Północne Niemcy - Bałtyk, rzepak i rowery

You are here

Rowerem po Niemczech. 16 popularnych szlaków rowerowych [2022]

Podróżując rowerem po Niemczech nie sposób nie korzystać z wygody, jaką oferują niemieckie szlaki rowerowe. Przez kilkanaście lat najpopularniejszą w badaniu Powszechnego Niemieckiego Klubu Rowerowego (ADFC) była Elbe-Radweg - trasa rowerowa rzeki Łaby, potem na dwa lata zmieniła ją na prowadzeniu Wezera, a teraz znów na pierwsze miejsce wróciła Łaba. W każdym niemieckim regionie szlaków rowerowych jest kilkadziesiąt, a jedna tylko Brandenburgia chwali się aż 7 tysiącami kilometrów dróg rowerowych, w tym najdłuższym szlakiem rowerowym w Niemczech. Niżej prezentujemy te niemieckie trasy rowerowe, które na nas zrobiły największe wrażenie. Kolejność - nieprzypadkowa, podyktowana naszą subiektywną oceną, choć oczywiście każdy ze szlaków jest inny i może wybornie służyć różnym rodzajom rowerowych turystów.

Obserwuj Znajkraj na Facebooku i Instagramie, zobacz nowe Ministerstwo Turystyki Rowerowej :-)

Nasi Partnerzy

Rowery turystyczne
Bird.pl. Wędrowne wczasy rowerowe
Wędrowne wczasy rowerowe
Miejsca Przyjazne Rowerzystom
Szlaki rowerowe w Brandenburgii
Szlak rowerowy nad Menem we Frankonii
Szlak rowerowy nad Menem we Frankonii

Droga Rowerowa Menu (Main-Radweg) - Frankonia (Bawaria)

Pierwsze miejsce na naszej liście najlepszych szlaków rowerowych w Niemczech zajmuje bezapelacyjnie Men i towarzysząca mu 600-kilometrowa trasa rowerowa, która jako pierwsza w Niemczech została wyróżniona 5 gwiazdkami jakości ADFC. Za doznania krajobrazowe i przyrodnicze odpowiada ukształtowanie doliny rzecznej, zwykle otoczonej lasami lub malowniczymi winnicami, z których słynie Frankonia. Nad Menem nie brakuje atrakcji kulturalnych i historycznych - w miastach jak Bayreuth, Bamberg, Würzburg czy Aschaffenburg warto zatrzymać się na dłużej, nie tylko na krótki przystanek. Ze względu na dużą liczbę dróg rowerowych i pewne zaawansowanie krajoznawcze, dobra dla rodzin z raczej większymi dziećmi.

Więcej: Frankonia - szlak rowerowy Menu

 

Szlak rowerowy wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego w północnych Niemczech
Szlak rowerowy wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego w północnych Niemczech

Trasa Rowerowa Wybrzeża Morza Bałtyckiego (Ostseeküsten-Radweg) - Niemcy północne

Trasa rowerowa wzdłuż niemieckiej części wybrzeża Morza Bałtyckiego rozpoczyna się we Flensburgu na granicy z Danią i po 800 kilometrach kończy się w Ahlbeck przy granicy z Polską. W długi weekend majowy przejechaliśmy jej środkowy odcinek - z Lubeki przez Wismar, Rostock do Stralsundu - ciesząc się lubianymi przez nas nadmorskimi krajobrazami, portowymi klimatami, historią średniowiecznej Hanzy, również nawiązaniami do historii naszego Gdańska, ale też przyjemnymi doznaniami kulinarnymi, w których dominowały bałtyckie owoce morza i... marcepan, którego europejską stolicą jest Lubeka. Szlak rowerowy Morza Bałtyckiego to wyśmienita propozycja na rodzinne, bezpieczne rowerowe lato.

Więcej: szlak wybrzeża Morza Bałtyckiego w Niemczech

 

Kolejowy Szlak Rowerowy w Hesji
Kolejowy Szlak Rowerowy w Hesji

Kolejowy Szlak Rowerowy Hesji (BahnRadweg Hessen) - Hesja

BahnRadweg Hessen to najdłuższy w Niemczech i prawdopodobnie najdłuższy szlak rowerowy w Europie, jaki został poprowadzony w śladzie zlikwidowanych linii kolejowych. Na cały przebieg Kolejowego Szlaku Rowerowego Hesji składa się kilka krótszych pokolejowych szlaków rowerowych, z których najdłuższy ma ponad 90 kilomtrów. Atrakcją trasy rowerowej leżącej niedaleko Frankfurtu nad Menem są otaczające ją naturalne krajobrazy. Dwa niewielkie powulkaniczne pasma górskie Vogelsberg i Rhön nie tylko nadają otoczeniu malowniczości, ale i doskonale urozmaicają rowerową aktywność. Najdłuższy z podjazdów ma ponad 20 kilometrów długości, jednak dzięki bardzo niewielkiemu, pokolejowemu nachyleniu drogi, jest łatwy do pokonania.

Więcej: Kolejowy Szlak Rowerowy Hesji

 

Szlak Odra-Sprewa w Brandenburgii
Szlak Odra-Sprewa w Brandenburgii

Szlak Odra-Sprewa (Oder-Spree-Tour) - Brandenburgia

Szlak Odra-Sprewa zrobił na mnie większe wrażenie niż słynny szlak rowerowy Odra-Nysa. Prawie 300-kilometrowa pętla kręci po lasach, między jeziorami i wzdłuż kanałów Pojezierza Odrzańsko-Sprewskiego w Brandenburgii, co powinno zachwycić rowerzystów poszukujących bliskiego kontaktu z naturą. Najbliższe duże miasta to Frankfurt nad Odrą i Berlin, dokładnie pomiędzy którymi biegną drogi rowerowe szlaku Oder-Spree-Tour. Te mniejsze, znajdujące się na trasie, to między innymi Beeskow, Storkow i Fürstenwalde nad Sprewą z dobrze zachowanymi średniowiecznymi układami urbanistycznymi. Bardzo dobra propozycja na krótki wakacyjny wyjazd lub długi weekend majowy.

Więcej: Brandenburgia - szlak rowerowy Odra-Sprewa

 

Szlak rowerowy nad Wezerą w Dolnej Saksonii
Szlak rowerowy nad Wezerą w Dolnej Saksonii

Droga Rowerowa Wezery (Weser-Radweg) - Dolna Saksonia

Trasa rowerowa nad Wezerą w Dolnej Saksonii była pierwszym niemieckim nadrzecznym szlakiem rowerowym, którym mieliśmy przyjemność podróżować. Duże grupy rowerzystów na szlaku, rowerowy nastrój w knajpkach po drodze, świetnie przygotowana, choć nie wyłącznie asfaltowa trasa, sprawiły, że w kolejnych latach chętnie wracaliśmy na rowerach nad inne niemieckie rzeki. W latach 2018-2019 Weser-Radweg wybierana była nawet ulubioną trasą rowerową Niemców. Podróż wzdłuż Wezery była dla nas częścią pętli po Dolnej Saksonii - nad rzekę dotarliśmy z położonych niedaleko gór Harz, jeszcze jednej bardzo atrakcyjnej okolicy na spędzenie kilku rowerowych dni.

Więcej: Dolna Saksonia - trasa rowerowa Wezery

 

Szlak rowerowy w Rudawach w Saksonii
Szlak rowerowy w Rudawach w Saksonii

Szlak rowerowy Rudaw (Sächsische Mittelgebirge) - Saksonia

Szlak rowerowy Sächsische Mittelgebirge w Rudawach to kilka dni urozmaiconej rowerowej wyprawy przez góry bardzo podobne do polskich Bieszczadów. Trasa rowerowa przez Rudawy ma początek nad Łabą niedaleko stacji kolejowej Schmilka-Hirschmühle, a koniec w Eibenstock, około 250 kilometrów dalej. Rudawska magistrala rowerowa wymaga większego przygotowania fizycznego ze względu na sposób jej poprowadzenia - na trasie jest wiele podjazdów, odcinków leśnych i polnych, pasujących swoją charakterystyką do rowerów typu gravel. Atrakcją trasy jest prowadzenie przez miejsca związane z przemysłowymi tradycjami Rudaw - produkcją zabawek i pamiątek świątecznych, a także górnictwem.

Więcej: Rudawy w Saksonii

 

Szlak rowerowy Odra-Nysa we wschodnich Niemczech
Szlak rowerowy Odra-Nysa we wschodnich Niemczech

Szlak Rowerowy Odra-Nysa (Oder-Neiße-Radweg) - Niemcy wschodnie

Z mojej samotnej wyprawy po niemieckim szlaku wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry wróciłem zaskoczony długością i jakością dróg rowerowych, ale także interesującymi miejscami po drodze. Trasa pozbawiona jest dużych miast (za wyjątkiem Frankfurtu nad Odrą) i biegnie głównie wydzielonymi drogami rowerowymi, w tym po rzecznych wałach przeciwpowodziowych. Szlak rowerowy Odra-Nysa będzie odpowiednim miejscem dla rowerowych rodzin, także z małymi dziećmi, ale też dla osób zaczynających przygodę z turystyką rowerową. Najciekawszy - z racji większej kameralności i wielu odcinków leśnych - wydał mi się odcinek szlaku w Saksonii. Uwaga na kierunek wiatru, który na otwartych przestrzeniach nad Odrą może być problemem.

Więcej: szlak Odra-Nysa

 

Szlak rowerowy Muru Berlińskiego w Berlinie
Szlak rowerowy Muru Berlińskiego w Berlinie

Szlak Muru Berlińskiego (Berliner Mauerweg) - Berlin

Berliner Mauerweg to jeden z najbardziej niezwykłych szlaków rowerowych w Europie. Szlak Muru Berlińskiego poprowadzony został wzdłuż granic dawnego Berlina Zachodniego, które przez kilkadziesiąt lat oddzielały jego terytorium od obszaru dawnych Niemiec wschodnich. Z rowerowego siodełka mamy okazję spojrzeć na jedno z największych miast Europy, przejeżdżając zarówno przez ścisłe centrum Berlina, jak i dzielnice położone na jego obrzeżach. Przy szlaku Muru Berlińskiego znajdują się nie tylko obiekty historyczne, ale również wiele nowoczesnych, bardziej współczesnych atrakcji stolicy Niemiec. Szlak Muru Berlińskiego ma dlugość około 160 kilometrów i można go pokonać również piechotą.

Więcej: Berlin na rowerze - Szlak Muru Berlińskiego

 

Szlak rowerowy nad Łabą w Saksonii
Szlak rowerowy nad Łabą w Saksonii

Droga Rowerowa Łaby (Elbe-Radweg) - Saksonia

Podczas pobytu w Krainie Łaby w Saksonii przejechaliśmy kilkadziesiąt kilometrów słynnej niemieckiej drogi rowerowej w jej prawdopodobnie najbardziej atrakcyjnej części. Nad Łabą i w najbliższej okolicy Drezna leży kilkanaście ciekawych miast i miasteczek, które mogą skutecznie zatrzymać turystę nawet przez kilka dni. Oprócz stolicy Saksonii wśród miejscowości wartych odwiedzin są również m.in. Miśnia ze słynną fabryką porcelany, pięknie położony pałac w Moritzburgu i Radebeul z efektownymi winnicami, które wypełniają zbocza doliny Łaby. Drezdeńska Krainy Łaby na południu graniczy ze słynną Szwajcarią Saksońską, a wygodnym łącznikiem między nimi jest właśnie słynna Elbe-Radweg.

Więcej: Drezno i Saksonia - droga rowerowa Łaby

 

Szlak rowerowy Jezior Meklemburskich na Pojezierzu Meklemburskim
Szlak rowerowy Jezior Meklemburskich na Pojezierzu Meklemburskim

Szlak Rowerowy Jezior Meklemburskich (Mecklenburgischer Seen-Radweg) - Meklemburgia-Pomorze Przednie

Szlak rowerowy Jezior Meklemburskich liczy około 600 kilometrów i prowadzi przez obszar Pojezierza Meklemburskiego. Swój początek ma na wyspie Uznam, następnie kieruje się na krótko w stronę Szczecina, a potem skręca na zachód i przez środkową Meklemburgię biegnie aż do Lüneburga w Dolnej Saksonii. Na trasie leży między innymi największy niemiecki park narodowy i wiele meklemburskich dworów i pałaców, które mogą wyznaczyć dodatkowe warianty trasy po Pojezierzu Meklemburskiem. Bardzo przyjemna trasa która pokazuje, jak mogłaby wyglądać trasa rowerowa po naszych Mazurach. Świetna na wiosnę i lato, warto pamiętać o wygodnym dojeździe pociągiem ze Szczecina.

Więcej: Pojezierze Meklemburskie - szlak rowerowy Jezior Meklemburskich

 

Szlak Tour Brandenburg na północy Brandenburgii
Szlak Tour Brandenburg na północy Brandenburgii

Tour Brandenburg - Brandenburgia

Na drogowskazy szlaku rowerowego Tour Brandenburg natrafialiśmy kilkukrotnie podczas naszych niemieckich wojaży, a dwa razy szlak ten był naszym głównym prowadzącym wokół Brandenburgii. Długość Tour Brandenburg liczy aż 1111 kilometrów i jest najdłuższą niemiecką znakowaną turystyczną trasą rowerową. Całość można podzielić na kilka wyjazdów, z których każdy będzie miał inny charakter. W tej relacji polecamy odcinek na północy Brandenburgii, który pokazuje mało znany w Polsce wizerunek Niemiec - obszarów o bardzo małym zaludnieniu z bardzo dużym udziałem lasów podobnych do naszych Borów Tucholskich. Na zachodnim odcinku szlak Tour Brandenburg biegnie wspólnie z drogą rowerową Łaby.

Więcej: szlak rowerowy Tour Brandenburg

 

Szlak rowerowy nad Łabą w Brandenburgii
Szlak rowerowy nad Łabą w Brandenburgii

Droga rowerowa Łaby (Elbe-Radweg) - Brandenburgia

Po jeszcze jednym fragmencie prawdopodobnie najsłynniejszego niemieckiego szlaku rowerowego, biegnącego nad rzeką Łabą od granicy Niemiec z Czechami aż do ujścia rzeki do Morza Północnego, jechaliśmy podróżując dookoła Brandenburgii. W pamięci zapadły nam rozległe panoramy szerokiej doliny Łaby i duże grupy turystów rowerowych jadących głównie na północ - w kierunku odwrotnym do naszego. Jeśli wielodniowa wędrówka tym popularnym szlakiem z południa na północ Niemiec wydaje Wam się zbyt monotonna, w tej relacji proponujemy połączyć krótszy przejazd wzdłuż Łaby z bardziej kameralną trasą wzdłuż Haweli. Dobrym towarzystwem Łaby w Brandenburgii będzie również trasa Tour Brandenburg.

Więcej: szlak rowerowy Łaby w Brandenburgii

Szlak rowerowy Haweli w Brandenburgii
Szlak rowerowy Haweli w Brandenburgii

Szlak Rowerowy Haweli (Havel Radweg) - Brandenburgia

Szlak rowerowy Haweli na południe od Berlina wydał nam się jedną z bardziej atrakcyjnych nadrzecznych tras rowerowych w Niemczech. Zaczyna się na Pojezierzu Meklemburskim na północ od Berlina, by wkrótce przeciąć zachodnią część stolicy Niemiec, odwiedzić Poczdam i przez rezerwat Zachodni Havelland dotrzeć do ujścia do Łaby. Havel Radweg to trasa ciekawa, zróżnicowana krajobrazowo, z Berlinem i Poczdamem po drodze, z wieloma malowniczymi odcinkami na trasie. Jak wszystkie niemieckie szlaki rowerowe została wytyczona z dużym udziałem wydzielonych dróg rowerowych, w tym po wałach rzecznych Haweli. To też wygodne połączenie Berlina z Elbe-Radweg.

Więcej: szlak rowerowy Haweli w Brandenburgii

 

Szlak Śladami Hohenzollernów we Frankonii
Szlak Śladami Hohenzollernów we Frankonii

Śladami Hohenzollernów (Erlebnisradweg Hohenzollern) - Frankonia (Bawaria)

Zaledwie około 100-kilometrowy szlak rowerowy Śladami Hohenzollernów jest doskonałym przykładem trasy rowerowej opartej na lokalnym akcencie historycznym. Szlak rowerowy prowadzi po miejscach związanych z osiadłą w okolicach Norymbergi we Frankonii dynastią Hohenzollernów, a dokładnie jej frankońską linią. Początek ma w Ansbach, a koniec właśnie w najbardziej znanym mieście Frankonii. To cicha, spokojna trasa rowerowa po niemieckiej prowincji, z dala od głośnych atrakcji z pierwszych stron folderów turystycznych. Prowadzi w większości po wygodnych asfaltowych drogach rowerowych, ale jej znaczną część stanowią także twarde, wygodne drogi szutrowe.

Więcej: szlak Śladami Hohenzollernów we Frankonii

 

Szlak rowerowy na Nowym Pojezierzu Lipskim w Saksonii
Szlak rowerowy na Nowym Pojezierzu Lipskim w Saksonii

Szlak Rowerowy Nowego Pojezierza Lipskiego (Neuseenland-Radroute) - Saksonia

Neuseenland-Radroute to prawie stukilometrowa trasa rowerowa poprowadzona wokół Nowego Pojezierza Lipskiego - rewitalizowanego górniczego obszaru przemysłowego leżącego na południe od Lipska w Saksonii. Zaczyna się i kończy w Markkleebergu pod Lipskiem. Na całym swoim przebiegu pozwala na obserwowanie procesów, jakie mają miejsce podczas przemiany obszaru zdegradowanego przez przemysł górnizy w atrakcyjny obszar rekreacyjny. Sprawdzi się podczas jednodniowych wypadów z Lipska, jak i poczas rowerowych weekendów. Można ją też łatwo modyfikować korzystając z poprzemysłowego szlaku rowerowego Węgiel-Para-Światło-Jeziora.

Więcej: Lipsk i Saksonia - Szlak rowerowy Nowego Pojezierza Lipskiego

 

Szlak Historyczne Centra Miast w Brandenburgii
Szlak Historyczne Centra Miast w Brandenburgii

Historyczne Centra Miast (Historische Stadtkerne) - Brandenburgia

Na tablicach z oznaczeniami szlaków Brandenburgii widujemy często biało-czerwone oznaczenia szlaku Historische Stadtkerne, który prowadzi po miastach z dobrze zachowanymi układami średniowiecznej zabudowy miejskiej. Szlak składa się z sześciu pętli rozrzuconych po całej Brandenburgii, a na dwie z nich trafiliśmy na północy regionu. Zobaczyliśmy m.in. Templin, Rheinsberg, Wittstock i Perleberg, w każdym z miast zastając zachowane i efektownie utrzymane place, ratusze, czasem całe ulice świetnie zachowanej zabudowy, a nawet kompletne mury miejskie. Wielka gratka dla miłośników średniowiecznej architektury. Szlak często korzysta z dróg rowerowych wzdłuż szos.

Więcej: szlak Historyczne Centra Miast w Brandenburgii

 

Jeden ze szlaków rowerowych Meklemburgii-Pomorza Zachodniego
Jeden ze szlaków rowerowych Meklemburgii-Pomorza Zachodniego

Inne szlaki rowerowe w Niemczech

Wśród innych szlaków rowerowych, na które natknęliśmy się w Niemczech, są jeszcze m.in. długodystansowa trasa Berlin-Uznam, dwukrotnie kiedyś przecinaliśmy szlak Berlin-Kopenhaga, są rzeczne szlaki rowerowe Sprewy i Dahme, są odcinki niemieckiej sieci długodystansowych, ponadregionalnych tras sieci D-Routen, a w końcu także fragmenty tras rowerowych europejskiej sieci EuroVelo, które pokrywają się między innymi z drogą rowerową Morza Bałtyckiego i trasą nad Menem. Większość z niemieckich regionów posiada internetowe planery rowerowe z dokładnymi mapami wszystkich tras.

A Wy? Którymi trasami jeździliście po Niemczech? Będę wdzięczny za każdy komentarz! :-)

 

Pytania i komentarze

Jeśli jedziemy we dwoje, chłopak z dziewczyną, po 30, to gdzie doradzasz żeby jechać który szlak wybrać. Chcemy pojeździć, zjeść coś dobrego, nie zależy nam na historii i zwiedzaniu. Dziekuję <3

Jeśli jedziecie we dwoje i nie zależy Wam na kwestiach krajoznawczych, to proponuję szlak nad Morzem Bałtyckim. Zanim w Polsce taki wybudujemy jeszcze chwila minie. Będziecie mieli dostęp do wszystkich potrzebnych usług turystycznych, noclegów, jedzenia, itp, a jednocześnie wszystko to w atrakcyjnych nadmorskich krajobrazach. Zacząć można jeszcze w Polsce - w Świnoujściu i dojechać dokąd macie ochotę. Przy czym według nas te najatrakcyjniejsze odcinki to jednak za Stralsundem, w zachodniej części niemieckiego wybrzeża Bałtyku.

A jeśli nie morze, to może Odra-Nysa. Ale będzie bardziej dziko, na pewno trochę mniejsza dostępność usług turystycznych i będzie trzeba więcej przygotować przed wyjazdem - plan podróży, plan noclegów, może wcześniejsze rezerwacje. Powodzenia, pozdrawiam! :)

Nam Odra wydała się nudna, pusta, są odcinki gdzie na prawdę niewiele się dzieje. Ale gdy jedzie się we dwójkę to może patrzy się inaczej więc może to dobra propozycja. Ale dużo takich spokojych pustych odcinków jest też nad Renem. Droga jest dluższa rzeczywiście na zachód Niemiec.

Rzeczywiście, Odra szczególnie w tej drugiej cześci, od Frankfurtu na północ, może wydawać się nudna. Ale można w tym widzieć także atrakcję - spokój, ciszę, czas na własne przemyślenia, oderwanie od miasta, hałasu. Dolina Dolnej Odry to chyba jeden z niewielu takich bardzo pustych fragmentów, podobna jest jeszcze Wiślana Trasa Rowerowa od Niepołomic na wschód :)

A gdzie Ren, Dunaj, Mozela? To te najlepsze rzeczne trasy a nie jakaś Odra. Mieliśmy okazję robić wymienione trasy i Szlak Odry Nysy przy nich to inna liga. Z twojego artykułu sądzę że można porównać je do Main Radweg. Udanych podróży!

Wszystko przed nami :), nie jesteśmy w stanie wciąż wyłącznie podróżować :). A poza tym też - gdzieś to pisałem - nie zawsze lubimy takie długie, monotematyczne trasy rzeczne. Dopiero w zeszłym roku zrobiliśmy wyjątek dla Menu i dla Odry-Nysy. Na szczęście obydwie wypadły dość sympatycznie, choć to trasy o zupełnie innym charakterze, co sam piszesz wyżej :). Dzięki, również życzymy udanych podróży :)

Witam! Wybieram się w lipcu do Kiel na 10 dni. Może ktoś skorzystał z tamtejszych szlaków rowerowych. Proszę o info. Pozdrawiam B

Bożeno, zajrzyj na stronę Rad Kompass - sam z niej często korzystam, daje szybką orientację jakie trasy rowerowe przebiegają w okolicy. Tutaj Rad Kompass pisze o landzie Schleswig-Holstein:

https://www.radkompass.de/Radland/schleswig-holstein.html

Polska na rowery jest super, ale nie z małymi dziećmi w przyczepkach:) Powoli dojrzewamy do decyzji o jakimś rodzinnym wypadzie za zachodnią granicę i chyba to najlepsze miejsce na szukanie takich inspiracji. Ze względu na połączenia kolejowe najbardziej pasuje nam Brandenburgia i Saksonia. I tu pytanie, choć wszystkie wymienione szlaki robią wrażenie, czy opisane tu trasy mają odpowiednią infrastrukturę pod przyczepki, a jeśli tak, to czy którąś z tras szczególnie polecasz na rodzinny wypad?:)

Kasia, właściwie na każdej niemieckiej trasie poradzisz sobie z przyczepką z dzieckiem, bo to właśnie ta niemiecka filozofia rowerowania - dla każdego, w każdym wieku, a nie tylko dla młodych i sprawnych napinaczy ;)

Naprawdę przyjemną sprawą był nasz zeszłoroczny szlak Odra-Sprewa. Dobrze się jeździ również w okolicach Berlina i Szwajcarii Marchijskiej - w ten sposób jechałem jesienią właśnie z Berlina do Szczecina - w większości po ddrach. I jeszcze to EuroVelo 2 z Frankfurtu nad Odrą (więc wygodny dojazd z Polski) do Berlina - to dobra opcja na start dłuższej trasy po Niemczech.

A teraz jeszcze/już mogę napisać, że na tegoroczną majówkę (5 dni!) jedziemy już całą ekipa na trasę Berlin-Szczecin, ale nieco inną trasą niż ta moja z jesieni. I podejrzewam, że z 95% czasu spędzimy na izolowanej infrastrukturze.

Jeśli miałbym doradzić tak ogólnie, to najlepiej:

1. wejdź na http://brouter.de/brouter-web/
2. zaznacz w Warstwach "Jazda na rowerze (oznaczone szlaki)",

... i wybieraj: bordowe i niebieskie będą na pewno świetne do Waszych planów, które możecie uzupełniać trasami żółtymi, które jeśli nie w całości, to przynajmniej w dużej części będą się również nadawać na jazdę z dziećmi.

Powodzenia :)

(a jeśli pojedziecie w majówkę, dawaj znać - może akurat na siebie wpadniemy)

Dodaj Twój komentarz