You are here

Dolina Kleinwalsertal. Narty biegowe w Austrii

Na skróty:   mapa / zdjęcia (162) / komentarze (0) / blisko (4) / polecane (4)

Do doliny Kleinwalsertal w Austrii przyjechaliśmy zakończyć nasze zimowe wakacje na biegówkach. Po popularnym narciarskim eldorado w Ramsau am Dachstein w Styrii i po wędrówkach na efektownym płaskowyżu Alpe di Siusi w Dolomitach wysoko zawieszoną poprzeczkę naszych oczekiwań strąciły trasy położone w pięknej dolinie Alp Algawskich, w austriackim regionie Vorarlberg, bardzo niedaleko popularnego niemieckiego Oberstdorfu. Podczas wyjątkowo kapryśnej zimy to właśnie zbocza Kleinwalsertal należały do tych niewielu miejsc w całych Alpach, które wciąż oferowały warunki do biegania na nartach. I to jakie warunki!

Trasa: Mittelberg - Steinbockloipe, Riezlern - Schwende-Loipe, Hierschegg - Egg-Loipe - Küren-Wäldele-Loipe
Pobierz plik gpx: www.znajkraj.pl-kleinwalsertal-2016.gpx (81 KB).

Spis treści

  1. Kleinwalsertal - dolina z (mikro)klimatem
  2. Do Wiednia przez Niemcy
  3. Trasy z alpejskimi szczytami w tle
  4. Lepiej niż na reklamowych zdjęciach
  5. Trzy miejscowości - trzy trasy biegowe
  6. Z kartą jeździsz za darmo
  7. Szlakiem historii i kultury Kleinwalsertal
  8. Nowoczesna "drewniana" architektura
  9. Kleinwalsertal zamiast Montafonu i Silvretty
  10. Gdzie spać w dolinie Kleinwalsertal?
Na trasie biegowej w Vorarlbergu w Austrii
Piękne zimowe krajobrazy austriackiego Vorarlbergu

Kleinwalsertal - biała dolina z (mikro)klimatem

W drodze z Dolomitów towarzyszyło nam wiele obaw. Przecinając Alpy wszędzie widzieliśmy zielone łąki z już roztopionymi śladowymi opadami śniegu. W niemieckiej Bawarii, przez którą także jechaliśmy, panowała wręcz wiosenny nastrój - mimo połowy lutego! I takie minorowe nastroje, podobne do tych z trasy do Ramsau tydzień wcześniej, towarzyszyły nam aż do Oberstdorfu. Ale zaraz po opuszczeniu miasta droga zaczęła piąć się do góry i gdzieniegdzie zaczynały pojawiać się płaty śniegu. Po 10 kilometrach jazdy staliśmy pod naszym hotelem w Riezlern - dookoła było pięknie biało!

Hierschegg - najniżej położona miejscowość w Kleinwalsertal
Hierschegg - najniżej położona miejscowość w Kleinwalsertal

Taki wyjątkowy mikroklimat Kleinwalsertal zawdzięcza położeniu - Riezlern, najniżej położone z miast w dolinie, leży na wysokości około 1100 m n.p.m. Dla porównania - to około 250 metrów wyżej niż słynące ze świetnych warunków śniegowych nasze Góry Izerskie. Pozostałe miasta w dolinie - Hierschegg i Mittelberg - leżą jeszcze wyżej. Ostatnią osadą, za którą (i nad którą) wciąż ciągnie się trasa biegowa, jest Baad, leżące na 1244 m n.p.m., więc na nartach dociera się tu do około 1300 m n.p.m. Nie bez znaczenia na pewno jest również ułożenie doliny i ochrona tras biegowych przed nadmierną słoneczną ekspozycją.

Walserhaus - siedziba samorządu i urzędów
Walserhaus - siedziba samorządu i urzędów

Do Wiednia przez Niemcy

Ale wyjątkowe jest jeszcze położenie administracyjne - Kleinwalsertal jest tzw. praktyczną enklawą. To oznacza, że mimo jej położenia na terenie Austrii, do doliny Kleinwalsertal można dotrzeć wyłącznie przez terytorium Niemiec. A przez ostatnie stulecie - do momentu wejścia Austrii do Unii Europejskiej, podpisania układu z Schengen i wprowadzenia euro - Austriaków z Kleinwalsertal łączyła z Niemcami lokalna unia celna i waluta - niemiecka marka. Jako anegdotę przypomina się nieudany napad na bank i późniejsze problemy tutejszych urzędników z ich własnym, austriackim prawem, które ogranicza tranzyt aresztowanych osób przez terytorium innego państwa. Stróżów prawa z Kleinwalsertal uratował policyjny śmigłowiec, który przetransportował więźnia do Bregencji, stolicy regionu Vorarlberg, drogą powietrzną. Tego komfortu nie mają zwykli mieszkańcy, którzy do stolicy regionu Bregencji lub Wiednia muszą jechać przez Niemcy.

Na najwyżej położonym odcinku Steinbockloipe
Na najwyżej położonym odcinku Steinbockloipe

Trasy z alpejskimi szczytami w tle

Poznawanie Kleinwalsertal na nartach biegowych zaczęliśmy od trasy Steinbockloipe. Najwyżej położona "lojpka" po wstępnej analizie mapy wydała nam się najatrakcyjniejszą trasą biegową w całej dolinie, a my chcieliśmy wykorzystać piękną pogodę. Trasa zaczyna się w miejscowości Mittelberg, a potem jej obrzeżami, czasem wzdłuż rzeki, schodzi do lasu, by na samym końcu wspiąć się kawałek w stronę końca alpejskiej doliny, aż do... tablicy z informacją o zagrożeniu lawinowym. Od bezpośredniego otoczenia jednak dużo większe wrażenie robiło na nas tło - efektowne, klasyczne wysokogórskie widoki sięgających 2000 m n.p.m. szczytów Alp Algawskich, inne zarówno od tych w Ramsau am Dachstein, jak i naturalnie różniące się od widoków w Południowym Tyrolu.

Błogie chwile na tarasie restauracji w Baad
Błogie chwile na tarasie restauracji w Baad

Momentem kulminacyjnym dnia musiała być przerwa na drobny posiłek w restauracji przy narciarskim szlaku - chyba najmilsza chwila całego prawie dwutygodniowego wyjazdu. Chroniące przed wiatrem ściany wąskiej alpejskiej doliny, prawie bezchmurne niebo, mocno operujące Słońce, wolny stolik na tarasie restauracji i uśmiechnięta kelnerka stawiająca kufle piwa przed nami. Błogości tamtej chwili nie da się wyrazić słowami :-)

Piękny dzień na biegówkach w Kleinwalsertal
Piękny dzień na biegówkach w Kleinwalsertal

Lepiej niż na reklamowych zdjęciach

Jak się okazało dwa dni później, Steinbockloipe nie była najatrakcyjniejszą trasą w Kleinwalsertal. Widokami na głowę bije ją Schwende-Loipe, która zaczynała się prawie pod naszym hotelowym balkonem w Riezlern. A jeśli do widoków dodać niesamowite zimowe szaty, jakie naturze sprawił nocny opad śniegu, nie zdziwicie się chyba, jeśli napiszę, że poziom endorfin, tego naszego biegówkowego szczęścia tego dnia sięgał podobnego poziomu, jak podczas biegania na nartach po lodowcach masywu Dachstein tydzień wcześniej. Czuliśmy się lepiej niż na zdjęciach w folderach reklamowych narciarskich ośrodków. Naprawdę :-)

Relaks, odpoczynek, ładowanie baterii na Schwende-Loipe
Relaks, odpoczynek, ładowanie baterii na Schwende-Loipe

Schwende-Loipe zaraz po wystartowaniu spod naszego hotelu Sonnenburg mija jeszcze symboliczną bramę szlaku i od razu wspina się po zboczu doliny w górę. Klucząc między kępami drzew, po leśnych polanach, wychodzi na otwartą przestrzeń ze starymi, drewnianymi stodołami. Tego dnia okolice te narciarscy biegacze zamienili w miejsce odpoczynku, relaksu, zachwytu nad zastaną chwilą i ładowania wewnętrznych baterii. Potem jest oczywiście także restauracja z kawą, z gatunku tych, które nieważne jak smakują i ile kosztują, bo przyprawione tą atmosferą i tak należą do najpyszniejszych na świecie :-)

Po deszczowej Küren-Wäldele-Loipe
Po deszczowej Küren-Wäldele-Loipe

Trzy miejscowości - trzy trasy biegowe

Można patrzeć na dolinę Kleinwalsertal jak na trzy miejscowości, z których każda ma swoją całodzienną, przynajmniej kilkunastokilometrową trasę. Mittelberg - Steinbockloipe, Riezlern - Schwende-Loipe, a położone w środku Hierschegg - połączone w jedną dwie krótsze trasy - Egg-Loipe i Küren-Wäldele-Loipe. I właśnie na trasy wokół Hierschegg pojechałem drugiego dnia naszego pobytu. Wrażenia zepsuła mi fatalna pogoda - mżawka, momentami deszcz. Narciarska powinność została jednak spełniona - wszystkie trasy regionu zaliczone.

W oczekiwaniu na miejski autobus pod hotelem
W oczekiwaniu na miejski autobus pod hotelem

Z kartą jeździsz za darmo

Poruszanie się po Kleinwalsertal pomiędzy trasami ułatwia karta gościa, jaką otrzymują goście regionu w tutejszych obiektach noclegowych. Z "Allgäu Walser Card" miejskimi autobusami za darmo dojedziecie na każdą trasę biegową, a za obniżoną stawkę wyskoczycie na wieczór do Oberstdorfu, jeśli zaliczycie już wszystko w austriackiej enklawie. Karta uprawia także do bezpłatnego wstępu do Walsermuseum w Hierschegg. Koszt wstępu na narciarskie trasy z kartą jest również bezpłatny. Przy okazji - w przeciwieństwie do nas pamiętajcie o zwrocie karty przed wyjazdem.

Stara stodoła przy trasie biegowej
Stara stodoła przy trasie biegowej

Szlakiem historii i kultury Kleinwalsertal

Jednak Kleinwalsertal to nie tylko atrakcje dla ciała. Podczas organizowanego spaceru można poznać wybrane elementy kultury i historii doliny, jak na przykład system przekazywania wiadomości istotnych dla życia mieszkańców Kleinwalsertal, który składał się z... ławki, z której po niedzielnej mszy wygłaszano mowy. Świadkami historii są także kaplice stawiane dla ochrony przed lawinami, czy dawne, kilkusetletnie, zabytkowe drewniane szopy i stodoły, przypominające o głównych zajęciach społeczności doliny.

Wejście na trasę Schwende-Loipe
Wejście na trasę Schwende-Loipe

Nowoczesna "drewniana" architektura

Podczas naszego pobytu z przyjemnością obserwowałem tutejszą architekturę - szczególnie w nowym wydaniu. Mocno podejrzewam, że w tutejszym prawie budowlanym musi istnieć wymóg pokrycia określonej części elewacji nowego budynku drewnem. Bo każdy, dosłownie, każdy budynek tutaj wydaje się udowadniać tę tezę. A najefektowniej wyglądało to na nowym budynku przy wejściu na trasę Schwende-Loipe, gdzie całe piętro pokryto drobnym, drewnianym gontem, pokazując, jak tradycyjnym materiałem można osiągnąć świeży, unikalny efekt. Dlaczego w naszych, kiedyś tak pięknych, polskich górskich miejscowościach brakuje takiej wrażliwości na budowlaną estetykę? :-(

Początek Steinbockloipe w dolinie Kleinwalsertal
Początek Steinbockloipe w dolinie Kleinwalsertal

Punkty początkowe wszystkich tras oznaczały efektowne, urządzone w tym samym, gustownym stylu, punkty. Z praktycznym siedziskiem pozwalały nie tylko dokonać ostatnich regulacji butów, ale i dawały jeszcze jedną szansę na przedłużenie pobytu na tych wspaniałych trasach i kontemplowanie pięknych okoliczności przyrody. Istotnym elementem każdego z punktów był także praktycznie pomyślany schemat trasy - prawda, że czasem dużo czytelniej przeanalizować przebieg trasy po górskim terenie, gdy mamy do czynienia z trasą naniesioną na duże zdjęcie lotnicze? Podobne "lotnicze" schematy miała też komunikacja autobusowa Kleinwalsertal.

Na trasie biegowej w Vorarlbergu w Austrii
Na trasie biegowej w Vorarlbergu w Austrii

Kleinwalsertal zamiast Montafonu i Silvretty

Prawdę mówiąc, pierwsze nasze przymiarki do biegówek w regionie Vorarlberg w Austrii, w którym leży Kleinwalsertal, dotyczyły znanego regionu Montafon. Tam na oku miałem między innymi trasę biegową na wysokogórskim jeziorze Silvretta w masywie o tej samej nazwie. Dopiero kłopoty ze śniegiem w całym regionie i życzliwa pomoc organizacji turystycznej Vorarlbergu sprawiła, że obraliśmy za cel zupełnie nieznaną nam dolinę Kleinwalsertal. A dzisiaj nie mogę sobie wyobrazić, bym wtedy miał wybrać co innego!

Hotel Sonnenburg w Riezlern
Hotel Sonnenburg w Riezlern

Gdzie spać w dolinie Kleinwalsertal?

Dolina Kleinwalsertal, a raczej jej mieszkańcy, słyną z turystycznej przedsiębiorczości. Podobno miejsc noclegowych jest tu dwa razy więcej niż mieszkańców? Kłopotów ze znalezieniem noclegu w odpowiadającej Was cenie nie powinniście mieć - jak zawsze odsłyamy do serwisu noclegowego Booking.com po konkretną ofertę. Na dzień dzisiejszy nawet na okres ferii zimowych, a więc szczyt sezonu, widzę sporo dostępnych miejsc zarówno w droższych hotelach, jak i wyraźnie tańszych pensjonatach. Przypominam tylko, że warto mieć blisko przystanek autobusowy.


Szymon Nitka

aktywności w pobliżu

Dolina Albuli
Alpy Wschodnie, Dolomity, Karyntia
Ciszę i spokój norweskich dróg zastąpił ryk motocyklowych silników, zamiast dzikich noclegów w głuszy fiordów Norwegii były gwarne kempingi, a podjazdy zamiast... [»]
Ola ze Sciliarem w tle
Dolomity
Na wyjazd na biegówki w Dolomity czekaliśmy kilka lat, od rowerowej wyprawy po Alpach w 2012 roku. Krótki przejazd przez Alpe di Siusi wystarczył wtedy, by nasza... [»]
Droga rowerowa w Dolomitach
Dolomity, Alpy Wschodnie
Prawie pięćset kilometrów na rowerze, cztery alpejskie przełęcze, w tym dwie terenowe, setki ciao i salve od i do włoskich kolarzy, dwie burze wysoko w górach. W... [»]
Widok z trasy biegowej Ramsau na stację gondoli
Alpy Wschodnie, Schladming-Dachstein
Są miejsca w Europie, gdzie prawie wszystko kręci się wokół biegówek. Tam satysfakcja narciarzy biegowych decyduje o sile i rozpoznawalności turystycznej marki, a stoki... [»]

miejsca polecane

Rowerem wokół jeziora Wigry
Suwalszczyzna
Gdy pięknie kolorowym zachodem Słońca nad jeziorem Wigry kończył się ostatni listopadowy weekend, docierałem właśnie do półmetka rowerowej wycieczki po pięknej... [»]
Nad Jeziorem Sulejowskim w Barkowicach
Łódzkie
Po jesiennej wycieczce do Sieradza, Uniejowa i Poddębic, ponownie trafiliśmy w ciekawe, a mimo to niedostrzegane przez wielu Polaków, Łódzkie. Zachodnią część... [»]
Zamek w Bobolicach
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska
Rowerowe wakacje w tym roku zaczęliśmy od kilkudniowego pobytu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Po wycieczce dookoła Beskidu Śląskiego jesienią i wokół Subregionu... [»]
Cerkiew w Bielicznej nocą
Beskid Niski
Gdy dwadzieścia lat temu przyjechałem po raz pierwszy do Beskidu Niskiego nie sądziłem, że kiedyś stanie się dla mnie tak wyjątkowym miejscem. W kolejnych latach Beskid... [»]

ostatnie wycieczki rowerowe

Szlak rowerowy przez rezerwat Łężczok
Wyżyna Śląska, Kotlina Raciborska
Każdy turysta wie, gdzie leżą znane śląskie miasta jak Rybnik, czy Racibórz. Lecz gdy wspominałem o planach wyjazdu do Subregionu Zachodniego, znajomi wyobrażali sobie... [»]
Widok na Wittstock
Brandenburgia
Kiedy podczas zeszłorocznej majówki na rowerach w Niemczech zasmakowaliśmy jazdy po wyśmienitych szlakach rowerowych naszych sąsiadów, wiedzieliśmy, że to nieostatnia... [»]
Na rowerach po zimowym Helu
Mierzeja Helska, Kaszuby
Hel odwiedzaliśmy wielokrotnie - na rowerach latem, zimą na nartach biegowych. Tym razem poszliśmy w ślady przewrotnej zimy, zrezygnowaliśmy z leniwego spaceru po... [»]
Przed pałacem w Poddębicach
Łódzkie
Utarło się, że województwo łódzkie ma swój specyficzny, przemysłowy i mało atrakcyjny turystycznie wizerunek. Że łatwo w Łódzkiem o postindustrialne klimaty, wielkie... [»]

ostatnie wycieczki narciarskie

Sceneria szlaku narciarskiego w Kuusamo
Północna Ostrobotnia
Co zrobić, gdy narty niecierpliwie wiercą się w pokrowcu, a za oknem zimą wiosna? Szukać śniegu. Na przykład w Finlandii - testując niedawno otwarte połączenie do... [»]
Szlak narciarski na Żmijowcu
Sudety, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika
Szlak narciarstwa biegowego gmina Stronie Śląskie przygotowała już w 2013 roku. Przez Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika poprowadzono trasy narciarskie, dzięki wsparciu... [»]
Na biegówkach po lodzie
Puszcza Piska, Mazury
Zimowych wakacji część druga - w pierwszej była Puszcza Białowieska na biegówkach, teraz - Puszcza Piska. Dokładniej: znana z relacji znajomych Wioska Narciarska Wiartel... [»]
Trzy byki na śniadaniu
Puszcza Białowieska
To były tylko trzy dni na nartach w Puszczy Białowieskiej, jednak wrażeń przywieźliśmy tyle, że starczyłoby na dłuższą wyprawę. Ola na pewno zapamięta jelenie,... [»]

popularne artykuły

pytaniakomentarze

Napisz nam trzy słowa :-)

galeriazdjęć

Przyjazd do Hierschegg Przyjazd do Hierschegg
W oczekiwaniu na miejski autobus pod hotelem W oczekiwaniu na miejski autobus pod hotelem
Pierwszy widok na trasy biegowe Kleinwalsertal Pierwszy widok na trasy biegowe Kleinwalsertal
Mittelberg widziany z tras biegowej Mittelberg widziany z tras biegowej
Początek trasy narciarskiej Steinbockloipe Początek trasy narciarskiej Steinbockloipe
Szkoła narciarstwa biegowego Szkoła narciarstwa biegowego
Na biegówkach po Vorarlbergu Na biegówkach po Vorarlbergu
Narciarska trasa biegowa w Kleinwalsertal Narciarska trasa biegowa w Kleinwalsertal
Na biegowkach po alpejskim lesie Na biegowkach po alpejskim lesie
Trasa nad potokiem w Kleinwalsertal Trasa nad potokiem w Kleinwalsertal
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2045.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2045.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2048.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2048.jpg
Biegówkowe rozjazdy Biegówkowe rozjazdy
Na biegóowkach w stronę Baad Na biegóowkach w stronę Baad
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2053.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2053.jpg
Po Alpach na biegówkach Po Alpach na biegówkach
Trasa biegowa przed Baad Trasa biegowa przed Baad
Narciarka biegowa w okolicy Baad Narciarka biegowa w okolicy Baad
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2092.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2092.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2096.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2096.jpg
Na najwyżej położonym odcinku Steinbockloipe Na najwyżej położonym odcinku Steinbockloipe
Czarne - trudne - oznaczenie trasy biegowej Czarne - trudne - oznaczenie trasy biegowej
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2108.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2108.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2110.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2110.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2114.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2114.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2125.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2125.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2127.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2127.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2128.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2128.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2140.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2140.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2144.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2144.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2145.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2145.jpg
Błogie chwile na tarasie restauracji w Baad Błogie chwile na tarasie restauracji w Baad
Błogostan w Kleinwalsertal Błogostan w Kleinwalsertal
Pamiątka z narciarskich tras w Kleinwalsertal Pamiątka z narciarskich tras w Kleinwalsertal
Bezpłatna mapa tras biegowych w dolinie Kleinwalsertal Bezpłatna mapa tras biegowych w dolinie Kleinwalsertal
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2169.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2169.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2171.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2171.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2174.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2174.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2177.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2177.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2180.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2180.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2184.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2184.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2187.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2187.jpg
Nowoczesna architektura wypoczynkowa Nowoczesna architektura wypoczynkowa
Początek Steinbockloipe w dolinie Kleinwalsertal Początek Steinbockloipe w dolinie Kleinwalsertal
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2193.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2193.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2194.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2194.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2198.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2198.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2205.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2205.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2208.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2208.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2212.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2212.jpg
Stara stodoła przy trasie biegowej Stara stodoła przy trasie biegowej
Przystanek autobusowy z miejscem dla nart Przystanek autobusowy z miejscem dla nart
W pokoju Sonnenburg w Riezlern W pokoju Sonnenburg w Riezlern
Zdjęcie lotnicze Kleinwalsertal Zdjęcie lotnicze Kleinwalsertal
Walserhaus - siedziba samorządu i urzędów Walserhaus - siedziba samorządu i urzędów
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2225.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2225.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2228.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2228.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2232.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2232.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2235.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2235.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2237.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2237.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2239.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2239.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2240.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2240.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2243.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2243.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2244.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2244.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2245.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2245.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2246.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2246.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2251.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2251.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2252.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2252.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2254.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2254.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2255.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2255.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2257.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2257.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2260.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2260.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2261.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2261.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2263.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2263.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2265.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2265.jpg
Po deszczowej Küren-Wäldele-Loipe Po deszczowej Küren-Wäldele-Loipe
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2270.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2270.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2274.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2274.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2275.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2275.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2280.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2280.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2293.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2293.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2294.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2294.jpg
Hotel Sonnenburg w Riezlern Hotel Sonnenburg w Riezlern
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2297.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2297.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2298.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2298.jpg
Początek tras biegowych w Riezlern Początek tras biegowych w Riezlern
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2308.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2308.jpg
Wejście na trasę Schwende-Loipe Wejście na trasę Schwende-Loipe
Słońce nad trasą narciarską w dolinie Kleinwalsertal Słońce nad trasą narciarską w dolinie Kleinwalsertal
Narciarska trasa biegowa Schwende-Loipe Narciarska trasa biegowa Schwende-Loipe
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2326.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2326.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2330.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2330.jpg
Alpy, Słońce, śnieg i biegówki Alpy, Słońce, śnieg i biegówki
Piękno alpejskiego zimowego krajobrazu Piękno alpejskiego zimowego krajobrazu
Śnieg spadający z drzew Śnieg spadający z drzew
Zima w dolinie Kleinwalsertal Zima w dolinie Kleinwalsertal
Na trasie biegowej w Vorarlbergu w Austrii Na trasie biegowej w Vorarlbergu w Austrii
Na trasie biegowej w Riezlern w Kleinwalsertal Na trasie biegowej w Riezlern w Kleinwalsertal
Dolina Kleinwalsertal - Vorarlberg, Austria Dolina Kleinwalsertal - Vorarlberg, Austria
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2349.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2349.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2350.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2350.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2356.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2356.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2357.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2357.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2362.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2362.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2366.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2366.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2367.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2367.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2374.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2374.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2376.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2376.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2378.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2378.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2379.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2379.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2381.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2381.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2382.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2382.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2386.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2386.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2389.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2389.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2421.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2421.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2423.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2423.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2428.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2428.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2432.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2432.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2434.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2434.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2435.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2435.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2438.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2438.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2439.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2439.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2441.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2441.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2442.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2442.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2445.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2445.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2447.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2447.jpg
Relaks, odpoczynek, ładowanie baterii na Schwende-Loipe Relaks, odpoczynek, ładowanie baterii na Schwende-Loipe
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2454.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2454.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2457.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2457.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2459.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2459.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2465.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2465.jpg
Piękny dzień na biegówkach w Kleinwalsertal Piękny dzień na biegówkach w Kleinwalsertal
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2469.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2469.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2471.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2471.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2473.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2473.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2474.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2474.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2483.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2483.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2487.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2487.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2488.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2488.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2495.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2495.jpg
Piękne zimowe krajobrazy Vorarlbergu Piękne zimowe krajobrazy Vorarlbergu
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2504.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2504.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2509.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2509.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2510.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2510.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2512.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2512.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2514.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2514.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2522.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2522.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2524.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2524.jpg
Hierschegg - najniżej położona miejscowość w Kleinwalsertal Hierschegg - najniżej położona miejscowość w Kleinwalsertal
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2528.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2528.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2530.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2530.jpg
Widok na dolinę Kleinwalsertal w Austrii Widok na dolinę Kleinwalsertal w Austrii
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2535.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2535.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2536.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2536.jpg
vorarlberg-2016-szymon-nitka-2537.jpg vorarlberg-2016-szymon-nitka-2537.jpg
Most nad rzeką Breitach łączący brzegi doliny Most nad rzeką Breitach łączący brzegi doliny
Najważniejsi goście w hotelu Najważniejsi goście w hotelu
Allgäu Walser Card Allgäu Walser Card
Stacja narciarska w Hirschegg Stacja narciarska w Hirschegg
Hirschegg - Kleinwalsertal Hirschegg - Kleinwalsertal
Urząd miasta w Hirschegg Urząd miasta w Hirschegg
Auto gotowe do zimy Auto gotowe do zimy