Północne Niemcy - Bałtyk, rzepak i rowery

You are here

Rowerem po Niemczech. 14 popularnych tras rowerowych [2021]

Podróżując rowerem po Niemczech nie sposób nie korzystać z wygody, jaką oferują niemieckie szlaki rowerowe. Przez kilkanaście lat najpopularniejszą w badaniu Powszechniego Niemieckiego Klubu Rowerowego (ADFC) była Elbe-Radweg - trasa rowerowa rzeki Łaby, potem na dwa lata zmieniła ją na prowadzeniu Wezera, a teraz znów na pierwsze miejsce wróciła Łaba. W każdym niemieckim regionie szlaków rowerowych jest kilkadziesiąt, a jedna tylko Brandenburgia chwali się 7 tysiącami kilometrów dróg rowerowych. Niżej prezentujemy te trasy rowerowe w Niemczech, które na nas zrobiły największe wrażenie. Kolejność - nieprzypadkowa, podyktowana naszą subiektywną oceną, choć oczywiście każdy ze szlaków jest inny i może wybornie służyć różnym rodzajom rowerowych turystów. Te najlepsze - na końcu.

Obserwuj Znajkraj na Facebooku i Instagramie!

Nasi Partnerzy

Rowery turystyczne
Bird.pl. Wędrowne wczasy rowerowe
Wędrowne wczasy rowerowe
Internetowy sklep rowerowy
Ogórkowy Szlak Rowerowy w Spreewaldzie w Brandenburgii
Ogórkowy Szlak Rowerowy w Spreewaldzie w Brandenburgii

Ogórkowy Szlak Rowerowy (Gurkenradweg) - Brandenburgia

Uśmiechnięty ogórek jadący rowerem jest symbolem szlaku rowerowego biegnącego wokół Spreewaldu - popularnej leśnej "niemieckiej Wenecji". Cały szlak o długości około 250 kilometrów można pokonać w klasyczny sakwiarski sposób lub stacjonarnie - po kolei zaliczać trzy jednodniowe pętle łączące się w mieście Lübben. Mimo że nam te piękne okolice kojarzą się z fatalną pogodą i padającym deszczem, namawiam do odwiedzenia Spreewaldu i leżących w nim w nim wyjątkowych leśnych miejscowości, połączonych ze sobą malowniczymi kanałami. Uwaga na dużą popularność miejsca w szczytach sezonu!

Więcej: Spreewald. Brandenburgia na rowerowy weekend

Szlak Historyczne Centra Miast w Brandenburgii
Szlak Historyczne Centra Miast w Brandenburgii

Historyczne Centra Miast (Historische Stadtkerne) - Brandenburgia

Na tablicach z oznaczeniami szlaków Brandenburgii widujemy często biało-czerwone oznaczenia szlaku Historische Stadtkerne, który prowadzi po miastach z dobrze zachowanymi układami średniowiecznej zabudowy miejskiej. Szlak składa się z sześciu pętli rozrzuconych po całej Brandenburgii, a na dwie z nich trafiliśmy na północy regionu. Zobaczyliśmy m.in. Templin, Rheinsberg, Wittstock i Perleberg, w każdym z miast zastając zachowane i efektownie utrzymane place, ratusze, czasem całe ulice świetnie zachowanej zabudowy, a nawet kompletne mury miejskie. Wielka gratka dla miłośników średniowiecznej architektury.

Więcej: Północna Brandenburgia. Rowerowe Niemcy

Szlak rowerowy na Nowym Pojezierzu Lipskim w Saksonii
Szlak rowerowy na Nowym Pojezierzu Lipskim w Saksonii

Szlak Rowerowy Nowego Pojezierza Lipskiego (Neuseenland-Radroute) - Saksonia

Neuseenland-Radroute to prawie stukilometrowa trasa rowerowa poprowadzona wokół Nowego Pojezierza Lipskiego - rewitalizowanego górniczego obszaru przemysłowego leżącego na południe od Lipska w Saksonii. Zaczyna się i kończy w Markkleebergu pod Lipskiem. Na całym swoim przebiegu pozwala na obserwowanie procesów, jakie mają miejsce podczas przemiany zdegradowanego obszaru przemysłowego w atrakcyjny obszar rekreacyjny. Sprawdzi się podczas jednodniowych wypadów z Lipska, można ją też łatwo modyfikować korzystając z poprzemysłowego szlaku Węgiel-Para-Światło-Jeziora.

Więcej: Lipsk i Nowe Pojezierze Lipskie. Niemcy na rowerze

Szlak rowerowy Haweli w Brandenburgii
Szlak rowerowy Haweli w Brandenburgii

Szlak Rowerowy Haweli (Havel Radweg) - Brandenburgia

To jedna z najbardziej atrakcyjnych nadrzecznych tras rowerowych w Niemczech. Zaczyna się na Pojezierzu Meklemburskim na północ od Berlina, by wkrótce przeciąć zachodnią część stolicy Niemiec, odwiedzić Poczdam i przez rezerwat Zachodni Havelland dotrzeć do ujścia do Łaby. Havel Radweg to trasa ciekawa, zróżnicowana krajobrazowo, z Berlinem i Poczdamem po drodze, z wieloma malowniczymi odcinkami na trasie. Jak wszystkie niemieckie szlaki rowerowe została wytyczona z dużym udziałem wydzielonych dróg rowerowych, w tym po wałach rzecznych Haweli. To też wygodne połączenie Berlina z Elbe-Radweg.

Więcej: Brandenburgia: trasy rowerowe wzdłuż Łaby i Haweli

Szlak rowerowy nad Łabą w Brandenburgii
Szlak rowerowy nad Łabą w Brandenburgii

Droga rowerowa Łaby (Elbe-Radweg) - Brandenburgia

Po fragmencie prawdopodobnie najsłynniejszego niemieckiego szlaku rowerowego, biegnącego od granicy Niemiec z Czechami aż do ujścia rzeki do Morza Północnego, jechaliśmy podróżując dookoła Brandenburgii. W pamięci zapadły nam rozległe panoramy szerokiej doliny Łaby i duże grupy turystów rowerowych jadących na północ - przeważnie w kierunku odwrotnym do naszego. Jeśli wielodniowa wędrówka tym popularnym szlakiem z południa na północ Niemiec wydaje Wam się zbyt monotonna, połączcie krótszy przejazd wzdłuż Łaby z bardziej kameralną trasą wzdłuż Haweli lub z Tour Brandenburg.

Więcej: Brandenburgia: trasy rowerowe wzdłuż Łaby i Haweli

Szlak rowerowy Jezior Meklemburskich na Pojezierzu Meklemburskim
Szlak rowerowy Jezior Meklemburskich na Pojezierzu Meklemburskim

Szlak Rowerowy Jezior Meklemburskich (Mecklenburgischer Seen-Radweg) - Meklemburgia-Pomorze Przednie

Szlak rowerowy Jezior Meklemburskich liczy około 600 kilometrów i prowadzi głównie po obszarze Pojezierza Meklemburskiego. Swój początek ma na wyspie Uznam, następnie kieruje się na krótko w stronę Szczecina, a potem skręca na zachód i przez środkową Meklemburgię biegnie aż do Lüneburga w Dolnej Saksonii. Na trasie leży między innymi największy niemiecki park narodowy i wiele meklemburskich dworów i pałaców, które mogą wyznaczyć dodatkowe warianty trasy po Pojezierzu Meklemburskiem. Bardzo przyjemna trasa wiosną i latem, warto pamiętać o świetnym dojeździe pociągiem ze Szczecina.

Więcej: Pojezierze Meklemburskie na rowerze. Niemcy na majówkę

Szlak rowerowy nad Łabą w Saksonii
Szlak rowerowy nad Łabą w Saksonii

Droga Rowerowa Łaby (Elbe-Radweg) - Saksonia

Podczas pobytu w Krainie Łaby w Saksonii przejechaliśmy kilkadziesiąt kilometrów słynnej niemieckiej drogi rowerowej w jej prawdopodobnie najbardziej atrakcyjnej części. Nad Łabą wokół Drezna leży kilkanaście ciekawych miast i miasteczek, które mogą skutecznie zatrzymać tutaj turystę nawet przez kilka dni. Oprócz stolicy Saksonii wśród wartych odwiedzin są również m.in. Miśnia ze słynną fabryką porcelany, pięknie położony pałac w Moritzburgu i Radebeul z efektownymi winnicami, które wypełniają zbocza doliny Łaby. Drezdeńska Krainy Łaby na południu graniczy ze słynną Szwajcarią Saksońską.

Więcej: Saksonia bliska Polsce: Drezno i Kraina Łaby

Szlak rowerowy Muru Berlińskiego w Berlinie
Szlak rowerowy Muru Berlińskiego w Berlinie

Szlak Muru Berlińskiego (Berliner Mauerweg) - Berlin

Berliner Mauerweg to jeden z najbardziej niezwykłych szlaków rowerowych w Europie. Szlak Muru Berlińskiego poprowadzony został wzdłuż granic dawnego Berlina Zachodniego, oddzielających jego terytorium od obszaru Niemiec wschodnich. Z rowerowego siodełka mamy okazję spojrzeć na jedno z największych miast Europy, poznając nie tylko historyczne obiekty leżące przy szlaku Muru Berlińskiego, ale również współczesne atrakcje stolicy Niemiec, w tym te leżące w ścisłym centrum miasta. Fragmenty Szlaku Muru Berlińskiego można wykorzystać również podczas dłuższych przejazdów rowerem przez Niemcy do wygodnego wjazdu do Berlina.

Więcej: Berlin na weekend: Mur Berliński w 30. rocznicę upadku

Szlak rowerowy Odra-Nysa we wschodnich Niemczech
Szlak rowerowy Odra-Nysa we wschodnich Niemczech

Szlak Rowerowy Odra-Nysa (Oder-Neiße-Radfernweg) - Niemcy wschodnie

Z mojej samotnej wyprawy po niemieckim szlaku wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry wróciłem zaskoczony długością i jakością dróg rowerowych, ale także interesującymi miejscami po drodze. Trasa pozbawiona jest dużych miast (za wyjątkiem Frankfurtu nad Odrą) i biegnie głównie wydzielonymi drogami rowerowymi, w tym po rzecznych wałach przeciwpowodziowych. Będzie odpowiednim miejscem dla rowerowych rodzin, także z małymi dziećmi, ale też dla osób zaczynających przygodę z turystyką rowerową. Najciekawszy - z racji większej kameralności i wielu odcinków leśnych - wydał mi się odcinek szlaku w Saksonii. Uwaga na kierunek wiatru!

Więcej: Szlak rowerowy Odra-Nysa. Rowerem wzdłuż granicy

Szlak rowerowy nad Wezerą w Dolnej Saksonii
Szlak rowerowy nad Wezerą w Dolnej Saksonii

Droga Rowerowa Wezery (Weser-Radweg) - Dolna Saksonia

Trasa rowerowa nad Wezerą w Dolnej Saksonii była pierwszym niemieckim nadrzecznym szlakiem rowerowym, którym mieliśmy przyjemność podróżować. Liczba rowerzystów na szlaku, rowerowy nastrój w knajpkach po drodze, świetnie przygotowana, choć nie wyłącznie asfaltowa trasa, sprawiły, że w kolejnych latach chętnie wracaliśmy na rowerach nad inne niemieckie rzeki. W latach 2018-2019 Weser-Radweg wybierana była ulubioną trasą rowerową Niemców. Podróż wzdłuż Wezery była dla nas częścią pętli po Dolnej Saksonii - nad rzekę dotarliśmy z położonych niedaleko gór Harz, jeszcze jednego dobrego miejsca na kilka rowerowych dni.

Więcej: Dolna Saksonia. Niemcy na rowerze

Szlak rowerowy w Rudawach w Saksonii
Szlak rowerowy w Rudawach w Saksonii

Szlak rowerowy Rudaw (Sächsische Mittelgebirge) - Saksonia

Szlak rowerowy Sächsische Mittelgebirge w Rudawach to kilka dni urozmaiconej rowerowej wyprawy przez góry będące trochę jak polskie Bieszczady. Niemiecka trasa ma początek nad Łabą niedaleko stacji kolejowej Schmilka-Hirschmühle, a koniec w Eibenstock, około 250 kilometrów dalej. Rudawska magistrala rowerowa wymaga większego przygotowania fizycznego ze względu na sposób prowadzenia trasy. Na trasie jest wiele odcinków leśnych i polnych, idealnych na rower typu gravel. Atrakcją trasy jest prowadzenie przez miejsca związane z przemysłowymi tradycjami Rudaw - produkcją zabawek i pamiątek świątecznych, a także górnictwem.

Więcej: Saksonia aktywnie: Rudawy, góry z tradycjami

Szlak Tour Brandenburg na północy Brandenburgii
Szlak Tour Brandenburg na północy Brandenburgii

Tour Brandenburg - Brandenburgia

Na drogowskazy szlaku rowerowego Tour Brandenburg natrafialiśmy kilkukrotnie podczas naszych niemieckich wojaży, a dwa razy szlak ten był naszym głównym prowadzącym wokół Brandenburgii, tak często przez nas odwiedzanej. Tour Brandenburg liczy aż 1111 kilometrów i jest najdłuższą niemiecką znakowaną turystyczną trasą rowerową. Całość można podzielić na kilka wyjazdów, my polecamy szczególnie odcinek na północy Brandenburgii, który pokazuje mało znany w Polsce wizerunek Niemiec - zielonych obszarów o bardzo małym zaludnieniu. Na zachodnim odcinku szlak Tour Brandenburg biegnie wspólnie z drogą rowerową Łaby.

Więcej: Północna Brandenburgia. Rowerowe Niemcy

Szlak rowerowy wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego w północnych Niemczech
Szlak rowerowy wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego w północnych Niemczech

Droga Rowerowa Wybrzeża Morza Bałtyckiego (Ostseeküsten-Radweg) - Niemcy północne

Trasa wzdłuż niemieckiej części wybrzeża Morza Bałtyckiego rozpoczyna się we Flensburgu na granicy z Danią i po 800 kilometrach kończy się w Ahlbeck przy granicy z Polską. W długi weekend majowy pokonaliśmy jej środkowy odcinek - z Lubeki przez Wismar, Rostock do Stralsundu - ciesząc się lubianymi przez nas nadmorskimi krajobrazami, portowymi klimatami, historią średniowiecznej Hanzy, nawiązaniami do historii naszego Gdańska, ale też przyjemnymi doznaniami kulinarnymi, w których dominowały bałtyckie owoce morza i... marcepan. Szlak rowerowy Morza Bałtyckiego to wyśmienita propozycja na rodzinne, rowerowe lato.

Więcej: Szlak wybrzeża Morza Bałtyckiego. Rowerem po Niemczech

Szlak rowerowy nad Menem we Frankonii
Szlak rowerowy nad Menem we Frankonii

Droga Rowerowa Menu (Main-Radweg) - Frankonia (Bawaria)

Pierwsze miejsce na naszej rowerowej niemieckiej liście zajmuje bezapelacyjnie Men i jego około 600-kilometrowa trasa rowerowa, jako pierwsza w Niemczech wyróżniona 5 gwiazdkami jakości ADFC. Za doznania krajobrazowe i przyrodnicze odpowiada ukształtowanie doliny rzecznej, zwykle otoczonej lasami lub malowniczymi winnicami, z których słynie Frankonia. Nie brakuje atrakcji kulturalnych i historycznych - w miastach jak Bayreuth, Bamberg, Würzburg czy Aschaffenburg warto zatrzymać się na dłużej, nie tylko na krótki przystanek. Ze względu na dużą liczbę dróg rowerowych i pewne zaawansowanie krajoznawcze, dobra dla rodzin z raczej większymi dziećmi.

Więcej: Frankonia. Romantyczna podróż przez Niemcy

Jeden ze szlaków rowerowych Meklemburgii-Pomorza Zachodniego
Jeden ze szlaków rowerowych Meklemburgii-Pomorza Zachodniego

Inne szlaki rowerowe w Niemczech

Wśród innych szlaków rowerowych, na które natknęliśmy się w Niemczech, są jeszcze m.in. długodystansowa trasa Berlin-Uznam, dwukrotnie kiedyś przecinaliśmy szlak Berlin-Kopenhaga, są rzeczne szlaki rowerowe Sprewy i Dahme, są odcinki niemieckiej sieci długodystansowych, ponadregionalnych tras sieci D-Routen, a w końcu także fragmenty tras rowerowych europejskiej sieci EuroVelo, które pokrywają się między innymi z drogą rowerową Morza Bałtyckiego i trasą nad Menem. Większość z niemieckich regionów posiada internetowe planery rowerowe z dokładnymi mapami wszystkich tras.

A Wy? Którymi trasami jeździliście po Niemczech? Będę wdzięczny za każdy komentarz! :-)

 

Popularne trasy i regione rowerowe

Pytania i komentarze

Jeśli jedziemy we dwoje, chłopak z dziewczyną, po 30, to gdzie doradzasz żeby jechać który szlak wybrać. Chcemy pojeździć, zjeść coś dobrego, nie zależy nam na historii i zwiedzaniu. Dziekuję <3

Jeśli jedziecie we dwoje i nie zależy Wam na kwestiach krajoznawczych, to proponuję szlak nad Morzem Bałtyckim. Zanim w Polsce taki wybudujemy jeszcze chwila minie. Będziecie mieli dostęp do wszystkich potrzebnych usług turystycznych, noclegów, jedzenia, itp, a jednocześnie wszystko to w atrakcyjnych nadmorskich krajobrazach. Zacząć można jeszcze w Polsce - w Świnoujściu i dojechać dokąd macie ochotę. Przy czym według nas te najatrakcyjniejsze odcinki to jednak za Stralsundem, w zachodniej części niemieckiego wybrzeża Bałtyku.

A jeśli nie morze, to może Odra-Nysa. Ale będzie bardziej dziko, na pewno trochę mniejsza dostępność usług turystycznych i będzie trzeba więcej przygotować przed wyjazdem - plan podróży, plan noclegów, może wcześniejsze rezerwacje. Powodzenia, pozdrawiam! :)

Nam Odra wydała się nudna, pusta, są odcinki gdzie na prawdę niewiele się dzieje. Ale gdy jedzie się we dwójkę to może patrzy się inaczej więc może to dobra propozycja. Ale dużo takich spokojych pustych odcinków jest też nad Renem. Droga jest dluższa rzeczywiście na zachód Niemiec.

Rzeczywiście, Odra szczególnie w tej drugiej cześci, od Frankfurtu na północ, może wydawać się nudna. Ale można w tym widzieć także atrakcję - spokój, ciszę, czas na własne przemyślenia, oderwanie od miasta, hałasu. Dolina Dolnej Odry to chyba jeden z niewielu takich bardzo pustych fragmentów, podobna jest jeszcze Wiślana Trasa Rowerowa od Niepołomic na wschód :)

A gdzie Ren, Dunaj, Mozela? To te najlepsze rzeczne trasy a nie jakaś Odra. Mieliśmy okazję robić wymienione trasy i Szlak Odry Nysy przy nich to inna liga. Z twojego artykułu sądzę że można porównać je do Main Radweg. Udanych podróży!

Wszystko przed nami :), nie jesteśmy w stanie wciąż wyłącznie podróżować :). A poza tym też - gdzieś to pisałem - nie zawsze lubimy takie długie, monotematyczne trasy rzeczne. Dopiero w zeszłym roku zrobiliśmy wyjątek dla Menu i dla Odry-Nysy. Na szczęście obydwie wypadły dość sympatycznie, choć to trasy o zupełnie innym charakterze, co sam piszesz wyżej :). Dzięki, również życzymy udanych podróży :)

Witam! Wybieram się w lipcu do Kiel na 10 dni. Może ktoś skorzystał z tamtejszych szlaków rowerowych. Proszę o info. Pozdrawiam B

Bożeno, zajrzyj na stronę Rad Kompass - sam z niej często korzystam, daje szybką orientację jakie trasy rowerowe przebiegają w okolicy. Tutaj Rad Kompass pisze o landzie Schleswig-Holstein:

https://www.radkompass.de/Radland/schleswig-holstein.html

Dodaj Twój komentarz