Szkice gobelinów w muzeum sztuki w Køge

You are here

Muzea są fajne! 26 ciekawych muzeów w Polsce i w Europie [2022]

Podczas naszych rowerowych podróży trafiamy na wiele ciekawych muzeów, które przyciągają zwiedzających. To często najlepsza okazja by poznać historię, kulturę i sztukę regionu, ale nierzadko szansa na odkrycie zaskakujących, nietuzinkowych zbiorów. W tym artykule pokazujemy muzea w Polsce i w Europie, które zwiedzaliśmy i do których odwiedzin zachęcamy. Zobaczcie, jak bardzo różne potrafią to być miejsca! Kolejność - alfabetyczna, według nazw miejscowości, gdzie znajduje się muzeum, jako... naturalny mechanizm losujący ich tematykę.

PS. To dopiero początek, lista będzie sukcesywnie powiększana.

Obserwuj Znajkraj na Facebooku i Instagramie :-)

Nasi Partnerzy

Szlaki rowerowe w Brandenburgii
Bird.pl. Wędrowne wczasy rowerowe
Wędrowne wczasy rowerowe
Rowery turystyczne
Muzeum Górnictwa w Altenbergu
Muzeum Górnictwa w Altenbergu

Muzeum Górnicze - Altenberg, Niemcy

Muzeum Górnictwa w Altenbergu jest placówką opowiadającą o przemysłowych tradycjach regionu Rudaw. Oprócz ekspozycji w dawnym głównym budynku kopalni, przedstawiającej pamiątki, dokumenty, minerały, a nawet zachowane dawne maszyny, które kiedyś w tym miejscu pracowały, do muzeum należy też niewielki skansen maszyn górniczych oraz część podziemna, do której można wejść z pracownikiem muzeum.

Więcej: Szlak rowerowy Rudaw w Niemczech

 

Ekspozycja w Muzeum Rudaw w Annabergu
Ekspozycja w Muzeum Rudaw w Annabergu

Muzeum Rudaw - Annaberg, Niemcy

Muzeum Rudaw - pasma górskiego w Niemczech - mieści się w centrum miasta Annaberg. Towarzyszy mu dawna kopalnia srebra z trasą udostępnioną do zwiedzania. której korytarze znajdują się pod rynkiem w Annabergu. W Muzeum Rudaw można poznać historię zarówno miasta, jak i regionu, z naciskiem na dawne górnicze tradycje pasma Rudaw.

Więcej: Szlak rowerowy Rudaw w Niemczech

 

Ciężarówka marki Saurer w muzeum w Arbon
Ciężarówka marki Saurer w muzeum w Arbon

Muzeum marki Saurer - Arbon, Szwajcaria

Muzeum marki Saurer jest elementem świetnej atmosfery, jaką zastaliśmy nad Jeziorem Bodeńskim. Mieści się w niepozornym budynku w Arbon, a prezentuje lśniące eksponaty pojazdów i maszyn produkowanych przez szwajcarski koncern motoryzacyjny Saurer, którego ciężarówki kiedyś nazywano Rolls-Royce’m branży transportowej. Większość z prezentowanych pojazdów to samochody ciężarowe i specjalistyczne produkowane przez ponad 100 lat istnienia tej szwajcarskiej marki samochodowej.

Więcej: Szlak rowerowy Renu w Szwajcarii

 

Oryginalne rzeźby z fontann w Muzeum Historycznym w Bazylei
Oryginalne rzeźby z fontann w Muzeum Historycznym w Bazylei

Muzeum Historyczne Bazylei - Bazylea, Szwajcaria

Główny oddział Historycznego Muzeum Bazylei mieści się w średniowiecznym kościele Barfüsserkirche w centrum miasta. W kościele zaadaptowanym na placówkę muzealną wystawiono setki eksponatów opowiadających historię Bazylei od jej początków aż do końca XX wieku. Wśród przedmiotów należących do jednej z najważniejszych średniowiecznych kolekcji w Szwajcarii jest także efektowna seria rzeźb z miejskich fontann w Bazylei, które w ten sposób zachowano przed zniszczeniem.

Więcej: Szlak rowerowy Renu w Szwajcarii

 

Mrowisko w muzeum w Bolzano
Mrowisko w muzeum w Bolzano

Muzeum Historii Naturalnej Górnej Adygi - Bolzano, Włochy

Wśród ciekawych eksponatów Muzeum Historii Naturalnej Górnej Adygi prezentujących środowisko naturalne Południowego Tyrolu jest model doliny Adygi podczas zlodowacenia sprzed 20 tysięcy lat. Sporych rozmiarów przekrój w bardzo obrazowy sposób pokazuje, jak kiedyś wyglądały Alpy, jakie masy lodu zalegały doliny, którymi dzisiaj biegną szlaki rowerowe. W muzeum można także obejrzeć mrowisko i podglądać z bliska życie mrówek.

Więcej: Południowy Tyrol na rowerze

 

Muzeum stacji benzynowych w Saksonii
Muzeum stacji benzynowych w Saksonii

Muzeum Stacji Benzynowych - Borsdorf, Niemcy

Muzeum Stacji Benzynowych mieści się w budynku starego magazyny koło Lipska w Saksonii. Gromadzi różnego rodzaju przedmioty i pamiątki związane z przemysłem paliwowym, przede wszystkim ze stacjami benzynowymi i koncernami paliwowymi. Od starych dystrybutorów przez szyldy i gadżety reklamowe, aż po stare pojazdy, motocykle i rowery. Muzeum jest własnością prywatną, warto wcześniej umówić się na wizytę.

Więcej: Nowe Pojezierze Lipskie na rowerze

 

Ekspozycja w DAG Fabrik Bromberg
Ekspozycja w DAG Fabrik Bromberg

Exploseum - Bydgoszcz, Polska

Exploseum to muzeum i skansen nazistowskiego przemysłu militarnego, który powstał na terenie dawnej fabryki niemieckiego koncernu DAG w Bydgoszczy. DAG Fabrik Bromberg podczas II wojny światowej produkowała materiały wybuchowe, chemikalia i części pocisków dla armii hitlerowskich Niemiec, była drugą największą fabryką DAG na terenie III Rzeszy. Surowe, betonowe hale ukryte na skraju Puszczy Bydgoskiej należą do rzadko spotykanych kompleksów muzealnych w Polsce.

Więcej: Kujawsko-Pomorskie rowerem

 

Sprzęt rolniczy w Muzeum Retyckim w Chur
Sprzęt rolniczy w Muzeum Retyckim w Chur

Muzeum Retyckie - Chur, Szwajcaria

Muzeum Retyckie w Chur jest jednym z najważniejszych muzeów w Szwajcarii, poświęconym historii i kulturze regionu. Znajduje się w średniowiecznym centrum miasta Chur i zajmuje kilka zabytkowych budynków. Muzeum Retyckie prezentuje bogatą kolekcję przedmiotów z epoki kamienia, brązu i żelaza, a także starożytnych monet, ceramiki i sztuki sakralnej, ale także ekspozycje bliższych nam czasów. W muzeum znajdują się również eksponaty związane z historią miasta Chur, w tym unikalne mapy i dokumenty.

Więcej: Szlak rowerowy Renu w Szwajcarii

 

Muzeum Regionalne Surselva w Ilanz
Muzeum Regionalne Surselva w Ilanz

Muzeum Regionalne Surselva - Ilanz, Szwajcaria

Muzeum regionu Surselva jest kameralnym, tradycyjnym muzeum regionalnym, mieszczącym się w zabytkowym budynku na terenie starego miasta w Ilanz, drugim największym mieście regionu Surselva. Poza dość klasycznymi eksponatami i regionalnymi pamiątkami opowiadającymi o historii regionu, posiada również uroczą kolekcję krowich dzwonków, które najbardziej zapadły mi w pamięć. Najstarsze miały ponad 200 lat!

Więcej: Szlak rowerowy Renu w Szwajcarii

 

Szkice gobelinów w muzeum sztuki w Køge
Szkice gobelinów w muzeum sztuki w Køge

Muzeum sztuki w przestrzeniach publicznych - Køge, Dania

Muzeum sztuki w przestrzeniach publicznych Køs posiada szeroką kolekcję dzieł sztuki użytkowej, takich jak rzeźby, malarstwo i inne formy sztuki użytkowej. Eksponaty te są wystawione na terenie muzeum, a także w przestrzeni publicznej miasta Køge. Na ostatniej kondygnacji muzeum obejrzeć można kolekcję ogromnych kolorowych szkiców duńskiego artysty Bjørna Nørgaarda. Szkice, prezentujące historię Danii, posłużyły do wykonania kolekcji gobelinów, zdobiących wnętrza pałacu Christiansborg w Kopenhadze.

Więcej: Szlak rowerowy EuroVelo 10 w Danii

 

Zdjęcia Nikifora Krynickiego w Muzeum Nikifora
Zdjęcia Nikifora Krynickiego w Muzeum Nikifora

Muzeum Nikifora - Krynica-Zdrój, Polska

Muzeum Nikifora otwarto w w willi "Romanówka" w Krynicy-Zdroju w 1995 roku. Kameralne wnętrza mieszczą stałą wystawę prac Nikifora, w tym prace z okresu międzywojennego, który uznawany jest za najlepszy okres w twórczości niezwykłego artysty. Wystawa dzieł Nikifora w willi "Romanówka" w Krynicy-Zdroju jest najbardziej obszerną prezentacją twórczości artysty w Polsce.

Więcej: Szlak rowerowy doliny Popradu w Małopolsce

 

Wnętrze muzeum zegarmistrzostwa w La Chaux-de-Fonds
Wnętrze muzeum zegarmistrzostwa w La Chaux-de-Fonds

Międzynarodowe Muzeum Zegarmistrzostwa - La Chaux-de-Fonds, Szwajcaria

Międzynarodowe Muzeum Zegarmistrzostwa w La Chaux-de-Fonds to jedno z najważniejszych miejsc dla miłośników zegarmistrzostwa na świecie. Znajduje się w szwajcarskim mieście, które jest jednym z najważniejszych ośrodków produkcji zegarków na świecie. Muzeum oferuje wyjątkową kolekcję zegarów i zegarków, od tych najstarszych z XVII wieku aż po najnowsze modele. Zwiedzający mogą zobaczyć nie tylko zegarki, ale także maszyny do ich produkcji oraz narzędzia i materiały, które były używane przez zegarmistrzów.

Więcej: Szlak rowerowy Jury w Szwajcarii

 

Muzeum Jana Sebastiana Bacha w Lipsku
Muzeum Jana Sebastiana Bacha w Lipsku

Muzeum Jana Sebastiana Bacha - Lipsk, Niemcy

Muzeum Jana Sebastiana Bacha w Lipsku poświęcone jest słynnemu kompozytorowi, organiście i wirtuozowi muzyki sakralnej. Znajduje się w historycznym budynku przy ulicy Thomaskirchhof, w pobliżu kościoła św. Tomasza, gdzie Bach pełnił obowiązki kantora. W muzeum zgromadzono szeroką kolekcję przedmiotów związanych z życiem i dziełami Bacha, w tym oryginalne manuskrypty, rękopisy i druki jego muzyki, a także instrumenty muzyczne z epoki, na których grał.

Więcej: Nowe Pojezierze Lipskie na rowerze

 

Kolekcja zniczy olimpijskich w Muzeum Olimpijskim w Lozannie
Kolekcja zniczy olimpijskich w Muzeum Olimpijskim w Lozannie

Muzeum Olimpijskie - Lozanna, Szwajcaria

Muzeum Olimpijskie w Lozannie to jedno z najważniejszych muzeów olimpijskich na świecie. Znajduje się w szwajcarskim mieście, które było pierwszą siedzibą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Muzeum Olimpijskie prezentuje wyjątkowe eksponaty, które przedstawiają historię igrzysk olimpijskich. Można tam zobaczyć medale, odznaki, plakiety, koszulki, buty i inne przedmioty, które są związane z igrzyskami olimpijskimi, w tym kolekcję oryginalnych zniczy olimpijskich.

Więcej: Szlak Jezior w Szwajcarii

 

Szwajcarskie Muzeum Transportu w Lucernie
Szwajcarskie Muzeum Transportu w Lucernie

Szwajcarskie Muzeum Transportu - Lucerna, Szwajcaria

Szwajcarskie Muzeum Transportu w Lucernie jest jednym z największych i najważniejszych muzeów transportu na świecie. Muzeum posiada ogromną kolekcję pojazdów, w tym samochodów, motocykli, samolotów i pociągów, a także wiele innych eksponatów związanych z historią transportu w Szwajcarii, takich jak modele, plakaty i zdjęcia. Muzeum jest popularnym miejscem wśród miłośników transportu i turystów odwiedzających Lucernę, zostało doskonale przystosowane do potrzeb dzieci i młodzieży.

Więcej: Szlak Jezior w Szwajcarii

 

Wnętrze Muzeum Lokalnego w Łąkorzu
Wnętrze Muzeum Lokalnego w Łąkorzu

Muzeum Lokalne - Łąkorz, Polska

W niepozornym Łąkorzu, dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego w Łąkorzu, w prawie 200-letniej drewnianej chałupie powstało Muzeum Lokalne prezentujące zbiory opowiadające o historii wsi. Wśród nich są nie tylko lokalne sprzęty, pralki, zabawki, meble, ale również ilustrowane historie lokalnych mieszkańców, prezentowane w jednej z sal dawnych czworaków, uzupełnione o ciekawy komentarz kustosza.

Więcej: Pojezierze Brodnickie na rowerze

 

Wnętrze muzeum Sherlocka Holmesa w Meiringen
Wnętrze muzeum Sherlocka Holmesa w Meiringen

Muzeum Sherlocka Holmesa - Meiringen, Szwajcaria

Muzeum Sherlocka Holmesa w Meiringen to jedno z najważniejszych muzeów poświęconych słynnemu detektywowi. Znajduje się w szwajcarskim mieście, którego okolice były inspiracją dla jednej z opowieści autora, Sir Arthura Conana Doyle'a. Muzeum prezentuje kolekcję przedmiotów, które są związane z postacią Sherlocka Holmesa. Można tam zobaczyć repliki mundurów, rekwizytów, mebli, książek i innych przedmiotów, związanych z cyklem powieści o detektywie.

Więcej: Szlak Jezior w Szwajcarii

 

Muzeum Aut Zabytkowych w Mścicach
Muzeum Aut Zabytkowych w Mścicach

Muzeum Aut Zabytkowych - Mścice, Polska

W Muzeum Aut Zabytkowych koło Koszalina oglądać można kilkanaście egzemplarzy zabytkowych aut, głównie mercedesów z lat 50-tych i 60-tych. Muzeum oferuje także wynajmem zabytkowych pojazdów na specjalne okazje. Muzeum Aut Zabytkowych to także fachowy warsztat, specjalizujący się w renowacji i odnowie samochodowych oldtimerów. Budynek muzeum znajduje się tuż przy nitce Starego Kolejowego Szlaku.

Więcej: Stary Kolejowy Szlak na Pomorzu Zachodnim

 

Muzeum Regionalne w Muszynie
Muzeum Regionalne w Muszynie

Muzeum Regionalne - Muszyna, Polska

Muzeum zajmuje budynek będący rekonstrukcją zabytkowego XVIII-wiecznego budynku nazywanego "Zajazdem". Wewnątrz znajduje się ekspozycja i pamiątki po "Państwie Muszyńskim", związane ze starostami, mieszczanami, Łemkami oraz Żydami zamieszkującymi region. Muzeum posiada bogate zbiory historyczne i etnograficzne, a także cenne eksponaty, skrzynie mieszczańskie, militaria i judaiki. W muzeum w Muszynie można również obejrzeć prace Nikifora i dzieła sztuki miejscowych artystów.

Więcej: Szlak rowerowy doliny Popradu w Małopolsce

 

Ekspozycja w Południowotyrolskim Muzeum Boczku
Ekspozycja w Południowotyrolskim Muzeum Boczku

Południowotyrolskie Muzeum Boczku - Naturns, Włochy

Południowotyrolskie Muzeum Boczku mieści się w budynku nawiązującym do typowej dla regionu architektury chat alpejskich. Muzeum przedstawia pochodzenie, rodzaje i historię produkcji w Południowym Tyrolu różnych wyrobów mięsnych z boczku. Multimedialnej ekspozycji towarzyszy sklep firmowy, w którym można zaopatrzyć się w wyroby lokalnych producentów.

Więcej: Południowy Tyrol na rowerze

 

Makieta w Muzeum Zabawek w Seiffen
Makieta w Muzeum Zabawek w Seiffen

Muzeum Zabawek - Seiffen, Niemcy

Muzeum Zabawek prezentuje ponad 5 tysięcy eksponatów z 25-tysięcznego muzealnego zbioru. To miejsce, które lokalne rzemiosło pamiątkarsko-zabawkarskie pokazuje także na tle miejscowej górniczej tradycji Rudaw. Motywy górnicze przewijają się tu w chyba każdym rodzaju prezentowanych przedmiotów, do budowy których wykorzystywano przede wszystkim drewno i niepotrzebne już przedmioty codziennego użytku.

Więcej: Szlak Rudaw w Niemczech

 

Muzeum Historii Torunia
Muzeum Historii Torunia

Muzeum Historii Torunia - Toruń, Polska

Muzeum Historii Torunia znajduje się w zabytkowym, czternastowiecznym budynku na terenie Starego Miasta. W przyjemnie zaaranżowanych wnętrzach zabytkowego spichlerza prezentowana jest między innymi wystawa "Toruń i jego historia", ukazująca w nowoczesny sposób dzieje miasta od jego początków po czasy współczesne, a także życie codzienne mieszkańców. Na koniec we wnętrzu Muzeum Historii Torunia można odbyć podróż w czasie do Torunia z epoki PRL-u.

Więcej: Kujawsko-Pomorskie rowerem

 

Kazimierz Nowak w Muzeum Podróżników w Toruniu
Kazimierz Nowak w Muzeum Podróżników w Toruniu

Muzeum Podróżników - Toruń, Polska

Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika prezentuje zbiory różnego rodzaju pamiątek zgromadzonych między innymi przez popularną parę polskich podróżników, Tony'ego Halika i Elżbietę Dzikowską, podczas podróży po świecie. Wśród pozostałych zbiorów przedstawione są sylwetki innych znanych podróżników, między innymi Kazimierza Nowaka, nieformalnego patrona polskich turystów rowerowych, który w XIX wieku podróżował po Afryce między innymi właśnie rowerem.

Więcej: Kujawsko-Pomorskie rowerem

 

Pokaz wypieku pierników w Muzeum Toruńskiego Piernika
Pokaz wypieku pierników w Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum Toruńskiego Piernika - Toruń, Polska

Muzeum Toruńskiego Piernika mieści się w budynku, w którym po wojnie istniała ostatnia z kilku fabryk toruńskich pierników, znacjonalizowana przez rząd PRL fabryka Gustawa Weese, która później stała się słynnym Kopernikiem. W Muzeum Toruńskiego Piernika można dzisiaj obejrzeć pamiątki związane z produkcją pierników, historyczne formy i maszyny, ale także wziąć udział w pokazie wypieku pierników "na żywo".

Więcej: Kujawsko-Pomorskie rowerem

 

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej - Wejherowo, Polska

W Pałacu Przebendowskich w Wejherowie, jednym z obiektów szlaku pałaców północnych Kaszub, mieści się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, mające w swoich zbiorach między innymi pierwodruki utworów kaszubskich, czasopism i pieśni. Wejherowskie muzeum to również ważny ośrodek kultury i nauki kaszubskiej.

Więcej: Dwory i pałace północnych Kaszub

 

Multimedialne prezentacje w Muzeum Narodowym w Zurychu
Multimedialne prezentacje w Muzeum Narodowym w Zurychu

Szwajcarskie Muzeum Narodowe - Zurych, Szwajcaria

Szwajcarskie Muzeum Narodowe w Zurychu jest jednym z najważniejszych muzeów w Szwajcarii i przyciąga tłumy zwiedzających różnorodnością eksponatów i wystaw. W muzeum można zobaczyć szwajcarską historię, kulturę i sztukę od czasów prehistorycznych aż do współczesności. Muzeum posiada również imponującą kolekcję sztuki sakralnej, przedmiotów codziennego użytku, militariów i wielu innych interesujących eksponatów. Poza tym, muzeum organizuje także wydarzenia i wystawy specjalne.

Więcej: Szlak Jezior w Szwajcarii

 

Pytania i komentarze

Dodaj Twój komentarz