Szlak rowerowy po wałach Wisły

You are here

Rowerem po Polsce. 11 najlepszych szlaków rowerowych [2020]

To wciąż dobre lata dla turystyki rowerowej w Polsce. Nowe trasy rowerowe nareszcie przenoszą standard uprawiania turystyki rowerowej w Polsce na europejski poziom. Swoją sieć dróg rowerowych wciąż rozbudowują Małopolska i Pomorze Zachodnie, niedawno dołączyło do nich Pomorskie. Pojawiają się w końcu mniejsze, udane projekty jak Żelazny Szlak Rowerowy. Podróże rowerowe po naszym kraju mają szansę przestać być rozrywką z pogranicza sportów ekstremalnych i stać się łatwiej dostępne dla osób ceniących aktywny wypoczynek. Bo europejski styl uprawiania turystyki rowerowej to przede wszystkim wydzielone, odseparowane od ruchu samochodowego drogi rowerowe, biegnące z dala od wypełnionych spalinami arterii, przejezdne dla użytkownika dowolnego roweru i bezpieczne dla osób w każdym wieku.

Obserwuj Znajkraj na Facebooku i Instagramie!

Nasi Partnerzy

Bird.pl. Wędrowne wczasy rowerowe
Wędrowne wczasy rowerowe
Rowery turystyczne
Szlak Velo Dunajec w Małopolsce
Szlak Velo Dunajec w Małopolsce

Velo Dunajec - Małopolska

Prace na szlaku Velo Dunajec jeszcze trwają, ale już teraz można nazywać tę trasę najpiękniejszą w Polsce. Start pod Tatrami w Zakopanem, meta nad Wisłą pod Tarnowem. A po drodze Nowy Targ i Gorce, efektowny przejazd nad Jeziorem Czorsztyńskim, malowniczy Pieniński Przełom Dunajca i wydzielone odcinki dróg rowerowych wzdłuż dolnego biegu rzeki z kilkoma właśnie budowanymi efektownymi przeprawami. To najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce, ale też jedna z najpiękniejszych w Europie. Po Velo Dunajec można dojechać już do Nowego Sącza, a w przyszłym roku - może już do samego Tarnowa?

Więcej: Velo Dunajec. Najpiękniejszy szlak rowerowy w Polsce

Szlak wokół Tatr w Małopolsce
Szlak rowerowy wokół Tatr w Małopolsce

Szlak wokół Tatr - Małopolska

Gdyby nie Velo Dunajec, miano najpiękniejszego w Polsce przypadłoby właśnie Szlakowi wokoł Tatr. Polsko-słowackie przedsięwzięcie to pierwszy rowerowy projekt w Polsce budowany na taką skalę. Trasa mojej pierwszej wycieczki biegła tylko po pierwszej części szlaku poprowadzonej po nieczynnej linii kolejowej z Nowego Targu do słowackiej Trzciany, jednak obecnie zostały już wybudowane wszystkie odcinki po polskiej stronie. Gdy swoje prace dokończą Słowacy, powstanie doskonała propozycja rowerowego wypoczynku na kilkudniowej pętli wokół Tatr.

Więcej: Rowerowa wycieczka dookoła Tatr

Szlak Velo Baltica na Pomorzu Zachodnim
Szlak Blue Velo na Pomorzu Zachodnim

Velo Baltica - Pomorze Zachodnie

Dla wielu turystów rowerowych z Polski to właśnia ta trasa powinna znajdować się na pierwszym miejscu. Velo Baltica to leżący w województwie zachodniopomorskim fragment europejskiego szlaku rowerowego EuroVelo 10 biegnący wokół Morza Bałtyckiego. Dotychczas trasę tę określano symbolem R10. Kolejne odcinki trasy zyskują w ostatnich latach nowe oblicze, zmieniając często nieprzejezdne fragmenty w nowoczesną trasę rowerową w wyjątkowej scenerii. Powstają nowe asfaltowe trasy, parkingi i miejsca odpoczynku dla rowerzystów, jest nowe oznaczenie.

Więcej: Velo Baltica. Szlak rowerowy Morza Bałtyckiego na Pomorzu Zachodnim

Szlak EuroVelo 10 w Pomorskiem
Szlak EuroVelo 10 w Pomorskiem

EuroVelo 10 / R-10 - Mierzeja Helska

To dopiero początek inwestycji Pomorskiego w nowy kształt popularnej nadmorskiej trasy R10, czyli europejskiej trasy rowerowej EuroVelo 10 wokół Morza Bałtyckiego. Odświeżona nawierzchnia na wielu fragmentach tej niezwykle popularnej trasy, w tym po niezmiernie popularnym fragmencie między Helem a Juratą, każe mi umieścić ją w tym zestawieniu. Warto pamiętać, że dużo lepiej zaplanować przejazd tym odcinkiem poza wysokim sezonem letnim - latem tłumy turystów mogą odebrać przyjemność z jazdy i poznawania tego niezwykłego miejsca.

Więcej: Rowerem po Półwyspie Helskim. Pomorskie Trasy Rowerowe

Szlak Velo Czorsztyn w Małopolsce
Szlak Velo Czorsztyn w Małopolsce

Velo Czorsztyn - Małopolska

Velo Czorsztyn to krótka, około 30-kilometrowa trasa uzupełniająca dłuższy, popularny szlak rowerowy Velo Dunajec. Pętlę wokół jeziora można objechać albo korzystając z połączenia promowego między Czorsztynem i Niedzicą, albo wydłużając ją nieco o odcinek w Pieninach. Spektakularne poprowadzenie szlaku rowerowego po drogach rowerowych wokół Jeziora Czorsztyńskiego sprawiło, że Velo Czorsztyn od razu stał się najpopularniejszą rodzinną trasą rowerową w Polsce i motorem rozwoju usług turystycznych.

Więcej: Velo Czorsztyn. Trasa rowerowa dookoła Jeziora Czorsztyńskiego

Szlak Blue Velo na Pomorzu Zachodnim
Szlak Blue Velo na Pomorzu Zachodnim

Blue Velo - Pomorze Zachodnie

Według zapowiedzi marszałków nadodrzańskich województw Blue Velo, nazywana też Odrzańską Trasą Rowerową, pobiegnie wzdłuż Odry od południowej granicy Polski aż nad Morze Bałtyckie. Najbardziej zaawansowane prace mają miejsce w Zachodniopomorskiem, gdzie już gotowe jest kilkadziesiąt kilometrów trasy z Gryfina do Trzcińska-Zdroju, wybudowanej między innymi w śladach dawnych linii kolejowych. Trwają prace między innymi na kolejnym odcinku prowadzącym do Międzyzdrojów, gdzie szlak poprowadzi wałami przeciwpowodziowymi Odry i Zalewu Szczecińskiego.

Więcej: Blue Velo i Trasa Pojezierzy Zachodnich. Pomorze Zachodnie na rowerze

Wiślana Trasa Rowerowa w Małopolsce
Wiślana Trasa Rowerowa w Małopolsce

Wiślana Trasa Rowerowa - Małopolska

Budowa małopolskiego odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej rozpoczęła realizację nowatorskiego w polskiej turystyce projektu Velo Małopolska, mającego na celu budowę setek kilometrów szlaków rowerowych wzdłuż rzek Małopolski. Drogi rowerowe położone na wałach przeciwpowodziowych Wisły mają długość ponad 150 kilometrów i biegną z Oświęcimia na wschodzie do Szczucina na zachodzie województwa. W środku dystansu leży Kraków, który sukcesywnie uzupełnia brakujące kilometry Wiślanej Trasy Rowerowej na swoim terenie.

Więcej: Wiślana Trasa Rowerowa. Małopolska na rowery!

Trasa Pojezierzy Zachodnich na Pomorzu Zachodnim
Trasa Pojezierzy Zachodnich na Pomorzu Zachodnim

Trasa Pojezierzy Zachodnich - Pomorze Zachodnie

To druga z tras projektu "Rowerem przez Pomorze Zachodnie", której gotowy pierwszy fragment już pozwala na rowerowe podróże. Zaczyna się tuż pod oryginalnym, nieczynnym mostem kolejowym w Siekierkach, który wkrótce stanie się polsko-niemieckim mostem rowerowym. Później po gotowym fragmencie drogi rowerowej po zlikwidowanej linii kolejowej biegnie do Trzcińska-Zdroju. Kolejne odcinki wkrótce poprowadzą przez Myślibórz, Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Borne Sulinowo i Szczecinek aż do Białego Boru, tworząc piękną krajobrazowo trasę o długości ponad 400 kilometrów.

Więcej: Blue Velo i Trasa Pojezierzy Zachodnich. Pomorze Zachodnie na rowerze

Kaszubska Marszruta w Pomorskiem
Kaszubska Marszruta w Pomorskiem

Kaszubska Marszruta - Bory Tucholskie

Projekt tras rowerowych w Borach Tucholskich jest najstarszy w tym zestawieniu, a mimo to wciąż imponuje zrealizowaną ideą. W dodatku jego autorem nie jest żaden z samorządów wojewódzkich dysponujących największymi możliwościami finansowymi, a niewielki powiat chojnicki przy udziale lokalnych partnerów. Nigdzie indziej w Polsce nikt nie wpadł na podobny pomysł i w żadnym innym miejscu nie można spędzić weekendu na bezpiecznych, wydzielonych drogach rowerowych w naturalnej scenerii. Po tragicznym huraganie trasy Kaszubskiej Marszruty przeszły już prace naprawcze i czekają na turystów.

Więcej: Kaszubska Marszruta. Bory Tucholskie na rowerze

Żelazny Szlak Rowerowy w Śląskiem
Żelazny Szlak Rowerowy w Śląskiem

Żelazny Szlak Rowerowy - Śląskie

Taka inwestycja jak Żelazny Szlak Rowerowy powinna służyć za wzór dla innych samorządów. Dzięki staraniom miasta Jastrzębia-Zdrój i jego partnerów na nieużywanym torowisku powstało kilkanaście kilometrów drogi rowerowej, która z miejsca zyskała uznanie mieszkańców miasta i sąsiednich gmin. Wykonany z rozmachem, choć nie bez uchybień, pokolejowy odcinek połączono ze szlakami rowerowymi w Czechach i powstała przyjemna propozycja jednodniowej wycieczki rowerowej.

Więcej: Żelazny Szlak Rowerowy - najlepsza trasa rowerowa na Śląsku

Forteczna Trasa Rowerowa na Podkarpaciu
Forteczna Trasa Rowerowa na Podkarpaciu

Forteczna Trasa Rowerowa - Podkarpacie

Forteczna Trasa Rowerowa to jeden z najlepszych przykładów tematycznych tras rowerowych w Polsce. Poprowadzony wzdłuż zrewitalizowanych fortów Twierdzy Przemyśl szlak rowerowy umożliwia poznanie unikalnego zespołu obiektów militarnych, a jednocześnie aktywnie spędzić rowerowy weekend lub nawet kilka dni na pięknym, wciąż naturalnym Podkarpaciu. Forteczna Trasa Rowerowa to również ciekawy przystanek na trasie Green Velo, umożliwiający przedłużenie udanego rowerowego urlopu na trasach Polski wschodniej. Jednak niektórym fragmentom przydałby się remont nawierzchni.

Więcej: Podkarpacie: Twierdza Przemyśl i Forteczna Trasa Rowerowa

Trasa rowerowa sieci Velo Małopolska
Trasa rowerowa sieci Velo Małopolska

... a kiedy kolejne szlaki rowerowe w Polsce?

Czy w najbliższym czasie możemy liczyć, że moja lista się powiększy? Tak! Nad Morzem Bałtyckim zarówno Pomorze Zachodnie, jak i sąsiednie Pomorskie, wciąż odświeżają rowerową infrastrukturę rowerową. Nowe odcinki europejskich tras EuroVelo 10 i 13 zastąpią dotychczasowy szlak R10. Znacznie polepszy się także przebieg Wiślanej Trasy Rowerowej w województwie pomorskim, choć daleko mu będzie do spektakularnej wygody z Małopolski. Czy samorządy województw leżących nad Odrą zdobędą się na coś więcej niż tylko deklaracje? Czy Dolny Śląsk zdobędzie się na coś więcej niż plany? Co z projektem Velo Silesia na Górnym Śląsku? Czy z rowerowego snu obudzą się niezwykle atrakcyjne krajoznawczo Wielkopolska i Mazowsze? Trasa rowerowa Velo Mazovia wokół Warszawy na pewno biłaby rekordy popularności. A co z Mazurską Pętlą Rowerową w Warmińsko-Mazurskiem?

Mocno trzymamy kciuki za dalszy szczęśliwy rozwój rowerowych spraw w Polsce!

* * *

Pamiętajcie, że prawie wszystkie z wymienionych nowych tras - za wyjątkiem Wiślanej Trasy Rowerowej, Kaszubskiej Marszruty i Żelaznego Szlaku Rowerowego - są wciąż w mniejszym lub większym stopniu budowane. Weźcie to pod uwagę przy planowaniu Waszych wyjazdów.

 

Popularne trasy i regione rowerowe

Pytania i komentarze

Ciekawe zestawienie a dlaczego Green Velo jest gorszy? Możesz rozwinąć? Tyle zostało pieniędzy włożonych w budowę i dlaczego mamy tam nie jeździć?

Nie napisałem że jest gorszy. Szlak Green Velo został wybudowany w standardzie, który po prostu mocno różni się od trendów, jakie obecnie coraz częściej pojawiają się także na polskim rynku. Green Velo w zdecydowanej większości publiczna droga z jedynie dostawionym znakiem - trudno mówić o jakiejkolwiek "budowie" szlaku na większości jego przebiegu.

Natomiast jazda po szlakach wymienionych wyżej jest przyjemniejsza, bezpieczniejsza, pozwala na większy komfort - gwarantują to owe wydzielone drogi rowerowe, które przeznaczone są wyłącznie dla rowerzystów, ewentualnie lokalnych mieszkańców. To ogromna różnica w rowerowym wypoczynku, kiedy nie trzeba wciąż obserwować otoczenia, rzucać okiem i słuchać, czy nie jedzie za Tobą samochód, dbać o partnerów - w tym dzieci, itp.

Nie mówię więc, żeby po Green Velo nie jeździć. Ale jazda po tych trasach z Małopolski i Pomorza Zachodniego jest po prostu przyjemniejsza i urlop na nich będzie dużo efektywniejszy. O.

Green velo akurat przypadło mi do gustu, może ze względu, że mam rzut kamieniem do startu trasy. Osobiście cieszę się z rozwoju tras rowerowych w Polsce ale uważam, że odbywa się to zbyt wolno.

Dokładnie tak jest. Rozwój tras rowerowych w Polsce odbywa się pewnie i kilkanaście lat po tym, jak miał miejsce na zachodzie Europy. Oni mają tysiące, grube tysiące, kilometrów szlaków rowerowych. My - setki. I to w budowie. Wszystkie! :/

Blue Velo (ściśle wzdłuż ściany zachodniej), Velo Dunajec i dookoła Tatr to nasze top3 na ten sezon :) aż się nie mogę doczekać!

Ja już jutro jadę na weekend z powrotem w poniedziałek robić Velo :)

szkoda że wszystkie wymienione to głównie asfalt ;(

Ale powiedz to niepełnosprawnym, powiedz to rodzicom z dziećmi, osobom o słabszej kondycji i mniejszych możliwościach, czy po prostu okolicznym mieszkańcom.

Twarda, asfaltowa nawierzchnia oznacza szeroką dostępność trasy rowerowej. To o to przede wszystkim chodzi w budowie nowoczesnych szlaków rowerowych.

Czy ludzie naprawdę muszą wszystko sparszywić betonem i asfaltem? Człowiek na urlopie chce odpocząć od tej całej betonowej dżungli i co mu się serwuje? Betonowe ścieżki rowerowe. Czad.

Przecież masz wybór. Naturalnych tras jest mnóstwo. Wszędzie. W całej Polsce są tysiące kilometrów dróg polnych, leśnych, gdzie można jeździć rowerem, jeśli ktoś ma taką ochotę. Natomiast przygotowanych tras rowerowych, szeroko dostępnych dla wszystkich chętnych, nie ma. I dlatego tak ważne jest, że w końcu zaczęły powstawać. I pozwalać na przyjemny, wędrowny, niekoniecznie wyczynowy urlop na rowerze.

Chyba sobie żarty stroisz? Akurat tras nieutwardzonych, głównie po lasach mamy tysiące kilometrów, a ścieżki asfaltowe to jak kropla w morzu, ale i tak znalazł się malkontent, któremu się nie podoba że ktoś coś zbudował. Pewnie lepiej bys się poczuł, jakby zaorali i inni nie mieli po czym jeździć

Na wstępie, wielkie dzięki za to podsumowanie najważniejszych szlaków długodystansowych w Polsce!
Czy GreenVelo, pomimo swoich wad, nie jest w tej chwili jedynym, który pozwala na ciekawą wielodniową wycieczkę rowerową na oznakowanym szlaku w dość dobrym standardzie nawierzchni?
Pozostałe, które wymieniasz, mają albo poniżej 200km, albo są dopiero w trakcie "budowy".

Tak jest, Green Velo to na pewno najdłuższy szlak na którym można spędzić czas w interesujący sposób. I rzeczywiście, prawdopodobnie jedyny z generalnie niezłą nawierzchnią. Tylko właśnie, paradoksalnie, w tej nawierzchni jest istota krytyki szlaku, bo ta dobra nawierzchnia Green Velo to po prostu nawierzchnia dróg publicznych, szos.

Dzięki za dobre słowo! :)

Super wpis! Mieszkam na Pomorzu Zachodnim, więc z pewnością spróbuję tych tras.

Mam nadzieję! :) A po zaliczeniu tras Pomorza Zachodniego namawiam na dalsze podróże! :) Teraz na topie są jeszcze Małopolska i Pomorskie z trasą wokół Zatoki Gdańskiej. Powodzenia!

Witam
Mam pytanie co do trasy dookoła Tatr da pokonać się to rowerem szosowym. Pozdrawiam

Oczywiście. Trasa jest budowana z myślą o maksymalnej dostępności i rower szosowy jest na pewno jednym z tych podstawowych planowanych sposobów na pokonanie trasy. Chociaż... warto przejrzeć aktualną mapę Szlaku wokół Tatr dostępną na profilu Velo Małopolska na Facebooku w przypiętym poście - tam wskazane są wszystkie nawierzchnie na trasie.

Świetne zestawienie. Dla sakwiarzy utwardzona nawierzchnia jest błogosławieństwem, nareszcie takich nitek przybywa. Powoli doganiamy Europę

Właśnie, właśnie! :) Tylko że - często to powtarzam - trasy takie w dużym wymiarze liczbowym budują na razie ledwie trzy województwa. A gdzie reszta? :/ Mam nadzieję, że jednak Pomorskie, Pomorze Zachodnie i Małopolska odniosą na tyle duży, głośny sukces, że reszta regionów dostrzeże, że turystyka rowerowa ma sens! :)

Naprawdę nie ma takich tras na Mazowszu czy tam po prostu jeszcze nie dojechaliście?

Nie ma, nie ma. Mazowsze zupełnie nie interesuje się rozwojem turystyki rowerowej. Ani nie są prowadzone żadne prace nad trasami rowerowymi po województwie mazowieckim, ani nie słyszałem, by były jakieś rozsądnie brzmiące plany. Oczywiście piszę tu o województwie, nie o mieście - Warszawa pracuje nad siecią własnych dróg rowerowych, ale te akurat wcale nie muszą mieć turystycznego charakteru, a mają służyć mieszkańcom Warszawy przede wszystkim do codziennych dojazdów.

Te szlaki są zdecydowanie bardzo dobre, czy są to najlepsze szlaki rowerowe w Polsce? Bardzo możliwe, ponieważ świetnie się po nich jeździ i cały krajobraz dokoła jest znakomity.

Lepszych tras nikt jeszcze nie wybudował i obawiam się, że w Polsce będzie już o to trudno. Bo lepiej niż Małopolska to już nie da się budować: nie da się w Polsce znaleźć atrakcyjniejszych krajobrazów do turystyki rowerowej niż te podalpejskie, nie da się zbudować przyjemniejszej drogi rowerowej niż asfaltowy dywanik biegnący łagodnie gdzieś z dala od samochodów... :)

Piękne ścieżki rowerowe. Bliskość z naturą jest ważna, jednak powinniśmy uważać i zwracać uwagę na bezpieczeństwo, jeśli chodzi o jazdę po lesie.

Czytającym Twój komentarz zdradzę, że w linku była jeszcze reklama środka przeciw kleszczom. Link usunąłem, ale z profilaktyką kleszczową zgadzam się zupełnie :)

Ogromnie mi się podobają takie wyprawy, spokojnie, wiele można zobaczyć i ile ruchu. Zawsze wolałem jechać rowerem niż samochodem bo lepsze doznania są wszystkiego. Problem tylko jak niepogoda i wietrznie się robi ale to małe niedogodności.

To wszystko zależy od nas samych, wiadomo. Nam też najpiękniej podróżuje się podczas ładnej pogody i gdy tylko mamy taką możliwość, staramy się korzystać z dobrej pogody. Ale gdy pogoda się pogarsza, jedziemy nadal, tyle że staramy się cieszyć czymś innym - swoim towarzystwem lub atrakcjami na trasie. A gdy pogoda jest nieznośna - odpuszczamy, robimy dzień przerwy w drodze lub po prostu zostajemy w domu i nadrabiamy domowe zaległości :)

Byliśmy już na wszystkich z tych tras poza dwoma wyjątkami (Żelazny i Przemyśl) i żałujemy że nic więcej nowego nie pojawiło się w Polsce. Mamy 16 województw, w infrastrukturę rowerową angażują się trzy, może cztery tak? Jak turystyka ma dobrze funkcjonować skoro ludzie jak my są zmuszani do szukania tras rowerowych w Europie? Z ciepłymi pozdrowieniami z Warmii :-)

Otóż to. Jako kraj mamy jakieś kilkanaście lat zaległości w stosunku do państw zachodnich i jakoś wcale nic nie zwiastuje szczególnie szybkiego nadrabiania strat. Tak jak piszesz, znaczące długości tras rowerowych mają w Polsce wciąż ledwie trzy województwa, a w takich Niemczech każdy land ma ich - uwaga - tysiące kilometrów. Brandenburgia - siedem tysięcy! I jak się potem dziwić, że coraz częściej jedziemy do Niemiec na rowerowe wakacje?

Dodaj Twój komentarz