Szlak rowerowy Doliny Loary we Francji

You are here

Szlaki EuroVelo. 13 europejskich tras rowerowych w Polsce i w Europie [2023]

EuroVelo to 17 szlaków rowerowych, które swoją siecią oplatają Europę. Od Przylądka Północnego na północy po Gibraltar na południu, od Moskwy po Przylądek Roca - wszędzie tam znaleźć można godło Unii Europejskiej z wplecionym w nie numerem trasy EuroVelo. Nad rozwojem szlaków czuwa Europejska Federacja Cyklistów we współpracy z partnerami realizującymi rowerowe inwestycje w poszczególnych krajach, po których biegną trasy rowerowe europejskiej sieci. W naszych podróżach wielokrotnie natykaliśmy się na znaki EuroVelo i pokonywaliśmy czasami po nich długie kilometry - zarówno w Polsce, jak i za granicą, gdzie ich przebieg często pokrywał się z przebiegiem lokalnych, regionalnych tras, które nas prowadziły. Zapraszam na krótki przegląd naszych dłuższych eurovelowych doświadczeń. Kolejność - według numerów tras.

Obserwuj Znajkraj na Facebooku i Instagramie, zobacz nowe Ministerstwo Turystyki Rowerowej :-)

Nasi Partnerzy

Miejsca Przyjazne Rowerzystom
Rowery turystyczne
Bird.pl. Wędrowne wczasy rowerowe
Wędrowne wczasy rowerowe
EuroVelo 3 - Rowerem w Dolinie Loary
EuroVelo 3 - Rowerem w Dolinie Loary

EuroVelo 3 - Szlak Pielgrzymów (Pilgrims Route) - Francja

Słynny szlak rowerowy w Dolinie Loary we Francji jest częścią szlaku EuroVelo 3 - Szlaku Pielgrzymów, który zaczyna się w Trondheim w Norwegii, a kończy w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Największą atrakcją tej bardzo popularnej francuskiej trasy rowerowej są przepiękne zameczki, zamki i zamczyska przeróżnego rodzaju, których w regionie jest kilkadziesiąt, a których my, przez kilka dni naszej jazdy wzdłuż Loary, zwiedziliśmy kilkanaście. Ten fragment Szlaku Pielgrzymów to również doskonałe, często odseparowane drogi rowerowe, a także kultura i zwyczaje Francji, w tym bogactwo francuskich kulinariów.

Więcej: Francja - EuroVelo 3, Szlak Pielgrzymów

 

EuroVelo 4 - Stary Most na Menie w Würzburgu
EuroVelo 4 - Stary Most na Menie w Würzburgu

EuroVelo 4 - Szlak Europy Centralnej (Central Europe Route) - Niemcy

Fragment EuroVelo 4 w Niemczech przez ponad 500 kilometrów biegnący po Main-Radweg, czyli drodze rowerowej Menu, jeszcze długo będzie w nas budził pozytywne emocje. Podróż doliną Menu to mieszanka emocji krajoznawczych, widokowych, kulinarnych i - naturalnie - rowerowych. To doskonała okazja do podróży większą grupą dorosłych znajomych, podczas której można docenić fakt, że część doliny Menu leży na terenie tzw. Frankonii winnej, inna - we Frankonii piwnej. W tej pierwszej frankońskie EuroVelo 4 mijać będzie połacie winnic wypełniających brzegi winnicy, w drugiej kusić będzie dziesiątkami browarów i ciekawić wielowiekowymi tradycjami produkcji tego napoju.

Więcej: Frankonia - EuroVelo 4, Szlak Europy Centralnej

 

Tunel na trasie EuroVelo 7 we Włoszech
Tunel na trasie EuroVelo 7 we Włoszech

EuroVelo 7 - Szlak Słońca (Sun Route) - Włochy

Odcinek "słonecznego" EuroVelo 7 we Włoszech to jeden z najciekawszych odcinków szlaków rowerowych w Europie. Z miejscowości Bressanone do Bolzano przez kilkadziesiąt kilometrów biegnie po dawnej linii kolejowej, w której śladzie zbudowano doskonałą trasę rowerową. Później, przez Południowy Tyrol do prowincji Trentino, prowadzi po wałach przeciwpowodziowych rzeki Adygi, wciąż izolując rowerzystę od szos i samochodów. Jeśli dodać do tego obecność włoskiej atmosfery wokół, klimat miasteczek i włoski styl bycia, to chyba jedna z tych tras, które w pierwszej kolejności rozważałbym na dłuższą wyprawę rowerową.

Więcej: Południowy Tyrol - EuroVelo 7, Szlak Słońca

 

Oznakowanie trasy rowerowej EuroVelo 10 w Danii
Oznakowanie trasy rowerowej EuroVelo 10 w Danii

EuroVelo 10 - Szlak Morza Bałtyckiego (Baltic Sea Cycle Route) - Dania

Łączną atrakcyjność szlaku rowerowego dookoła Morza Bałtyckiego w Polsce i w Danii oceniłbym podobnie, choć jednak dzięki niezwykłym rowerowym klimatom Kopenhagi i bardzo zróżnicowanym klifowym wybrzeżom odrobinę wyżej oceniam Danię. Rowerowa wyprawa po duńskich wyspach może otworzyć nie tylko oczy na zróżnicowane nadbałtyckie klimaty, ale na pewno pokaże, jak dobrze można traktować rowerzystę na długodystansowych trasach rowerowych. W Danii szosy po których przebiega szlak EuroVelo 10 posiadają wyraźnie wyodrębnione pobocza, zapewniające rowerowym turystom większą ochronę i komfort turystycznej jazdy rowerem.

Więcej: Dania - EuroVelo 10, Szlak Morza Bałtyckiego

 

Szlak EuroVelo 10 w Niemczech
Szlak EuroVelo 10 w Niemczech

EuroVelo 10 - Szlak Morza Bałtyckiego (Baltic Sea Cycle Route) - Niemcy

Ze wszystkich odcinków europejskiej trasy rowerowej EuroVelo 10 wokół Bałtyku to chyba północne Niemcy posiadają odcinek najbardziej atrakcyjny. Składa się na to zarówno aspekt geograficzny, jak urozmaicona, ciekawa linia brzegowa Morza Bałtyckiego, aspekt krajoznawczo-historyczny, jak chociażby historia Hanzy, która ukształtowała nadbałtyckie miasta w Niemczech, ale również dobrze rozwinięta infrastuktura rowerowa i noclegowa, które wypływają na komfort rowerowej podróży. To dlatego - oprócz szlaku rowerowego Odra-Nysa - to właśnie niemiecką część EuroVelo 10 wskazuję zawsze jako najlepszą na początek rowerowej przygody z sakwami.

Więcej: Niemcy - EuroVelo 10, Szlak Morza Bałtyckiego

 

Szlak rowerowy EuroVelo 10 w Pomorskiem
Szlak rowerowy EuroVelo 10 w Pomorskiem

EuroVelo 10 - Szlak Morza Bałtyckiego (Baltic Sea Cycle Route) - Pomorskie, Polska

Trasa rowerowa wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego w województwie pomorskim, znana dotychczas pod symbolem R10, zmieniła się w EuroVelo 10. Pojawiają się zmiany i udogodnienia, które mają na celu poprawę jakości podróży po szlaku rowerowym Morza Bałtyckiego. Kilka odcinków otrzymało nowe, wygodniejsze nawierzchnie, a w niektórych miejscach zmieniono również oficjalny przebieg szlaku EuroVelo 10. Fragmenty prowadzące dotychczas przez znane, lecz niestety trudno przejezdne miejsca, zmieniono na odcinki przysparzające mniej emocji, ale wygodniejsze i możliwe do pokonania przez rodziny z dziećmi i osoby dysponujące mniejszą siłą fizyczną.

Więcej: Polska, Pomorskie - EuroVelo 10

 

Droga rowerowa EuroVelo 10 na Pomorzu Zachodnim
Droga rowerowa EuroVelo 10 na Pomorzu Zachodnim

EuroVelo 10 - Szlak Morza Bałtyckiego (Baltic Sea Cycle Route) - Pomorze Zachodnie, Polska

Nadmorski szlak rowerowy na Pomorzu Zachodnim funkcjonuje obecnie pod aż trzema nazwami. Nazwą najstarszą nazwą, a może raczej symbolem, wyrytym głęboko w świadomości polskich turystów rowerowych, jest R10, który jeszcze można spotkać w kilku miejscach nad Bałtykiem. Nową, aktualną nazwą dla całego polskiego odcinka szlaku, także w województwie pomorskim, jest EuroVelo 10, świadcząca o włączeniu do sieci szlaków rowerowych EuroVelo, nad którą pieczę trzyma Europejska Federacja Cyklistów. I jest jeszcze ta trzecia, najnowsza - Velo Baltica - pięknie brzmiąca, wszystko mówiąca i wpasowująca się w trend dodawania członu “velo” do nazw szlaków rowerowych.

Więcej: Polska, Pomorze Zachodnie - EuroVelo 10, Velo Baltica

 

Szlak rowerowy EuroVelo 10 na Łotwie
Szlak rowerowy EuroVelo 10 na Łotwie

EuroVelo 10 - Szlak Morza Bałtyckiego (Baltic Sea Cycle Route) - Łotwa

Po fragmentach europejskich tras rowerowych EuroVelo na Łotwie przejechałem podczas krótkiej tygodniowej wyprawy ze wschodu na zachód Łotwy. Trochę zaskakujący przebieg obydwóch łotewskich tras EuroVelo sprawiał, że jadąc wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego korzystałem raz z EuroVelo 10, czyli trasy rowerowej dookoła Morza Bałtyckiego, a raz z EuroVelo 13, czyli Szlaku Żelaznej Kurtyny. W okolicach Rygi większość odcinków przebiegała po drogach rowerowych i szerokich ciągach pieszo-rowerowych, jednak poza stolicą Łotwy wracała na lokalne, często szutrowo-piaszczyste drogi lokalne. Odcinek który przejechałem zachwyca kameralnością krajobrazu i prawie zupełnym oderwaniem od cywilizacji.

Więcej: Łotwa - EuroVelo 10, Szlak Morza Bałtyckiego

 

Szlak EuroVelo 11 w Polsce
Szlak rowerowy EuroVelo 11 w Polsce

EuroVelo 11 - Szlak Europy Wschodniej (East Europe Route) - Polska

Jeszcze jednym szlakiem rowerowym sieci EuroVelo w Polsce jest Szlak Europy Wschodniej - EuroVelo 11. Zaczyna się w Atenach, a kończy aż na Nordkapp na północy Norwegii. Pierwszy polski odcinek trasy biegnie przez Małopolskę po nowych, doskonałych drogach rowerowych najpierw nad Popradem, a potem nad Dunajcem. Piszę o polskim odcinku, choć długie fragmenty szlaku między Muszyną a Nowym Sączem prowadzą po słowackiej stronie Popradu. W dodatku to właśnie ta część szlaku należy do najbardziej atrakcyjnych. Kolejne odcinki EuroVelo 11 w innych regionach Polski czekają jeszcze na opracowanie przebiegu i wykonanie w terenie.

Więcej: EuroVelo 11, Szlak Europy Wschodniej

 

Szlak EuroVelo 12 we Fryzji
Szlak EuroVelo 12 we Fryzji

EuroVelo 12 - Szlak Morza Północnego (North Sea Cycle Route) - Niderlandy

Podczas naszego letniego pobytu w Niderlandach (Holandii) część naszej pętli po historycznej Fryzji przejechaliśmy po przebiegu EuroVelo 12, czyli trasy rowerowej biegnącej dookoła basenu Morza Północnego. Linia brzegowa Holandii, mimo że pozwalająca na obserwację ciekawego Morza Wattowego, nie obfituje w duże liczby atrakcji, więc główną atrakcją są tutaj dawne rybackie wioseczki dzisiaj chowające się za ogromnymi wałami przeciwpowodziowymi. Holenderski przebieg EuroVelo 12 można także potraktować jako "kręgosłup", główną oś wyprawy, od której można organizować wypady w ciekawe miejsca dookoła, jak chociażby interesujące Leuwardeen i Wyspy Zachodniofryzyjskie.

Więcej: Fryzja - EuroVelo 12, Szlak Morza Północnego

 

Szlak EuroVelo 13 koło Point Alpha
Szlak EuroVelo 13 koło Point Alpha

EuroVelo 13 - Szlak Żelaznej Kurtyny (Iron Curtain Trail) - Niemcy

Na trasie Kolejowego Szlaku Rowerowego Hesji, gdzieś za miejscowością Hilders, pojawiają się żółto-niebieskie znaki EuroVelo 13 - europejskiego Szlaku Żelaznej Kurtyny. To dawna granica pomiędzy Niemiecką Republiką Demokratyczną a Republiką Federalną Niemiec. Tereny po których biegła wewnętrzna granica niemiecka obecnie są przedmiotem starań o Zielony Pas Niemiec (Grünes Band Deutschland) z północy na południe przez niemal całe Niemcy, który ma pełnić funkcję ekologicznego korytarza o długości prawie 1400 kilometrów, stanowiąc przede wszystkim naturalną ostoję dla flory i fauny, ale również doskonałe miejsce do uprawiania turystyki, także rowerowej.

Więcej: Niemcy - EuroVelo 13, Szlak Żelaznej Kurtyny

 

Odcinek EuroVelo 14 przez Alpy Ennstalskie
Odcinek EuroVelo 14 przez Alpy Ennstalskie

EuroVelo 14 - Wody Europy Centralnej (Waters of Central Europe) - Austria

Początkową partię szlaku EuroVelo 14 o nazwie Wody Centralnej Europy przejechaliśmy podczas tygodniowej wyprawy po Ennsradweg, czyli po szlaku rowerowym rzeki Anizy biegnącego przez Alpy austriackie. Trasa poprowadzona wzdłuż alpejskiej doliny prowadzi zarówno po asfaltowych drogach rowerowych, jak i często z wykorzystaniem lokalnych dróg publicznym o minimalnym natężeniu ruchu, służących właściwie wyłącznie mieszkańcom okolicznych gospodarstw. Jak wskazuje nazwa, szlak łączy na swojej drodze wiele nadwodnych krajobrazów, od rzek w wysokich górach przez rzeki na nizinach aż po jezioro Balaton na Węgrzech na końcu trasy.

Więcej: Austria - EuroVelo 14, Wody Europy Centralnej

 

Droga rowerowa nad Renem w Szwajcarii
Droga rowerowa nad Renem w Szwajcarii

EuroVelo 15 - Szlak Renu (Rhine Cycle Route) - Szwajcaria

W zestawieniu naszych najlepszych europejskich szlaków rowerowych droga rowerowa Renu w Szwajcarii zajmuje 1. miejsce, więc i tutaj nie mogło być inaczej. Wyprawa po EuroVelo 15 dla każdego turysty rowerowego będzie wspaniałym przeżyciem, a sprzyjać będą temu doskonałe poprowadzenie trasy i wciąż zmieniające się krajobrazy. EuroVelo 15 ma swój start na przełęczy Oberalp w Alpach Szwajcarskich, potem długimi zjazdami kieruje się w stronę Gryzonii, po drodze przecinając tzw. Wielki Kanion Szwajcarii. Później robi się spokojnie, a zachwycać zaczynają miasta, m.in. Arbon, Schaffhausen, Stein am Rhein i meta szwajcarskiej części EuroVelo 15 - Bazylea.

Więcej: Szwajcaria - EuroVelo 15, Szlak Renu

 

Pytania i komentarze

Dodaj Twój komentarz