak i tymi... kulinarnymi. Dwa miejsca z listy UNESCO - Bamberg i Würzburg, piękny Bayreuth i dziesiątki urokliwych miasteczek zadowolą nawet najbardziej wymagających rowerowych krajoznawców. Cała trasa o długości około 600 kilometrów może być pretekstem do nawet 10-dniowego pobytu we Frankonii, którego większość odbywać się będzie na nadrzecznych drogach rowerowych. Pobyt nad Menem na pewno umilą także winnice lub browary - w zależności od odwiedzanej części Frankonii, "winnej" lub "piwnej".

Trasa rowerowa Menu we Frankonii w Niemczech
Trasa rowerowa Menu we Frankonii w Niemczech

Wydawało mi się zawsze, że aż tygodniowa podróż po rzecznej dolinie rowerowej szybko może stać się nużąca i między innymi z tego powodu nigdy wcześniej nie spędziliśmy w ten sposób żadnej rowerowej podróży. Dolina Menu szybko takie obawy rozwiała, często zmieniając swoje oblicze i przywdziewając różne nadrzeczne szaty. Tymi najbardziej efektownymi były oczywiście te winne, z rzędami winorośli sięgających po horyzont. Inne - z płaskim dnem i pochylonymi wokół płaskimi zboczami przypominały mi... zamknięty tor kolarski. Jeszcze inne przypominały górskie rzeczne przełomy, gdy przejeżdżaliśmy pod skalnymi ścianami z czerwonego piaskowca, wykorzystywanego tutaj powszechnie do budowy wielu obiektów, także tych najcenniejszych zabytków.

Więcej: Droga rowerowa Menu w Niemczech

 

Drogi rowerowe w Trentino we Włoszech
Drogi rowerowe w Trentino we Włoszech

Drogi rowerowe Trentino - Włochy

Drogi rowerowe we włoskiej prowincji Trentino układają się w 400-kilometrową pętlę, która może być inspiracją do nawet tygodniowej wędrówki po pięknym regionie Włoch. Szlaki rowerowe w Trentino biegną po dzielącej region na dwie części dolinie Adygi, prowadzą także przez znane alpejskie doliny jak Val di Fiemme czy Val di Sole, a jeden z odcinków rowerowej pętli wokół Trentino zahacza o północny koniec słynnego jeziora Garda. Wśród atrakcji na drogach rowerowych w Trentino są dawne górskie szosy i nieczynne tunele kolejowe zamienione na wyjątkowo oryginalne drogi rowerowe. Stolicą prowincji Trentino jest Trydent, będący idealnym miejscem na początek i koniec rowerowej wyprawy.

Drogi rowerowe w Trentino we Włoszech
Drogi rowerowe w Trentino we Włoszech

Szlak rowerowy wzdłuż Adygi, będący częścią pięknego transalpejskiego szlaku rowerowego Via Claudia Augusta, prowadził mnie wśród wspaniałych widoków do Rovereto. W towarzystwie włoskich kolarzy, czasami innych rowerowych turystów i z Adygą pod ramię chłonąłem klimat Trentino. Ozdobne tablice informacyjne przypominały nazwę szlaku, estetyczne słupki informowały o kilometrażu, a starannie przygotowane miejsca odpoczynku co chwilę kusiły by stanąć na odpoczynek. Przez kolejne dni zobaczę, że to standard na każdej z odwiedzonych dróg rowerowych prowincji. Całe rowerowe królestwo Trentino posiada tę samą szatę graficzną tablic informacyjnych, słupków kilometrowych, a także sposób znakowania i wyznaczania rowerowych traktów przez Dolomity.

Więcej: Drogi rowerowe Trentino we Włoszech

 

Trasa rowerowa Morza Bałtyckiego w Niemczech północnych
Trasa rowerowa Morza Bałtyckiego w Niemczech północnych

Szlak wybrzeża Morza Bałtyckiego (Ostseeküsten-Radweg) - Niemcy północne

Trasa rowerowa Ostseeküsten-Radweg, czyli szlak rowerowy po niemieckim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, to sprawdzona propozycja na wielodniową, letnią wyprawę. Punktem początkowym - z dobrym kolejowym połączeniem z Polski - może być Lubeka, a końcowym Świnoujście. Wiele odcinków biegnących wzdłuż morskiej linii brzegowej, wzdłuż pięknych, piaszczystych bałtyckich plaż, nada wyprawie bardzo nadmorski charakter. O ciekawe atrakcje krajoznawcze zadbają miasta dawnej Hanzy, m.in. Lubeka (warto zobaczyć Europejskie Muzeum Hanzy), Wismar, Rostock i Stralsund. Do wybrania się nad Morze Bałtyckie na rowerze zachęcam szczególnie wiosną i zimą, poza wakacyjnem szczytem lata.

Trasa rowerowa Morza Bałtyckiego w Niemczech północnych
Trasa rowerowa Morza Bałtyckiego w Niemczech północnych

Wspólny przebieg europejskiej trasy EuroVelo 10 wokół Bałtyku z niemieckim szlakiem rowerowym wzdłuż Morza Bałtyckiego był dla nas szczególnie interesujący ze względu na rozpoczętą realizację szlaku EV 10 w Polsce. Zainaugurowane wiosną tego roku w Gdańsku przedsięwzięcie ma przynieść polskiej turystyce rowerowej produkt równie dobrej jakości, co niemiecki. Poprzeczka została postawiona przez Niemców niezwykle wysoko, bo przejechany przez nas odcinek nadbałtyckiej rowerostrady w Niemczech to nie tylko pięknie zachowany, naturalny, nadmorski krajobraz, ale także świetnie zrealizowana trasa rowerowa i bardzo interesujące atrakcje krajoznawcze po drodze. Czy prowadzącemu projekt samorządowi województwa pomorskiego uda się dorównać Niemcom?

Więcej: Szlak wybrzeża Morza Bałtyckiego w Niemczech

 

Wielka Pętla Jezior w Karyntii w Austrii
Wielka Pętla Jezior w Karyntii w Austrii

Wielka Pętla Jezior Karyntii (Große Kärnten Seen-Schleife) - Karyntia, Austria

To rowerowa nowość w turystycznej ofercie Karyntii, jednego z najpiękniejszych regionów Austrii. W kilka dni można objechać Karyntię szlakiem jej najpiękniejszych jezior, przy okazji poznając kulturę Karyntii i zachwycając się alpejskimi klimatami. Każde z jezior Karyntii ma swój nastrój, klimat i atrakcje. Do najciekawszych należy bez wątpienia Weißensee, będące najwyżej położonym jeziorem kąpielowym Austrii. To tutaj ma miejsce rzadko spotykana sytuacja na szlakach rowerowych, gdy część trasy trzeba... przepłynąć statkiem. Doskonałą bazą do kilkudniowej wyprawy rowerowej po Wielkiej Pętli Jezior Karyntii jest Villach, położone w centralnej części regionu. Część trasy pokrywa się ze szlakiem rowerowym Drawy.

Wielka Pętla Jezior w Karyntii w Austrii
Wielka Pętla Jezior w Karyntii w Austrii

Oryginalna nazwa nowego rowerowego szlaku - Große Kärnten Seen-Schleife - została przetłumaczona przez twórców z Karyntii jako Wielka “Pętla” Jezior Karyntii, ale słowo “schleife” oznacza w języku niemieckim również kokardę i to właśnie kokardę najbardziej przypomina swoim kształtem trasa w Karyntii. Ważną sprawą jest, że Wielka Pętla Jezior Karyntii nie jest szlakiem rowerowym poprowadzonym w całości po drogach rowerowych biegnących z dala od ruchu rowerowego. Ze znalezionego przeze mnie zestawienia w serwisie Komoot wynika, że Wielka Pętla Jezior Karyntii wykorzystuje około 120 kilometrów dróg rowerowych i około 180 kilometrów dróg publicznych różnego poziomu. Reszta to drogi leśne, singletracki, a nawet… 6 kilometrów trasy statkiem (po jeziorze Weißensee).

Więcej: Wielka Pętla Jezior Karyntii w Austrii

 

Szlak Velo Dunajec w Małopolsce w Polsce
Szlak Velo Dunajec w Małopolsce w Polsce

Velo Dunajec - Małopolska, Polska

Swoje miejsce wśród najpiękniejszych tras rowerowych w Europie musi mieć również Velo Dunajec w Małopolsce. W końcu niewiele europejskich szlaków rowerowych w Europie może pochwalić się takim zróżnicowaniem krajobrazu podczas niewiele ponad dwustu kilometrów trasy. Start pod Tatrami w Zakopanem, zjazd widokowym wariantem z Gubałówki, później efektowny przejazd wokół Jeziora Czorsztyńskiego, następnie oryginalny Pieniński Przełom Dunajca, rowerowe mosty na Dunajcu i Popradzie, a na koniec piękny Tarnów i meta nad Wisłą - to musi robić wrażenie nawet na rowerowym gościu z Europy i tylko czekać, gdy wśród rowerzystów nad Dunajcem polski język przestanie być dominującym.

Szlak Velo Dunajec w Małopolsce w Polsce
Szlak Velo Dunajec w Małopolsce w Polsce

Ten tekst ma opowiadać o Velo Dunajec, jednak nie mogę nie wspomnieć o możliwościach, jakie dają już wybudowane odcinki łącznikowe rowerowego Szlaku wokół Tatr. Jednym z nich - bardzo atrakcyjnym widokowo zjazdem z Gubałówki - można bardzo udanie zastąpić pierwszy odcinek Velo Dunajec poprowadzony wzdłuż Zakopianki, o którym pisałem w pierwszej relacji ze szlaku. Wjazd na Gubałówkę popularną koleją linowo-terenową na pewno oszczędzi sił niejednemu rowerzyście, a do jednego wagonika zmieści się przynajmniej kilka rowerów. Niestety, biletu na rower nie można kupić w internetowym systemie sprzedaży, chętnych czeka więc nieuchronna wizyta w kasie. Na szczęście osobna bramka dla rowerzystów pozwala uniknąć oczekiwania w długiej kolejce na wjazd.

Więcej: Velo Dunajec w Polsce

 

Trasa rowerowa w Południowym Tyrolu we Włoszech
Trasa rowerowa w Południowym Tyrolu we Włoszech

Szlaki rowerowe Południowego Tyrolu - Włochy

Przez Południowy Tyrol we Włoszech biegnie jedna z najpopularniejszych tras Europy - Via Claudia Augusta. Ta transalpejska trasa rowerowa przecina Alpy z północy na południe biegnąc przez wiele znanych alpejskich dolin i przełęczy. Podczas rowerowego pobytu w Południowym Tyrolu proponujemy połączyć przejazd po Via Claudia Augusta z drogą rowerową biegnącą z przełęczy Brenner do Bolzano, prowadzącą po wielu fragmentach dawnej linii kolejowej. Niedaleko połączenia obydwu tras koło popularnego Bolzano znajduje się też Szlak Winny Południowego Tyrolu - malownicza atrakcja jeszcze bardziej urozmaicająca rowerowe wakacje we Włoszech.

Trasa rowerowa w Południowym Tyrolu we Włoszech
Trasa rowerowa w Południowym Tyrolu we Włoszech

Do poznania doliny Isarco zachęciła nas znaleziona w Internecie informacja o prawie 100-kilometrowej drodze rowerowej, jaka biegnie tędy wykorzystując długie fragmenty starej linii kolejowej. W latach 90-tych XX wieku przebieg Kolei Brennerskiej zmodernizowano i zastąpiono nowocześniejszym, a w śladzie starego położono asfaltową nitkę dla rowerzystów. W ten sposób powstała jedna z na pewno najlepszych dróg rowerowych w Europie. Początek ma w Brenner niedaleko stacji kolejowej i popularnego outletu odzieżowego, a koniec w centrum Bolzano, gdzie włącza się w system dróg rowerowych miasta. Trasa prowadzi po łagodnie nachylonych pokolejowych odcinkach, przerywanych odcinkami drogowymi w mijanych miejscowościach, a także fragmentami biegnącymi wzdłuż Autostrady Brennerskiej.

Więcej: Szlaki rowerowe Południowego Tyrolu we Włoszech

 

Szlak rowerowy Ennsradweg w Alpach austriackich
Szlak rowerowy Ennsradweg w Alpach austriackich

Szlak rowerowy Anizy (Ennsradweg) - Alpy Wschodnie, Austria

Austriacka trasa rowerowa Ennsradweg jest jedną z kilkunastu doskonałych tras rowerowych przebiegających przez Alpy austriackie. Mająca początek w regionie Ziemi Salzburskiej droga rowerowa rzeki Enns kieruje się później ku Styrii i kończy bieg nad Dunajem w Górnej Austrii. Przebiega między innymi przez piękne opactwo w Admont, Park Narodowy Gesause w Alpach Ennstalskich i zabytkowe miasto Steyr. Środkowy i końcowy odcinek szlaku mogą wymagać odrobinę większego zaawansowania ze względu na przebieg szlaku po drodze publicznej i zróżnicowane ukształtowanie, jednak w zdecydowanej większości prowadzi po bezpiecznych, odsuniętych od ruchu samochodowego drogach rowerowych i odcinkach szutrowych.

Szlak rowerowy Ennsradweg w Alpach austriackich
Szlak rowerowy Ennsradweg w Alpach austriackich

Pierwsze kilometry po tej mało znanej w Polsce trasie rowerowej zachwycają i udowadniają, że nie zawsze trzeba asfaltować rowerowy szlak, by stworzyć fantastyczne warunki do rowerowej wielodniowej wycieczki. Na wielu kilometrach trasy rowerowej nad Anizą użyto delikatnego szutru, na który wjazdu samochodom broniło odpowiednie oznakowanie. Chrzęst opon toczących się po naturalnej nawierzchni prowadzącej delikatnie z góry trasy, w dodatku w tej klasycznie pięknej sceneriii, budził w nas ten najlepszy rodzaj dobrych emocji, których poszukują rowerowi podróżnicy. Tym co różniło nasz austriacki szlak od dróg rowerowych w Niemczech, a także od później widzianych tras w Południowym Tyrolu i holenderskiej Fryzji, była szerokość rowerowych traktów: na większości z nich mogły bezpiecznie minąć się nawet trzy rowery.

Więcej: Szlak rowerowy Anizy w Austrii

 

Kolejowy Szlak Rowerowy w Hesji w Niemczech
Kolejowy Szlak Rowerowy w Hesji w Niemczech

Kolejowy Szlak Rowerowy Hesji (BahnRadweg Hessen) - Hesja, Niemcy

BahnRadweg Hessen, czyli Kolejowy Szlak Rowerowy Hesji, jest najdłuższym szlakiem rowerowym w Europie wykorzystującym stare, już nieużywane przez kolej, ślady linii kolejowych. W ten sposób w cichej, spokojnej Hesji powstał około 250-kilometrowy szlak rowerowy biegnący przez niewysokie wulkaniczne pasma górskie - Vogelsberg i Rhön. Dzięki temu pokolejowym drogom rowerowym, które niemal w całości składają się na przebieg Kolejowego Szlaku Rowerowego Hesji, towarzyszą kameralne krajobrazy z niewielkimi, stożkami wulkanicznymi. Początek szlaku znajduje się w Hanau, niedaleko Frankfurtu nad Menem i innego szlaku rowerowego z naszej listy - szlaku rowerowego Menu we Frankonii.

Kolejowy Szlak Rowerowy w Hesji w Niemczech
Kolejowy Szlak Rowerowy w Hesji w Niemczech

Szlaki rowerowe poprowadzone w dawnych kolejowych śladach to dla turysty rowerowego zawsze ogromna gratka. My cenimy je przede wszystkim za przyjazną możliwość pokonywania dużych przewyższeń. Łatwość z jaką podjeżdża się na pokolejowych trasach wynika ze specyfiki transportu kolejowego, gdzie maksymalne dopuszczalne nachylenie linii kolejowej wynosi zaledwie 3 procenty. Tymczasem turysta rowerowy - w zależności od wieku i kondycji - jako trudne do pokonania uważa podjazdy o nachyleniu od 5-7 procentów w górę. Drugą zaletą dróg rowerowych po których kiedyś jeździły pociągi jest fakt, że zwykle biegną one z dala od większości skupisk ludzkich i ruchliwych samochodowych arterii, czym sprzyjają bliskiemu kontaktowi z środowiskiem naturalnym.

Więcej: Kolejowy Szlak Rowerowy Hesji w Niemczech

Popularne szlaki i regiony rowerowe

Pytania i komentarze

Cześć. A mi tu brakuje trochę tych najpopularniejszych szlaków turystycznych w Europie jak droga rowerowa nad Dunajem czy cały Ren. Nie ma też EuroVelo wzdłuż Morza Północnego. Nie ma nawet Alpe-Adria która chyba słynie z alpejskich widoków. O tych drogach najchętniej bym poczytał.

Dodaj Twój komentarz