You are here

Dookoła Trentino. Rowerem po Dolomitach

Na skróty:   mapa / zdjęcia (383) / komentarze (19) / blisko (4) / polecane (4)

Prawie pięćset kilometrów na rowerze, cztery alpejskie przełęcze, w tym dwie terenowe, setki ciao i salve od i do włoskich kolarzy, dwie burze wysoko w górach. W urzekającej atmosferze włoskiego dolce vita, choć jednocześnie z trudnym do przywyknięcia riposo. Za to po nim - z pizzą, pastą, lodami i tiramisu - nawet na kolację. A na szczęśliwy koniec kieliszek trentodoc spumante na Piazza Duomo w Trydencie. Wszystko, żeby pokazać Wam włoskie Trentino - prowincję Trydentu, bezapelacyjnie jedno z najpiękniejszych i najlepiej przygotowanych miejsc do turystyki rowerowej w Europie. A więc - forza!

Trasa: Trydent - Rovereto - Riva del Garda - Madonna di Campiglio - Cles - Mezzolombardo - Ora - Cavalese - Predazzo - Primiero - Passo Cinque Croci - Borgo Valsugana - Trydent
Pobierz plik gpx: www.znajkraj.pl-trentino-2016.gpx (525.84 KB).

Spis treści

 1. Dolomity w Trentino - lekcja geografii
 2. Droga rowerowa w każdej dolinie
 3. Podróżnicze pomieszanie zmysłów
 4. Rowerowe królestwo Trentino
 5. Do Muse i Mart z Trentino Guest Card
 6. Włoskie smaki w Torbole nad Gardą
 7. Słoneczna - nomen omen - Val di Sole
 8. Zawodzący Matterhorn Dolomitów
 9. Deszczowe Passo Cinque Croci
 10. Trasy górskie, bikeparki, rowerowe hotele
 11. Kiedyś samochodem, dzisiaj rowerem
 12. Na biegówki do Val di Fiemme
 13. Śladem dawnej kolei do Cavalese
 14. Odpowiedzialna architektura Trentino
 15. Jak dojechać do Trentino?
 16. Gdzie spać w Trentino?
Droga rowerowa w dolinie Adygi
Droga rowerowa w dolinie Adygi

Dolomity w Trentino - lekcja geografii

Jednak zanim wyruszymy na trasy rowerowe w Trentino - krótka lekcja geografii. Trentino to zdrobniałe określenie Autonomicznej Prowincji Trydentu, położonej w północnej części Włoch, tworzącej wraz z prowincją Tyrol Południowy autonomiczny region Trentino-Alto Adige/Südtirol. To z jednej strony Włochy z ich śródziemnomorskim luzem i spokojem, a z drugiej - historyczny Tyrol z jego niemiecko-austriackimi tradycjami i anglosaskimi ambicjami. Wjeżdżając z Polski do Włoch przez przełęcz Brenner o zbliżającej się prowincji Trydentu poinformują winnice, wypełniające po brzegi płaskie dno szerokiej doliny Adygi, otoczone stromymi ścianami Dolomitów. Właśnie - Dolomitów? I tak, i nie.

Droga rowerowa w dolinie Val Primiero
Droga rowerowa w dolinie Val Primiero

Otóż na zachód od Trydentu leży pasmo górskie Dolomiti di Brenta (po niemiecku - tylko Brenta), które mimo tego, co jednoznacznie sugeruje włoska nazwa, nie jest częścią tych powszechnie znanych Dolomitów, lecz Alp Retyckich. Tu geografowie są zgodni. Jednak już na drugim brzegu Adygi ścierają się dwa punkty widzenia. Geografowie niemiecko-austriaccy w podziale Alp Wschodnich według Alpenverein pasmo górskie położone na wschód od Trydentu nazywają Alpami Fleimstalskimi, niebędącymi częścią Dolomitów. A tymczasem Włosi w klasyfikacji SOIUSA widzą tam Dolomiti di Fiemme, należące do Dolomitów. Na szczęście wszystkich połączyła UNESCO, która umieszczając w 2009 roku Dolomity na liście światowego dziedzictwa, w jednym wpisie zawarła aż 9 wybranych obszarów z Dolomitów i okolic, w tym właśnie efektowne Dolomiti di Brenta z prowincji Trentino.

Rowerem po dolinie Val di Sole
Na drodze rowerowej po dolinie Val di Sole

Droga rowerowa w każdej dolinie

Pobrane ze strony internetowej Trentino pliki gpx z przebiegami dróg rowerowych właściwie same ułożyły się w trasę mojej wyprawy rowerowej wokół Trentino. Od razu dostrzegłem, że zaledwie jedna z ośmiu głównych dolin prowincji nie ma swojej drogi rowerowej. Przez wszystkie pozostałe wiły się nitki rowerowych traktów, zapowiadając fantastyczny wyjazd. Szczegółowy przebieg wszystkich można sprawdzić w każdej chwili, instalując w telefonie bezpłatną aplikację Trentino Outdoor ze wszystkimi trasami turystycznymi w regionie. Za początek i koniec podróży po alpejskich dolinach i przełęczach Trentino wybrałem Trydent - ze względu na centralne położenie względem prowincji, jego ofertę noclegową, ale też dzięki klimatowi miasta, którym bez wątpienia trudno nasycić się w jedno popołudnie. W rowerowym hotelu na lotnisku, tuż przy rowerowej autostradzie wzdłuż Adygi, spędziłem noce przed i po wyprawie.

Freski na budynku Case Cazuffi-Rella w Trydencie
Freski na budynku Case Cazuffi-Rella w Trydencie

Podróżnicze pomieszanie zmysłów

Ale po przyjeździe pierwsze kroki skierowałem na Piazza Duomo w Trydencie. To jedno z tych miejsc, które podczas naszej pierwszej podróży do Włoch kilkanaście lat temu kształtowały nasz dzisiejszy niewątpliwy sentyment do wzniosłego klimatu włoskiej architektury. Zatrzymałem się na chwilę po wielogodzinnej podróży z Polski, wypiłem espresso pod słynnymi freskami na elewacji Case Cazuffi-Rella naprzeciw trydenckiej katedry. Przede mną trwało gwarne spotkanie grupy włoskich przyjaciół, a z fontanny bliski sercu Neptun życzył pomyślności na trasie. Przyjemne podróżnicze pomieszanie zmysłów.

Trasa rowerowa Via Claudia Augusta
Trasa rowerowa Via Claudia Augusta

Rowerowe królestwo Trentino

Następnego dnia rano byłem już w drodze. Szlak rowerowy wzdłuż Adygi, będący częścią pięknego transalpejskiego szlaku rowerowego Via Claudia Augusta, prowadził mnie wśród wspaniałych widoków do Rovereto. W towarzystwie włoskich kolarzy, czasami innych rowerowych turystów i z Adygą pod ramię chłonąłem klimat Trentino. Ozdobne tablice informacyjne przypominały nazwę szlaku, estetyczne słupki informowały o kilometrażu, a starannie przygotowane miejsca odpoczynku co chwilę kusiły by stanąć na odpoczynek. Przez kolejne dni zobaczę, że to standard na każdej z odwiedzonych dróg rowerowych prowincji. Całe rowerowe królestwo Trentino posiada tę samą szatę graficzną tablic informacyjnych, słupków kilometrowych, a także sposób znakowania i wyznaczania rowerowych traktów.

Palazzo Del Ben w Rovereto
Palazzo Del Ben w Rovereto

Rovereto było drugim największym miastem na trasie i... ostatnim z większych miast w ogóle. Wraz z Trydentem Rovereto pełni ważną funkcję kulturalną regionu, a wśród szczególnie wartych odwiedzenia miejsc są muzea: sztuki nowoczesnej i współczesnej mieszczące się w nowoczesnym budynku na przemieściach miasta i Włoskie Muzeum Historyczne Wojny w XIV-wiecznym zamku w centrum miasta. Kiedyś można tu było obejrzeć także jeden z największych dzwonów na świecie - Maria Dolens, obecnie znajdujący się na pobliskim wzgórzu. Na pobliskim Monte Zugna znajdują się też dwie oryginalne, zupełnie niezwykłe atrakcje - to dwa ślady dinozaurów datowane na prawie 200 milionów lat!

W muzeum Muse w Trydencie
W muzeum Muse w Trydencie

Do Muse i Mart z Trentino Guest Card

Pisząc o muzeach, powinienem wspomnieć o karcie gościa prowincji Trydentu - Trentino Guest Card, którą otrzymacie nocując w jednym z licznych obiektów noclegowych współpracujących z organizacją turystyczną Trydentu. Karta gwarantuje wiele praktycznych przywilejów. Darmowy transport publiczny w Trentino - w pociągach i autobusach, także darmowe przejazdy wybranymi kolejkami górskimi (także z rowerem). Na liście korzyści Trentino Guest Card są także właśnie muzea, w tym te najbardziej popularne jak Muse w Trydencie i Mart w Rovereto, darmowe degustacje u lokalnych producentów żywności i inne - wszystkie zostały wymienione w dostępnym z kartą informatorze. Karta obowiązuje w dni, w które korzystacie z usług noclegowych w prowincji Trydentu.

Droga rowerowa w dolinie Rendena w Trentino
Droga rowerowa w dolinie Val Rendena

Wracamy na trasę! Wszystkie z dróg rowerowych ktorymi jeździłem w Trentino były wydzielonymi, asfaltowymi traktami (z jednym wyjątkiem, za chwilę), w praktyce będąc ciągami pieszo-rowerowymi. Zgodnie z oczekiwaniami turysty, chcącego zostawić za sobą miejski zgiełk i odetchnąć od samochodowych spalin, niezmiernie rzadko pojawiały się przy zwykłych szosach. Zazwyczaj biegły wałami przeciwpowodziowymi lub nadrzecznymi promenadami jak droga rowerowa w dolinie Adygi, czasem polnymi drogami jak w dużej części trasa w Val di Fiemme, a bywało, że uciekały w las jak droga rowerowa w Val di Sole.

Miasteczko Torbole nad Lago di Garda
Miasteczko Torbole nad Lago di Garda

Włoskie smaki w Torbole nad Gardą

Bardzo efektowny jest zjazd z drogi rowerowej z Rovereto nad jezioro Garda, gdzie za wielką skałą czeka słynny kurort i ośrodek wielu sportów - Riva del Garda. W centrum miasta urzekają zabytkowe budowle z XIII i XIV wieku, po miejskich skwerach usytuowanych tuż nad wodą jeziora przechadzają się turyści, a gdzieś tam setki metrów wyżej, po trasach turystycznych i na skalnych ścianach, uprawiają swoje pasje miłośnicy aktywnego wypoczynku. Przed Riwą zatrzymało mnie niewielkie Torbole, gdzie w mniej podniosłej, za to spokojnej atmosferze, w restauracji naprzeciw domu, gdzie tworzył sam Johann Wolfgang Goethe, oddałem się włoskim smakom.

Rowerem po Trentino
Droga rowerowa wzdłuż rzeki Noce w Val di Sole

Słoneczna - nomen omen - Val di Sole

To właśnie z Val di Sole przywiozłem jedno z najpiękniejszych wspomnień. Gdy po kilkunastu kilometrach zjazdu w zimnym, ulewnym deszczu ze słynnej Madonny di Campiglio i przełęczy Campo Carlo Magno nagle wyjechałem z lasu, nieoczekiwanie znalazłem się na otwartej przestrzeni, będąc już na skraju Val di Sole. Ta, zgodnie ze swoją słoneczną nazwą, jakby na mnie czekała z ciepłymi, suszącymi promieniami słońca, by chwilę potem porwać szybkim zjazdem wzdłuż rzeki Noce w kierunku kolejnej z dolin Trentino, Val di Non.

Zachmurzone Dolomiti di Brenta
Zachmurzona panorama pasma Dolomiti di Brenta

Zawodzący Matterhorn Dolomitów

Jednak zanim szczęśliwie zjechałem z Madonny di Campiglio, na podjeździe do tego znanego narciarskiego kurortu spotkał mnie spory zawód. Oczekiwany piękny widok na grupę Dolomiti di Brenta z jednego z punktów widokowych w dolinie Val Rendena zginął w chmurach. Zamiast dumnie prężącego się naprzeciw mojej szosy efektownego trzytysięcznika Cima Brenta była tylko efektowna fotopanorama na tablicy informacyjnej. I co gorsze, podobnie rzecz się miała podczas kolejnej wspinaczki dwa dni później na przełęczy Passo Rolle. Wyjątkowo zmienna pogoda raz robiła mi nadzieję, rozwiewając chmury nad moją głową, by zaraz zasnuć je niskimi cumulusami. Gdy już dotarłem pod masyw Pale di San Martino, uważany za jeden z najpiękniejszych w Dolomitach, ponad dwie godziny czekałem, by uchwycić na zdjęciu jeden z jego szczytów, charakterystyczny Cimon della Pala, nazywany też Matterhornem Dolomitów. Bezowocnie.

Droga ku Passo Cinque Croci w Dolomitach
Droga na Passo Cinque Croci

Deszczowe Passo Cinque Croci

Dużo efektowniejszy i pełen wrażeń okazał się za to dzień z rowerowym podjazdem pod terenową przełęcz Passo Cinque Croci. Tuż przed jego rozpoczęciem, w miejscowości Canal San Bovo w dolinie del Vanoi, trafiłem na coroczne, lokalne święto "Verso l’alpeggio" z okazji wyprowadzenia owiec na górskie pastwiska - taki nasz redyk. Krótko przed moim przybyciem przez miasteczko przeszły ponad 2 tysiące owiec, a potem odbyła się wspólna biesiada, degustacja miejscowych przysmaków i koncert folkowej grupy. I ruszyłem w góry...

Passo Cinque Croci zdobyte!
Radość po zdobyciu Passo Cinque Croci

Sądziłem, że początkowo asfaltowy, a od schroniska Refavaie terenowy podjazd o nachyleniu około 6-8%, będzie popularną trasą w okolicy. Fakt przedłużającego się samotnego pokonywania trasy tłumaczyłem sobie świetną pogodą i chęcia przeciągnięcia słonecznej niedzieli przez rowerzystów którzy Passo Cinque Croci zdobyli wcześniej. Jakie było moje zdziwienie, gdy do charakterystycznych zabudowań farmy już na wysokości około 2,000 m n.p.m., dotarłem nie spotykając po drodze żywego ducha. Miałem kawał pięknych gór Lagorai tylko dla siebie, z dodatkową satysfakcją ze sposobu w jaki je zdobyłem. Niestety, z wcześniejszej pięknej pogody niewiele już zostało, a dzień miał się ku końcowi. Gdy dotarłem na oddaloną o dwa kilometry od farmy przełęcz Passo Cinque Croci (2,016 m n.p.m.) już mocno padało, a krótko po pamiątkowym zdjęciu przy charakterystycznym, pięcioramiennym krzyżu i rozpoczęciu zjazdu rozpętała się burza. Jak można się domyśleć, 20 kilometrów zjazdu do położonej aż 1,600 metrów niżej doliny Valsugana pokonałem w błyskawicznym tempie.

Droga ku przełęczy Passo Cinque Croci
Droga ku przełęczy Passo Cinque Croci

Trasy górskie, bikeparki, rowerowe hotele

Pokonana przeze mnie trasa na Passo Cinque Croci należy do systemu szlaków dla rowerowych górali. Tych w całym Trentino są tysiące kilometrów, pogrupowane w cztery oferty regionalne dla rowerów MTB. Pierwsza z nich to właśnie Dolomiti Lagorai Bike, pozostałe to Dolomiti Brenta Bike w okolicy Madonny di Campiglio, Mountain & Garda Bike po wzgórzach nad jeziorem Garda oraz 100km dei Forti. Częścią oferty Trentino dla rowerzystów górskich są także zaawansowane bikeparki, ze specjalnie przygotowanymi trasami. Co ciekawe, trasy te bywają tak przygotowane, by po zjeździe przygotowaną trasą biker mógł wrócić z powrotem na start... kolejką linową. Jeden z tych popularnych bikeparków należy koło Canazei w dolinie Val di Fassa, niedaleko przełęczy Passo Pordoi.

Efektowny most rowerowy nad Adygą
Efektowny most rowerowy przed Rovereto nad Adygą

Na rowerzystów w Trentino czekają nie tylko przygotowane drogi rowerowe w dolinach i szlaki górskie. Do posiadaczy dwóch kółek - rowerów i motorów - kieruje swoją ofertę wiele obiektów noclegowych, poznać je można po charakterystycznych znakach. Rano i po południu do popularnych miejscówek kursują autobusy, ciągnące specjalną przyczepkę na rowery. W tych najpopularniejszych miejscach na szlakach powstały nawet restauracje dla rowerzystów. Ale na mnie, rowerowym turyście, największe wrażenie i tak robiła infrastruktura związana z niezwykłymi-zwykłymi turystycznymi drogami rowerowymi - na przykład mosty przeznaczone wyłącznie dla rowerzystów. Najefektowniejszy był ten nad Adygą, niedaleko Rovereto, podobnymi podróżowałem jeszcze w dolinie Val Rendena.

Rowerem po dawnej szosie w Dolomitach
Droga rowerowa po dawnej szosie nad kanionem Limarò

Kiedyś samochodem, dzisiaj rowerem

Kilka odcinków tras rowerowych poprowadzono po wąskich, krętych, górskich szosach, które wyłączono z normalnego ruchu zazwyczaj z powodu wybudowania biegnącego równolegle tunelu, zapewniającego samochodom szybszy i bezpieczniejszy przejazd. Na jedną z takich dróg trafiłem zaraz za Sarche, jadąc w kierunku Madonny di Campiglio. Myśląc, że mam przed sobą kilka kilometrów podjazdu po krętych serpentynach, na jednej z "agrafek" nagle zobaczyłem oznaczenia drogi rowerowej i znaki nakazujące zjazd rowerem w wąską, asfaltową trasę. Po chwili wydzielona trasa rowerowa w widowiskowy sposób wiodła mnie nad głębokiem kanionem i pod stromymi urwiskami w kierunku Val Rendeny.

Stadion zimowy w Val di Fiemme
Stadion zimowy w Lago di Tesero w Val di Fiemme

Na biegówki do Val di Fiemme

Doliny Trentino kryją w sobie jeszcze jeden bliski mi skarb... Trasy narciarstwa biegowego! Wiele z miejscowości leżących w Dolomitach jest doskonale znanych amatorom biegówek, nawet tym tylko kibicującym przed telewizorem. W dolinie Val di Fiemme, na słynnym zboczu Alpe Cermis, położonym tuż obok miasta Cavalese, biegacze i biegaczki narciarskie, a wśród nich polska mistrzyni - Justyna Kowalczyk, kończą znany cykl biegów narciarskich Tour de Ski. Po drodze rowerowej, zimą zamienianej na trasę dla narciarzy biegowych, w tej i sąsiedniej dolinie - Val di Fassa, rozgrywany jest jeden z najbardziej znanych maratonów narciarskich na świecie - Marcialonga. A droga rowerowa biegnie prosto przez narciarski ośrodek w Lago di Tesero.

Kolejowa droga rowerowa w kierunku Val di Fiemme
Kolejowa droga rowerowa w kierunku Val di Fiemme

Śladem dawnej kolei do Cavalese

Trasa rowerowa w Val di Fiemme wykorzystuje na dużym odcinku ślad dawnej kolei, zamkniętej w 1963 roku. Tutejsza kolej łączyła między innymi Predazzo i Cavalese z doliną Adygi. I to właśnie po początkowym fragmencie tej nieczynnej linii kolejowej Włosi poprowadzili jeszcze jedną niezwykłą drogę rowerową. Posiadająca szutrową nawierzchnię trasa biegnie z miejscowości Ora (po niemiecku Auer), do San Lugano. Okolice Ory były jedynymi podczas mojej wyprawy, gdy na chwilę opuściłem granice Trentino i wjechałem do Południowego Tyrolu. Jestem przekonany, że trasa ta jest najprzyjemniejszym sposobem na wydostanie się rowerem z doliny Adygi w kierunku wschodnim. Łagodne nachylenie w okolicach 2-4%, serpentyny wijące się po zboczu doliny Adygi z przepięknymi widokami na okolicę i kilka dawnych kolejowych tuneli na trasie z automatycznie załączanym oświetleniem, a jeszcze możliwość schowania się przed palącym słońcem w gęstym lesie... Moim zdaniem to świetna rowerowa brama do wschodnich dolin Trentino.

Współczesna włoska architektura
Współczesna architektura - Pinzano

Odpowiedzialna architektura Trentino

Na mojej trasie przez Trentino kilkukrotnie zachwycała mnie architektura. Ale nie ta tradycyjna, wiejska, czy wręcz zabytkowa. Ta współczesna, jednak budowana w duchu odpowiedzialności za architektoniczne tradycje regionu. Nawiązując do tradycyjnego budownictwa formą lub wykończeniem, wiele współcześnie powstających w Trentino budynków wciąż pozostając w klimacie włoskiej prowincji. Z jednej strony krzyczą ekstrawagancką drewnianą formą, z drugiej - tym samym drewnem hołubią tradycji. Nie będąc naturalnie architektem, posiadając jedynie własny smak, z przyjemnością zatrzymywałem rower przy takich budynkach i marzyłem, żeby tak kiedyś u nas...

Lód z lodowca w Alpach w Muse w Trydencie
Lód z lodowca w muzeum Muse w Trydencie

Przykładem tej już bardzo wyjątkowej, bardzo nowoczesnej architektury jest nowoczesna trydencka dzielnica Le Albere, zaprojektowana przez włoskiego architekta Renzo Piano. W niej mieści się równie nowoczesne muzeum - Muse. Choć może to nie tyle muzeum, co ultranowoczesna placówka edukacyjna, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Ekspozycje, eksponaty multimedialne, także laboratoria i sale wykładowe - wszystko w samowystarczalnym budynku, korzystającym z instalacji solarnych i geotermalnych. Na ostatnim piętrze nawet bryła żywego, prawdziwego lodu, sprowadzona z jednego z lodowców w Alpach. Koniecznie do zobaczenia.

Serpentyny na zjeździe z Passo Rolle
Serpentyny na zjeździe z Passo Rolle

Pamiętaj o tym, że prowincja Trentino to Alpy i Dolomity, a te z kolei to najwyższe góry na naszym kontynencie. Przyjeżdżając tutaj będziesz zachwycać się górskimi krajobrazami, cieszyć oko jednymi z najpiękniejszych, naturalnych scenerii w Europie, ale... musisz dać z siebie wiele, by dotrzeć we wszystkie te miejsca. Ale-ale - podobnie jak w relacji z naszej podróży po Alpach Wschodnich kilka lat temu - muszę podkreślić, że nie musisz mieć twardej łydy jak Rafał Majka, albo elektrycznego silniczka w ramie jak Fabian Cancellara. Nie musisz nawet wypożyczać elektrycznego roweru z jednej z wypożyczalni w Trentino. Wystarczy, że uzbroisz się w cierpliwość i spokojnie, na wysokich biegach w Twoim rowerze, dokręcisz do tablicy, oznaczającej górską przełęcz. A radość z pokonywania przełęczy właśnie w pięknym Trentino jest podwójna.

Nad Lago di Caldonazzo koło Trydentu
Nad Lago di Caldonazzo koło Trydentu

Nie jestem w stanie opisać wszystkich fajnych wrażeń z mojego kilkudniowego pobytu w Trentino. A przecież jest jeszcze tyle miejsc, gdzie nie dotarłem. Zdecydowanie odsyłam na oficjalną stroną internetową Trentino po więcej informacji na temat możliwości spędzenia tam Twojego rowerowego urlopu. Bez znaczenia, czy jesteś sakwiarzem, jeździsz góralem, a może śmigasz na szosie - w Trentino jest miejsce na wszystkie rowerowe klimaty.

O mojej rowerowej podróży przez Trentino piszę także w sierpniowym numerze Magazynu Turystyki Rowerowej "Rowertour" - zapraszam do kiosków!

Serpentyny za Passo Rolle
Serpentyny za Passo Rolle

Jak dojechać do Trentino?

Zwykle nie polecamy podróży samochodem, jednak jeśli zechcecie dostać się do Trentino z rowerami, to będzie prawdopodobnie najlepsza opcja, mimo ponad tysiąca kilometrów do pokonania z Polski. Najbliższe wygodne lotniska to Bergamo i Bolonia, jednak zmuszeni będziecie pakować rowery, a potem jeszcze pozostanie dojazd do Trentino. Na północ Włoch można dostać się także pociągami z Polski z przesiadką np. w Berlinie, Monachium, czy Wiedniu, jednak - znowu - biorąc pod uwagę jazdę z rowerem, to nie musi być najwygodniejsze doświadczenie.

Gospodarstwo agroturystyczne w Predazzo
Gospodarstwo agroturystyczne w Predazzo

Gdzie spać w Trentino?

Podczas mojej podróży po Trentino spałem zarówno w hotelach, jak i małych, rodzinnych pensjonatach i kempingach. Tych pierwszych szukałem z powodzeniem na stronach Booking.com - nie miałem problemów, by rezerwować noclegi w Trentino popołudniami, dojeżdżając w daną okolicę, korzystając także z tych przeznaczonych dla rowerzystów. Tańsze od hotelowych były prywatne noclegi u gospodarzy z Airbnb - zakładając konto z naszego polecenia otrzymacie prawo do zniżki na Wasz pierwszy wyjazd.


Szymon Nitka

aktywności w pobliżu

Dolina Albuli
Alpy Wschodnie, Dolomity, Karyntia
Ciszę i spokój norweskich dróg zastąpił ryk motocyklowych silników, zamiast dzikich noclegów w głuszy fiordów Norwegii były gwarne kempingi, a podjazdy zamiast... [»]
Ola ze Sciliarem w tle
Dolomity
Na wyjazd na biegówki w Dolomity czekaliśmy kilka lat, od rowerowej wyprawy po Alpach w 2012 roku. Krótki przejazd przez Alpe di Siusi wystarczył wtedy, by nasza... [»]
Widok na dolinę Kleinwalsertal w Austrii
Vorarlberg, Alpy Wschodnie
Do doliny Kleinwalsertal w Austrii przyjechaliśmy zakończyć nasze zimowe wakacje na biegówkach. Po popularnym narciarskim eldorado w Ramsau am Dachstein w Styrii i po... [»]
Widok z trasy biegowej Ramsau na stację gondoli
Alpy Wschodnie, Schladming-Dachstein
Są miejsca w Europie, gdzie prawie wszystko kręci się wokół biegówek. Tam satysfakcja narciarzy biegowych decyduje o sile i rozpoznawalności turystycznej marki, a stoki... [»]

miejsca polecane

Rowerem wokół jeziora Wigry
Suwalszczyzna
Gdy pięknie kolorowym zachodem Słońca nad jeziorem Wigry kończył się ostatni listopadowy weekend, docierałem właśnie do półmetka rowerowej wycieczki po pięknej... [»]
Nad Jeziorem Sulejowskim w Barkowicach
Łódzkie
Po jesiennej wycieczce do Sieradza, Uniejowa i Poddębic, ponownie trafiliśmy w ciekawe, a mimo to niedostrzegane przez wielu Polaków, Łódzkie. Zachodnią część... [»]
Zamek w Bobolicach
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska
Rowerowe wakacje w tym roku zaczęliśmy od kilkudniowego pobytu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Po wycieczce dookoła Beskidu Śląskiego jesienią i wokół Subregionu... [»]
Cerkiew w Bielicznej nocą
Beskid Niski
Gdy dwadzieścia lat temu przyjechałem po raz pierwszy do Beskidu Niskiego nie sądziłem, że kiedyś stanie się dla mnie tak wyjątkowym miejscem. W kolejnych latach Beskid... [»]

ostatnie wycieczki rowerowe

Szlak rowerowy przez rezerwat Łężczok
Wyżyna Śląska, Kotlina Raciborska
Każdy turysta wie, gdzie leżą znane śląskie miasta jak Rybnik, czy Racibórz. Lecz gdy wspominałem o planach wyjazdu do Subregionu Zachodniego, znajomi wyobrażali sobie... [»]
Widok na Wittstock
Brandenburgia
Kiedy podczas zeszłorocznej majówki na rowerach w Niemczech zasmakowaliśmy jazdy po wyśmienitych szlakach rowerowych naszych sąsiadów, wiedzieliśmy, że to nieostatnia... [»]
Na rowerach po zimowym Helu
Mierzeja Helska, Kaszuby
Hel odwiedzaliśmy wielokrotnie - na rowerach latem, zimą na nartach biegowych. Tym razem poszliśmy w ślady przewrotnej zimy, zrezygnowaliśmy z leniwego spaceru po... [»]
Przed pałacem w Poddębicach
Łódzkie
Utarło się, że województwo łódzkie ma swój specyficzny, przemysłowy i mało atrakcyjny turystycznie wizerunek. Że łatwo w Łódzkiem o postindustrialne klimaty, wielkie... [»]

ostatnie wycieczki narciarskie

Sceneria szlaku narciarskiego w Kuusamo
Północna Ostrobotnia
Co zrobić, gdy narty niecierpliwie wiercą się w pokrowcu, a za oknem zimą wiosna? Szukać śniegu. Na przykład w Finlandii - testując niedawno otwarte połączenie do... [»]
Szlak narciarski na Żmijowcu
Sudety, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika
Szlak narciarstwa biegowego gmina Stronie Śląskie przygotowała już w 2013 roku. Przez Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika poprowadzono trasy narciarskie, dzięki wsparciu... [»]
Na biegówkach po lodzie
Puszcza Piska, Mazury
Zimowych wakacji część druga - w pierwszej była Puszcza Białowieska na biegówkach, teraz - Puszcza Piska. Dokładniej: znana z relacji znajomych Wioska Narciarska Wiartel... [»]
Trzy byki na śniadaniu
Puszcza Białowieska
To były tylko trzy dni na nartach w Puszczy Białowieskiej, jednak wrażeń przywieźliśmy tyle, że starczyłoby na dłuższą wyprawę. Ola na pewno zapamięta jelenie,... [»]

popularne artykuły

pytaniakomentarze

Panie, przedostatnie zdjęcie miażdży! Ja to jestem zbyt słabym narybkiem żeby wybierać się gdziekolwiek w dłuższe trasy rowerowe, ale muszę napisać, coś, co nie będzie związane bezpośrednio z postem: O RANY, JAK TU ŁADNIE! A byłam już wiele razy i nie wiem, czy coś się zmieniło czy po prostu wcześniej tego nie dostrzegałam :-) Wiatru w kołach! ;-)

OOPS!sidedownOOPS!sidedown
http://www.oopssidedown.com
24 czerwca 2016 r.

Dzięki :). Ale co do narybku, naprawdę, będę powtarzał zawsze, że to fatalnie, że turystyka rowerowa kojarzy się z... grubymi rybami tylko :). To znaczy, przyznaję, wciąż wożę parę własnych kilogramów za dużo ;), ale naprawdę, rowerem można jeździć zawsze, wszędzie i każdemu :)

Pozdrawiam! :)

szySzymon Nitka

24 czerwca 2016 r.

Świetna relacja Szymon, dużo przydatnych informacji. Wybrałbym się! ;)

Karol WernerKarol Werner
http://kolemsietoczy.pl/alpy/
24 czerwca 2016 r.

Jestem pod wrażeniem! Wszystkiego - od samej trasy, przez ogrom przydatnych informacji aż po zdjęcia. Marzy mi sie długi wypad rowerowy i może właśnie już w sierpniu się uda, ale zacznę od Polski ;). Z tym że ta opiasana trasa wygląda tak bajecznie, że chyba wrzucę ją na drugi cel! :)) No i to espresso pod freskami... rewelacja! Dzięki za kolejną inspirację!

EwaEwa
http://www.gonimyslonce.pl
26 czerwca 2016 r.

Bardzo chetnie wybralabym sie w taka trase, bo uwielbiam gory i urokliwe miasteczka. Musialabym jednak potrenowac i ulepszyc kondycje.

Pola (Jetting Around)Pola (Jetting Around)
http://www.jettingaround.com
27 czerwca 2016 r.

Wow, to się nazywa konkret-wpis! Marzy mi się takie przygotowanie szlaków rowerowych także w Polsce. Na zdjęciach wygląda to nieziemsko dobrze. Zastanawia mnie tylko jak bardzo trzeba być w formie żeby sobie na taką trasę pozwolić? 

KingaKinga
http://floatingmyboat.com
29 czerwca 2016 r.

No ładnie! Gdy byliśmy we włoszech to przywieźliśmy mieszane wspomnienia, żeby nie powiedzieć że złe... Chociaż byliśmy w okolicach jeziora Como czyli ponoć jednym z ładniejszych miejsc tam. A tutaj po Twoim wpisie autentycznie cała zła aura pryska! Złe wspomienia zanikają, a patrząc na zdjęcia ciężko odmówić uroku tych miejsc! Szczerze dziękujemy za cudowną relacje + za przywrócenie wiary w piękno tego kraju! 

Romantic VagabondsRomantic Vagabonds
http://romanticvagabonds.com
29 czerwca 2016 r.

Melduję, że mało bywałem za granicą, ale mieszkam w Karkonoszach i znam kilka dzikich/naturalnych zakamarków i kilka magicznych widoków/krajobrazów - też pięknie! Jakby co, to zachęcam... I nie dajcie się zniechęcić różnym przykrym ludziom, którzy decyduja o organizcji turystyki tutaj - Karkonosze same w sobie to perła, diament, skarb! :) Pozdrawiam.

The TrayThe Tray

9 lipca 2016 r.

@Ewa, dzięki, trzymam Cię za słowo! Jeśli nie podróżowaliście wcześniej na rowerach, na pewno lepiej jest zacząć od Polski. Ale po tym pierwszym kroku postawić kolejny w Trentino - doskonały plan! :) Przejechać kawałek Alp na początku rowerowej kariery to wspaniały motywator i próbka rowerowych przygód, jaka może Was czekać dalej :)

szySzymon Nitka

11 lipca 2016 r.

@Pola, wystarczy kilka, kilkanaście regularnych rowerowych wycieczek po okolicy i forma idzie w górę :). A potem włączony maksymalny poziom cierpliwości nie ma góry w Europie, na którą byś się nie wspięła! :)

szySzymon Nitka

11 lipca 2016 r.

@Kinga, w żadnej specjalnej, naprawdę :).

Właśnie pisałem Poli, że wystarczy podstawowa kondycja, podstawowe zdrowie, by ruszać na rowerowe wyprawy. Przecież gdy już ruszysz przed siebie, nikt nie będzie Cię gonił, ani popędzał. Przecież chodzi o to, by zwiedzać i poznawać, cieszyć się nowymi klimatami. Jak Cię znam, na pewno dałabyś radę :)

szySzymon Nitka

11 lipca 2016 r.

Hej, Vagabonds! :) 

Como to chyba jedno z najpopularniejszych miejsc w północnych Włoszech, w dodatku bliskość Mediolanu - wielkiego miasta. A Trentino to małe miasteczka, górskie wioski wśród pięknych krajobrazów. Nie ma wielkiego ruchu, nie ma przemysłu, a nacisk na promocję samego produktu turystycznego jakim są Dolomity, chyba nie jest zbyt nachalny.

Mi w Dolomitach zawsze jest pięknie. W Trentino, czy Południowym Tyrolu - zawsze gdzieś tam jest miejsce, gdzie można czuć się po prostu sobą i w swoim turystycznym, czy podróżniczym, klimacie :)

szySzymon Nitka

11 lipca 2016 r.

Dzięki Szymon za wspaniałą relację.

W tym roku równiez planujemy 10 dniowy wypad na południe Włoch. Niemniej swoją relacją tak nas zainspirowałeś, że rozważamy zmiane planów i zrealizowanie przygody rowerowej trasą podobną do Twojej.

Będę wdzięczny za informację jak najlepiej dojechać z Polski do Trentino i spowrotem.

Pozdrawiam :)

Grzegorz P.

GrzegorzGrzegorz

12 lipca 2016 r.

Wspanialy wpis!!! Uwielbiam Wlochy.
Jakoze, z Monachium mam blisko, to czesto z rodzina tam jedzimy. Garda, Como czy ogolnie Alpy/Dolomity.
Za kilka tyg. wyruszam na Trans Alpin.

Doskonala robota !!!!

Pawel Piotr MaselkoPawel Piotr Maselko
http://aristo111990.blogspot.de/
13 lipca 2016 r.

Witam. Jeśli można spytać, jakie były mniej więcej koszty pańskiej wyprawy?

BoguśBoguś

17 lipca 2016 r.

Bardzo fajne zdjęcia :) Wycieczka równiezdobrze zorganizowanam, dobrze dobrana trasa. Dużo przydatnych informacji :)

KamilKamil
http://www.dreamcabkrakow.com/pl/
3 sierpnia 2016 r.

Szymon, wspaniała trasa! Ja oczywiście rowerem bym jej nie robiła, ale powolnie samochodem, zatrzymujac się co 10 minut na wiele godzin. Cudo!

Agnieszka PtaszyńskaAgnieszka Ptaszyńska
http://pozornie-zalezna.blog.pl
22 sierpnia 2016 r.

@Grzegorz, jechałem samochodem, z Gdańska. Kawał drogi, rzeczywiście, ale można taką drogę wykorzystać jeszcze na dodatkowe pobyty "po drodze", jeśli czas pozwala.

Najbliżej Trentino jest lotnisko w Bergamo - najbliższe z tych, z których latają popularne linie w Polsce. Oczywiście są i bliższe, nawet w Trydencie, pod hotelem w którym spałem, ale niewykorzystywane przez duże linie.

Są jeszcze chociażby nocne pociągi z Niemiec, prosto do Trydentu. Tylko że tylko w niektórych można wozić rowery - nie pamiętam dokładnie warunków, niestety.

Zdążyłem, czy już po powrocie? Jeśli tak - jak udały się Wasze Włochy? :)

szySzymon Nitka

3 października 2016 r.

@Agnieszka,

"nie rowerem, ale powolnie samochodem"... Mam rozumieć, że rowerem zrobiłem ją szybko? ;)

Jak wiesz, uważam, że to właśnie rowerem jest wolno i dokładnie. Miejsce po miejscu. Zapach po zapachu. Widok po widoku. Autem w ciągu 10 minut możesz przejechać i 10 kilometrów... ;)

szySzymon Nitka

3 października 2016 r.

Napisz nam trzy słowa :-)

galeriazdjęć

Piazza Duomo w Trydencie Piazza Duomo w Trydencie
Fontanna Neptuna na Piazza Duomo w Trydencie Fontanna Neptuna na Piazza Duomo w Trydencie
Freski na Case Cazuffi-Rella Freski na Case Cazuffi-Rella
Na ulicach Trydentu Na ulicach Trydentu
Bary na Piazza Duomo Bary na Piazza Duomo
Trydent! Trydent!
Pipi - no! Grazie! Pipi - no! Grazie!
Via Camillo Benso Cavour Via Camillo Benso Cavour
Rowerowy hotel w Trydencie Rowerowy hotel w Trydencie
Pierwsze kilometry na Via Cluadia Augusta Pierwsze kilometry na Via Cluadia Augusta
Rowery i winnice Rowery i winnice
Kolarze na drodze rowerowej Adygi Kolarze na drodze rowerowej Adygi
Maki przy drodze rowerowej Maki przy drodze rowerowej
Na moście nad Adygą Na moście nad Adygą
Szosowe klimaty Trentino Szosowe klimaty Trentino
Na efektownym moście nad Adygą Na efektownym moście nad Adygą
Rowerowa trasa w kierunku Rovereto Rowerowa trasa w kierunku Rovereto
Miejsce odpoczynku i most nad Adygą Miejsce odpoczynku i most nad Adygą
Turyści rowerowi w Trentino Turyści rowerowi w Trentino
Na rowerowym moście w Trentino Na rowerowym moście w Trentino
Droga rowerowa Adygi Droga rowerowa Adygi
Rowerowe pasy w Rovereto Rowerowe pasy w Rovereto
Rowerem po Rovereto Rowerem po Rovereto
Fontanna Neptuna w Rovereto Fontanna Neptuna w Rovereto
Palazzo Del Ben w Rovereto Palazzo Del Ben w Rovereto
Włoskie Muzeum Historyczne Wojny na zamku w Rovereto Włoskie Muzeum Historyczne Wojny na zamku w Rovereto
Nad rzeką Leno w Rovereto Nad rzeką Leno w Rovereto
Domy nad rzeką Leno Domy nad rzeką Leno
Droga rowerowa nad Adygą w kierunku Lago di Garda Droga rowerowa nad Adygą w kierunku Lago di Garda
Na drodze rowerowej Mori-Torbole Na drodze rowerowej Mori-Torbole
Na rowerze po prowincji Trentino Na rowerze po prowincji Trentino
Droga rowerowa za Mori Droga rowerowa za Mori
Droga rowerowa przed Torbole Droga rowerowa przed Torbole
W Nago-Torbole W Nago-Torbole
Pierwszy widok na Lago di Garda Pierwszy widok na Lago di Garda
W Torbole nad jeziorem Garda W Torbole nad jeziorem Garda
Torbole nad Lago di Garda Torbole nad Lago di Garda
Port w Torbole Port w Torbole
Restauracja nad Gardą Restauracja nad Gardą
Dom, gdzie mieszkał Goethe w Torbole Dom, gdzie mieszkał Goethe w Torbole
Charakterystyczne drzewo nad Gardą Charakterystyczne drzewo nad Gardą
Rodzinne klimaty nad jeziorem Garda Rodzinne klimaty nad jeziorem Garda
Na plaży w Lago di Garda Na plaży w Lago di Garda
Rozkwiecona Riva del Garda Rozkwiecona Riva del Garda
Stand up paddle na jeziorze Garda Stand up paddle na jeziorze Garda
Droga rowerowa - Riva del Garda Droga rowerowa - Riva del Garda
Riva del Garda - plac nad jeziorem Riva del Garda - plac nad jeziorem
Zamek Rocca di Riva Zamek Rocca di Riva
Nadwodne promenady w Riva del Garda Nadwodne promenady w Riva del Garda
Średniowieczna Torre Apponale w Riva del Garda Średniowieczna Torre Apponale w Riva del Garda
Rowerowi goście nad Gardą Rowerowi goście nad Gardą
Uliczka Riwy del Garda Uliczka Riwy del Garda
Droga rowerowa w Arco Droga rowerowa w Arco
Zabytkowy most w Arco Zabytkowy most w Arco
Arco Arco
Na drodze rowerowej w Val di Sarca Na drodze rowerowej w Val di Sarca
Winnice koło drogi rowerowej za Arco Winnice koło drogi rowerowej za Arco
Miasteczko Dro Miasteczko Dro
Plac w Dro Plac w Dro
Papuga na drodze rowerowej Papuga na drodze rowerowej
A na kolację... Tiramisu A na kolację... Tiramisu
Dawna szosa zamieniona w drogę dla rowerów Dawna szosa zamieniona w drogę dla rowerów
Rowerowa wyprawa w Dolomitach Rowerowa wyprawa w Dolomitach
Canyon del Limarò za Sarche Canyon del Limarò za Sarche
Canyon del Limarò w kierunku Madonny di Campiglio Canyon del Limarò w kierunku Madonny di Campiglio
W Dolomity na rower W Dolomity na rower
Canyon del Limarò Canyon del Limarò
Rozjazd na drogę dla samochodów i rowerów Rozjazd na drogę dla samochodów i rowerów
Droga rowerowa wzdłuż szosy w kierunku Val Rendena Droga rowerowa wzdłuż szosy w kierunku Val Rendena
Tunel na trasie do Val Rendena Tunel na trasie do Val Rendena
W tunelu w kierunku Madonny di Campiglio W tunelu w kierunku Madonny di Campiglio
Znak wskazujący drogę dla rowerów Znak wskazujący drogę dla rowerów
Ragoli - Trentino Ragoli - Trentino
Cmentarz w Preore Cmentarz w Preore
Nowoczesna architektura w połączeniu ze starą w Preore Nowoczesna architektura w połączeniu ze starą w Preore
Punkt z wodą w Preore Punkt z wodą w Preore
Początek drogi rowerowej w Val Rendena Początek drogi rowerowej w Val Rendena
Rzeźby koło Tione do Trento Rzeźby koło Tione do Trento
Most dla rowerów w prowincji Trydentu Most dla rowerów w prowincji Trydentu
Rowerowy most z Trentino Rowerowy most z Trentino
Most rowerowy w Val Rendena Most rowerowy w Val Rendena
Rowerowy most w dolinie Val Rendena Rowerowy most w dolinie Val Rendena
Droga rowerowa w Val Rendena Droga rowerowa w Val Rendena
Rowerowe Trentino - Val Rendena Rowerowe Trentino - Val Rendena
Rowerem w dolinie Rendena Rowerem w dolinie Rendena
Droga rowerowa Val Rendena Droga rowerowa Val Rendena
Oznaczenie drogi rowerowej w dolinie Rendena Oznaczenie drogi rowerowej w dolinie Rendena
Muzeum historyczne w Spiazzo Muzeum historyczne w Spiazzo
Wnętrze kościoła w Spiazzo Wnętrze kościoła w Spiazzo
Spiazzo - Val Rendena Spiazzo - Val Rendena
Jeszcze jeden most rowerowy - Val Rendena Jeszcze jeden most rowerowy - Val Rendena
Kapliczka niedaleko Spiazzo Kapliczka niedaleko Spiazzo
Centrum parku Adamello Brenta w Strembo Centrum parku Adamello Brenta w Strembo
Pomnik ofiar II wojny światowej w Strembo Pomnik ofiar II wojny światowej w Strembo
Szkoła podstawowa ze ścianką wspinaczkową Szkoła podstawowa ze ścianką wspinaczkową
Ulica w Carisolo Ulica w Carisolo
Carisolo - Trentino Carisolo - Trentino
Posiłek na kempingu Posiłek na kempingu
Na kempingu w Sant'Antonio di Mavignola Na kempingu w Sant'Antonio di Mavignola
Dolomity di Brenta w chmurach Dolomity di Brenta w chmurach
Górskie krajobrazy w okolicach Madonny di Campiglio Górskie krajobrazy w okolicach Madonny di Campiglio
Z widokiem na Dolomiti di Brenta Z widokiem na Dolomiti di Brenta
Panorama na Dolomiti di Brenta Panorama na Dolomiti di Brenta
Chmury nad Dolomiti di Brenta Chmury nad Dolomiti di Brenta
Tunele w Madonna di Campiglio Tunele w Madonna di Campiglio
Madonna di Campiglio Madonna di Campiglio
Na placu w Madonna di Campiglio Na placu w Madonna di Campiglio
Pomnik ludzi gór w Madonna di Campiglio Pomnik ludzi gór w Madonna di Campiglio
Kawa, ciastko i Dolomiti di Brenta Kawa, ciastko i Dolomiti di Brenta
Panorama Dolomiti di Brenta Panorama Dolomiti di Brenta
Tablica na końcu podjazdu pod przełęcz Campo Carlo Magno Tablica na końcu podjazdu pod przełęcz Campo Carlo Magno
Restauracja na Campo Carlo Magno Restauracja na Campo Carlo Magno
Słoneczna Val di Sole Słoneczna Val di Sole
Radocha przed wjazdem do Val di Sole Radocha przed wjazdem do Val di Sole
Przed ratuszem w Dimaro Przed ratuszem w Dimaro
Ścieżka rowerowa w Val di Sole Ścieżka rowerowa w Val di Sole
Rowerowy parking w Val di Sole Rowerowy parking w Val di Sole
Zakmnięta, ale otwarta, droga rowerowa Zakmnięta, ale otwarta, droga rowerowa
Droga rowerowa na rzeką Noce w Val di Sole Droga rowerowa na rzeką Noce w Val di Sole
Rowerowe drogi Trentino Rowerowe drogi Trentino
Droga rowerowa w Val di Sole Droga rowerowa w Val di Sole
Rowerem po dolinie Val di Sole Rowerem po dolinie Val di Sole
W Val di Sole nad rzeką Noce W Val di Sole nad rzeką Noce
Trasa rowerowa w prowincji Trentino Trasa rowerowa w prowincji Trentino
Rowerem po Trentino Rowerem po Trentino
Przystanek rowerowy w Val di Sole Przystanek rowerowy w Val di Sole
Opuszczone zabudowania przy drodze rowerowej Opuszczone zabudowania przy drodze rowerowej
Ogólnodostępne źródła wody we Włoszech Ogólnodostępne źródła wody we Włoszech
Mapy szlaków Dolomiti di Brenta Bike Mapy szlaków Dolomiti di Brenta Bike
Turyści rowerowi w Val di Sole Turyści rowerowi w Val di Sole
Miasteczka przy drodze rowerowej w Val di Sole Miasteczka przy drodze rowerowej w Val di Sole
Winnice i sady w Val di Sole Winnice i sady w Val di Sole
Sakwiarze w Val di Sole Sakwiarze w Val di Sole
Młode jabłonie z Val di Sole Młode jabłonie z Val di Sole
Rowerowe miejsce odpoczynku w Val di Sole Rowerowe miejsce odpoczynku w Val di Sole
Oznaczenie kilometrażu szlaków w Trentino Oznaczenie kilometrażu szlaków w Trentino
Miasteczko Revo w Val di Non Miasteczko Revo w Val di Non
Widok na Val di Non Widok na Val di Non
Krzyż przydrożny w Trentino Krzyż przydrożny w Trentino
Zamek Cles i jezioro Santa Giustina Zamek Cles i jezioro Santa Giustina
Reprodukcje starych fotografii - dawne Cles Reprodukcje starych fotografii - dawne Cles
W muzeum historycznym w Cles W muzeum historycznym w Cles
Muzeum historyczne w Cles Muzeum historyczne w Cles
Pizza z ricottą Pizza z ricottą
Serpentyny w Val di Non Serpentyny w Val di Non
Jazda serpentynami w Val di Non Jazda serpentynami w Val di Non
Serpentyny przed mostem na rzece Tresenica Serpentyny przed mostem na rzece Tresenica
Uprawy winorośli w Val di Non Uprawy winorośli w Val di Non
Dom w Terres Dom w Terres
Centrum Terres Centrum Terres
Obszar uprawy jabłek złota reneta w Val di Non Obszar uprawy jabłek złota reneta w Val di Non
Kościół w Denno Kościół w Denno
U wylotu Val di Non U wylotu Val di Non
Winnice na początku Val di Non Winnice na początku Val di Non
Ulice Mezzolombardo Ulice Mezzolombardo
Miasteczko Mezzolombardo Miasteczko Mezzolombardo
Rejon uprawy winorośli w Trentino Rejon uprawy winorośli w Trentino
Mury dookoła winnic w dolinie Adygi Mury dookoła winnic w dolinie Adygi
Mezzocorona Mezzocorona
Dolina Adygi pełna winnic Dolina Adygi pełna winnic
Winorośle w dolinie Adygi Winorośle w dolinie Adygi
W krzywym zwierciadle w Trentino W krzywym zwierciadle w Trentino
Panorama doliny Adygi - winnice po brzegi Panorama doliny Adygi - winnice po brzegi
Dolina Adygi w rowerowym lusterku Dolina Adygi w rowerowym lusterku
Trasa rowerowa Via Claudia Augusta Trasa rowerowa Via Claudia Augusta
Na drodze rowerowej Via Claudia Augusta Na drodze rowerowej Via Claudia Augusta
W dolinie Adygi W dolinie Adygi
Przed zmrokiem nad Adygą Przed zmrokiem nad Adygą
W dworcowym barze - Ora (Auer) W dworcowym barze - Ora (Auer)
Słoneczna dolina Adygi Słoneczna dolina Adygi
Dawna linia kolejowa do Cavalese Dawna linia kolejowa do Cavalese
Biegacze na śladzie dawnej linii Biegacze na śladzie dawnej linii
Fragment drogi kolejowej koło miasta Montagna Fragment drogi kolejowej koło miasta Montagna
Zamykane miejsca hodowli kóz Zamykane miejsca hodowli kóz
Neumarkt - Egna Neumarkt - Egna
Przydrożny krzyż koło Pinzano Przydrożny krzyż koło Pinzano
Współczesna włoska architektura Współczesna włoska architektura
Kościół w Pinzano Kościół w Pinzano
Rybki w ujęciu wody w Pinzano Rybki w ujęciu wody w Pinzano
Widok na dolinę Adygi Widok na dolinę Adygi
Ulica w miejscowości Montagna Ulica w miejscowości Montagna
Montagna - dolina Adygi Montagna - dolina Adygi
Kolejowa droga rowerowa nad doliną Adygi Kolejowa droga rowerowa nad doliną Adygi
Montagna z oddali Montagna z oddali
Na rowerze na kolejowej drodze rowerowej Na rowerze na kolejowej drodze rowerowej
Droga rowerowa w stronę Cavalese Droga rowerowa w stronę Cavalese
Rowerowy trakt po linii kolejowej Rowerowy trakt po linii kolejowej
Wjazd do tunelu na kolejowej drodze rowerowej Wjazd do tunelu na kolejowej drodze rowerowej
Tunel na kolejowej drodze rowerowej Val di Fiemme Tunel na kolejowej drodze rowerowej Val di Fiemme
Panorama na dolinę Adygi Panorama na dolinę Adygi
Dolina Adygi z linii kolejowej Dolina Adygi z linii kolejowej
Tunel w kierunku Cavalese Tunel w kierunku Cavalese
Mineralne naloty na ścianie nad drogą rowerową Mineralne naloty na ścianie nad drogą rowerową
Szutrowa trasa kolejowa do Val di Fiemme Szutrowa trasa kolejowa do Val di Fiemme
Szutrowa droga po dawnej linii kolejowej Szutrowa droga po dawnej linii kolejowej
Kran z wodą przy drodze kolejowej do Val di Fiemme Kran z wodą przy drodze kolejowej do Val di Fiemme
Tunel na drodze rowerowej w Val di Fiemme Tunel na drodze rowerowej w Val di Fiemme
Błotnisty odcinek trasy kolejowej Błotnisty odcinek trasy kolejowej
Droga rowerowa w kierunku Val di Fiemme Droga rowerowa w kierunku Val di Fiemme
Droga kolejowa przed Kaltenbrunn Droga kolejowa przed Kaltenbrunn
Turystyczne drogowskazy przed Kaltenbrunn Turystyczne drogowskazy przed Kaltenbrunn
Dawny most kolejowy koło San Lugano Dawny most kolejowy koło San Lugano
Mobilna aplikacja Trentino Outdoor Mobilna aplikacja Trentino Outdoor
Sery od miejscowych producentów z Trentino Sery od miejscowych producentów z Trentino
Sklep lokalnej spółdzielni producentów nabiału Sklep lokalnej spółdzielni producentów nabiału
Wjazd do Cavalese Wjazd do Cavalese
La Torre Civica w Cavalese La Torre Civica w Cavalese
Palazzo della Magnifica Comunita w Cavalese Palazzo della Magnifica Comunita w Cavalese
Dom na zboczu Val di Fiemme Dom na zboczu Val di Fiemme
Val di Fiemme - słynne podejście pod Alpe Cermis Val di Fiemme - słynne podejście pod Alpe Cermis
Piękna Val di Fiemme Piękna Val di Fiemme
Rzeka Avisio w Val di Fiemme Rzeka Avisio w Val di Fiemme
Początek wyciągu i trasy biegowej pod Alpe Cermis Początek wyciągu i trasy biegowej pod Alpe Cermis
Droga rowerowa w Val di Fiemme Droga rowerowa w Val di Fiemme
Autoportret w witrynie warsztatu Autoportret w witrynie warsztatu
Miasteczko Tesero Miasteczko Tesero
Droga rowerowa po Val di Fiemme Droga rowerowa po Val di Fiemme
Lago di Tesero - centrum sportów zimowych Lago di Tesero - centrum sportów zimowych
Stadion zimowy w Lago di Tesero w Val di Fiemme Stadion zimowy w Lago di Tesero w Val di Fiemme
Trasa biegu narciarskiego Marcialonga Trasa biegu narciarskiego Marcialonga
Przejazd dla rowerzystów i narciarzy biegowych Przejazd dla rowerzystów i narciarzy biegowych
Siedziba firmy La Sportiva Siedziba firmy La Sportiva
Trasa rowerowa przed Predazzo Trasa rowerowa przed Predazzo
Scena z Predazzo Scena z Predazzo
Ulice Predazzo Ulice Predazzo
W centrum Predazzo W centrum Predazzo
Pod barem w Predazzo Pod barem w Predazzo
Ruchomy teatrzyk w Predazzo Ruchomy teatrzyk w Predazzo
Teatrzyk w oknie na ulicach Predazzo Teatrzyk w oknie na ulicach Predazzo
Ruchome scenki w oknach w Predazzo Ruchome scenki w oknach w Predazzo
Wspomnienie dworca kolejowego w Predazzo Wspomnienie dworca kolejowego w Predazzo
Na kempingu Valleverde koło Predazzo Na kempingu Valleverde koło Predazzo
Restauracja na kempingu w Valleverde Restauracja na kempingu w Valleverde
Początek podjazdu na Passo Rolle Początek podjazdu na Passo Rolle
Drewniany krzyż na starej stodole Drewniany krzyż na starej stodole
Strefa producentów sera w Trentino Strefa producentów sera w Trentino
Nowoczesna architektura mieszkalna w Trentino Nowoczesna architektura mieszkalna w Trentino
Muzeum etnograficzne w Bellamonte Muzeum etnograficzne w Bellamonte
Domy w Bellamonte Domy w Bellamonte
Dom wypoczynkowy w Bellamonte Dom wypoczynkowy w Bellamonte
Zbiornik Paneveggio w parku Paneveggio Zbiornik Paneveggio w parku Paneveggio
Jelenie w Paneveggio Jelenie w Paneveggio
Ośrodek parku narodowego w Paneveggio Ośrodek parku narodowego w Paneveggio
Tabliczka informująca o danych podjazdu pod Passo Rolle Tabliczka informująca o danych podjazdu pod Passo Rolle
Pierwsze spojrzenie na Passo Rolle Pierwsze spojrzenie na Passo Rolle
Łąki na Passo Rolle Łąki na Passo Rolle
Passo Rolle - Trentino Passo Rolle - Trentino
Pomnik kolarza na Passo Rolle Pomnik kolarza na Passo Rolle
Restauracje na Passo Rolle Restauracje na Passo Rolle
Cimon della Pala we mgle Cimon della Pala we mgle
Okolice Passo Rolle Okolice Passo Rolle
Droga w chmurach na Passo Rolle Droga w chmurach na Passo Rolle
Serpentyny na zjeździe z Passo Rolle Serpentyny na zjeździe z Passo Rolle
Widok na serpentyny na zjeździe z Passo Rolle Widok na serpentyny na zjeździe z Passo Rolle
Widoki na zjeździe z Passo Rolle Widoki na zjeździe z Passo Rolle
Serpentyny za Passo Rolle Serpentyny za Passo Rolle
Kościół w San Martino di Castrozza Kościół w San Martino di Castrozza
Ulica San Martino di Castrozza Ulica San Martino di Castrozza
San Martino di Castrozza z Dolomitami w tle San Martino di Castrozza z Dolomitami w tle
Serpentyny za San Martino di Castrozza Serpentyny za San Martino di Castrozza
Miasteczko Siror Miasteczko Siror
Zabytkowy dom w Siror Zabytkowy dom w Siror
Potok Cismon w Siror Potok Cismon w Siror
W centrum Fiera di Primiero W centrum Fiera di Primiero
Dolomity widziane z miasta Transacqua Dolomity widziane z miasta Transacqua
Uliczka w Fiera di Primiero Uliczka w Fiera di Primiero
Ulica w Fiera di Primiero Ulica w Fiera di Primiero
Nad potokiem Cismon koło Pieve Nad potokiem Cismon koło Pieve
Droga rowerowa w Dolomitach Droga rowerowa w Dolomitach
Skalna kapliczka koło Imer Skalna kapliczka koło Imer
Wulkany w Dolomitach ;-) Wulkany w Dolomitach ;-)
Opuszczony dom w Valle di Primiero Opuszczony dom w Valle di Primiero
Dom w Valle di Primiero Dom w Valle di Primiero
Na podjeździe pod przełęcz Gobbera Na podjeździe pod przełęcz Gobbera
Dolomity przed przełęczą Gobbera Dolomity przed przełęczą Gobbera
Widoki przez Passo Gobbera Widoki przez Passo Gobbera
Passo Gobbera Passo Gobbera
Kościół w Gobbera Kościół w Gobbera
Widok na Valle del Vanoi Widok na Valle del Vanoi
Mały cmentarz przed Canal San Bovo Mały cmentarz przed Canal San Bovo
Oryginalny dom koło Canal San Bovo Oryginalny dom koło Canal San Bovo
Domek wypoczynkowy przed Canal San Bovo Domek wypoczynkowy przed Canal San Bovo
Canal San Bovo Canal San Bovo
Verso l'Alpeggio - Canal San Bovo Verso l'Alpeggio - Canal San Bovo
Siedziba organizacji turystycznej Valle del Vanoi Siedziba organizacji turystycznej Valle del Vanoi
Święto na ulicy Canal San Bovo Święto na ulicy Canal San Bovo
Verso l'Alpeggio w Canal San Bovo Verso l'Alpeggio w Canal San Bovo
MIejscowa grupa folkowa z Canal San Bovo MIejscowa grupa folkowa z Canal San Bovo
Lokalne święto w Canal San Bovo Lokalne święto w Canal San Bovo
Polenta z baraniną Polenta z baraniną
Verso l'Alpeggio - lokalne przysmaki Verso l'Alpeggio - lokalne przysmaki
Na ulicach Canal San Bovo Na ulicach Canal San Bovo
Lokalny festyn w Canal San Bovo Lokalny festyn w Canal San Bovo
Valle del Vanoi Valle del Vanoi
Cmentarz wojskowy z I wojny światowej - Caoria Cmentarz wojskowy z I wojny światowej - Caoria
Miasteczko Caoria Miasteczko Caoria
Lokalne święto w Caorii Lokalne święto w Caorii
Tradycyjny dom w Caorii Tradycyjny dom w Caorii
Początek leśnego podjazdu w Dolomitach Początek leśnego podjazdu w Dolomitach
Droga na Passo Cinque Croci Droga na Passo Cinque Croci
W kierunku Passo Cinque Croci W kierunku Passo Cinque Croci
Leśna droga w Dolomitach Leśna droga w Dolomitach
Droga w górę ku Przełęczy Pięciu Krzyży Droga w górę ku Przełęczy Pięciu Krzyży
Przystanki w drodze na Passo Cinque Croci Przystanki w drodze na Passo Cinque Croci
W lesie w Dolomitach W lesie w Dolomitach
Pasmo Dolomiti Lagorai Pasmo Dolomiti Lagorai
Widok na grupę Pale di San Martino Widok na grupę Pale di San Martino
Szutrowy podjazd pod Passo Cinque Croci Szutrowy podjazd pod Passo Cinque Croci
Nisko wiszące chmury nad Dolomitami Nisko wiszące chmury nad Dolomitami
Farma przed Passo Cinque Croci Farma przed Passo Cinque Croci
Pale di San Martino w tle Pale di San Martino w tle
Górska farma na 2,000 m n.p.m. Górska farma na 2,000 m n.p.m.
Nadchodząca burza w Dolomitach Nadchodząca burza w Dolomitach
Ostatni odcinek trasy przed Passo Cinque Croci Ostatni odcinek trasy przed Passo Cinque Croci
Deszczowa górska droga na Passo Cinque Croci Deszczowa górska droga na Passo Cinque Croci
Deszczowe Dolomity - Cima d'Asta Deszczowe Dolomity - Cima d'Asta
Cima Socede Cima Socede
Widok na przełęcz Passo Cinque Croci Widok na przełęcz Passo Cinque Croci
Passo Cinque Croci zdobyte Passo Cinque Croci zdobyte
Widok z Passo Cinque Croci Widok z Passo Cinque Croci
Zjazd z Passo Cinque Croci Zjazd z Passo Cinque Croci
Serpentyny w kierunku doliny Valsugana Serpentyny w kierunku doliny Valsugana
Zjazd z Passo Cinque Croci do Valsugany Zjazd z Passo Cinque Croci do Valsugany
Przejazd nadwodną galerią w Borge Valsugana Przejazd nadwodną galerią w Borge Valsugana
Wieczorne Borge Valsugana Wieczorne Borge Valsugana
Podświetlane arkady na trasie rowerowej w Borge Valsugana Podświetlane arkady na trasie rowerowej w Borge Valsugana
Poranek nad jeziorem Caldonazzo Poranek nad jeziorem Caldonazzo
Jezioro Caldonazzo Jezioro Caldonazzo
Poranne czytanie nad Lago di Caldonazzo Poranne czytanie nad Lago di Caldonazzo
Rowerowa trasa wśród winnic w dolinie Valsugana Rowerowa trasa wśród winnic w dolinie Valsugana
Rowerami po winnicach Trentino Rowerami po winnicach Trentino
Droga rowerowa - dolina Valsugana Droga rowerowa - dolina Valsugana
Kościół i pomnik ofiar I wojny światowej w Caldonazzo Kościół i pomnik ofiar I wojny światowej w Caldonazzo
Na miejskim placu w Caldonazzo Na miejskim placu w Caldonazzo
Nad Lago di Caldonazzo Nad Lago di Caldonazzo
Widok na jezioro Caldonazzo Widok na jezioro Caldonazzo
Droga rowerowa nad Lago di Caldonazzo Droga rowerowa nad Lago di Caldonazzo
Lago di Caldonazzo Lago di Caldonazzo
Rowerem nad jeziorem Lago di Caldonazzo Rowerem nad jeziorem Lago di Caldonazzo
Droga rowerowa w kierunku Trydentu Droga rowerowa w kierunku Trydentu
Ulica w Pergine Valsugana Ulica w Pergine Valsugana
Kościół w Pergine Valsugana Kościół w Pergine Valsugana
Wnętrze kościoła w Pergine Valsugana Wnętrze kościoła w Pergine Valsugana
Uprawa truskawek po włosku Uprawa truskawek po włosku
Przydrożna kapliczka przy Madrano Przydrożna kapliczka przy Madrano
Sady czereśniowe w Trentino Sady czereśniowe w Trentino
Zjazd do Trydentu i doliny Adygi Zjazd do Trydentu i doliny Adygi
Kraina szczepu trentodoc w Trentino Kraina szczepu trentodoc w Trentino
Widok z góry na Trydent Widok z góry na Trydent
Zamek Buonconsiglio i Orla Wieża - Trydent Zamek Buonconsiglio i Orla Wieża - Trydent
Restauracje na ulicach Trydentu Restauracje na ulicach Trydentu
Ulice Trydentu Ulice Trydentu
Via Torre Verde w Trydencie Via Torre Verde w Trydencie
Freski na ścianie budynku Case Cazuffi-Rella w Trydencie Freski na ścianie budynku Case Cazuffi-Rella w Trydencie
Słoneczny Piazza del Duomo w Trydencie Słoneczny Piazza del Duomo w Trydencie
Dolce vita na Piazza Duomo w Trydencie Dolce vita na Piazza Duomo w Trydencie
Wnętrze katedry San Vigilio w Trydencie Wnętrze katedry San Vigilio w Trydencie
Popularny piwny pub w Trydencie Popularny piwny pub w Trydencie
Pub Uva & Menta w Trydencie Pub Uva & Menta w Trydencie
Rowerem po Trentino - przewodnik Rowerem po Trentino - przewodnik
Księgarnia podróżnicza w Trydencie Księgarnia podróżnicza w Trydencie
Ponownie na drodze rowerowej nad Adygą Ponownie na drodze rowerowej nad Adygą
Rowerowy grill - restauracja koło Trydentu Rowerowy grill - restauracja koło Trydentu
Bici grill koło Trydentu Bici grill koło Trydentu
Via Claudia Augusta w Trentino Via Claudia Augusta w Trentino
W Muzeum Lotnictwa w Trydencie W Muzeum Lotnictwa w Trydencie
Unikalne eksponaty Muzeum Lotnictwa w Trydencie Unikalne eksponaty Muzeum Lotnictwa w Trydencie
Muzeum Lotnictwa w Trydencie Muzeum Lotnictwa w Trydencie
Muzeum Lotnictwa na lotnisku w Trydencie Muzeum Lotnictwa na lotnisku w Trydencie
Hala Muzeum Lotnictwa w Trydencie Hala Muzeum Lotnictwa w Trydencie
Dawne samoloty w muzeum lotnictwa w Trydencie Dawne samoloty w muzeum lotnictwa w Trydencie
Efektowne wnętrze trydenckiego muzeum Efektowne wnętrze trydenckiego muzeum
Pracownia multimedialna w Muse Pracownia multimedialna w Muse
Muse w Trydencie Muse w Trydencie
Walczące jelenie w muzeum Muse Walczące jelenie w muzeum Muse
Szkolna wycieczka w Muse w Trydencie Szkolna wycieczka w Muse w Trydencie
Dziecko przy multimedialnej tablicy w Muse Dziecko przy multimedialnej tablicy w Muse
Niedźwiedź z muzeum Muse w Trydencie Niedźwiedź z muzeum Muse w Trydencie
Bryła lodu w muzeum Muse Bryła lodu w muzeum Muse
Wnętrze MUSE w Trydencie z góry Wnętrze MUSE w Trydencie z góry
Taras w Muse w Trydencie Taras w Muse w Trydencie
Albert Einstein: Wszystko powinno zostać uproszczone tak bardzo, jak to tylko możliwe, ale nie bardziej Albert Einstein: Wszystko powinno zostać uproszczone tak bardzo, jak to tylko możliwe, ale nie bardziej
Zwierzęta z MUSE w Trydencie Zwierzęta z MUSE w Trydencie