Dolomity i Południowy Tyrol na rowerze

You are here

Rowerem po Europie. 12 regionów i szlaków rowerowych [2020]

Turystyka rowerowa w Europie należy do najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Niemal każde europejskie państwo posiada długodystansowe trasy rowerowe, prowadzące często po wygodnych i bezpiecznych drogach rowerowych. W pozostałych turystyka rowerowa kwitnie na mało uczęszczanych drogach publicznych. Poznajcie najlepsze nasze rowerowe wyjazdy - propozycje spędzenia rowerowych wakacji lub kilkudniowego urlopu na świetnych szlakach rowerowych w Europie. Na liście m.in. Niemcy, Austria, Włochy i Łotwa.

Obserwuj Znajkraj na Facebooku i Instagramie!

Nasi Partnerzy

Bird.pl. Wędrowne wczasy rowerowe
Wędrowne wczasy rowerowe
Rowery turystyczne
Droga rowerowa Menu we Frankonii w Niemczech
Droga rowerowa Menu we Frankonii w Niemczech

Frankonia, Niemcy - droga rowerowa Menu

Od wielu lat jedna z najbardziej popularnych tras rowerowych w Niemczech będzie dobrym wyborem dla turystów, poszukujących połączenia rowerowego urlopu z wrażeniami historyczno-krajoznawczymi. Dwa miejsca z listy UNESCO - Bamberg i Würzburg, piękny Bayreuth i dziesiątki innych urokliwych miasteczek zadowolą nawet najbardziej wymagających rowerowych krajoznawców. Cała trasa o długości około 600 kilometrów może być pretekstem do nawet 10-dniowego pobytu we Frankonii. Pobyt nad Menem na pewno umili wiele tutejszych winnic i browarów.

Więcej: Frankonia. Romantyczna podróż przez Niemcy

Szlak rowerowy Ennsradweg w Alpach austriackich
Szlak rowerowy Ennsradweg w Alpach austriackich

Alpy Wschodnie, Austria - szlak rowerowy Ennsradweg

Trasa rowerowa Ennsradweg jest jedną z kilkunastu doskonałych tras rowerowych w Austrii przebiegających po terenie Alp austriackich. Biegnąca z Ziemi Salzburskiej droga rowerowa rzeki Enns kieruje się później ku Styrii i kończy bieg nad Dunajem w Górnej Austrii. Przebiega między innymi przez piękne opactwo w Admont, Park Narodowy Gesause w Alpach Ennstalskich i piękne zabytkowe miasto Steyr. Środkowy i końcowy odcinek szlaku mogą wymagać odrobinę większego zaawansowania ze względu na przebieg szlaku po drodze publicznej i zróżnicowane ukształtowanie.

Więcej: Austria na lato: szlak rowerowy Ennsradweg w Alpach austriackich

Trasa rowerowa w Południowym Tyrolu we Włoszech
Trasa rowerowa w Południowym Tyrolu we Włoszech

Południowy Tyrol, Włochy - Via Claudia Augusta

Przez Południowy Tyrol biegnie jedna z najpopularniejszych tras Europy - Via Claudia Augusta. Ta transalpejska trasa przecina Alpy z północy na południe biegnąc przez wiele znanych alpejskich dolin i przełęczy. Podczas rowerowego pobytu w Południowym Tyrolu proponujemy połączyć przejazd po Via Claudia Augusta z drogą rowerową biegnącą z przełęczy Brenner do Bolzano, prowadzącą po wielu fragmentach dawnej linii kolejowej. Niedaleko połączenia obydwu tras znajduje się też Szlak Winny Południowego Tyrolu.

Więcej: Południowy Tyrol - północne Włochy na rowerowe wakacje

Drogi rowerowe w Trentino we Włoszech
Drogi rowerowe w Trentino we Włoszech

Trentino, Włochy

Drogi rowerowe we włoskiej prowincji Trentino układaja się w 400-kilometrową pętlę, która może być inspiracją do nawet tygodniowej wędrówki po tym pięknym regionie. Szlaki rowerowe prowadzą po dzielącej region na dwie części dolinie Adygi, a także m.in. po znanych dolinach jak Val di Fiemme czy Val di Sole. Stolicą prowincji jest Trydent, będący idealnym miejscem na początek i koniec rowerowej wyprawy. Wśród atrakcji na drogach rowerowych w Trentino są dawne górskie szosy i nieczynne tunele kolejowe zamienione na wyjątkowo oryginalne drogi rowerowe.

Więcej: Dookoła Trentino. Rowerem po Dolomitach

Szlak rowerowy we Fryzji w Niderlandach
Szlak rowerowy we Fryzji w Niderlandach

Fryzja, Niderlandy (Holandia)

Oprócz Bornholmu to jeszcze jedno miejsce w Europie idealne na początek rowerowych podróży po Europie. Holendrzy słyną z miłości do roweru, dzięki czemu budują doskonałą rowerową infrastrukturę. Gdy połączymy walory infrastrukturalne z atrakcjami krajoznawczymi, Fryzja i Morze Wattowe wypadają nawet ciekawiej niż Bornholm. Atrakcje znajdziecie tutaj zarówno we fryzyjskich miastach, jak i niewielkich wioskach na wybrzeżu i fryzyjskich wyspach nad Morzem Północnym.

Więcej: Niderlandy, czyli Holandia: Morze Wattowe, Fryzja i Groningen

Szlak rowerowy na Bornholmie w Danii
Szlak rowerowy na Bornholmie w Danii

Bornholm, Dania

Bornholm wciąż znajduje się na liście popularnych regionów, do których podróżują polscy turyści na rowerowe wakacje. Cała wyspa na Morzu Bałtyckim pokryta jest siecią dróg rowerowych, umożliwiającą planowanie różnorodnych tras po atrakcjach wyspy. Ze względu na rozwiniętą bazę noclegową, liczne atrakcje dla rodzin, bezpieczne duńskie drogi i łatwy sposób dotarcia z Polski może wciąż być bardzo dobrym pomysłem na początek rodzinnej rowerowej przygody na zagranicznych trasach.

Więcej: Bornholm. W trzy dni dookoła wyspy

Droga rowerowa Muru Berlińskiego w Berlinie w Niemczech
Droga rowerowa Muru Berlińskiego w Berlinie w Niemczech

Berlin, Niemcy - droga rowerowa Muru Berlińskiego

To jeden z tych najbardziej niezwykłych szlaków rowerowych w Europie. Berliner Mauerweg - droga rowerowa Muru Berlińskiego - to 160 kilometrów historyczno-przyrodniczej trasy poprowadzonej wzdłuż granic dawnego Berlina Zachodniego. Szlak wytyczony po zjednoczeniu Niemiec w latach 90-tych pokazuje dziesiątki atrakcji związanych z powojennym podziałem Berlina na część wschodnią i zachodnią, ale także miejsca z innych okresów historii Berlina i Niemiec. Dojazd na poszczególne odcinki umożliwiają podmiejskie pociągi S-Bahn.

Więcej: Berlin na weekend: Mur Berliński w 30. rocznicę upadku

Trasa rowerowa Morza Bałtyckiego w Niemczech
Trasa rowerowa Morza Bałtyckiego w Niemczech

Niemcy - szlak rowerowy Morza Bałtyckiego

Trasa Ostseeküsten-Radweg - szlak rowerowy po niemieckim wybrzeżu Morza Bałtyckiego to sprawdzona propozycja na wielodniową, letnią wyprawę. Punktem początkowym - z dobrym kolejowym połączeniem z Polski - może być Lubeka, a końcowym Świnoujście. Wiele odcinków biegnących wzdłuż morskiej linii brzegowej, wzdłuż pięknych, piaszczystych bałtyckich plaż, nada wyprawie bardzo nadmorski charakter. O krajoznawcze urozmaicenie zadbają miasta dawnej Hanzy, m.in. Lubeka (koniecznie Europejskie Muzeum Hanzy!), Wismar, Rostock i Stralsund.

Więcej: Szlak wybrzeża Morza Bałtyckiego. Rowerem po Niemczech

Szlak rowerowy Łaby w Saksonii w Niemczech
Szlak rowerowy Łaby w Saksonii w Niemczech

Saksonia, Niemcy - szlak rowerowy Łaby

Elbe-Radweg należy od wielu lat do najpopularniejszych dróg rowerowych w Niemczech. Szlak rowerowy biegnie od południowej aż do północnej granicy Niemiec, my w 2019 roku odwiedziliśmy fragment łabskiej trasy rowerowej w Saksonii. Na kilkudziesięciu kilometrach rzeka przepływa koło kilka atrakcyjnych miejscowości, które urozmaicają rowerową podróż - to między innymi niezwykłe Drezno, Miśnia, Pirna i Radebeul. Do drezdeńskiej Krainy Łaby łatwo dotrzeć pociągiem z Wrocławia lub północnej Polski z przesiadką w Berlinie lub Frankfurcie nad Odrą.

Więcej: Drezno i Kraina Łaby. Saksonia bliska Polsce

Szlaki rowerowe EuroVelo nad Morzem Bałtyckim na Łotwie
Szlaki rowerowe EuroVelo nad Morzem Bałtyckim na Łotwie

Łotwa - szlaki rowerowe EuroVelo

Łotwa nie należy do popularnych celów wycieczek turystycznych z Polski, a tymczasem łotewskie wybrzeże Bałtyku należy prawdopodobnie do tych najmniej zdegradowanych działalnością człowieka. Biegną tędy dwa europejskie szlaki rowerowe EuroVelo - numer 10 i 13, czyli szlak dookoła Morza Bałtyckiego i trasa historycznej "żelaznej kurtyny". Wyprawę wzdłuż wybrzeża Łotwy warto połączyć z wizytą dawnych Inflantach Polskich.

Więcej: Łotwa na wakacje. W Łatgalii i na wybrzeżu Bałtyku

Droga rowerowa wzdłuż Wezery w Dolnej Saksonii w Niemczech
Droga rowerowa wzdłuż Wezery w Dolnej Saksonii w Niemczech

Dolna Saksonia, Niemcy - droga rowerowa Wezery

Droga rowerowa nad Wezerą w Dolnej Saksonii była pierwszym niemieckim nadrzecznym szlakiem rowerowym, którym mieliśmy przyjemność podróżować. Liczba rowerzystów na szlaku, rowerowy nastrój w knajpkach po drodze, świetnie przygotowana trasa, choć wcale nie wyłącznie asfaltowa, sprawiły, że w kolejnych latach chętnie wracaliśmy na rowerach nad niemieckie rzeki. Podróż wzdłuż Wezery była dla nas częścią kilkudniowej pętli po Dolnej Saksonii - nad rzekę dotarliśmy z położonych niedaleko gór Harz, również wdzięcznego miejsca na kilka rowerowych dni.

Więcej: Dolna Saksonia. Niemcy na rowerze

Trasa rowerowa Odra-Nysa w Niemczech
Trasa rowerowa Odra-Nysa w Niemczech

Niemcy - szlak rowerowy Odra-Nysa

To najbliższa Polsce propozycja na mojej liście. Szlak przebiegający wzdłuż zachodniej granicy Polski biegnie w całości po czeskiej lub niemieckiej stronie korzystając z doskonałej rowerowej infrastruktury u naszych sąsiadów. Śladowy udział dróg publicznych sprawi, że jazda szlakiem Odra-Nysa spodoba się rowerowym rodzinom szukającym przede wszystkim bezpieczeństwa na trasie. Poza Żytawą, Görlitz, Frankfurtem nad Odrą i Schwedt na trasie nie ma dużych miejscowości, trasę więc polecamy przede wszystkim amatorom kontaktu z naturą i nadrzecznymi krajobrazami.

Więcej: Szlak rowerowy Odra-Nysa. Rowerem wzdłuż granicy

A jakie są Wasze rowerowe wspomnienia z Europy? Które trasy lub regiony uważacie za najbardziej atrakcyjne? Będę wdzięczny za każdy komentarz! :-)

 

Popularne trasy i regione rowerowe

Pytania i komentarze

Dodaj Twój komentarz