Szlak rowerowy Odry i Nysy Łużyckiej

You are here

Rowerem po Niemczech. 12 regionów i szlaków rowerowych [2020]

Podróżując rowerem po Niemczech nie sposób nie korzystać z wygody, jaką oferują niemieckie trasy rowerowe. Przez kilkanaście lat najpopularniejszą była Elbe-Radweg - trasa rowerowa rzeki Łaby, jednak niedawno zmieniła ją na prowadzeniu Wezera. W każdym niemieckim regionie szlaków rowerowych jest kilkadziesiąt, a jedna tylko Brandenburgia chwali się 7 tysiącami kilometrów dróg rowerowych. Niżej prezentujemy te trasy rowerowe w Niemczech, które na nas zrobiły największe wrażenie. Kolejność - nieprzypadkowa, podyktowana naszą subiektywną oceną, choć oczywiście każdy ze szlaków jest inny i może wybornie służyć różnym rodzajom rowerowych turystów.

Obserwuj Znajkraj na Facebooku i Instagramie!

Nasi Partnerzy

Bird.pl. Wędrowne wczasy rowerowe
Wędrowne wczasy rowerowe
Rowery turystyczne
Droga rowerowa Menu we Frankonii
Droga rowerowa Menu we Frankonii

Frankonia (Bawaria) - szlak rowerowy Menu (Main-Radweg)

Pierwsze miejsce na naszej rowerowej niemieckiej liście zajmuje bezapelacyjnie Men i jego około 600-kilometrowa trasa rowerowa, jako pierwsza w Niemczech wyróżniona 5 gwiazdkami jakości ADFC. Za doznania krajobrazowe i przyrodnicze odpowiada ukształtowanie doliny rzecznej, zwykle otoczonej lasami lub malowniczymi winnicami, z których słynie Frankonia. Nie brakuje atrakcji kulturalnych i historycznych - w miastach jak Bayreuth, Bamberg, Würzburg czy Aschaffenburg warto zatrzymać się na dłużej, niż tylko na krótki przystanek. Dobra dla rodzin z większymi dziećmi.

Więcej: Frankonia. Romantyczna podróż przez Niemcy

Trasa rowerowa Morza Bałtyckiego w Niemczech
Trasa rowerowa Morza Bałtyckiego w Niemczech

Niemcy północne - szlak wybrzeża Morza Bałtyckiego (Ostseeküsten-Radweg)

Trasa wzdłuż niemieckiej części wybrzeża Morza Bałtyckiego rozpoczyna się we Flensburgu na granicy z Danią i po 800 kilometrach kończy się w Ahlbeck przy granicy z Polską. W długi weekend majowy pokonaliśmy jej środkowy odcinek - z Lubeki przez Wismar, Rostock do Stralsundu - ciesząc się lubianymi przez nas nadmorskimi krajobrazami, portowymi klimatami, nawiązaniami do historii naszego Gdańska, ale też przyjemnymi doznaniami kulinarnymi, w których dominowały owoce morza i... marcepan. Świetna propozycja na rodzinne, rowerowe lato.

Więcej: Szlak wybrzeża Morza Bałtyckiego. Rowerem po Niemczech

Szlak Tour Brandenburg na północy Brandenburgii
Szlak Tour Brandenburg na północy Brandenburgii

Brandenburgia - Tour Brandenburg

Na drogowskazy szlaku rowerowego Tour Brandenburg natrafialiśmy kilkukrotnie podczas naszych niemieckich wojaży, a dwa razy szlak ten był naszym głównym prowadzącym wokół Brandenburgii, tak często przez nas odwiedzanej. Tour Brandenburg liczy aż 1111 kilometrów i jest najdłuższą niemiecką turystyczną trasą rowerową. Polecamy szczególnie odcinek szlaku na północy, który pokazuje mało znany w Polsce wizerunek zielonych obszarów Niemiec o bardzo małym zaludnieniu. Na zachodnim odcinku szlak biegnie wspólnie z drogą rowerową Łaby.

Więcej: Północna Brandenburgia. Rowerowe Niemcy

Trasa rowerowa nad Wezerą w Dolnej Saksonii
Trasa rowerowa nad Wezerą w Dolnej Saksonii

Dolna Saksonia - droga rowerowa Wezery (Weser-Radweg)

Droga rowerowa nad Wezerą w Dolnej Saksonii była pierwszym niemieckim nadrzecznym szlakiem rowerowym, którym mieliśmy przyjemność podróżować. Liczba rowerzystów na szlaku, rowerowy nastrój w knajpkach po drodze, świetnie przygotowana trasa, choć wcale nie wyłącznie asfaltowa, sprawiły, że w kolejnych latach chętnie wracaliśmy na rowerach nad niemieckie rzeki. Podróż wzdłuż Wezery była dla nas częścią kilkudniowej pętli po Dolnej Saksonii - nad rzekę dotarliśmy z położonych niedaleko gór Harz, również wdzięcznego miejsca na kilka rowerowych dni.

Więcej: Dolna Saksonia. Niemcy na rowerze

Szlak rowerowy Odra-Nysa w Saksonii
Szlak rowerowy Odra-Nysa w Saksonii

Saksonia, Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie - droga rowerowa Odra-Nysa (Oder-Neiße-Radfernweg)

Z mojej samotnej wyprawy po niemieckim szlaku wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry wróciłem zaskoczony jakością dróg rowerowych i liczbą interesujących miejsc po drodze. Pozbawiony dużych miast (za wyjątkiem Frankfurtu nad Odrą) i biegnący głównie wydzielonymi drogami rowerowymi szlak będzie odpowiednim miejscem dla rowerowych rodzin, także z małymi dziećmi, ale też osób zaczynających przygodę z turystyką rowerową. Najciekawszy - z racji większej kameralności i wielu odcinków leśnych - wydał mi się odcinek szlaku w Saksonii. Uwaga na kierunek wiatru!

Więcej: Szlak rowerowy Odra-Nysa. Rowerem wzdłuż granicy

Szlak rowerowy Muru Berlińskiego w Berlinie
Szlak rowerowy Muru Berlińskiego w Berlinie

Berlin - szlak Muru Berlińskiego (Berliner Mauerweg)

To jeden z najbardziej niezwykłych szlaków rowerowych w Europie. Szlak Muru Berlińskiego poprowadzony został wzdłuż granic dawnego Berlina Zachodniego, oddzielających jego terytorium od obszaru Niemiec Wschodnich. Z rowerowego siodełka mamy okazję spojrzeć na jedno z największych miast Europy, poznając nie tylko historyczne obiekty leżące przy szlaku Muru Berlińskiego, ale również współczesne atrakcje stolicy Niemiec. Fragmenty trasy można wykorzystać również podczas dłuższych przejazdów rowerem przez Niemcy do wygodnego wjazdu do Berlina.

Więcej: Berlin na weekend: Mur Berliński w 30. rocznicę upadku

Szlak rowerowy nad Łabą w Saksonii
Szlak rowerowy nad Łabą w Saksonii

Saksonia - droga rowerowa Łaby (Elbe-Radweg)

Podczas pobytu w Krainie Łaby w Saksonii przejechaliśmy kilkadziesiąt kilometrów tej słynnej niemieckiej drogi rowerowej w prawdopodobnie najciekawszej jej części. Nad Łabą wokół Drezna leży kilkanaście ciekawych miast i miasteczek, które mogą skutecznie zatrzymać turystę nad Łabą nawet na kilka dni. Najciekawszą jest naturalnie sama stolica Drezna, a do pozostałych miejsc należą m.in. Miśnia ze słynną fabryką porcelany czy Radebeul z efektownymi winnicami, które efektownie wypełniają zbocza doliny Łaby w okolicach Drezna.

Więcej: Saksonia bliska Polsce: Drezno i Kraina Łaby

Szlak rowerowy Jezior Meklemburskich w Meklemburgii-Pomorzu Przednim
Szlak rowerowy Jezior Meklemburskich w Meklemburgii-Pomorzu Przednim

Meklemburgia-Pomorze Przednie - szlak rowerowy Jezior Meklemburskich (Mecklenburgischer Seen-Radweg)

Szlak rowerowy Jezior Meklemburskich liczy około 600 kilometrów i prowadzi po obszarze Pojezierza Meklemburskiego. Swój początek ma na wyspie Uznam, prowadzi krótko w stronę Szczecina, a potem kieruje się na zachód i przez środkową Meklemburgię biegnie aż do Lüneburga w Dolnej Saksonii. Na trasie leży między innymi największy niemiecki park narodowy i wiele meklemburskich dworów i pałaców, które mogą wyznaczyć dodatkowe warianty trasy po Pojezierzu Meklemburskiem. Warto pamiętać o świetnym dojeździe pociągiem ze Szczecina.

Więcej: Pojezierze Meklemburskie na rowerze. Niemcy na majówkę

Szlak rowerowy nad Łabą w Brandenburgii
Szlak rowerowy nad Łabą w Brandenburgii

Brandenburgia - droga rowerowa Łaby (Elbe-Radweg)

Po fragmencie tego najsłynniejszego niemieckiego szlaku rowerowego, biegnącego od granicy Niemiec z Czechami aż do ujścia rzeki do Morza Północnego, jechaliśmy podróżując dookoła Brandenburgii. W pamięci zapadły nam rozległe panoramy szerokiej doliny Łaby i duże grupy turystów rowerowych jadących na północ - przeważnie w kierunku odwrotnym do naszego. Jeśli wielodniowa wędrówka tym popularnym szlakiem wydaje Wam się zbyt monotonna, połączcie przejazd wzdłuż Łaby z Tour Brandenburg lub bardziej kameralną trasą wzdłuż Haweli.

Więcej: Brandenburgia: trasy rowerowe wzdłuż Łaby i Haweli

Szlak rowerowy Haweli w Brandenburgii
Szlak rowerowy Haweli w Brandenburgii

Brandenburgia - trasa rowerowa wzdłuż Haweli (Havel Radweg)

To jedna z najbardziej atrakcyjnych nadrzecznych tras rowerowych w Niemczech. Zaczyna się na Pojezierzu Meklemburskim na północ od Berlina, by wkrótce przeciąć jego zachodnią część, odwiedzić Poczdam i przez rezerwat Zachodni Havelland dotrzeć do ujścia do Łaby. Trasa ciekawa, zróżnicowana krajobrazowo, z Berlinem i Poczdamem po drodze, z wieloma malowniczymi odcinkami na trasie. Jak wszystkie niemieckie szlaki rowerowe - z dużym udziałem wydzielonych dróg rowerowych, w tym po wałach rzecznych Haweli. Dobre połączenie Berlina z Elbe-Radweg.

Więcej: Brandenburgia: trasy rowerowe wzdłuż Łaby i Haweli

Szlak Historyczne Centra Miast w Brandenburgii
Szlak Historyczne Centra Miast w Brandenburgii

Brandenburgia - Historyczne Centra Miast (Historische Stadtkerne)

Na tablicach z oznaczeniami szlaków Brandenburgii widujemy często biało-czerwone oznaczenia szlaku, który prowadzi po miastach z dobrze zachowanymi układami miejskich zabudowy. Szlak składa się z sześciu pętli rozrzuconych po całej Brandenburgii, a na dwie z nich trafiliśmy na północy regionu. Zobaczyliśmy m.in. Templin, Rheinsberg, Wittstock i Perleberg, w każdym z miast zastając zachowane i efektownie utrzymane miejskie place, ratusze, całe ulice zachowanej zabudowy i kompletne mury miejskie. Wielka gratka dla miłośników średniowiecznej architektury.

Więcej: Północna Brandenburgia. Rowerowe Niemcy

Ogórkowy Szlak Rowerowy w Spreewaldzie w Brandenburgii
Ogórkowy Szlak Rowerowy w Spreewaldzie w Brandenburgii

Brandenburgia - Ogórkowy Szlak Rowerowy (Gurkenradweg)

Sympatyczny ogórek jadący rowerem jest symbolem szlaku rowerowego biegnącego wokół Spreewaldu - popularnej leśnej "niemieckiej Wenecji". Cały szlak o długości około 250 kilometrów można pokonać w klasyczny sakwiarski sposób lub stacjonarnie - pokonywać trzy kolejne pętle szlaku łączące się w mieście Lübben. Mimo że nam te piękne okolice kojarzą się z fatalną pogodą i padającym deszczem, namawiam do odwiedzenia Spreewaldu i leśnych miejscowości w nim, połączonych ze sobą kanałami. Uwaga na dużą popularność miejsca w szczytach sezonu!

Więcej: Spreewald. Brandenburgia na rowerowy weekend

Jeden ze szlaków rowerowych Meklemburgii-Pomorza Zachodniego
Jeden ze szlaków rowerowych Meklemburgii-Pomorza Zachodniego

Inne szlaki rowerowe w Niemczech

Wśród innych szlaków, na które natknęliśmy się w Niemczech, są jeszcze m.in. długodystansowa trasa Berlin-Uznam, dwukrotnie kiedyś przecinaliśmy szlak Berlin-Kopenhaga, są rzeczne szlaki rowerowe Sprewy i Dahme, są odcinki niemieckiej sieci długodystansowych, ponadregionalnych tras sieci D-Routen, a w końcu także fragmenty tras europejskiej sieci EuroVelo, które pokrywają się między innymi z drogą rowerową Morza Bałtyckiego i trasą nad Menem. Większość z niemieckich regionów posiada internetowe planery rowerowe z dokładnymi mapami wszystkich tras.

A Wy? Którymi trasami jeździliście po Niemczech? Będę wdzięczny za każdy komentarz! :-)

 

Popularne trasy i regione rowerowe

Pytania i komentarze

Jeśli jedziemy we dwoje, chłopak z dziewczyną, po 30, to gdzie doradzasz żeby jechać który szlak wybrać. Chcemy pojeździć, zjeść coś dobrego, nie zależy nam na historii i zwiedzaniu. Dziekuję <3

Jeśli jedziecie we dwoje i nie zależy Wam na kwestiach krajoznawczych, to proponuję szlak nad Morzem Bałtyckim. Zanim w Polsce taki wybudujemy jeszcze chwila minie. Będziecie mieli dostęp do wszystkich potrzebnych usług turystycznych, noclegów, jedzenia, itp, a jednocześnie wszystko to w atrakcyjnych nadmorskich krajobrazach. Zacząć można jeszcze w Polsce - w Świnoujściu i dojechać dokąd macie ochotę. Przy czym według nas te najatrakcyjniejsze odcinki to jednak za Stralsundem, w zachodniej części niemieckiego wybrzeża Bałtyku.

A jeśli nie morze, to może Odra-Nysa. Ale będzie bardziej dziko, na pewno trochę mniejsza dostępność usług turystycznych i będzie trzeba więcej przygotować przed wyjazdem - plan podróży, plan noclegów, może wcześniejsze rezerwacje. Powodzenia, pozdrawiam! :)

Nam Odra wydała się nudna, pusta, są odcinki gdzie na prawdę niewiele się dzieje. Ale gdy jedzie się we dwójkę to może patrzy się inaczej więc może to dobra propozycja. Ale dużo takich spokojych pustych odcinków jest też nad Renem. Droga jest dluższa rzeczywiście na zachód Niemiec.

Rzeczywiście, Odra szczególnie w tej drugiej cześci, od Frankfurtu na północ, może wydawać się nudna. Ale można w tym widzieć także atrakcję - spokój, ciszę, czas na własne przemyślenia, oderwanie od miasta, hałasu. Dolina Dolnej Odry to chyba jeden z niewielu takich bardzo pustych fragmentów, podobna jest jeszcze Wiślana Trasa Rowerowa od Niepołomic na wschód :)

A gdzie Ren, Dunaj, Mozela? To te najlepsze rzeczne trasy a nie jakaś Odra. Mieliśmy okazję robić wymienione trasy i Szlak Odry Nysy przy nich to inna liga. Z twojego artykułu sądzę że można porównać je do Main Radweg. Udanych podróży!

Wszystko przed nami :), nie jesteśmy w stanie wciąż wyłącznie podróżować :). A poza tym też - gdzieś to pisałem - nie zawsze lubimy takie długie, monotematyczne trasy rzeczne. Dopiero w zeszłym roku zrobiliśmy wyjątek dla Menu i dla Odry-Nysy. Na szczęście obydwie wypadły dość sympatycznie, choć to trasy o zupełnie innym charakterze, co sam piszesz wyżej :). Dzięki, również życzymy udanych podróży :)

Witam! Wybieram się w lipcu do Kiel na 10 dni. Może ktoś skorzystał z tamtejszych szlaków rowerowych. Proszę o info. Pozdrawiam B

Bożeno, zajrzyj na stronę Rad Kompass - sam z niej często korzystam, daje szybką orientację jakie trasy rowerowe przebiegają w okolicy. Tutaj Rad Kompass pisze o landzie Schleswig-Holstein:

https://www.radkompass.de/Radland/schleswig-holstein.html

Dodaj Twój komentarz