You are here

Największe atrakcje Dolnej Saksonii. 17 ciekawych miejsc do zobaczenia [2015]

Lista najciekawszych atrakcji w Dolnej Saksonii, do których dotarliśmy podczas naszej rowerowej wyprawy. Subiektywnie wybraliśmy zabytki, obiekty i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć odwiedzając Dolną Saksonię. Trasa naszej wycieczki prowadziła ze stolicy dolnosaksońskiego kraju związkowego - Hanoweru, przez zamek Marienburg w góry Harz z pięknym miastem Goslar. Z Parku Narodowego Harz przez Duderstadt dotarliśmy nad Wezerę do Hann. Münden, a wyprawę skończyliśmy w Hameln. Kolejność na liście - chronologiczna. Zobacz też relację z naszej wyprawy po Dolnej Saksonii:

Dolna Saksonia. Po Niemczech na rowerze

Nasi Partnerzy

Wędrowne wczasy rowerowe
Przyczepki i sakwy rowerowe
Rowery turystyczne
Pałac Herrenhausen w Hanowerze
Zamek Herrenhausen w Hanowerze

Hanower - pałac i ogrody Herrenhausen

Pałac książąt hanowerskich leżący w Herrenhausen - dzielnicy Hanoweru. Otaczają go ogrody Herrenhausen, uchodzące za najpiękniejszy barokowy park w Europie. Jedną z imprez tu organizowanych jest międzynarodowy festiwal sztucznych ogni.

Opera w Hanowerze
Opera w Hanowerze

Hanower - Opera Narodowa

Klasycystyczny gmach Opery Narodowej jest jednym z najważniejszych obiektów Hanoweru, a samą instytucję zalicza się do 20 najlepszych oper na świecie. Został wybudowany w połowie XIX wieku według projektu hanowerskiego architekta Georga Ludwiga Lavesa.

Nowy Ratusz w Hanowerze
Nowy Ratusz w Hanowerze

Hanower - Nowy Ratusz

Gmach hanowerskiego Nowego Ratusza jest symbolem miasta. Na punkt widokowy w kopule ratusza wjeżdża się oryginalnym, pochyłym szybem windy. Na parterze cztery makiety prezentują Hanower w istotnych momentach jego historii, w tym po zniszczeniach II wojny światowej.

Zamek w Marienburgu
Zamek Marienburg koło Hanoweru

Zamek Marienburg

Neogotycki zamek książąt hanowerskich położony na wzgórzu nad rzeką Leine ok. 20 km na południe od Hanoweru. Został zbudowany w połowie XIX wieku. Nadal pełni funkcję rezydencji książąt Hanoweru, mieści także muzeum wnętrz i historii Królestwa Hanoweru.

Katedra NMP - Mariendom w Hildesheim
Katedra NMP - Mariendom w Hildesheim

Hildesheim - katedra Wniebowzięcia Matki Bożej

Katedra Mariacka w Hildesheim jest jedną z najbardziej wartościowych budowli stylu romańskiego w Niemczech. Do II wojny światowej kościół przetrwał bez większych przebudów, po ogromnych zniszczeniach wojennych został odbudowany. Wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Michaeliskirche - kościół Świętego Michała w Hildesheim
Michaeliskirche - kościół Świętego Michała w Hildesheim

Hildesheim - kościół Świętego Michała

Drugi z kościółów w Hildesheim wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. To dawny kościół opactwa benedyktynów w Hildesheim - preromańska bazylika w stylu ottońskim z cennymi malowidłami na drewnianym stropie środkowej nawy kościoła.

Okrągły zameczek Oelber
Okrągły zameczek Oelber

Baddeckenstedt - zamek Oelber

Kameralny zamek w okolicach Braunschweig o okrągłym kształcie ścian. Renesansowy budynek jest własnością prywatną, a zwiedzenia możliwe jest tylko podczas organizowanych tu koncertów, jarmarków bożonarodzeniowych i innych imprez kulturalnych.

Kopalnia Rammelsberg w Goslar
Kopalnia Rammelsberg w Goslar

Goslar - kopalnia Rammelsberg

Jeden z punktów obowiązkowym zwiedzania Dolnej Saksonii - kopalnia Rammelsberg zasłynęła z nieprzerwanej przez ponad 1000 lat pracy. Wśród atrakcji Rammelsbergu są przejażdżka kolejką górniczą, pokaz działania maszyn górniczych, czy zwiedzanie muzeum historii miasta Goslar.

Charakterystyczny budynek Kaiserworth w Goslar
Charakterystyczny budynek Kaiserworth w Goslar

Goslar - Kaiserworth i rynek

Późnogotycki budynek postawiony przez dolnosaksońską gildię kupiecką jest jednym z elementów budujących atmosferę rynku w Goslar. Liczne ornamenty przez lata świadczyły o zamożności jego właścicieli. Dzisiaj budynek zajmuje hotel, nie jest możliwe jego zwiedzanie.

Goslar - domy szachulcowe
Goslar - domy szachulcowe

Goslar - zabudowa miasta

Goslar szczyci się największą liczbą zabytków w Niemczech - jest ich tu być ponad 1500, a większość z nich to wybudowano w technologii muru pruskiego. Stare Miasto w Goslar zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wraz z kopalnią Rammelsberg.

Góry Harz - Liebesbankweg
Góry Harz - Liebesbankweg

Góry Harz - Liebesbankweg

Liebesbankweg - Szlak Ławek Miłości - to spacerowy szlak turystyczny poprowadzony po leśnych drogach w górach Harz, między miastami Goslar a Clausthal-Zellerfeld. Na szlaku znajdują się charakterystyczne rzeźbione w drewnie ławy o różnych kształtach.

Największy drewniany kościół w Europie - Clausthal-Zellerfeld
Największy drewniany kościół w Europie - Clausthal-Zellerfeld

Clausthal-Zellerfeld - kościół św. Ducha

Prawie 400-letni barokowy kościół św. Ducha stojący na centralnym placu Clausthal-Zellerfeld uważany jest za największy - o największej kubaturze - drewniany kościół na świecie. W 2008 roku zakończyła się gruntowna renowacja kościoła.

Torfhaus - centrum informacyjne Parku Narodowego Harzu
Torfhaus - centrum informacyjne Parku Narodowego Harzu

Torfhaus - góry Harz i centrum informacyjne

Góry Harz są najbardziej na północ położonymi górami Niemiec. Centralną część niewielkiego pasma górskiego zajmuje Park Narodowy Harz, obejmujący również znaną górę Brocken. W miejscowości Torfhaus znajduje się muzeum i centrum informacyjne parku.

Rynek w Hann. Münden
Rynek w Hann. Münden

Hann. Münden - zabudowa miasta

Położone w widłach dwóch rzek Hann. Münden zachwyca klimatem szachulcowej zabudowy. Zbudowane z muru pruskiego budynki nadają nastrój historycznemu centrum miasta, należącemu do najbardziej wartościowych centrów miast w Dolnej Saksonii i Niemczech.

Droga rowerowa Wezery
Droga rowerowa Wezery

Droga rowerowa Wezery

Weser-Radweg to jedna z najbardziej lubianych i najczęściej odwiedzanych turystycznych dróg rowerowych w Niemczech. Poprowadzona asfaltowymi i szutrowymi odcinkami dróg rowerowych wzdłuż biegu Wezery odwiedza kameralne miejscowości położone nad Wezerą.

Weser-Skywalk - widok na Bad Karlshafen
Weser-Skywalk - widok na Bad Karlshafen

Solling - punkt widokowy Weser-Skywalk

Położony wysoko nad lusterm wody rzeki Wezery punkt widokowy pozwala spojrzeć na panoramę doliny rzecznej z niezwykłej perspektywy. Wysunięta platforma obserwacyjna gwarantuje duży poziom emocji.

Muzeum Barona Münchhausena w Bodenwerder
Muzeum Barona Münchhausena w Bodenwerder

Bodenwerder - muzeum Barona Münchhausena

Dawny dom Barona Münchhausen dzisiaj służy jako siedziba ratusza miasta Bodenwerder, dzieląc budynek z muzeum poświęconym pełnej humoru osobie, opowiadającej rożnego rodzaju, czasem zmyślone, opowieści.

Polecamy

Polecamy trasy rowerowe w Polsce

Wschód Słońca w Bieszczadach
Bieszczady nie raz były już miejscem kręcenia polskich filmów i seriali fabularnych. Cieszące się zasłużoną sławą góry regularnie przyciągają ekipy filmowe... [»]
Wybrzeże Morza Bałtyckiego z lotu ptaka
Nowe odcinki szlaku rowerowego EuroVelo 10 wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego - znane również jako Velo Baltica - były najbardziej oczekiwaną przeze mnie inwestycją... [»]
Ostrów Lednicki
Jeśli oceniać szlaki rowerowe w Polsce po ich wartości historyczno-krajoznawczej, Piastowski Trakt Rowerowy w Wielkopolsce na pewno znalazłby się na pierwszym... [»]
Kuter rybacki w porcie w Jastarni
Trasa rowerowa biegnąca po Mierzei Helskiej była jedną z pierwszych przygotowanych tras rowerowych w Polsce. Leśna droga dla rowerów z Helu do Juraty i dalej aż do... [»]

Polecamy trasy rowerowe w Europie

Platforma widokowa w Naturns w Południowym Tyrolu
To na pewno jeden z najpiękniejszych regionów w Europie. Południowy Tyrol w północnych Włoszech kusi klasycznymi alpejskimi widokami, wyjątkowymi panoramami Dolomitów,... [»]
Holandia na rowerze - Morze Wattowe, Fryzja i Groningen
Do królestwa rowerów - Holandii, która właśnie zmienia swoją oficjalną nazwę na Niderlandy - dotarliśmy na ostatni etap naszych wojaży po Europie z biletami Interrail.... [»]
Austria na rowerach
Austria należy do krajów, które przykładają najwyższą wagę do jakości oferty turystycznej, z której korzystają turyści podziwiający krajobrazy Alp, zabytki Wiednia i... [»]
Kraina Łaby w Saksonii
To lato było zupełnie inne niż poprzednie. Zaopatrzeni w bilety Interrail ruszyliśmy w miesięczną kolejowo-rowerową podróż po Europie. Naszym pierwszym przystankiem było... [»]

Polecamy trasy narciarskie

Piękna zimowa scena z Tyrolu
Tyrol to bez wątpienia jedna z największych marek w europejskiej turystyce. Pozytywny wizerunek Tyrolu to jednak nie tylko przemyślany marketing, ale piękne górskie... [»]
Biała zima na Słowacji
Nasze biegówkowe tournee po Europie w tym roku rozpoczęliśmy tuż za polską granicą, na Słowacji - w niewielkim Zuberzcu na Orawie. Zuberzec z trasą narciarską ciągnącą... [»]
Widok na dolinę Kleinwalsertal w Austrii
Do doliny Kleinwalsertal w Austrii przyjechaliśmy zakończyć nasze zimowe wakacje na biegówkach. Po popularnym narciarskim eldorado w Ramsau am Dachstein w Styrii i po... [»]
Biała kraina Alpe di Siusi
Na wyjazd na biegówki w Dolomity czekaliśmy kilka lat, od rowerowej wyprawy po Alpach w 2012 roku. Krótki przejazd przez Alpe di Siusi wystarczył wtedy, by nasza... [»]

Pytania i komentarze

Dodaj Twój komentarz

Zobacz inne artykuły: