Loara na rowerze w okolicy Tours

You are here

Rowerem nad wodą. 22 szlaki rowerowe wzdłuż rzek i jezior [2023]

Gdyby sporządzić statystykę najpopularniejszych rodzajów szlaków rowerowych w Europie, nadrzeczne szlaki rowerowe na pewno zajęłyby w niej pierwsze miejsce. Są przyjaźnie ukształtowane, towarzyszą im miasta i miejsca noclegowe, często wzdłuż rzeki biegnie także linia kolejowa, która ułatwia organizację wycieczki. Najwięcej kilometrów nadrzecznych szlaków rowerowych mają Niemcy, na dalszych miejscach plasują się Francja, Austria, Belgia i Holandia, która oferuje wiele szlaków rowerowych poprowadzonych wzdłuż holenderskich kanałów. W tym zestawieniu przedstawiamy te nadrzeczne szlaki rowerowe, które przejechaliśmy w ostatnich latach, urozmaicone o kilka szlaków poprowadzonych wokół jezior.

Obserwuj Znajkraj na Facebooku i Instagramie :-)

Nasi Partnerzy

Szlaki rowerowe w Brandenburgii
Bird.pl. Wędrowne wczasy rowerowe
Wędrowne wczasy rowerowe
Rowery turystyczne
Szlak rowerowy Ennsradweg w Alpach austriackich
Szlak rowerowy Ennsradweg w Alpach austriackich

Szlak rowerowy Anizy - Austria

Po wjechaniu do Górnej Austrii, od miejscowości Klienriefling, zaczyna się kolejny charakterystyczny etap rowerowej trasy. Szlak zjeżdża na wąski asfalt biegnący po zboczach doliny przez dziesiątki kolejnych kilometrów. Wjazd tutaj mają wyłącznie rowerzyści i samochody mieszkańców nielicznych gospodarstw rolnych. Wąska dolina Enns powoduje jednak, że szlak czasami wspina się na wysokie zbocze, by wkrótce zjechać z powrotem prawie do poziomu lustra wody. I choć nadal trudno trasę tę nazwać trudną, to jednak na tym odcinku czasem trzeba mocniej zakręcić korbami. Na kolejnych kilometrach z horyzontu powoli znikają alpejskie szczyty, jednak wciąż jest niezwykle atrakcyjnie i malowniczo, także z powodu soczyście turkusowego koloru wód Anizy.

Więcej: Szlak Anizy w Austrii

 

Trasa rowerowa Drawy w Karyntii w Austrii
Trasa rowerowa Drawy w Karyntii w Austrii

Szlak rowerowy Drawy - Karyntia, Austria

Krótki odcinek trasy rowerowej Drawy na terenie Tyrolu Wschodniego pozwala zachłysnąć się doskonałym przygotowaniem całego szlaku. Drawa za Lienzem ma już szerokość i rwący nurt charakterystyczny dla górskiej rzeki. Na tyrolskim odcinku trasy zauważalny jest także duży spadek rzeki, więc wiele odcinków rowerowych to przyjemne zjazdy dające jeszcze więcej przyjemności z jazdy. Z jazdy, która przez cały ten dzień ma miejsce na asfaltowych drogach rowerowych z dala od ruchu samochodowego i zwykle bezpośrednio nad samą Drawą. Jeden z najbardziej widowiskowych fragmentów ma nawet świeżo położoną, gładką asfaltową nawierzchnię i jeszcze jasne, nie zajęte przez rośliność pobocze z drobnego kruszywa.

Więcej: Szlak Drawy w Austrii

 

Wielka Pętla Jezior w Karyntii w Austrii
Wielka Pętla Jezior w Karyntii w Austrii

Wielka Pętla Jezior Karyntii - Karyntia, Austria

Oryginalna nazwa nowego rowerowego szlaku - Große Kärnten Seen-Schleife - została przetłumaczona przez twórców z Karyntii jako Wielka “Pętla” Jezior Karyntii, ale słowo “schleife” oznacza w języku niemieckim również kokardę i to właśnie kokardę najbardziej przypomina swoim kształtem trasa w Karyntii. Punktem centralnym tej karynckiej kokardy jest miasto Villach, gdzie zbiegają się obydwie pętelki szlaku. Zachodnia część jest dłuższa, ma długość ok. 200 kilometrów, wschodnia - krótsza, około 140 kilometrów. Zachodnia ze względu na dwa trudniejsze podjazdy jest też bardziej wymagająca, na wschodniej brakuje większych wyzwań.

Więcej: Karyntia - Wielka Pętla Jezior Karyntii

 

Szlak rowerowy numer 10 w Czechach
Szlak rowerowy numer 10 w Czechach

Szlak rowerowy numer 10 - Śląsk Cieszyński, Czechy

Czeska “dycha” prowadzi między innymi po świetnych drogach rowerowych nad Olzą. Klasyczny asfaltowy trakt przez ok. 15 kilometrów prowadzi wzdłuż rzeki przez przyjemne, zielone tereny w okolicach Karwiny. Niewielka odległość od rzeki, niewielka wysokość wałów przeciwpowodziowych, na których wybudowano drogi rowerowe, liczne zakręty rzeki, a także naturalne otoczenie rzeki sprawiają, że szlak rowerowy nad Olzą uznaję za jedną z najładniejszych, najlepszych nadrzecznych tras rowerowych podczas naszych podróży. Podobne zdanie do mojego musi mieć również wielu innych rowerzystów, których spotykam na trasie nad Olzą tego i kolejnego dnia.

Więcej: szlak rowerowy numer 10 w Czechach

 

Loara na rowerze we Francji
Loara na rowerze we Francji

Loara na rowerze - Dolina Loary, Francja

Szlak rowerowy wzdłuż Loary we Francji należy do najsłynniejszych i najbardziej popularnych szlaków rowerowych w Europie. Wielkiej atrakcyjności trasie rowerowej w Dolinie Loary nadają niezwykłe, doskonale zachowane zamki i pałace - między Orleanem, Tours i Angers odnaleźć można kilkanaście różnych obiektów, które różnią się pomiędzy sobą historią powstania, stylem architektonicznym i charakterem. Łącząca je trasa rowerowa prowadzi po bezpiecznych, asfaltowych i szutrowych drogach rowerowych wzdłuż Loary, choć zdarzają się również przejazdy po drogach publicznych. Na trasie można cieszyć się wieloma udogodnieniami i siecią miejsc przyjaznych rowerzystom.

Więcej: szlak rowerowy Doliny Loary

 

Szlak rowerowy we Fryzji w Niderlandach
Szlak rowerowy we Fryzji w Niderlandach

Szlaki rowerowe we Fryzji - Holandia

Po powrocie z wyspy Ameland nasza trasa z Holwerd biegła wzdłuż nadmorskich wałów przeciwpowodziowych. Ogromne konstrukcje oddzielające Holandię od morskiego żywiołu są od kilku lat systematycznie remontowane w celu podwyższenia i wzmocnienia z powodu przewidywanego podniesienia się wód oceanów wywołanego zmianami klimatycznymi. Biegnie tędy jeden ze szlaków sieci EuroVelo - numer 12 wzdłuż Morza Północnego, wykorzystujący na pewnym odcinku bardzo popularną wśród holenderskich turystów rowerowych długodystansową trasę wokół Holandii. Krajobraz diametralnie różni się od tego na Ameland. Tuż za wałem jest płasko aż po horyzont - jak to w Holandii.

Więcej: Fryzja - szlaki rowerowe

 

Trasa rowerowa Odra-Nysa w Niemczech wschodnich
Trasa rowerowa Odra-Nysa w Niemczech wschodnich

Szlak rowerowy Odra-Nysa - Niemcy

Cała trasa liczy około 650 kilometrów - od czeskiej Nowej Wsi nad Nysą u podnóża Gór Izerskich aż do niemieckiego Ahlbeck nad Morzem Bałtyckim na wyspie Uznam. Podczas tego wyjazdu - przez pierwsze późne popołudnie i pięć kolejnych dni - przejechałem 520 kilometrów. Mając ograniczone możliwości czasowe opuściłem pierwsze kilometry w Czechach i ostatnie w Niemczech: wystartowałem z Liberca, a skończyłem w Szczecinie. Na przyszłość zostawiłem dwudniowy fragment szlaku wokół Zalewu Szczecińskiego, by już niedługo - gdy powstaną nowe szlaki rowerowe Pomorza Zachodniego - stworzyć atrakcyjną, kilkudniową pętlę ze startem i metą w Szczecinie.

Więcej: Szlak Odra-Nysa w Niemczech

 

Szlak Odra-Sprewa w Brandenburgii w Niemczech
Szlak Odra-Sprewa w Brandenburgii w Niemczech

Szlak Odra-Sprewa - Brandenburgia, Niemcy

Po opuszczeniu Fürstenwalde szlak Odra-Sprewa wjeżdża na wąskie leśne drogi asfaltowe zamknięte przed samochodami, które najpierw nieco kluczą po gęstych, przyjemnych lasach, a potem nagle wyprowadzają na długi, drewniany most pieszo-rowerowy nad Kanałem Odra-Sprewa. W okolicy nie ma żadnych miejscowości, więc most stanowi kolejny przykład infrastruktury zbudowanej przez Niemców wyłącznie na potrzeby lokalnego ruchu turystycznego. Co ciekawe, w momencie gdy dotarliśmy na most, właśnie zjeżdżała z niego ekipa zawodowych kolarzy w trykotach niemieckiej kadry narodowej i jechała dalej w kierunku z którego przyjechaliśmy - trudno o lepszy dowód na doskonałą jakość dróg rowerowych.

Więcej: Brandenburgia - szlak Odra-Sprewa

 

Droga rowerowa Wezery w Dolnej Saksonii w Niemczech
Droga rowerowa Wezery w Dolnej Saksonii w Niemczech

Trasa rowerowa Wezery - Dolna Saksonia, Niemcy

Mimo naszych wspaniałych wspomnień z Hann. Münden, nad Wezerę nie przyjeżdża się dla klimatu miast, a przede wszystkim dla drogi rowerowej. Mimo dopiero startującego sezonu trasą nad Wezerą jeździły setki rowerzystów w każdym wieku. Prowadząca nad rzeką trasa wije się wśród pól i zabudowań na brzegu. Czasem schodzi nad samą wodę, by za chwilę uciec w las na zboczu doliny, dając osłonę przed upalnym słońcem. W knajpkach i rowerowych przystankach nad wodą siedzą rowerzyści racząc się różnego rodzaju napojami. W niektórych z takich miejsc na rowerzystów czekają nawet wygodne leżaki, schowane pod parasolami.

Więcej: Dolna Saksonia - szlak Wezery

 

Droga rowerowa Menu we Frankonii w Niemczech
Droga rowerowa Menu we Frankonii w Niemczech

Trasa rowerowa Menu - Frankonia, Niemcy

Oficjalna długość całego szlaku wynosi około 600 kilometrów - my przez osiem dni przejechaliśmy około 550 kilometrów z Bayreuth przez Kulmbach, Schweinfurt, Bamberg, Würzburg i Aschaffenburg do Frankfurtu nad Menem, z powodów logistycznych opuszczając pierwsze i ostatnie kilometry oficjalnego przebiegu. Warto wiedzieć, że trasa wzdłuż Menu ma dwa początki, gdyż ten właściwy Men bierze swoje wody z połączenia dwóch mniejszych rzek - Menu Białego i Czerwonego. Częściej wybieranym jest wariant "czerwony" ze względu na przepiękne miasto Bayreuth, będące świetnym wprowadzeniem w klimat Frankonii, jaki będzie rowerowego turystę otaczał przez kolejne kilka dni turystycznej, rowerowej wędrówki.

Więcej: Frankonia - szlak Menu

 

Szlak Jezior Meklemburskich w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w Niemczech
Szlak Jezior Meklemburskich w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w Niemczech

Szlak Jezior Meklemburskich - Pojezierze Meklemburskie, Niemcy

Jednak trasą rowerową, która wydaje się być najlepszym narzędziem do zwiedzania na rowerze Pojezierza Meklemburskiego, jest ponad 600-kilometrowy Szlak Rowerowy Jezior Meklemburskich (Mecklenburgischer Seen-Radweg). Szlak zaczyna się już na wyspie Uznam, biegnie nawet chwilę w stronę Szczecina, a potem kieruje się do południowej granicy meklemburskiego kraju związkowego i pasem pojezierzy prowadzi aż do Lüneburga w Dolnej Saksonii. Na trasie tego szlaku leży tylko jedna stacja linii kolejowej ze Szczecina - Neubrandenburg, gdzie kończyliśmy naszą kilkudniową wycieczkę. Więc aby spędzić na Szlaku Jezior Meklemburskich kilka dni, trzeba do niego dotrzeć z innej miejscowości, na przykład z Güstrow, jak my.

Więcej: Szlak Jezior Meklemburskich w Niemczech

 

Szlak Doliny Baryczy na Dolnym Śląsku
Szlak Doliny Baryczy na Dolnym Śląsku

Szlak Doliny Baryczy - Dolny Śląsk, Polska

Szlak Doliny Baryczy to łącznie około 140 kilometrów jazdy przez Dolnośląską Krainę Rowerową z głównymi przystankami w Miliczu i Żmigrodzie. Szlak w części po doskonałych nawierzchniach głównej, pokolejowej drogi rowerowej regionu, a także drogami publicznymi, niezłej jakości drogami leśnymi i polnymi. Na całej długości biegnie równolegle do Baryczy, choć szkoda, że ani razu bezpośrednio wzdłuż jej brzegu. Zamiast tego na różnych etapach podróży przecina Barycz po mostach i jazach. Na rowerze trekkingowym każdy dorosły pokona go bez problemu i z dużą satysfakcją. Wśród miejsc do zobaczenia na Szlaku Doliny Baryczy są aż cztery kompleksy Stawów Milickich, które zostały objęte ochroną rezerwatową.

Więcej: Szlak Doliny Baryczy - Dolnośląska Kraina Rowerowa

 

Trasa rowerowa Warta-Noteć w Lubuskiem
Trasa rowerowa Warta-Noteć w Lubuskiem

Trasa rowerowa Warta-Noteć - Lubuskie, Polska

Przez teren Parku Narodowego Ujście Warty biegnie m.in. ok. 70-kilometrowa Trasa Rowerowa Warta-Noteć z Santoka przez Gorzów Wielkopolski do Kostrzyna nad Odrą. Od Gorzowa aż do Kostrzyna rowerowy szlak prowadzi po wale przeciwpowodziowym Warty zupełnie uciekając od cywilizacji. Do przeprawy promowej koło Kłopotowa droga po wałach Warty jest drogą publiczną, na której jednak spotkałem zaledwie kilka aut. Jadąc po naturalnej, jednak dobrze utwardzonej, bardzo wygodnej nawierzchni podziwiałem piękne nadrzeczne krajobrazy, rzędy wierzb i słuchałem klangoru krążących nade mną żurawi.

Więcej: szlak Warta-Noteć - Rzeczpospolita Ptasia

 

Szlak EuroVelo 11 w Małopolsce
Szlak EuroVelo 11 w Małopolsce

EuroVelo 11 w dolinie Popradu - Małopolska, Polska

Pisząc o szlaku rowerowym doliny Popradu dokonuję pewnego uproszczenia. Otóż od strony formalnej szlak rowerowy z Krynicy-Zdroju do Nowego Sącza tworzą dwie różne trasy, które powstały w ramach odrębnych projektów realizowanych przez różnych autorów. I tak od Krynicy-Zdroju do Muszyny prowadzi 11-kilometrowa droga rowerowa wzdłuż potoków Kryniczanka i Muszynka, zbudowana w ramach projektu Velo Krynica. A od Muszyny aż do Nowego Sącza biegnie fragment europejskiej trasy rowerowej EuroVelo 11 o długości prawie 60 kilometrów. Razem tworzą doskonały szlak rowerowy o długości około 70 kilometrów, który - moim zdaniem - atrakcyjnością nie ustępuje nawet popularnej pętli Velo Czorsztyn wokół Jeziora Czorsztyńskiego.

Więcej: szlak doliny Popradu

 

Szlak Velo Dunajec w Małopolsce w Polsce
Szlak Velo Dunajec w Małopolsce w Polsce

Velo Dunajec - Małopolska, Polska

Odcinek szlaku Velo Dunajec z Nowego Targu nad Jezioro Czorsztyńskie to jeden z pierwszych fragmentów tej małopolskiej trasy, które zostały udostępnione turystom rowerowym już w 2018 roku. Niedawno przebieg Velo Dunajec uzupełniony został o brakujące odcinki - nowe drogi rowerowe pojawiły się między innymi na wyjeździe z Nowego Targu i w okolicach Dębna, w obydwóch lokalizacjach prowadząc rowerzystów w efektowny sposób nad samym brzegiem rzeki. Te i oddane wcześniej odcinki koło Łopusznej i Harklowej sprawiają, że fragment trasy Velo Dunajec między Nowym Targiem a Jeziorem Czorsztyńskim jest na pewno jednym z najatrakcyjniejszych fragmentów całego szlaku.

Więcej: Velo Dunajec w Małopolsce

 

Wiślana Trasa Rowerowa w Małopolsce
Wiślana Trasa Rowerowa w Małopolsce

Wiślana Trasa Rowerowa - Małopolska, Polska

Kręgosłupem projektu Velo Małopolska jest Wiślana Trasa Rowerowa, wykorzystująca prawie cały małopolski fragment królowej polskich rzek. Nowe asfaltowe trasy pojawiają się po raz pierwszy w Oświęcimiu i kończą się 230 kilometrów dalej - w Szczucinie. Po drodze szlak biegnie m.in. przez Skawinę, pod opactwem w Tyńcu, przez Kraków po Bulwarach Wiślanych, tuż koło Niepołomic i kilka kilometrów od głośnego ostatnio kolorowego Zalipia. W czerwcu 2017 roku gotowych było już około 130 kilometrów asfaltowych tras, a więc ponad połowa całego przebiegu nowej nadwiślańskiej trasy. Trwają prace nad oddaniem kolejnych odcinków i obiektów na trasie - w większości w okolicach Krakowa.

Więcej: Wiślana Trasa Rowerowa w Małopolsce

 

Szlak Kanału Elbląskiego na Mazurach Zachodnich
Szlak Kanału Elbląskiego na Mazurach Zachodnich

Szlak Kanału Elbląskiego - Mazury Zachodnie, Polska

Szlak Kanału Elbląskiego niestety nie należy do tych nowoczesnych szlaków rowerowych, które coraz częściej pojawiają się w Polsce. A to znaczy, że na Mazurach Zachodnich nie można liczyć na wrażenia podobne do tych z tras w Małopolsce, na Pomorzu Zachodnim, a nawet po sąsiedzku w Pomorskiem. Tam stawia się na dostępność i nowe, szeroko dostępne nawierzchnie asfaltowe dróg rowerowych, a na Szlaku Kanału Elbląskiego większość nawierzchni to tradycyjne, naturalne odcinki leśne i szutrowe. Podsumowując jednak całość, jest dobrze. Najważniejsze - na trasie między Ostródą a Elblągiem nie ma piachu, a nierównych, nieprzyjemnych fragmentów szlaku jest naprawdę niewiele.

Więcej: Szlak Kanału Elbląskiego na Mazurach Zachodnich

 

Warmińska Łynostrada na Warmii i Mazurach
Łynostrada na Warmii i Mazurach

Łynostrada - Warmia i Mazury, Polska

Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego wytyczono 47-kilometrowy odcinek południowy Łynostrady łączący Olsztyn z Nidzicą, a właściwie z maleńkim przystankiem kolejowym Dobrzyń koło Nidzicy. Tu przeważają nawierzchnie naturalne lub szutrowe, przeważnie przyzwoite, choć zdarza się, że gruby żwir i kamienie na pewnych odcinkach pogarszają komfort jazdy. Niewielka część dystansu to również spokojne drogi publiczne przed samym Olsztynem, a także drogi rowerowe - koło Nidzicy i w południowej części Olsztyna. Długość całej Łynostrady od Dobrzynia (Nidzicy) przez Olsztyn do Lidzbarka Warmińskiego wynosi około 115 kilometrów.

Więcej: Łynostrada na Warmii i Mazurach

 

Szlak Jezior w Szwajcarii
Szlak Jezior w Szwajcarii

Szlak Jezior - Szwajcaria

Pierwsze 15 kilometrów z Lucerny rowerowy Szlak Jezior biegnie brzegiem malowniczego Jeziora Czterech Kantonów, posiadającego najbardziej urozmaiconą linią brzegową w Szwajcarii. Ten odcinek to przyjemny pokaz jak dbać o jakość i bezpieczeństwo turystyki rowerowej w regionie. Największe wrażenia zrobił na nas drewniany pomost dla rowerzystów “doklejony” do jednej z szos nad jeziorem. Może nie był szczególnie szeroki i jazda z przyczepką wymagałaby zatrzymania by bezpiecznie minąć się z rowerzystą z naprzeciwka, ale... co z tego? :-) Gdyby nie położenie nisko nad wodą, zdjęcia drogi rowerowej znad Jeziora Czterech Kantonów można byłoby pomylić z ujęciami ze słynnych rowerowych pomostów nad jeziorem Garda we włoskim Trentino.

Więcej: Szlak Jezior w Szwajcarii

 

Szlak rowerowy Renu w Szwajcarii
Szlak rowerowy Renu w Szwajcarii

Szlak rowerowy Renu - Szwajcaria

Za Chur szlak rowerowy Renu biegnie kolejnym ze swoich najbardziej widowiskowych odcinków. Droga rowerowa przebiega tędy brzegiem rzeki wzdłuż skalnych ścian masywu Fläscherberg ze szczytem Regitzer Spitz. Fläscherberg wykorzystywany jest jako teren aktywnej rekreacji mieszkańców regionu, ale służy też armii szwajcarskiej jako naturalna fortyfikacja. To najbardziej na północ wysunięty kraniec kantonu Gryzonii, za którym zaczyna się już terytorium niewielkiego Liechtensteinu. To może też najlepsza okazja na pamiątkową fotę znad Renu.

Więcej: Szlak Renu w Szwajcarii

 

Trasa rowerowa w Południowym Tyrolu we Włoszech
Trasa rowerowa w Południowym Tyrolu we Włoszech

Via Claudia Augusta - Południowy Tyrol, Włochy

Przez Południowy Tyrol biegnie ok. 150-kilometrowy odcinek szlaku kulturowego Via Claudia Augusta, poprowadzonego wzdłuż dawnej drogi rzymskiej z początków naszej ery. Większość południowotyrolskiego odcinka korzysta z fantastycznej drogi rowerowej wzdłuż rzeki Adygi, poza tym jednym fragmentem, który przebiega przez obszar wspomnianej Strada del Vino - Południowotyrolskiego Szlaku Winnego. Długie fragmenty biegną w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki, której charakter, szerokość koryta, a nawet kolor wody zmieniają się na różnych odcinkach. Transalpejska Via Claudia Augusta ma swój początek w Augsburgu w Niemczech, a koniec, a raczej dwa możliwe warianty zakończenia szlaku, we Włoszech - nad Adriatykiem i w delcie Padu.

Więcej: Południowy Tyrol - szlaki rowerowe

 

Drogi rowerowe w Trentino we Włoszech
Drogi rowerowe w Trentino we Włoszech

Szlaki rowerowe w Trentino - Włochy

Wracamy na trasę! Wszystkie z dróg rowerowych ktorymi jeździłem po Dolomitach w Trentino były wydzielonymi, asfaltowymi traktami (z jednym wyjątkiem, za chwilę), w praktyce będąc ciągami pieszo-rowerowymi. Zgodnie z oczekiwaniami turysty, chcącego zostawić za sobą miejski zgiełk i odetchnąć od samochodowych spalin, niezmiernie rzadko pojawiały się przy zwykłych szosach. Zazwyczaj biegły wałami przeciwpowodziowymi lub nadrzecznymi promenadami jak droga rowerowa w dolinie Adygi, czasem polnymi drogami jak w dużej części trasa w Val di Fiemme, a bywało, że uciekały w las jak droga rowerowa w Val di Sole.

Więcej: Trentino - szlaki rowerowe

 

Pytania i komentarze

Dodaj Twój komentarz