Zima na biegówkach w Tyrolu w Austrii

You are here

Na biegówki do Austrii: olimpijski region Seefeld w Tyrolu

Na skróty: mapa / w pobliżu (6) / zdjęcia (159) / popularne (6) / komentarze (0)

Seefeld in Tirol należy do grona najlepiej przygotowanych i najbardziej znanych ośrodków narciarstwa biegowego w Europie. Jest jedną z dwunastu miejscowości zrzeszonych w organizacji "Best of the Alps". O popularności tyrolskiej miejscowości świadczy liczba noclegów rezerwowanych przez turystów w Seefeld w Tyrolu przez cały rok - to okrągły milion! Renoma austriackiego kurortu sprawiła, że Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) przyznała położonej w Tyrolu gminie organizację Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2019 roku. O klasie miejsca i poziomie tutejszych tras narciarskich przekonaliśmy się spędzając w Seefeld in Tirol kilka zimowych dni.

Obserwuj Znajkraj na Facebooku i Instagramie :-)

Nasi Partnerzy

Szlaki rowerowe w Brandenburgii
Rowery turystyczne
Bird.pl. Wędrowne wczasy rowerowe
Wędrowne wczasy rowerowe

Trasa wycieczki na mapie

Trasa: Scharnitz - Seefeld in Tirol - Mösern - Leutasch - Weidach
Ślad GPS (plik GPX): Binary Data www.znajkraj.pl-seefeld-2017.gpx (69.35 KB).
Narciarski region olimpijski w Seefeld in Tirol
Narciarski region olimpijski w Seefeld in Tirol

Narciarski region olimpijski w Seefeld w Tyrolu

Ośrodek narciarstwa biegowego w Seefeld tworzy pięć austriackich miejscowości położonych zaledwie ok. 30 kilometrów od Innsbrucka, wokół niewielkiego płaskowyżu leżącego na wysokości około 1200 metrów n.p.m. Oprócz firmującego region swą nazwą Seefeld in Tirol, ośrodek tworzą jeszcze mniejsze Leutasch, Mösern-Buchen, Reith i Scharnitz. Olympiaregion Seefeld in Tirol zawdzięcza swój "olimpijski" przydomek zimowym igrzyskom olimpijskim w Innsbrucku, które odbyły się w latach 1964 i 1976. Konkurencje narciarstwa klasycznego podczas obydwóch imprez rozgrywane były właśnie w Seefeld. Na tutejszych trasach rozgrywano również mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w latach 1985 i 2019. Wycieczka na biegówki do Seefeld oznacza więc zimowy wypoczynek na trasach światowej klasy i podążanie śladami najlepszych zawodników w narciarstwie na świecie.

Ośrodek narciarstwa biegowego w Seefeld w Tyrolu
Ośrodek narciarstwa biegowego w Seefeld w Tyrolu

245 kilometrów tras narciarskich regionu Seefeld

Seefeld in Tirol szczyci się posiadaniem aż 245 kilometrów utrzymywanych tras narciarskich. A przynajmniej tak mówią materiały informacyjne regionu. W praktyce jednak, jak w wielu innych ośrodkach narciarskich w Europie, okazuje się, że liczba ta oznacza łączną liczbę kilometrów tras do stylu klasycznego i łyżwowego. Realnie więc, używając tylko stylu klasycznego, możemy spodziewać się dystansu o długości 155 kilometrów, co naturalnie nadal będzie imponującą ofertą. I nawet jeśli część tras pokrywa się z innymi, liczba ponad 150 kilometrów szlaków tylko do "klasyka" oznaczać będzie przynajmmiej 5-7 dni - w zależności od kondycji narciarza - jakie można spędzić w Seefeld codziennie odwiedzając inne trasy lub biegając po nich w innej konfiguracji.

Mapa narciarskich tras biegowych w Seefeld
Mapa narciarskich tras biegowych w Seefeld

Serce regionu Seefeld bije pod Seekirchl

Centralnym miejscem ośrodka narciarskiego w Seefeld jest położona niedaleko centrum miejscowości łąka - otwarta przestrzeń pod charakterystyczną, białą bryłą barokowego kościoła Seekirchl. Kościół powstał w XVII wieku i spostrzegawczy narciarze szybko dostrzegą, że otaczający go teren był kiedyś jeziorem, osuszonym już w 1808 roku, w miejscu którego dzisiaj znajdują się tory narciarskie. To jedna z najbardziej malowniczych, wpadających w oko, scenerii w narciarstwie biegowym w Europie, porównywalna z panoramą tras narciarskich w Dolomitach we Włoszech ze szczytem Sciliar w tle czy z robiącymi ogromne wrażenie trasami biegowymi na lodowcu masywu Dachstein. Nic dziwnego, że to właśnie Seekirchl stanowi przewodni motym wielu pocztówek, zdjęć reklamowych Seefeld i... tło selfie robionych przez narciarzy.

Serce Olympiaregion Seefeld in Tirol
Serce Olympiaregion Seefeld in Tirol

Nauka jazdy na nartach biegowych w Seefeld

Seefeld może być celem zimowego wyjazdu nawet jeśli... nie potraficie biegać na nartach. W okolicach Seekirchl bez problemu można było dostrzec pojedynczych adeptów sztuki biegówkowej z instruktorami, a także całe uczące się grupy. Wśród nich była Ola, która skorzystała z prezentu w postaci kilkugodzinnej "konsultacji", jaki otrzymaliśmy od miejscowej organizacji turystycznej. Instruktor z Cross Country Academy w Seefeld przypomniał Oli podstawy techniki klasycznej, od klasycznego kroku naprzemianstronnego po przekładankę na zakrętach. Dwu- lub trzygodzinna lekcja jazdy na biegówkach może być świetnym początkiem zimowego pobytu w Seefeld. Ceny za godzinną kosultację nie należą do najniższych, jednak wydają się adekwatne do umiejętności pracujących tu instruktorów.

Lekcja jazdy na biegówkach w Seefeld
Lekcja jazdy na biegówkach w Seefeld

Zróżnicowane narciarskie trasy biegowe

Ogromną zaletą tras narciarskich w Seefeld in Tirol jest ich zróżnicowanie krajobrazowe, które i urozmaica trening trenującym tutaj narciarzom biegowym, i przyjemnie wpływa na atrakcyjność wycieczek narciarskich. Trasy narciarskie, które podzielono ze względu na poziom trudności na trzy grupy - łatwe (niebieskie), średnie (czerwone) i trudne (czarne), czasem biegną zupełnie płaską alpejską doliną, a czasem po przyjemnie pofałdowanym, dzielącym doliny grzbiecie. Raz wokół biegówkowego szlaku otwiera się przestrzeń, pojawiają się dalekie i efektowne panoramy, a za chwilę wbiegamy w gęste alpejskie lasy. Część tras dla narciarzy jest jednokierunkowa ze względu na wąskie, szybsze zjazdy lub gdy trasa ma formę zamkniętej pętli biegnącej wzdłuż doliny. Wtedy jednym zboczem doliny poruszamy się w jednym kierunku, a drugim - wracamy.

A11 Bodenalm - trasa na biegówki z Seefeld do Scharnitz
A11 Bodenalm - trasa z Seefeld do Scharnitz

Najciekawszą wycieczką jaką odbyliśmy na narciarskich trasach w regionie Seefeld były 22 kilometry jakie pokonaliśmy z Seefeld przez Leutasch do Weibach. Wystartowaliśmy na około 1140 metrach n.p.m. w okolicy Seekirchl w Seefeld. Za miejscowością szlak zaczął piąć się w górę leśnymi trasami narciarskimi aż 200 metrów w górę - na wysokość 1340 metrów n.p.m. Tam, mniej więcej w środku trasy, po krótkim zjeździe nastąpiła przerwa na mały posiłek na drewnianych stołach przed schroniskiem Lottenseehütte, położonym nad okresowym, malowniczym górskim jeziorem Lottensee. Potem znowu krótka wspinaczka na około 1340 m n.p.m., a stamtąd długie 10 kilometrów w dół, na koniec trasy w Weibach na wysokość 1120 metrów n.p.m. Wsród mnóstwa pięknych, zimowych emocji był efektowny widok znad Buchen na otoczoną alpejskimi szczytami dolinę Innu, który na swoim autoportrecie umieścił Albrecht Dürer.

Jeden z widoków na dolinę Innu
Jeden z widoków na dolinę Innu

Turniej snow polo i leśne tory sprawnościowe

Wśród ciekawych rzeczy, na jakie trafialiśmy zwiedzając na biegówkach Seefeld i okolice był między innymi turniej snow polo z cyklu PIPA Snow Polo World Cup Tour. Na boisku wielkości niewielkiego boiska piłkarskiego dwie drużyny po czterech zawodników na koniach starały się wbić pomarańczową piłkę do bramki przeciwnika. To pierwszy raz, kiedy mieliśmy okazję obserwować polo i od razu na najwyższym, światowym poziomie. Po raz pierwszy też zetknęliśmy się z zimowym, lodowym torem do sprawnościowej jazdy samochodem, jaki odkryliśmy przy trasie biegowej z Seefeld do Scharnitz. To Audi Driving Experience - zimowe przedsięwzięcie promocyjne, wyposażone w kilkanaście sportowych samochodów marki Audi, na którym prowadzone były szkolenia i zawody w szybkim i precyzyjnym pokonywaniu przeszkód na rozległej, lodowej powierzchni, przygotowywanej przez kilka ciągników.

Międzynarodowy turniej snow polo w Seefeld
Międzynarodowy turniej snow polo w Seefeld

Narciarki i narciarze, starsi i młodsi

Obserwując narciarskie towarzystwo na trasach w Tyrolu z przyjemnością dochodziłem do podobnych wniosków, jakie towarzyszą nam od dawna na szlakach rowerowych w Niemczech, w Austrii i w innych krajach zachodniej Europy. Bo oto wiek narciarzy biegowych na trasach w Seefeld znacząco różni się od tego, co obserwujemy w Jakuszycach, w Masywie Śnieżnika, czy na popularnej trasie na Turbacz w Gorcach - w Tyrolu normalnym widokiem są osoby biegające na nartach w wieku 60-70 lat. Dzięki doskonałej infrastrukturze i perfekcyjnej organizacji ośrodków narciarskich biegówki w Austrii są jeszcze jednym sposobem na rekreację dla starszych pokoleń, sposobem na lepszą kondycję fizyczną.

Trasa narciarska w olimpijskim regionie Seefeld
Trasa narciarska w olimpijskim regionie Seefeld

Ratrak utrzymujący trasy biegowe w Seefeld

W Leutasch, tuż obok szlaku narciarskiego, dostrzegamy halę z parkiem maszynowym regionu olimpijskiego Seefeld. Przed nią stoi kilka ratraków, którymi przygotowywane są trasy dla narciarzy biegowych, a wśród nich lśniący nowością ratrak PistenBully 100 marki Kässbohrer. Poczułem się trochę jak na jakiejś wystawie motoryzacyjnej - miałem rzadką możliwość zajrzenia pod uniesione mechanizmy ratraka. Wszystko było nowe, od srebrnych zebów "glebogryzarki" przez soczyście żółte frezy odpowiedzialne za powstawania tzw. sztruksu, aż po gładką, pozbawioną jakichkolwiek rys czerwoną karoserię. PistenBully z Leutasch był jak śnieżne ferrari - myślę, że podstawowy, krwistoczerwony kolor ratraków PistenBully nie został wybrany przez przypadek.

Ratrak utrzymujący trasy biegowe w Seefeld
Ratrak utrzymujący trasy biegowe w Seefeld

Ekipa ratunkowa do dyspozycji narciarzy

Elementem oferty olimpijskiego regionu narciarskiego w Seefeld in Tirol jest nawet zespół ratunkowo-interwencyjny, który wspiera funkcjonowanie ośrodka i służy pomocą narciarzom. Czteroosobowa ekipa poruszająca się dużym skuterem śnieżnym z przyczepką służy na szlaku przede wszystkim pomocą medyczną, ale również psychologiczną i informacyjną. Ratownicy z Seefeld mają być ciągle w ruchu, by móc służyć pomocą jak największej grupie amatorów biegówek. Nawet zostani dobrani w mieszane, zróżnicowane pod względem wieku zespoły, by móc lepiej rozumieć potrzeby narciarzy. Niestety, na trasach w Seefeld nie udało się nam trafić na biegówkowy patrol. I na szczęście nie musieliśmy go wzywać.

Alpejskie klimaty wokół tras narciarskich
Alpejskie klimaty wokół tras narciarskich

Doskonała lokalna komunikacja zbiorowa

Topowe ośrodki turystyczne, zarówno letnie, jak i zimowe, mają przynajmniej jedną wspólną cechę - sprawny, dopracowany transport, bardzo często oparty na lokalnej karcie gościa. W Seefeld każdy turysta przebywający w miejscowych obiektach noclegowych otrzymuje Olympiaregion Seefeld Card, która uprawnia go do wstępu na narciarskie trasy biegowe, a także do korzystania z bezpłatnej lokalnej komunikacji zbiorowej. Posiadacze karty mogą także bezpłatnie korzystać z przebieralni i prysznica na basenach w Seefeld i Leutasch, co pozwala w cywilizowanych warunkach przebrać się po narciarskiej aktywności. Podczas naszego pobytu mówiło się już o planowanym zastąpieniu niewielkich, laminowanych Olympiaregion Seefeld Card aplikacją telefoniczną.

Karta na trasy biegowe i transport w Seefeld
Karta na trasy biegowe i transport w Seefeld in Tirol

Narciarstwo biegowe receptą na lokalny sukces

W Seefeld przekonaliśmy się po raz kolejny, że dobrze poprowadzony ośrodek narciarstwa biegowego może być szansą na sukces dla dokładnie wszystkich zaangażowanych w jego funkcjonowanie. Region turystyczny może przyciągać turystów ofertą dopracowanej, zimowej rekreacji, podczas gdy lokalne firmy mogą zarabiać na zróżnicowanych usługach oferowanych licznym biegaczom narciarskim. W końcu - zyskają sami turyści i sportowcy zimowi otrzymując możliwość atrakcyjnego wypoczynku lub treningu sportowego w dobrych warunkach. Niestety, żeby wszystko mogło dziać się w Polsce, a nie tylko w Alpach, potrzebujemy nie tylko sprzyjających warunków geograficznych, ale i tych pogodowo-klimatycznych, z którymi najprawdopodobniej będzie już niestety tylko gorzej...

Pytania i komentarze

Dodaj Twój komentarz