Rowerem po Trentino

You are here

Rowerem po Europie. 15 regionów i szlaków rowerowych [2021]

Turystyka rowerowa w Europie należy do najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Niemal każde europejskie państwo posiada długodystansowe trasy rowerowe, prowadzące często po wygodnych i bezpiecznych drogach rowerowych. W pozostałych turystyka rowerowa kwitnie na mało uczęszczanych drogach publicznych. Poznajcie najlepsze nasze rowerowe wyjazdy - propozycje spędzenia rowerowych wakacji lub kilkudniowego urlopu na świetnych szlakach rowerowych w Europie. Na liście m.in. Szwajcaria, Niemcy, Austria, Włochy, Holandia i Łotwa.

Obserwuj Znajkraj na Facebooku i Instagramie!

Nasi Partnerzy

Bird.pl. Wędrowne wczasy rowerowe
Wędrowne wczasy rowerowe
Rowery turystyczne
Internetowy sklep rowerowy
Trasa rowerowa Odra-Nysa w Niemczech wschodnich
Trasa rowerowa Odra-Nysa w Niemczech wschodnich

Szlak rowerowy Odra-Nysa - Niemcy wschodnie

To najbliższa Polsce propozycja na mojej liście. Szlak rowerowy Odra-Nysa biegnie przez ponad 600 kilometrów wzdłuż polsko-niemieckiej granicy w całości po jej niemieckiej stronie, korzystając z doskonałej rowerowej infrastruktury naszych sąsiadów. Poprowadzenie trasy po drogach rowerowych na wałach przeciwpowodziowych i śladowy udział dróg publicznych sprawia, że jazda szlakiem rowerowym Odra-Nysa na pewno spodoba się rowerowym rodzinom szukającym przede wszystkim bezpieczeństwa na trasie. Poza Żytawą, Görlitz, Frankfurtem nad Odrą i Schwedt na trasie nie ma dużych miejscowości, trasę więc polecam przede wszystkim amatorom kontaktu z naturą i nadrzecznymi krajobrazami.

Więcej: Szlak rowerowy Odra-Nysa. Rowerem wzdłuż granicy

Droga rowerowa wzdłuż Wezery w Dolnej Saksonii w Niemczech
Droga rowerowa wzdłuż Wezery w Dolnej Saksonii w Niemczech

Droga rowerowa Wezery - Dolna Saksonia, Niemcy

Droga rowerowa nad Wezerą w Dolnej Saksonii była pierwszym nadrzecznym szlakiem rowerowym w Niemczech, którym mieliśmy przyjemność podróżować. Liczba rowerzystów na szlaku, miły nastrój w rowerowych knajpkach po drodze, świetnie przygotowana trasa, choć wcale nie wyłącznie asfaltowa, sprawiły, że od tamtego czasu bardzo chętnie wracamy na rowerach nad niemieckie rzeki. I robi to też wielu Niemców, którzy w latach 2019-2020 wybierali właśnie tę trasę jako ich ulubioną trasę rowerową w Niemczech. A podróż wzdłuż Wezery była dla nas częścią kilkudniowej pętli po Dolnej Saksonii - nad rzekę dotarliśmy z położonych niedaleko gór Harz, również wdzięcznego miejsca na rowerowy urlop.

Więcej: Dolna Saksonia. Niemcy na rowerze

Szlaki rowerowe EuroVelo nad Morzem Bałtyckim na Łotwie
Szlaki rowerowe EuroVelo nad Morzem Bałtyckim na Łotwie

Szlaki rowerowe EuroVelo - Łotwa

Łotwa nie należy do częstych celów wycieczek turystycznych z Polski, a tymczasem łotewskie wybrzeże Bałtyku należy prawdopodobnie do tych najmniej zdegradowanych działalnością człowieka. Biegną tędy dwa europejskie szlaki rowerowe EuroVelo - numer 10 i 13, czyli szlak dookoła Morza Bałtyckiego i trasa historycznej "żelaznej kurtyny". Dla wielu turystów największą atrakcją na trasie będzie stolica Łotwy - Ryga, ale łotewskie plaże również potrafią zachwycić, chociażby niewielkimi grotami wypłukiwanymi przez naturę w piaskowych klifach na północy Łotwy czy widokiem starej latarni morskiej pokonanej przez bałtycki żywioł. Wyprawę wzdłuż wybrzeża Łotwy warto połączyć z wizytą dawnych Inflantach Polskich.

Więcej: Łotwa na wakacje. W Łatgalii i na wybrzeżu Bałtyku

Szlak rowerowy Łaby w Saksonii w Niemczech
Szlak rowerowy Łaby w Saksonii w Niemczech

Szlak rowerowy Łaby - Saksonia, Niemcy

Elbe-Radweg, czyli droga rowerowa Łaby, od wielu lat należy do najpopularniejszych dróg rowerowych w Niemczech. Biegnie od południowej granicy Niemiec aż do ujścia do Morza Północnego. W 2019 roku przejechaliśmy fragment łabskiej trasy rowerowej w Saksonii, gdzie w odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od siebie leży kilka atrakcyjnych miejscowości, między innymi niezwykłe Drezno, Miśnia, Pirna i Radebeul. To świetna okolica na kilkudniowy wypad, podczas którego połączyć można zwiedzanie bardziej klasycznych miejskich atrakcji z aktywnym wypoczynkiem na rowerze. Do Drezna i Krainy Łaby łatwo dotrzeć pociągiem z Wrocławia lub północnej Polski z przesiadką w Berlinie lub Frankfurcie nad Odrą.

Więcej: Drezno i Kraina Łaby. Saksonia bliska Polsce

Droga rowerowa Muru Berlińskiego w Berlinie w Niemczech
Droga rowerowa Muru Berlińskiego w Berlinie w Niemczech

Szlak rowerowy Muru Berlińskiego - Berlin, Niemcy

Berliner Mauerweg jest jednym z tych najbardziej niezwykłych szlaków rowerowych w Europie. Droga rowerowa Muru Berlińskiego to 160 kilometrów historyczno-przyrodniczej trasy poprowadzonej wzdłuż granic dawnego Berlina Zachodniego. Szlak rowerowy. który wytyczony został po zjednoczeniu Niemiec w latach 90-tych, pokazuje dziesiątki atrakcji związanych z powojennym podziałem Berlina na część wschodnią i zachodnią, ale także miejsca z innych okresów historii Berlina i Niemiec. Słynna Brama Brandenburska, budynek Reichstagu czy Pomnik Pomordowanych Żydów Europy - szlak rowerowy Muru Berlińskiego pokazuje wiele miejsce tego formatu. Dojazd na poszczególne odcinki umożliwiają podmiejskie pociągi S-Bahn.

Więcej: Berlin na weekend: Mur Berliński w 30. rocznicę upadku

Szlak rowerowy na Bornholmie w Danii
Szlak rowerowy na Bornholmie w Danii

Bornholm, Dania

Bornholm, duńska wyspa na Morzu Bałtyckim, wciąż znajduje się na liście popularnych miejsc, do których podróżują polscy turyści na rowerowe wakacje. Cała wyspa pokryta jest siecią wygodnych i bezpiecznych dróg rowerowych, umożliwiającą planowanie różnorodnych tras po atrakcjach Bornholmu. Ze względu na rozwiniętą bazę noclegową, liczne atrakcje dla rodzin, bezpieczne duńskie drogi i łatwy sposób dotarcia z Polski może wciąż być bardzo dobrym pomysłem na początek rodzinnej rowerowej przygody na zagranicznych trasach. Z rowerem na Bornholm dotrzeć można tylko promem, co już może być wstępem do wakacyjnej przygody...

Więcej: Bornholm. W trzy dni dookoła wyspy

Szlak rowerowy we Fryzji w Niderlandach
Szlak rowerowy we Fryzji w Niderlandach

Fryzja, Niderlandy (Holandia)

Oprócz Bornholmu to jeszcze jedno miejsce w Europie idealne na początek rowerowych podróży po Europie. Holendrzy słyną z miłości do roweru i z wyjątkowego wyczucia potrzeb rowerzystów, dzięki czemu budują doskonałą rowerową infrastrukturę. Gdy połączymy walory infrastrukturalne z atrakcjami krajoznawczymi, Fryzja i Morze Wattowe wypadają nawet ciekawiej niż Bornholm. Atrakcje znajdziecie tutaj zarówno we fryzyjskich miastach, jak i niewielkich wioskach na wybrzeżu i fryzyjskich wyspach nad Morzem Północnym. Wzdłuż morza prowadziła nas trasa rowerowa EuroVelo wzdłuż Oceanu Atlantyckiego, a pomiędzy miasteczkami Fryzji jeździliśmy po świetnych, lokalnych drogach rowerowych.

Więcej: Niderlandy, czyli Holandia: Morze Wattowe, Fryzja i Groningen

Szlak rowerowy Ennsradweg w Alpach austriackich
Szlak rowerowy Ennsradweg w Alpach austriackich

Szlak rowerowy Ennsradweg - Alpy Wschodnie, Austria

Austriacka trasa rowerowa Ennsradweg jest jedną z kilkunastu doskonałych tras rowerowych przebiegających przez Alpy austriackie. Mająca początek w regionie Ziemi Salzburskiej droga rowerowa rzeki Enns kieruje się później ku Styrii i kończy bieg nad Dunajem w Górnej Austrii. Przebiega między innymi przez piękne opactwo w Admont, Park Narodowy Gesause w Alpach Ennstalskich i zabytkowe miasto Steyr. Środkowy i końcowy odcinek szlaku mogą wymagać odrobinę większego zaawansowania ze względu na przebieg szlaku po drodze publicznej i zróżnicowane ukształtowanie, jednak w zdecydowanej większości prowadzi po bezpiecznych, odsuniętych od ruchu samochodowego drogach rowerowych i odcinkach szutrowych.

Więcej: Austria na lato: szlak rowerowy Ennsradweg w Alpach austriackich

Trasa rowerowa w Południowym Tyrolu we Włoszech
Trasa rowerowa w Południowym Tyrolu we Włoszech

Via Claudia Augusta - Południowy Tyrol, Włochy

Przez Południowy Tyrol we Włoszech biegnie jedna z najpopularniejszych tras Europy - Via Claudia Augusta. Ta transalpejska trasa rowerowa przecina Alpy z północy na południe biegnąc przez wiele znanych alpejskich dolin i przełęczy. Podczas rowerowego pobytu w Południowym Tyrolu proponujemy połączyć przejazd po Via Claudia Augusta z drogą rowerową biegnącą z przełęczy Brenner do Bolzano, prowadzącą po wielu fragmentach dawnej linii kolejowej. Niedaleko połączenia obydwu tras koło popularnego Bolzano znajduje się też Szlak Winny Południowego Tyrolu - malownicza atrakcja jeszcze bardziej urozmaicająca rowerowe wakacje we Włoszech.

Więcej: Południowy Tyrol - północne Włochy na rowerowe wakacje

Trasa rowerowa Morza Bałtyckiego w Niemczech północnych
Trasa rowerowa Morza Bałtyckiego w Niemczech północnych

Szlak rowerowy Morza Bałtyckiego - Niemcy północne

Trasa Ostseeküsten-Radweg - szlak rowerowy po niemieckim wybrzeżu Morza Bałtyckiego to sprawdzona propozycja na wielodniową, letnią wyprawę. Punktem początkowym - z dobrym kolejowym połączeniem z Polski - może być Lubeka, a końcowym Świnoujście. Wiele odcinków biegnących wzdłuż morskiej linii brzegowej, wzdłuż pięknych, piaszczystych bałtyckich plaż, nada wyprawie bardzo nadmorski charakter. O ciekawe atrakcje krajoznawcze zadbają miasta dawnej Hanzy, m.in. Lubeka (koniecznie Europejskie Muzeum Hanzy!), Wismar, Rostock i Stralsund. Do wybrania się nad Morze Bałtyckie na rowerze zachęcam szczególnie wiosną i zimą, poza letnim szczytem.

Więcej: Szlak wybrzeża Morza Bałtyckiego. Rowerem po Niemczech

Szlak Velo Dunajec w Małopolsce
Szlak Velo Dunajec w Małopolsce

Velo Dunajec - Małopolska, Polska

Swoje miejsce wśród najpiękniejszych tras rowerowych w Europie musi mieć również Velo Dunajec w Małopolsce. W końcu niewiele europejskich szlaków rowerowych w Europie może pochwalić się takim zróżnicowaniem na niewiele ponad dwustu kilometrach trasy. Start pod Tatrami w Zakopanem, zjazd widokowym wariantem z Gubałówki, później niebywale efektowny przejazd wokół Jeziora Czorsztyńskiego, następnie oryginalny Pieniński Przełom Dunajca, rowerowe mosty na Dunajcu i Popradzie, a na koniec piękny Tarnów i meta nad Wisłą - to musi robić wrażenie nawet na rowerowym gościu z Europy i tylko czekać, gdy wśród rowerzystów nad Dunajcem polski język przestanie być dominującym.

Więcej: Velo Dunajec. Najpiękniejszy szlak rowerowy w Polsce

Wielka Pętla Jezior w Karyntii w Austrii
Wielka Pętla Jezior w Karyntii w Austrii

Wielka Pętla Jezior - Karyntia, Austria

To rowerowa nowość w turystycznej ofercie Karyntii, jednego z najpiękniejszych regionów Austrii. W kilka dni można objechać Karyntię szlakiem jej najpiękniejszych jezior, przy okazji poznając kulturę Karyntii i zachwycając się alpejskimi klimatami. Każde z jezior Karyntii ma swój nastrój, klimat i atrakcje. Do najciekawszych należy bez wątpienia Weißensee, będące najwyżej położonym jeziorem kąpielowym Austrii. To tutaj ma miejsce rzadko spotykana sytuacja na szlakach rowerowych, gdy część trasy trzeba... przepłynąć statkiem. Doskonałą bazą do kilkudniowej wyprawy rowerowej po Wielkiej Pętli Jezior Karyntii jest Villach, położone w centralnej części regionu.

Więcej: Karyntia i Wielka Pętla Jezior. Austria po słonecznej stronie Alp

Drogi rowerowe w Trentino we Włoszech
Drogi rowerowe w Trentino we Włoszech

Trentino, Włochy

Drogi rowerowe we włoskiej prowincji Trentino układają się w 400-kilometrową pętlę, która może być inspiracją do nawet tygodniowej wędrówki po pięknym regionie Włoch. Szlaki rowerowe prowadzą po dzielącej region na dwie części dolinie Adygi, prowadzą także przez znane alpejskie doliny jak Val di Fiemme czy Val di Sole, a jeden z odcinków rowerowej pętli wokół Trentino zahacza o północny koniec słynnego jeziora Garda. Wśród atrakcji na drogach rowerowych w Trentino są dawne górskie szosy i nieczynne tunele kolejowe zamienione na wyjątkowo oryginalne drogi rowerowe. Stolicą prowincji Trentino jest Trydent, będący idealnym miejscem na początek i koniec rowerowej wyprawy.

Więcej: Dookoła Trentino. Rowerem po Dolomitach

Trasa rowerowa Menu we Frankonii w Niemczech
Trasa rowerowa Menu we Frankonii w Niemczech

Droga rowerowa Menu - Frankonia, Niemcy

MainRadweg - droga rowerowa rzeki Men - to kolejna z popularnych tras rowerowych w Niemczech. Będzie idealnym wyborem dla osób szukających połączenia rowerowej aktywności z wrażeniami kulinarno-historycznymi. Dwa miejsca z listy UNESCO - Bamberg i Würzburg, piękny Bayreuth i dziesiątki urokliwych miasteczek zadowolą nawet najbardziej wymagających rowerowych krajoznawców. Cała trasa o długości około 600 kilometrów może być pretekstem do nawet 10-dniowego pobytu we Frankonii, którego większość odbywać się będzie na separowanych drogach rowerowych. Pobyt nad Menem na pewno umilą także winnice lub browary - w zależności od odwiedzanej części Frankonii.

Więcej: Frankonia. Romantyczna podróż przez Niemcy

Szlak rowerowy Renu w Szwajcarii
Szlak rowerowy Renu w Szwajcarii

Szlak rowerowy Renu - Szwajcaria

Na pierwsze miejsce naszej listy najlepszych tras rowerowych w Europie po ktorych podróżowaliśmy awansuje Szwajcaria, a w niej pełen ciekawych miejsc i atrakcyjnych krajobrazów szlak rowerowy rzeki Ren. To część europejskiej trasy rowerowej EuroVelo 15, na którego pokonanie potrzeba około siedmiu dni. Rowerowa podróż wzdłuż Renu prowadzi przez cztery różne typy krajobrazu - najpierw typowo alpejski, następnie szeroką dolinę rzeczną, później szlak prowadzi wzdłuż Jeziora Bodeńskiego i ostatnie kilometry spędza w jeszcze jednej, bardziej naturalnej dolinie rzecznej. Wśród odwiedzanych miejsc jest między innymi Chur, Arbor, Schaffhausen, Stein am Rhein i Bazylea. Wszystko razem to ogromna porcja rowerowych i krajoznawczych emocji.

Więcej: Szwajcaria i szlak rowerowy Renu. Najpiękniejszy w Europie!

A jakie są Wasze rowerowe wspomnienia z Europy? Które trasy lub regiony uważacie za najbardziej atrakcyjne? Będę wdzięczny za każdy komentarz! :-)

 

Popularne trasy i regione rowerowe

Pytania i komentarze

Cześć. A mi tu brakuje trochę tych najpopularniejszych szlaków turystycznych w Europie jak droga rowerowa nad Dunajem czy cały Ren. Nie ma też EuroVelo wzdłuż Morza Północnego. Nie ma nawet Alpe-Adria która chyba słynie z alpejskich widoków. O tych drogach najchętniej bym poczytał.

Dodaj Twój komentarz