Szlak rowerowy Via Claudia Augusta

You are here

Podróże rowerowe. 28 szlaków turystycznych w Europie [2023]

W krajach Europy są dziesiątki lub setki bardzo dobrych szlaków rowerowych, które mogą być pięknym tłem dla podróży rowerowych. Na naszej liście prezentujemy te, którymi - poza listą dziesięciu najlepszych szlaków rowerowych w Europie - warto się zainteresować. Wszystkie z nich to bezpieczne, wygodne i ciekawe trasy na rowerowe podróże, choć czasem znacznie różniące się jakością nawierzchni, długością, wymaganą kondycją czy warstwą krajoznawczą. Oprócz krajów o wysokim poziomie oferty dla turystyki rowerowej jak Niemcy, Austria, Szwajcaria czy Francja, na liście jest również Polska z dwoma przedstawicielami.

Obserwuj Znajkraj na Facebooku i Instagramie, zobacz nowe Ministerstwo Turystyki Rowerowej :-)

Nasi Partnerzy

Miejsca Przyjazne Rowerzystom
Szlaki rowerowe w Brandenburgii
Bird.pl. Wędrowne wczasy rowerowe
Wędrowne wczasy rowerowe
Rowery turystyczne
Szlak rowerowy Alpe-Adria w Austrii i we Włoszech
Szlak rowerowy Alpe-Adria w Austrii i we Włoszech

Szlak rowerowy Alpe-Adria (Alpe-Adria Radweg) - Austria, Włochy

Szlak Alpe-Adria przecina Alpy z północy na południe, a podczas tygodniowej podróży rowerowej przez największy łańcuch górski w Europie zapewnia wspaniałe spektrum rowerowych, podrożniczych i krajoznawczych przyjemności. Od stosunkowo łagodnych podjazdów alpejskimi dolinami, przez przyjemne wizyty w ciekawych miasteczkach Austrii i Włoch, aż po wieczory przy doskonałej włoskiej kuchni. Spektakularną atrakcją szlaku Alpe-Adria jest wykorzystanie nieczynnej infrastruktury kolejowej do poprowadzenia szlaku rowerowego po włoskiej stronie Alp, na długich zjazdach w kierunku Adriatyku. Szlak ma swój początek w Salzburgu, a koniec w Grado nad Morzem Adriatyckim. Biegnie m.in. przez Bad Gastein, Villach i Udine.

Więcej: Szlak rowerowy Alpe-Adria

 

Szlak rowerowy Renu w Szwajcarii
Szlak rowerowy Renu w Szwajcarii

Szlak rowerowy Renu (Rhein-Route) - Szwajcaria

Drugie miejsce na liście naszych podróży rowerowych w Europie zajmuje Szwajcaria, a w niej pełen atrakcji szlak rowerowy rzeki Ren. To część europejskiej trasy rowerowej EuroVelo 15, po której wyprawa rowerowa zajmie około siedmiu dni. Rowerowa podróż wzdłuż Renu prowadzi przez cztery różne typy krajobrazu - najpierw typowo alpejski, następnie szeroką dolinę rzeczną, później szlak prowadzi wzdłuż Jeziora Bodeńskiego i ostatnie kilometry spędza w bardziej naturalnej dolinie rzecznej. Wśród odwiedzanych miejsc jest między innymi Chur, Arbon, Schaffhausen, Stein am Rhein i Bazylea. Wszystko razem to ogromna porcja rowerowych i krajoznawczych emocji na tle naturalnych krajobrazów Szwajcarii.

Więcej: Szlak rowerowy Renu w Szwajcarii

 

Loara na rowerze we Francji
Loara na rowerze we Francji

Loara na rowerze (La Loire à Vélo) - Francja

Szlak rowerowy wzdłuż Loary we Francji należy do najsłynniejszych i najbardziej popularnych szlaków rowerowych w Europie. Wielkiej atrakcyjności trasie rowerowej w Dolinie Loary nadają niezwykłe, doskonale zachowane zamki i pałace. Od ogromnych zamczysk po kameralne zameczki - między Orleanem, Tours i Angers odnaleźć można kilkanaście różnych zabytkowych obiektów, które różnią się pomiędzy sobą historią powstania, stylem architektonicznym i dzisiejszym charakterem. Łącząca je trasa rowerowa prowadzi po bezpiecznych, asfaltowych i szutrowych drogach rowerowych wzdłuż Loary, choć zdarzają się również przejazdy po drogach publicznych. Popularność wśród rowerzystów z całej Europy owocuje wieloma rowerowymi udogodnieniami.

Więcej: Szlak rowerowy Loary we Francji

 

Trasa rowerowa Drawy w Karyntii w Austrii
Trasa rowerowa Drawy w Karyntii w Austrii

Trasa rowerowa Drawy (Drauradweg) - Austria

Szlak rowerowy rzeki Drawy (Drauradweg po niemiecku) to około 500 kilometrów wyprawy rowerowej, biegnącej po przygotowanych - w części asfaltowych, w części szutrowych - drogach rowerowych, odseparowanych od ruchu samochodowego. To jedna z zaledwie czterech tras rowerowych w Europie z najwyższą oceną jakości od niemieckiego ADFC. Podróże rowerowe po szlaku Drawy rozpoczynają się w Toblach z panoramami Dolomitów w tle. Z Południowego Tyrolu szlak biegnie przez Tyrol Wschodni i Karyntię, a później trafia do Słowenii i Chorwacji. Największym miejscem na trasie jest Villach, miasto w którym szlak Drawy krzyżuje się z innymi popularnymi szlakami rowerowymi przecinających Austrię, między innymi ze szlakiem Alpe-Adria i Wielką Pętlą Jezior Karyntii.

Więcej: Szlak rowerowy Drawy w Austrii

 

Szlak Jezior w Szwajcarii
Szlak Jezior w Szwajcarii

Szlak Jezior (Seen Route) - Szwajcaria

Kolejnym doskonałym szlakiem rowerowym w Szwajcarii jest Szlak Jezior - jeszcze jedna 500-kilometrowa podróż rowerowa na naszej liście. Zaczyna się nad Jeziorem Bodeńskim i przemierzając Wyżynę Szwajcarską i Alpy Berneńskie dociera nad Jezioro Genewskie. Gstaad, Interlaken i Montreux to znane szwajcarskie kurorty na trasie, ale szlak biegnie również wzdłuz turkusowego jeziora Brienzersee i przez krainę słynnego sera gruyère. Wiele kilometrów trasy biegnie przez ciche, szwajcarskie, alpejskie doliny, gdzie wąskimi drogami asfaltowymi z rowerzystami dzielą się nieliczni mieszkańcy i rolnicy. Szlak Jezior to doskonała propozycja dla osób chcących spędzić rowerowe wakacje w Alpach, a które nie są gotowe na najwyższe przełęcze.

Więcej: Szlak Jezior w Szwajcarii

 

Droga rowerowa Menu we Frankonii w Niemczech
Droga rowerowa Menu we Frankonii w Niemczech

Droga rowerowa Menu (Main-Radweg) - Niemcy

MainRadweg - droga rowerowa rzeki Men - to druga najpopularsza trasa rowerowa w Niemczech. Jest bardzo dobrym wyborem dla osób szukających połączenia rowerowej aktywności z wrażeniami zarówno historyczno-krajoznawczymi, jak i tymi... kulinarnymi. Dwa miejsca z listy UNESCO - Bamberg i Würzburg, piękny Bayreuth i dziesiątki urokliwych miasteczek zadowolą nawet najbardziej wymagających rowerowych krajoznawców. Cała trasa o długości około 600 kilometrów może być pretekstem do nawet 10-dniowego pobytu we Frankonii, którego większość odbywać się będzie na nadrzecznych drogach rowerowych. Pobyt nad Menem na pewno umilą także winnice lub browary - w zależności od odwiedzanej części Frankonii, "winnej" lub "piwnej".

Więcej: Frankonia - szlak rowerowy Menu

 

Drogi rowerowe w Trentino we Włoszech
Drogi rowerowe w Trentino we Włoszech

Szlaki rowerowe w Trentino - Włochy

Drogi rowerowe we włoskiej prowincji Trentino układają się w 400-kilometrową pętlę, która może być inspiracją do nawet tygodniowej wyprawy rowerowej po pięknym regionie Włoch. Szlaki rowerowe w Trentino biegną po dzielącej region na dwie części dolinie Adygi, prowadzą także przez znane alpejskie doliny jak Val di Fiemme czy Val di Sole, a jeden z odcinków rowerowej pętli wokół Trentino zahacza o północny koniec słynnego jeziora Garda. Wśród atrakcji na drogach rowerowych w Trentino są dawne górskie szosy i nieczynne tunele kolejowe zamienione na wyjątkowo oryginalne drogi rowerowe. Stolicą prowincji Trentino jest Trydent, będący idealnym miejscem na początek i koniec rowerowej wyprawy.

Więcej: Trentino - szlaki rowerowe we Włoszech

 

Trasa rowerowa Morza Bałtyckiego w Niemczech północnych
Trasa rowerowa Morza Bałtyckiego w Niemczech północnych

Szlak rowerowy Morza Bałtyckiego (Ostseeküsten-Radweg) - Niemcy

Trasa rowerowa Ostseeküsten-Radweg, czyli szlak rowerowy po niemieckim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, to sprawdzona propozycja na wielodniową, letnią wyprawę. Punktem początkowym - z dobrym kolejowym połączeniem z Polski - może być Lubeka, a końcowym Świnoujście. Wiele odcinków biegnących wzdłuż morskiej linii brzegowej, wzdłuż pięknych, piaszczystych bałtyckich plaż, nada wyprawie bardzo nadmorski charakter. O ciekawe atrakcje krajoznawcze zadbają miasta dawnej Hanzy, m.in. Lubeka (warto zobaczyć Europejskie Muzeum Hanzy), Wismar, Rostock i Stralsund. Do wybrania się nad Morze Bałtyckie na rowerze zachęcam szczególnie wiosną i zimą, poza wakacyjnem szczytem lata.

Więcej: Szlak wybrzeża Morza Bałtyckiego w Niemczech

 

Wielka Pętla Jezior w Karyntii w Austrii
Wielka Pętla Jezior w Karyntii w Austrii

Wielka Pętla Jezior Karyntii (Große Kärnten Seen-Schleife) - Austria

To rowerowa nowość w turystycznej ofercie Karyntii, jednego z najpiękniejszych regionów Austrii. W kilka dni można objechać Karyntię szlakiem jej najpiękniejszych jezior, przy okazji poznając kulturę Karyntii i zachwycając się alpejskimi klimatami. Każde z jezior Karyntii ma swój nastrój, klimat i atrakcje. Do najciekawszych należy bez wątpienia Weißensee, będące najwyżej położonym jeziorem kąpielowym Austrii. To tutaj ma miejsce rzadko spotykana sytuacja na szlakach rowerowych, gdy część trasy trzeba... przepłynąć statkiem. Doskonałą bazą do kilkudniowej wyprawy rowerowej po Wielkiej Pętli Jezior Karyntii jest Villach, położone w centralnej części regionu. Część trasy pokrywa się ze szlakiem rowerowym Drawy.

Więcej: Karyntia - Wielka Pętla Jezior w Austrii

 

Szlak Velo Dunajec w Małopolsce w Polsce
Szlak Velo Dunajec w Małopolsce w Polsce

Velo Dunajec - Polska

Swoje miejsce wśród najpiękniejszych tras rowerowych w Europie musi mieć również Velo Dunajec w Małopolsce. W końcu niewiele europejskich szlaków rowerowych w Europie może pochwalić się takim zróżnicowaniem krajobrazu podczas niewiele ponad dwustu kilometrów trasy. Start pod Tatrami w Zakopanem, zjazd widokowym wariantem z Gubałówki, później efektowny przejazd wokół Jeziora Czorsztyńskiego, następnie oryginalny Pieniński Przełom Dunajca, rowerowe mosty na Dunajcu i Popradzie, a na koniec piękny Tarnów i meta nad Wisłą - to musi robić wrażenie nawet na rowerowym gościu z Europy i tylko czekać, gdy wśród rowerzystów nad Dunajcem polski język przestanie być dominującym.

Więcej: Velo Dunajec

 

Trasa rowerowa w Południowym Tyrolu we Włoszech
Trasa rowerowa w Południowym Tyrolu we Włoszech

Szlaki rowerowe Południowego Tyrolu - Włochy

Przez Południowy Tyrol we Włoszech biegnie jedna z najpopularniejszych tras Europy - Via Claudia Augusta. Ta transalpejska trasa rowerowa przecina Alpy z północy na południe biegnąc przez wiele znanych alpejskich dolin i przełęczy. Podczas rowerowego pobytu w Południowym Tyrolu proponujemy połączyć przejazd po Via Claudia Augusta z drogą rowerową biegnącą z przełęczy Brenner do Bolzano, prowadzącą po wielu fragmentach dawnej linii kolejowej. Niedaleko połączenia obydwu tras koło popularnego Bolzano znajduje się też Szlak Winny Południowego Tyrolu - malownicza atrakcja jeszcze bardziej urozmaicająca rowerowe wakacje we Włoszech.

Więcej: Południowy Tyrol - szlaki rowerowe

 

Szlak rowerowy wokół Tatr w Polsce i na Słowacji
Szlak rowerowy wokół Tatr w Polsce i na Słowacji

Szlak wokół Tatr - Polska, Słowacja

Jak wspomina oficjalna strona, Szlak wokół Tatr ma umożliwić dostęp do atrakcyjnych wartości krajobrazowych, kulturowych, historycznych i przyrodniczych Podhala, ale także Spisza, Orawy i Liptowa, a więc regionów zarówno Polski, jak i Słowacji. Ze względu na wysoką dostępność budowanych dróg rowerowych, którymi pobiegnie trasa rowerowa dookoła Tatr, oprócz funkcji turystycznej i rekreacyjnej nowy szlak będzie pełnić również funkcję szkieletu rowerowej infrastruktury w codziennym transporcie lokalnym. Skorzystają więc nie tylko turyści, ale również mieszkańcy miast i wsi położonych wokół szlaku. Choć znacząca część szlaku rowerowego dookoła Tatr biegnie po drogach rowerowych, ta pozostała część przebiega po drogach publicznych.

Więcej o Szlaku wokół Tatr wkrótce na www.znajkraj.pl

 

Szlak rowerowy Ennsradweg w Alpach austriackich
Szlak rowerowy Ennsradweg w Alpach austriackich

Szlak rowerowy Anizy (Ennsradweg) - Austria

Austriacka trasa rowerowa Ennsradweg jest jedną z kilkunastu doskonałych tras rowerowych przebiegających przez Alpy austriackie. Mająca początek w regionie Ziemi Salzburskiej droga rowerowa rzeki Enns kieruje się później ku Styrii i kończy bieg nad Dunajem w Górnej Austrii. Przebiega między innymi przez piękne opactwo w Admont, Park Narodowy Gesause w Alpach Ennstalskich i zabytkowe miasto Steyr. Środkowy i końcowy odcinek szlaku mogą wymagać odrobinę większego zaawansowania ze względu na przebieg szlaku po drodze publicznej i zróżnicowane ukształtowanie, jednak w zdecydowanej większości prowadzi po bezpiecznych, odsuniętych od ruchu samochodowego drogach rowerowych i odcinkach szutrowych.

Więcej: Szlak rowerowy Anizy w Austrii

 

Kolejowy Szlak Rowerowy w Hesji w Niemczech
Kolejowy Szlak Rowerowy w Hesji w Niemczech

Kolejowy Szlak Rowerowy Hesji (BahnRadweg Hessen) - Niemcy

BahnRadweg Hessen, czyli Kolejowy Szlak Rowerowy Hesji, jest najdłuższym szlakiem rowerowym w Europie wykorzystującym stare, już nieużywane przez kolej, ślady linii kolejowych. W ten sposób w cichej, spokojnej Hesji powstał około 250-kilometrowy szlak rowerowy biegnący przez niewysokie wulkaniczne pasma górskie - Vogelsberg i Rhön. Dzięki temu pokolejowym drogom rowerowym, które niemal w całości składają się na przebieg Kolejowego Szlaku Rowerowego Hesji, towarzyszą kameralne krajobrazy z niewielkimi, stożkami wulkanicznymi. Początek szlaku znajduje się w Hanau, niedaleko Frankfurtu nad Menem i innego szlaku rowerowego z naszej listy - szlaku rowerowego Menu we Frankonii.

Więcej: Kolejowy Szlak Rowerowy w Niemczech

 

Szlak Odra-Sprewa w Brandenburgii w Niemczech
Szlak Odra-Sprewa w Brandenburgii w Niemczech

Szlak Odra-Sprewa (Oder-Spree-Tour) - Niemcy

Z podróży rowerowej po szlaku Odra-Sprewa w Brandenburgii wróciliśmy z lepszymi wrażeniami niż te, które przywiozłem z bardziej popularnego szlaku rowerowego Odra-Nysa. Szlak Oder-Spree-Tour biegnie 270-kilometrowa pętlą po Pojezierzu Odrzańsko-Sprewskim wśród lasów, jezior i kanałów wschodniej części Niemiec, co zapewnia przyjemny, bliski kontakt z zieloną stroną Brandenburgii. Najbliższe duże miasta w pobliżu szlaku to Berlin i Frankfurt nad Odrą. Wśród mniejszych są między innymi Beeskow, Storkow i Fürstenwalde nad Sprewą z dobrze zachowanymi średniowiecznymi układami urbanistycznymi. Szlak Odra-Sprewa to szczególnie dobra propozycja na krótki wyjazd letni lub długi weekend majowy.

Więcej: Brandenburgia - szlak Odra-Sprewa

 

Droga rowerowa Wezery w Dolnej Saksonii w Niemczech
Droga rowerowa Wezery w Dolnej Saksonii w Niemczech

Droga rowerowa Wezery (Weser-Radweg) - Niemcy

Droga rowerowa nad Wezerą w Dolnej Saksonii była pierwszym nadrzecznym szlakiem rowerowym w Niemczech, którym mieliśmy przyjemność podróżować. Liczba rowerzystów na szlaku, miły nastrój w rowerowych knajpkach po drodze, świetnie przygotowana trasa, choć wcale nie wyłącznie asfaltowa, sprawiły, że od tamtego czasu bardzo chętnie wracamy na rowerach nad niemieckie rzeki. I robi to też wielu Niemców, którzy w latach 2019-2020 wybierali właśnie tę trasę jako ich ulubioną trasą na podróże rowerowe w Niemczech. A podróż wzdłuż Wezery była dla nas częścią kilkudniowej pętli po Dolnej Saksonii - nad rzekę dotarliśmy z położonych niedaleko gór Harz, również wdzięcznego miejsca na rowerowy urlop.

Więcej: Dolna Saksonia - droga rowerowa Wezery

 

Szlak rowerowy we Fryzji w Niderlandach
Szlak rowerowy we Fryzji w Niderlandach

Szlaki rowerowe we Fryzji - Niderlandy (Holandia)

Oprócz Bornholmu to jeszcze jedno miejsce w Europie idealne na początek podróży rowerowych po Europie. Holendrzy słyną z miłości do roweru i z wyjątkowego wyczucia potrzeb rowerzystów, dzięki czemu budują doskonałą rowerową infrastrukturę. Gdy połączymy walory infrastrukturalne z atrakcjami krajoznawczymi, Fryzja i Morze Wattowe wypadają nawet ciekawiej niż Bornholm. Atrakcje znajdziecie tutaj zarówno we fryzyjskich miastach, jak i niewielkich wioskach na wybrzeżu i fryzyjskich wyspach nad Morzem Północnym. Wzdłuż morza prowadziła nas trasa rowerowa EuroVelo wzdłuż Oceanu Atlantyckiego, a pomiędzy miasteczkami Fryzji jeździliśmy po świetnych, lokalnych drogach rowerowych.

Więcej: Fryzja i Morze Wattowe - szlaki rowerowe

 

Szlak rowerowy Morza Bałtyckiego w Danii
Szlak rowerowy Morza Bałtyckiego w Danii

Szlak rowerowy Morza Bałtyckiego (EuroVelo 10) - Dania

Duński fragment trasy rowerowej EuroVelo 10 wokół Morza Bałtyckiego to jeszcze jedna propozycja nadmorskiej rowerowej wędrówki, różniąca się nieco od fragmentów EuroVelo 10 w Polsce i w Niemczech. Ogromną atrakcją jest Kopenhaga, w której trudno o naturalne krajobrazy, jednak łatwo o wspaniałe rowerowe sceny z codziennego życia miasta, a także o oryginalne obiekty infrastruktury rowerowej. Trasa rowerowa wokół Bałtyku w Danii prezentuje jadącym po niej turystom także największe klify nad Morzem Bałtyckim na wyspie Møn i nieco mniejsze Stevns Klint na sąsiedniej Zelandii. Istotnym elementem wyprawy po duńskim wybrzeżu są także przeprawy promowe między wyspami.

Więcej: Szlak rowerowy Morza Bałtyckiego w Danii

 

Szlak Jury w Szwajcarii
Szlak Jury w Szwajcarii

Szlak Jury (Route du Jura) - Szwajcaria

Szlak Jury to wymagająca trasa rowerowa w drugich - po Alpach - górach Szwajcarii. Długie, łagodne odcinki szlaku rowerowego biegnące przez ciche, jurajskie płaskowyże przedzielane są trudnymi, kilkukilometrowymi podjazdami pod główny łańcuch Jury. Rowerową aktywność urozmaicają charakterystyczne dla Jury szwajcarskie tradycje - w miastach jak La Sentier i La Chaux-de-Fonds rozwijało się szwajcarskie zegarmistrzostwo, a w Dolinie Travers po raz pierwszy wyprodukowano absynt - alkohol, którego produkcja przez prawie wiek była zakazana. Wielką zaletą rowerowej podróży po Szlaku Jury są spokojne, sielankowe górskie okolice, przez które prowadzi.

Więcej: Szlak Jury w Szwajcarii

 

Szlak rowerowy Rudaw w Saksonii w Niemczech
Szlak rowerowy Rudaw w Saksonii w Niemczech

Szlak rowerowy Rudaw (Sächsische Mittelgebirge) - Niemcy

Rudawy z ich główną, turystyczną "magistralą" rowerową szybko dały się polubić. Leśne, często szutrowe drogi z zawsze gładką nawierzchnią i zupełnie puste, lokalne drogi publiczne sprawnie wyprowadziły mnie z doliny Łaby na górskie trakty. Za plecami zostawiłem skalne ściany piaskowców Szwajcarii Saksońskiej, doskonale widoczne na prawym brzegu Łaby. Nad Łabą zostały też tłumy rowerzystów - w kolejne dni w Rudawach będę spotykał ich naprawdę niewielu mimo interesującej trasy, ciekawych miejsc i dróg o bardzo przyzwoitej jakości. O panującym nastroju i bezpieczeństwie na lokalnych drogach najwięcej powie zdjęcie miejscowych dzieciaków na rowerach, beztrosko zachowujących się na szosie.

Więcej: Rudawy - magistrala rowerowa Rudaw

 

Trasa rowerowa Odra-Nysa w Niemczech wschodnich
Trasa rowerowa Odra-Nysa w Niemczech wschodnich

Szlak rowerowy Odra-Nysa (Oder-Neiße Radweg) - Niemcy

To najbliższa Polsce propozycja na mojej liście. Szlak rowerowy Odra-Nysa biegnie przez ponad 600 kilometrów wzdłuż polsko-niemieckiej granicy w całości po jej niemieckiej stronie, korzystając z doskonałej rowerowej infrastruktury naszych sąsiadów. Poprowadzenie trasy po drogach rowerowych na wałach przeciwpowodziowych i śladowy udział dróg publicznych sprawia, że jazda szlakiem rowerowym Odra-Nysa na pewno spodoba się rowerowym rodzinom szukającym przede wszystkim bezpieczeństwa na trasie. Poza Żytawą, Görlitz, Frankfurtem nad Odrą i Schwedt na trasie nie ma dużych miejscowości, trasę więc polecam przede wszystkim amatorom kontaktu z naturą i nadrzecznymi krajobrazami.

Więcej: Szlak rowerowy Odra-Nysa

 

Droga rowerowa Muru Berlińskiego w Berlinie w Niemczech
Droga rowerowa Muru Berlińskiego w Berlinie w Niemczech

Szlak Muru Berlińskiego (Berliner Mauerweg) - Niemcy

Berliner Mauerweg jest jednym z tych najbardziej niezwykłych szlaków rowerowych w Europie. Droga rowerowa Muru Berlińskiego to 160 kilometrów historycznej trasy poprowadzonej wzdłuż granic dawnego Berlina Zachodniego. Szlak rowerowy. który wytyczony został po zjednoczeniu Niemiec w latach 90-tych, pokazuje dziesiątki atrakcji związanych z powojennym podziałem Berlina na część wschodnią i zachodnią, ale także miejsca z innych okresów historii Berlina i Niemiec. Słynna Brama Brandenburska, budynek Reichstagu czy Pomnik Pomordowanych Żydów Europy - szlak rowerowy Muru Berlińskiego pokazuje wiele miejsce tego formatu. Dojazd na poszczególne odcinki umożliwiają podmiejskie pociągi S-Bahn.

Więcej: Berlin - Szlak Muru Berlińskiego

 

Szlak rowerowy Łaby w Saksonii w Niemczech
Szlak rowerowy Łaby w Saksonii w Niemczech

Szlak rowerowy Łaby (Elbe-Radweg) - Niemcy

Elbe-Radweg, czyli droga rowerowa Łaby, od wielu lat należy do najpopularniejszych dróg rowerowych w Niemczech. Biegnie od południowej granicy Niemiec aż do ujścia do Morza Północnego. W 2019 roku przejechaliśmy fragment łabskiej trasy rowerowej w Saksonii, gdzie w odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od siebie leży kilka atrakcyjnych miejscowości, między innymi niezwykłe Drezno, Miśnia, Pirna i Radebeul. To świetna okolica na kilkudniowy wypad, podczas którego połączyć można zwiedzanie bardziej klasycznych miejskich atrakcji z aktywnym wypoczynkiem na rowerze. Do Drezna i Krainy Łaby łatwo dotrzeć pociągiem z Wrocławia lub północnej Polski z przesiadką w Berlinie lub Frankfurcie nad Odrą.

Więcej: Saksonia - Drezno i Kraina Łaby

 

Szlak Jezior Meklemburskich w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w Niemczech
Szlak Jezior Meklemburskich w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w Niemczech

Szlak Jezior Meklemburskich (Mecklenburgischer Seen-Radweg) - Niemcy

Trasą rowerową, która wydaje się być najlepszym narzędziem do zwiedzania na rowerze Pojezierza Meklemburskiego, a także dużej pozostałej części Meklemburgii-Pomorza Przedniego, jest ponad 600-kilometrowa Droga Rowerowa Jezior Meklemburskich. Trasa zaczyna się już na wyspie Uznam, biegnie nawet chwilę w stronę Szczecina, a potem kieruje się do południowej granicy meklemburskiego kraju związkowego i przez pojezierza prowadzi aż do Lüneburga w Dolnej Saksonii. Niestety, na trasie tego szlaku leży tylko jedna stacja linii kolejowej ze Szczecina - Neubrandenburg, gdzie kończyliśmy naszą kilkudniową wycieczkę.

Więcej: Szlak Jezior Meklemburskich w Niemczech

 

Szlak rowerowy Tour Brandenburg w Brandenburgii w Niemczech
Szlak rowerowy Tour Brandenburg w Brandenburgii w Niemczech

Tour Brandenburg - Niemcy

Podczas naszych podróży rowerowych po Brandenburgii korzystaliśmy z dwóch długodystansowych szlaków rowerowych. Pierwsze kilometry z podberlińskiego Bernau pokonaliśmy podążając za znakami trasy Berlin-Uznam, prowadzącej z niemieckiej stolicy prosto nad Bałtyk, gdzie spotyka szlak rowerowy Morza Bałtyckiego. W Joachimsthal, zaraz po wizycie na wieży ciśnień Biorama, wjechaliśmy na kolejny znany długodystansowy szlak rowerowy Niemiec - Tour Brandenburg. Ten ponad 1,100-kilometrowy szlak wiedzie dookoła całego landu Brandenburgii. Przez trzy kolejne dni czerwony orzeł askański na drogowskazach prowadził nas aż do Wittenberge nad Łabę, gdzie biegnie trasa rowerowa Elbe-Radweg wzdłuż Łaby.

Więcej: Szlak rowerowy Tour Brandenburg w Niemczech

 

Szlak Śladami Hohenzollernów we Frankonii w Niemczech
Szlak Śladami Hohenzollernów we Frankonii w Niemczech

Szlak Śladami Hohenzollernów (Erlebnisradweg Hohenzollern) - Niemcy

Szlak rowerowy Śladami Hohenzollernów był szlakiem nieco innym niż dotychczas przejechane przez nas szlaki rowerowe w Niemczech. Jeździliśmy po nieco mniejszej liczbie odizolowanych dróg rowerowych asfaltowych, więcej było odcinków szutrowych, nawet dróg polnych i leśnych, a także więcej lokalnych dróg publicznych, choć przeznaczonych przeważnie wyłącznie do użytku mieszkańców i rowerzystów. Mimo trochę innego składu dróg zachowane były wygoda i bezpieczeństwo jazdy, a przede wszystkim możliwość jazdy obok siebie, co daje komfort prowadzenia rozmowy podczas jazdy i przebywania w grupie, czyli - podsumowując - możliwość miłego spędzenia razem dobrego czasu na rowerze.

Więcej: Szlak Śladami Hohenzollernów w Niemczech

 

Szlak rowerowy na Bornholmie w Danii
Szlak rowerowy na Bornholmie w Danii

Szlaki rowerowe na Bornholmie - Dania

Bornholm, duńska wyspa na Morzu Bałtyckim, wciąż znajduje się na liście popularnych miejsc, do których podróżują polscy turyści na rowerowe wakacje. Cała wyspa pokryta jest siecią wygodnych i bezpiecznych dróg rowerowych, umożliwiającą planowanie różnorodnych tras po atrakcjach Bornholmu. Ze względu na rozwiniętą bazę noclegową, liczne atrakcje dla rodzin, bezpieczne duńskie drogi i łatwy sposób dotarcia z Polski może wciąż być bardzo dobrym pomysłem na początek rodzinnego rowerowego urlopu na zagranicznych trasach. Z rowerem na Bornholm dotrzeć można tylko promem, co już może być wstępem do wakacyjnej przygody.

Więcej: Bornholm - Dania

 

Szlaki rowerowe EuroVelo nad Morzem Bałtyckim na Łotwie
Szlaki rowerowe EuroVelo nad Morzem Bałtyckim na Łotwie

Szlaki rowerowe EuroVelo - Łotwa

Łotwa nie należy do częstych celów wycieczek turystycznych z Polski, a tymczasem łotewskie wybrzeże Bałtyku należy prawdopodobnie do tych najmniej zdegradowanych działalnością człowieka. Biegną tędy dwa europejskie szlaki rowerowe EuroVelo - numer 10 i 13, czyli szlak dookoła Morza Bałtyckiego i trasa historycznej "żelaznej kurtyny". Dla wielu turystów największą atrakcją na trasie będzie stolica Łotwy - Ryga, ale łotewskie plaże również potrafią zachwycić, chociażby niewielkimi grotami wypłukiwanymi przez naturę w piaskowych klifach na północy Łotwy czy widokiem starej latarni morskiej pokonanej przez bałtycki żywioł. Wyprawę wzdłuż wybrzeża Łotwy warto połączyć z wizytą dawnych Inflantach Polskich.

Więcej: Łotwa - szlaki rowerowe EuroVelo

 

Pytania i komentarze

Dodaj Twój komentarz