You are here

Ramsau am Dachstein. Austria na biegówkach

Na skróty:   mapa / zdjęcia (218) / komentarze (5) / blisko (4) / polecane (4)

Są miejsca w Europie, gdzie prawie wszystko kręci się wokół biegówek. Tam satysfakcja narciarzy biegowych decyduje o sile i rozpoznawalności turystycznej marki, a stoki zjazdowe są tylko uzupełnieniem zimowej oferty. Wśród tych najbardziej znanych miejsc na biegówki w Austrii jest Ramsau am Dachstein, biegówkowe eldorado w regionie Schladming-Dachstein w austriackiej Styrii. Na biegówkach można biegać tu po ponad 200 kilometrach tras, w tym po masywie Dachstein, na wysokości prawie 2,700 metrów nad poziomem morza.

Trasa: Ramsau am Dachstein - Kulm - Vorberg - Ramsau - Dachsteinruhe - Rittisberg - Ramsau - Rössing - Ramsau - Dachstein - Ramsau am Dachstein
Pobierz plik gpx: www.znajkraj.pl-ramsau-2016.gpx (90.1 KB).

Spis treści

 1. Krętą, wąską serpentyną do Ramsau
 2. Ponad 150 kilometrów tras dla obydwóch stylów
 3. Ramsau także, lub przede wszystkim, dla turystów
 4. Obowiązkowy przystanek na omlet cesarski
 5. Niepełnosprawni na nartach biegowych
 6. Na biegówkach po lodowcach masywu Dachstein
 7. Stanąć 400 metrów nad alpejską przepaścią
 8. Czesi po Austriakach i Niemcach
 9. Jeszcze kilka obserwacji z narciarskich tras
 10. Lodenwalke - wyjątkowa fabryka
 11. Kontroler na codziennie utrzymywanych trasach
 12. Autobusem za 1 euro z Ramsau Wintercard
Trasa biegowa na lodowcu Dachstein
Trasa biegowa na lodowcu Dachstein

Krętą, wąską serpentyną do Ramsau

Gdy do Ramsau pozostało już tylko kilkanaście minut jazdy, miny mieliśmy kwaśne. Kilometry uciekały nieubłaganie, a łąki w dolinie Anizy wydawały się być myślami już przy zakwitaniu wiosennymi trawami. "Ale przecież pytałem..." - pocieszałem się w myślach, jednocześnie zastanawiając się, czy mamy jakieś buty odpowiednie na rower. I wtedy drogowskaz w Schladming, stolicy regionu Schladming-Dachstein, wskazał prawie pionowe zbocze, po którym pięła się wąska serpentyna. Po kwadransie stałem w informacji turystycznej w Ramsau i rozmawiałem o biegówkowej ofercie regionu. Wokół po przygotowanych trasach biegały dziesiątki biegaczy. Odetchnęliśmy z ulgą :-)

Tablica z informacjami o dostępności szlaków
Tablica z informacjami o dostępności szlaków w Ramsau

Ponad 150 kilometrów tras dla obydwóch stylów

Położone około 1,100 metrów nad poziomem morza okolice Ramsau nie miały problemu ze śniegiem. Z podawanych oficjalnie ponad 150 kilometrów tras do stylu klasycznego i 70 do stylu dowolnego dostępne były... wszystkie. Przez cztery dni pokonaliśmy ponad 70 kilometrów z nich. Warto odnotować, że efektywny kilometraż wszystkich szlaków jest nieznacznie mniejszy, jako że podawana liczba kilometrów uwzględnia także dublujące się odcinki tras biegnących wspólnymi fragmentami. W praktyce oznacza to, że w Ramsau do dyspozycji jest około 100 kilometrów szlaków do klasyka, które po podzieleniu na około 20-kilometrowe dzienne dystanse pozwolą przez pięć dni cieszyć się wspaniałymi alpejskimi klimatami tego narciarskiego "eldorado".

Wycieczka na nartach biegowych w austriackich Alpach
Wycieczka na trasie narciarskiej Rittisloipe

Ramsau także, lub przede wszystkim, dla turystów

Wcale nie jest tak, jak może się wydawać z polskiej perspektywy spojrzenia na narty biegowe, że większość narciarzy w alpejskich ośrodkach to zawodowcy, czy chociaż narciarze o zacięciu sportowym. Zdecydowana większość biegaczy w Ramsau to turyści - od dzieci w narciarskich przyczepkach, po dostojnie sunących seniorów. Przyjemnością było dostrzec, że właśnie w tak znanym ośrodku to rekreacyjna funkcja biegówek bierze górę nad sportową. Zdobyłbym się nawet na tezę, że ambitny sportowiec na nartach biegowych wcale nie marzy o Ramsau, właśnie z powodu zbyt dużej liczby osób na trasach, które traktują bieganie rekreacyjnie, tym samym przeszkadzając w płynnie przebiegającym treningu.

Na trasie narciarskiej Rittisloipe
Na trasie narciarskiej Rittisloipe

Z tras przebiegajacych wokół Ramsau najatrakcyjniejsze turystycznie, widokowo, wydały nam się odcinki położone najdalej od centrum samego ośrodka. Zaczęliśmy od Hierzeggloipe, na początek której dotarliśmy miejskim autobusem, by wkrótce przeskoczyć na Rittisloipe. I to były te alpejskie klimaty z Austrii, o ktorych marzyłem jadąc w region Schladming-Dachstein, a których tak bardzo brakuje mi nawet podczas biegówek w Górach Izerskich. Trasa prowadząca początkowo po stromym zboczu doliny pozwalała poczuć, że wędrujemy po prawdziwych, wysokich górach. Była przestrzeń, górskie doliny, choć nie mieliśmy szczęścia do pogody tego dnia. Trasa pnąca się wokół wzgórza Rittisberg przypominała nam wspaniały szlak narciarski w Masywie Śnieżnika, z którego przywieźliśmy świetne wspomnienia w zeszłym roku. Po stromych zboczach wokół niewielkiej śródalpejskiej osady poprowadzi Was też trzecia z czarnych tras - Rössingloipe.

Kaiserschmarn - omlet cesarski
Kaiserschmarn - omlet cesarski

Obowiązkowy przystanek na omlet cesarski

Podczas wycieczki po Rittisloipe nie omińcie starej drewnianej chaty, stojącej przy szlaku. To schronisko Wiesmadhalm, gdzie w menu znajdziecie między innymi tradycyjny austriacki kaiserschmarrn - omlet cesarski z musem jabłkowym. Podany nam obydwojgu na jednej patelni był pyszną nagrodą za wcześniejszą wspinaczkę po zobczach Rittisberg. Niskie, ciemne izby, a w nich ciasno rozstawione stoły, międzynarodowe towarzystwo narciarskie i pomocny, zabawny małoletni kelner na pewno przypadną i Wam do gustu.

Niewidoma narciarska na biegówkach
Kurs narciarstwa biegowego dla niewidomych

Niepełnosprawni na nartach biegowych

Wielkie wrażenie w Austrii zrobili na nas niepełnosprawni na nartach biegowych - osoby niewidome i słabowidzące. O tym, że biegówki mogą być dla takich osób okazją do bezpiecznego ruchu, przełamania strachu wobec nieznanego wokół, wiedzieliśmy od dawna śledząc losy warszawskiej inicjatywy Pokonać strach, prowadzonej przez Towarzystwo Narciarskie Biegówki i Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Jednak od "wiedzieć" do "widzieć" daleka droga... Było czymś absolutnie niesamowitym obserwować zmagania osób niepełnosprawnych z nawet niewielkimi zjazdami. Ich niezłomny wysiłek i wytrwałość bezwzględnie weryfikowały nasze spojrzenie na to, co jeszcze przed chwilą wydawało nam się wysiłkiem podczas naszej wycieczki. Zostawialiśmy te sceny za sobą mocno... wzruszeni.

Ola na Dachsteinie
Ola na Dachsteinie w kurtce Yeti Wave

Na biegówkach po lodowcach masywu Dachstein

Ostatni dzień naszego pobytu zamknął efektowną, słoneczną klamrą nasze wycieczki na narciarskich szlakach regionu Schladming-Dachstein. Oczekiwany wyż w końcu przepędził chmury, a nad Alpami Salzburskimi zaświeciło Słońce. To była ta wyczekiwana, idealna chwila na wizytę na masywie Dachstein, górującym nad Ramsau, gdzie na wysokości około 2,700 metrów n.p.m., na lodowcach Schladming i Hallstätt, przygotowywane są prawdziwe biegowe trasy narciarskie. Oprócz tras na biegówki na Dachsteinie są także różnej długości trasy zjazdowe oraz atrakcje w postaci Lodowego Pałacu, Wiszącego Mostu i... Schodów w Nicość. Choć patrząc dzisiaj na zdjęcia, nie wiem, czy najciekawsze nie było wszędzie wokół - bezdyskusyjne piękno alpejskich panoram po horyzont? Jednak na pewno krótkiego, zimowego dnia by nie starczyło, aby się nimi nacieszyć, rozpoznać pasma i znane szczyty.

Trasa Ramsau na masywie Dachstein
Trasa Ramsau na masywie Dachstein

Pierwszą z tras biegowych o nazwie "Ramsau" widać od razu po wyjściu z górnej stacji gondoli. Kilka agrafek w cieniu Kleiner Koppenkarstein, jednego ze szczytów masywu, może stanowić rozgrzewkę przed drugą, dłuższą "Panoramą". Z pierwszej na drugą przejeżdża się długim, naprawdę szybkim i emocjonującym zjazdem, by z powrotem wjechać wyciągiem orczykowym. Z niemałą satysfakcją zaliczyłem jedno i drugie, przy czym biegówkowy debiut na orczyku w takiej scenerii ucieszył mnie specjalnie ;-). Obydwie trasy czynne są cały rok, a chyba szczególnie popularne wydają się być w okresie jesiennym, podczas przygotowań zawodników do startów w nadchodzącym sezonie. Różnie wygląda sprawa z podawanymi długościami tras na Dachsteinie - w naszym przypadku pętle miały długość dokładnie 1,6 i 3,4 kilometrów (według pomiarów z GPS-a).

Panorama - dłuższa z tras na lodowcu Dachstein
Panorama - dłuższa z tras na lodowcu Dachstein

Mimo bardzo specyficznego, tępego śniegu po Dachsteinie biegało się znakomicie. Na obydwie trasy trafiłem zaraz po przejeździe ratraka (Dachstein ma swój ratrak w firmowych barwach), więc żartowałem w duchu, że trasy przygotowano właśnie dla mnie. Połączenie scenerii, pogody, rodzaju aktywności i stanu tras było czymś naprawdę niezwykłym - takiej ilości biegówkowych endorfin chciałbym życzyć każdemu biegającemu. Chwilami miałem wrażenie że występuję w scenach z broszur reklamowych regionu Schladming-Dachstein - na świeżuteńkim "sztruksie" w bez wątpienia jednej z najniezwyklejszych biegówkowych miejscówek w Austrii i w Europie. I jeszcze z nowym, ciekawym doświadczeniem, jakim była wyraźnie inna wydolność organizmu podczas aktywności w rozrzedzonym powietrzu na prawie 3,000 metrów n.p.m.

Schody w Nicość na masywie Dachstein
Schody w Nicość na masywie Dachstein

Stanąć 400 metrów nad alpejską przepaścią

Odwiedzając masyw Dachstein w celach narciarskich na pewno warto odwiedzić atrakcje przeznaczone dla mniej aktywnych odwiedzających. Wejście na ażurowy most, zawieszony pomiędzy skałami niedaleko budynku głównej stacji jest wstępem do stanięcia na Schodach w Nicość - platformie widokowej ze szklanym, przezroczystym podestem, zawieszonej nad 400-metrową przepaścią. Platforma dla wielu okazywała się dla wielu zbyt dużym wyzwaniem, ale nie dla Oli, która pierwsza z całej grupy zameldowała się na jej najbardziej wysuniętym końcu. Obok jest jeszcze Lodowy Pałac z kilkoma lodowymi rzeźbami i kolorowymi iluminacjami, który powinien spodobać się Waszym dzieciom.

Narciarze biegowi na trasie biegowej w Austrii
Narciarze biegowi z Czech na masywie Dachstein

Czesi po Austriakach i Niemcach

Ciekawe, że zupełnie nie słysząc polskiego języka na trasach biegowych "na dole" w Ramsau, wpadał nam on w ucho chyba wszędzie na Dachsteinie - w okolicy restauracji, lodowej jaskini czy wiszącego mostu. Wydawało nam się, że może nawet 1/3, 1/4 osób na górze mogła pochodzić z Polski. A tymczasem oficjalna statystyka z obiektów noclegowych w regionie Schladming-Dachstein mówi tylko o 3% gości przyjeżdżających z Polski. Zaskakujące przy tym, że trzecią najliczniejszą grupą po Austriakach i Niemcach są tutaj... zakochani w biegówkach Czesi. Tu wytłumaczeniem ma być najdalsze wysunięcie Ramsau na wschód spośród najlepszych ośrodków biegówkowych. I rzeczywiście, grupa narciarskich biegaczy widoczna na zdjęciach na "Panoramie" na Dachsteinie to właśnie nasi południowi sąsiedzi.

Akcja ratunkowa nad masywem Dachstein
Akcja ratunkowa nad masywem Dachstein

Biegając po lodowcu Schladming miałem też okazję obserwować akcję ratunkową na pobliskim szczycie. Przylot śmigłowca, podniesienie rannego z grani - wszystko to trwało kilkadziesiąt sekund. Wróciłem pamięcią do mojego szalonego zjazdu sprzed kilkunastu minut i pocieszyłem się, że po pierwsze biegówki są bardzo mało urazowym sportem, a po drugie, że w razie czego ratować nas będzie Twoja Karta Podróże, z której oferty ubezpieczenia właśnie pod kątem naszych zimowych aktywności obydwoje skorzystaliśmy przed wyjazdem.

Narciarska trasa do miejscowości Rössing
Narciarska trasa do miejscowości Rössing

Jeszcze kilka obserwacji z narciarskich tras

Tyle Dachstein - wróćmy do Ramsau. Tu zachwyciła nas jeszcze... mapa. Świetna, malutka, mieszcząca się w małej kieszeni mapa tras biegowych na pewno była przygotowywana z myślą o wygodzie biegających. Tradycyjnie, stopień trudności oznaczono na niej kolorami. Z naszych obserwacji wynikało, że czarny kolor, oznaczający najtrudniejsze trasy lub ich odcinki, nie musi wcale zniechęcać. Nie oznacza specjalnej trudności technicznej, a sygnalizuje jedynie wymagane większe możliwości kondycyjne - w praktyce większą ilość dłuższych podejść. I tak szczególnie Rittisloipe pokonywana przeciwnie do ruchu wskazówek zegara oznaczać będzie żmudne podejście, podobne do tych znanych chociażby ze Śnieżnika. Nie należy więc czarnych tras się bać - sami po Rittisloipe wędrowaliśmy na nartach z czterosobową rodziną z dwójką dzieci. W dodatku wiadomo, że po długich podejściach są długie zjazdy... :-)

Salon sprzedaży Lodenwalke
Salon sprzedaży Lodenwalke

Lodenwalke - wyjątkowa fabryka

Wizytę na krótkiej, czarnej "lojpce" w Rössing koniecznie przedłużcie o zwiedzanie fabryki Lodenwalke. Istniejąca tu od 500 lat fabryka zajmuje się produkcją wełnianych tkanin z importowanej z Australii i Nowej Zelandii wełny, a także szyciem szerokiego asortymentu odzieży wełnianej. Od tradycyjnych regionalnych strojów przez szykowne ubrania na eleganckie okazje, po wełniane ciuchy outdoorowe - wszystko to powstaje tutaj z wykorzystaniem doświadczeń kilkuset lat rodzinnej tradycji. Trudno było o lepsze źródło informacji - po fabryce oprowadzał mnie młody właściciel, z pasją i dumą wspominając kolejne interesujące wydarzenia z historii rodzinnej firmy.

Jedna z maszyn w fabryce Lodenwalke
Jedna z maszyn w fabryce Lodenwalke

Wizyta w fabryce była niesamowita. Coś, co pozornie może nie urzekać, zachwyca finezją i stylem. Stare maszyny pracują tu na wszystkich etapach produkcji wełnianych tkanin. W jednej z nich za proces mechacenia faktury tkaniny odpowiadają prawdziwe szyszki, osadzone w wielkiej maszynie. Tak robiło się od zawsze i tak wciąż dzisiaj tutaj to wygląda - tradycja ponad wszystko. Wyjątkowości ubraniom marki Lodenwalker dodaje także fakt, że ubrań z charakterystycznym koziorożcem alpejskim w logo nie można kupić nigdzie indziej na świecie.

Szlak narciarski Sonnenloipe nad Ramsau
Szlak narciarski Sonnenloipe nad Ramsau

Kontroler na codziennie utrzymywanych trasach

Trasy w "langlaufeldorado" w Ramsau w czasie naszego pobytu były utrzymywane codziennie - z naszego hotelowego okna każdego dnia widzieliśmy ratraki, krzątające się po trasach. Ciekawe, że kultura narciarstwa biegowego jest na takim poziomie, że nie zdarzyło nam się trafic na podeptany odcinek narciarskiego śladu. Piesi korzystają z przygotowanych traktów lub wydeptują własne ścieżki z dala od narciarskich świętości. Warto zaznaczyć, że wstęp na trasy biegowe w Ramsau jest płatny, a o ważny karnet może upomnieć się kontroler.

Narciarskie przejście przez jezdnię
Narciarskie przejście przez jezdnię przed Ramsau

Z opłat pobieranych za wstęp na trasy biegowe finansowane są pewnie między innymi wygodne przejścia przez jezdnie. Wyłożone miękką wykładziną pozwalają na przejście przez jezdnię bez zdejmowania nart i jak zauważyliśmy, są standardem w Ramsau i okolicach. Ciekawie przedstawiono schematy tras w najważniejszych punktach, prezentując po prostu duże zdjęcie lotnicze okolic Ramsau z naniesionymi trasami. Choć raczej na efektowności takiego rozwiązania ucierpiała efektywność - w celu dokładnego sprawdzenia trasy i dalszej marszruty bezpieczniej było skorzystać z papierowej mapy.

Autobusem spod Dachsteinu do Ramsau
Autobus spod masywu Dachstein do Ramsau

Autobusem za 1 euro z Ramsau Wintercard

Jak w każdym świetnie zorganizowanym ośrodku narciarskim, tak i w Ramsau na narty można jeździć lokalną komunikacją. Posiadacz "Ramsau Wintercard" - karty wręczanej każdemu gościowi tutejszych obiektów noclegowych - może podróżować tutejszą publiczną komunikacją za 1 euro. I tak można dotrzeć albo na czarne pętle narciarskie oddalone od centrum Ramsau, wyskoczyć na wieczór do Schladming na apres ski, albo prosto spod hotelu dotrzeć pod stację kolei gondolowej na Dachstein. Nie martwcie się o narty - te jeżdżą bezpiecznie w specjalnie przygotowanym kufrze na tyle autobusu. Ramsau Wintercard to także zniżki na niektóre usługi, ale uprawniają też do darmowych atrakcji jak przejażdżka ratrakiem, kurs smarowania nart czy udział w koncercie.

Na platformie widokowej na Dachsteinie
Na platformie widokowej na Dachsteinie

Wizyta w Ramsau w Austrii zostawiła w nas wiele refleksji i spostrzeżeń. Od zachwytów nad skrupulatną organizacją, radością z możliwości biegania w niecodziennej scenerii, po trochę smutne wspomnienie trudnych warunków w Polsce. Z jednej strony niezależnych od nas, z drugiej - wynikających z mającego wciąż miejsce pobłażania podstawowym kwestiom organizacyjnym, jak sprawny transport publiczny, czy wciaż niedostateczne dbanie o środowisko naturalne. Wygląda na to, że na polskie Ramsau będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.


Szymon Nitka

aktywności w pobliżu

Ola ze Sciliarem w tle
Dolomity
Na wyjazd na biegówki w Dolomity czekaliśmy kilka lat, od rowerowej wyprawy po Alpach w 2012 roku. Krótki przejazd przez Alpe di Siusi wystarczył wtedy, by nasza... [»]
Dolina Albuli
Alpy Wschodnie, Dolomity, Karyntia
Ciszę i spokój norweskich dróg zastąpił ryk motocyklowych silników, zamiast dzikich noclegów w głuszy fiordów Norwegii były gwarne kempingi, a podjazdy zamiast... [»]
Droga rowerowa w Dolomitach
Dolomity, Alpy Wschodnie
Prawie pięćset kilometrów na rowerze, cztery alpejskie przełęcze, w tym dwie terenowe, setki ciao i salve od i do włoskich kolarzy, dwie burze wysoko w górach. W... [»]
Widok na dolinę Kleinwalsertal w Austrii
Vorarlberg, Alpy Wschodnie
Do doliny Kleinwalsertal w Austrii przyjechaliśmy zakończyć nasze zimowe wakacje na biegówkach. Po popularnym narciarskim eldorado w Ramsau am Dachstein w Styrii i po... [»]

miejsca polecane

Rowerem wokół jeziora Wigry
Suwalszczyzna
Gdy pięknie kolorowym zachodem Słońca nad jeziorem Wigry kończył się ostatni listopadowy weekend, docierałem właśnie do półmetka rowerowej wycieczki po pięknej... [»]
Nad Jeziorem Sulejowskim w Barkowicach
Łódzkie
Po jesiennej wycieczce do Sieradza, Uniejowa i Poddębic, ponownie trafiliśmy w ciekawe, a mimo to niedostrzegane przez wielu Polaków, Łódzkie. Zachodnią część... [»]
Zamek w Bobolicach
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska
Rowerowe wakacje w tym roku zaczęliśmy od kilkudniowego pobytu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Po wycieczce dookoła Beskidu Śląskiego jesienią i wokół Subregionu... [»]
Cerkiew w Bielicznej nocą
Beskid Niski
Gdy dwadzieścia lat temu przyjechałem po raz pierwszy do Beskidu Niskiego nie sądziłem, że kiedyś stanie się dla mnie tak wyjątkowym miejscem. W kolejnych latach Beskid... [»]

ostatnie wycieczki rowerowe

Szlak rowerowy przez rezerwat Łężczok
Wyżyna Śląska, Kotlina Raciborska
Każdy turysta wie, gdzie leżą znane śląskie miasta jak Rybnik, czy Racibórz. Lecz gdy wspominałem o planach wyjazdu do Subregionu Zachodniego, znajomi wyobrażali sobie... [»]
Widok na Wittstock
Brandenburgia
Kiedy podczas zeszłorocznej majówki na rowerach w Niemczech zasmakowaliśmy jazdy po wyśmienitych szlakach rowerowych naszych sąsiadów, wiedzieliśmy, że to nieostatnia... [»]
Na rowerach po zimowym Helu
Mierzeja Helska, Kaszuby
Hel odwiedzaliśmy wielokrotnie - na rowerach latem, zimą na nartach biegowych. Tym razem poszliśmy w ślady przewrotnej zimy, zrezygnowaliśmy z leniwego spaceru po... [»]
Przed pałacem w Poddębicach
Łódzkie
Utarło się, że województwo łódzkie ma swój specyficzny, przemysłowy i mało atrakcyjny turystycznie wizerunek. Że łatwo w Łódzkiem o postindustrialne klimaty, wielkie... [»]

ostatnie wycieczki narciarskie

Sceneria szlaku narciarskiego w Kuusamo
Północna Ostrobotnia
Co zrobić, gdy narty niecierpliwie wiercą się w pokrowcu, a za oknem zimą wiosna? Szukać śniegu. Na przykład w Finlandii - testując niedawno otwarte połączenie do... [»]
Szlak narciarski na Żmijowcu
Sudety, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika
Szlak narciarstwa biegowego gmina Stronie Śląskie przygotowała już w 2013 roku. Przez Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika poprowadzono trasy narciarskie, dzięki wsparciu... [»]
Na biegówkach po lodzie
Puszcza Piska, Mazury
Zimowych wakacji część druga - w pierwszej była Puszcza Białowieska na biegówkach, teraz - Puszcza Piska. Dokładniej: znana z relacji znajomych Wioska Narciarska Wiartel... [»]
Trzy byki na śniadaniu
Puszcza Białowieska
To były tylko trzy dni na nartach w Puszczy Białowieskiej, jednak wrażeń przywieźliśmy tyle, że starczyłoby na dłuższą wyprawę. Ola na pewno zapamięta jelenie,... [»]

popularne artykuły

pytaniakomentarze

Przysięgam, że kupię sobie biegówki w tym roku...  Pierwsze zdjęcie mega kozak mistrz - wytrop jakiś konkurs i go wygraj tą fotą ! :)
 

PawePawe
http://www.czlowiekprzygoda.pl/
21 marca 2016 r.

Paweł :))), nie wiem które zdanie bardziej mnie śmieszy... ;)

A poważnie - dzięki :). Dobra pogoda była, w takich warunkach każdy robi świetne foty, nawet ja :)

Biegówki - kupuj, ale pod warunkiem, że całej rodzince. To świetny sposób na rodzinne spędzenie weekendu zimą, naprawdę. Ruch na świeżym powietrzu, hartowanie organizmu, praca całego ciała... Więc trzymam za słowo! :)

szySzymon Nitka

22 marca 2016 r.

Wspaniałe zdjęcia. Wspaniałe klimaty. Czytałem dużo o Ramzau na forum narciarskim ale wygląda, że rzeczywistośc jest jeszcze lepsza od wyobrażeń!! Niesamowite. Dlaczego w Polsce nie mamy takich zim?! Pozdrawiam!! Proszę o więcej takich klimatów!

Biegacz z ToruniaBiegacz z Torunia

11 kwietnia 2016 r.

przystrzyżona do milimetra faktura śniegowego dywanu niezmiennie wprawia mnie w zachwyt! zapisałem ramsau jako miejscówkę pod biegówki (jak tylko wrócimy z rowerów;)). pozdrowienia

andrzej brandtandrzej brandt
http://przygodnik.net
2 maja 2016 r.

Ale piękne widoki! Ahh.. od tylu lat zbieram się, żeby wybrać się w końcu zimą w góry ale jakoś do tej pory nie udało mi się tego zrealizować. Obiecałem sobie, że w tym roku to na pewno pojadę! Może nie od razu Austria, ale Polskie góry na początek powinny wystarczyć.

KarolKarol
http://sungroup.pl
8 września 2016 r.

Napisz nam trzy słowa :-)

galeriazdjęć

Pierwszy widok na Dachstein Pierwszy widok na Dachstein
Tak wygląda Ramsau am Dachstein latem Tak wygląda Ramsau am Dachstein latem
Leżaki czekają już na wiosnę Leżaki czekają już na wiosnę
Widok z naszego hotelu Widok z naszego hotelu
Kościół w Ramsau Kościół w Ramsau
W centrum Ramsau am Dachstein W centrum Ramsau am Dachstein
Miejsce na narty w miejskich autobusach w Ramsau Miejsce na narty w miejskich autobusach w Ramsau
Stara piekarnia w Ramsau Stara piekarnia w Ramsau
Trasa Sonnenloipe w Ramsau Trasa Sonnenloipe w Ramsau
Narciarska trasa biegowa w Ramsau am Dachstein Narciarska trasa biegowa w Ramsau am Dachstein
Piękne warunki na bieganie na nartach Piękne warunki na bieganie na nartach
Masyw Landfriedstein nad Ramsau Masyw Landfriedstein nad Ramsau
Widok na trasę narciarską na lodowcu Dachstein Widok na trasę narciarską na lodowcu Dachstein
Olka, zawsze gotowa :) Olka, zawsze gotowa :)
Dolna stacja kolei gondolowej na Dachstein Dolna stacja kolei gondolowej na Dachstein
Wagonik na Dachstein z platformą widokową Wagonik na Dachstein z platformą widokową
Skywalk - spacer po szklanej płycie Skywalk - spacer po szklanej płycie
Jedna z tras biegowych na Dachsteinie Jedna z tras biegowych na Dachsteinie
Z Fjordem Nansenem i Yeti na Dachsteinie Z Fjordem Nansenem i Yeti na Dachsteinie
Spojrzenie w dół przez szklaną taflę Spojrzenie w dół przez szklaną taflę
Ola na szklanej platformie widokowej na Dachsteinie Ola na szklanej platformie widokowej na Dachsteinie
Górna stacja kolejki gondolowej w Ramsau Górna stacja kolejki gondolowej w Ramsau
Kobieta motorniczy w gondoli Kobieta motorniczy w gondoli
W gondoli na Dachstein W gondoli na Dachstein
Gondola w drodze na lodowiec Gondola w drodze na lodowiec
W kolejce do gondoli W kolejce do gondoli
Początek trasy narciarskiej Sonnenloipe Początek trasy narciarskiej Sonnenloipe
Trasa na biegówki w Ramsau am Dachstein w Styrii Trasa na biegówki w Ramsau am Dachstein w Styrii
Dookoła Rössing na biegówkach Dookoła Rössing na biegówkach
Świetna trasa biegowa przed Rössing Świetna trasa biegowa przed Rössing
W Rössing na biegówkach W Rössing na biegówkach
Widok na trasy biegowe przed Rössing Widok na trasy biegowe przed Rössing
Na trasie biegowej w Ramsau Na trasie biegowej w Ramsau
Ramsau - langlaufeldorado Ramsau - langlaufeldorado
Wejście na trasy biegowe w Ramsau Wejście na trasy biegowe w Ramsau
Siedziba firmy Lodenwalke Siedziba firmy Lodenwalke
Salon sprzedaży Lodenwalke Salon sprzedaży Lodenwalke
Mierzwienie powierzchni wełnianej tkaniny zwykłą szyszką Mierzwienie powierzchni wełnianej tkaniny zwykłą szyszką
Maszyna odpowiadająca za powstawanie filcu wełnianego Maszyna odpowiadająca za powstawanie filcu wełnianego
Odcinek trasy biegowej koło Rössing Odcinek trasy biegowej koło Rössing
Czarna trasa przed Rössing Czarna trasa przed Rössing
Rössing z trasy narciarskiej Rössing z trasy narciarskiej
Wejście na trasy biegowe w Ramsau Wejście na trasy biegowe w Ramsau
Miejscowość Rössing w tle Miejscowość Rössing w tle
Na leśnym odcinku Rössingloipe Na leśnym odcinku Rössingloipe
Drewniane domy koło trasy biegowej do Ramsau Drewniane domy koło trasy biegowej do Ramsau
Rössingloipe Rössingloipe
Na biegówkach na trasie koło Rössing Na biegówkach na trasie koło Rössing
Sznaps w drodze? Samoobsługa! Sznaps w drodze? Samoobsługa!
Trasa po alpejskiej łące nad Rössing Trasa po alpejskiej łące nad Rössing
Młodzi przedsiębiorcy z Rössing Młodzi przedsiębiorcy z Rössing
Gospodarstwo przy trasie Gospodarstwo przy trasie
Rössing widziane z trasy narciarskiej Rössing widziane z trasy narciarskiej
Proces produkcji filcu wełnianego Proces produkcji filcu wełnianego
Nasze Ramsau Wintercard Nasze Ramsau Wintercard
Dachstein na nartach biegowych Dachstein na nartach biegowych
Austria na nartach biegowych Austria na nartach biegowych
Widok z trasy biegowej Ramsau na stację gondoli Widok z trasy biegowej Ramsau na stację gondoli
Świeżo przygotowana trasa na lodowcu Świeżo przygotowana trasa na lodowcu
Biegówki w Austrii na masywie Dachstein Biegówki w Austrii na masywie Dachstein
Akcja ratunkowa nad lodowcem Akcja ratunkowa nad lodowcem
Na biegówkach po lodowcu Na biegówkach po lodowcu
Trasa biegowa Ramsau na lodowcu Dachstein Trasa biegowa Ramsau na lodowcu Dachstein
Widok z jednego lodowców masywu Dachstein Widok z jednego lodowców masywu Dachstein
Wejście na narciarską trasę biegową Panorama Wejście na narciarską trasę biegową Panorama
Chmury nad alpejskimi dolinami Chmury nad alpejskimi dolinami
Trasa na narty biegowe na lodowcu Trasa na narty biegowe na lodowcu
Zimowe Słońce nad Dachsteinem Zimowe Słońce nad Dachsteinem
Widok na Dachstein z trasy narciarskiej Widok na Dachstein z trasy narciarskiej
Miejski autobus do Ramsau Miejski autobus do Ramsau
Okolice dolnej stacji gondoli, w tle Dachstein Okolice dolnej stacji gondoli, w tle Dachstein
Przed zjazdem gondolą w dół Przed zjazdem gondolą w dół
Tablica rekordów na Dachsteinie Tablica rekordów na Dachsteinie
Widok na okolice masywu Dachstein Widok na okolice masywu Dachstein
Narciarski ruchomy dywan na Dachsteinie Narciarski ruchomy dywan na Dachsteinie
Z pętlą narciarską Ramsau w tle Z pętlą narciarską Ramsau w tle
Widok z góry na trasę biegową Ramsau Widok z góry na trasę biegową Ramsau
Na biegówkach wyciągiem Na biegówkach wyciągiem
Orczykiem na biegówkach w Ramsau Orczykiem na biegówkach w Ramsau
Jazda wyciągiem orczykowym na nartach biegowych Jazda wyciągiem orczykowym na nartach biegowych
Narciarska trasa biegowa na Dachsteinie Narciarska trasa biegowa na Dachsteinie
Trasa Panorama - z panoramą w tle Trasa Panorama - z panoramą w tle
Efektowny widok na Alpy austriackie Efektowny widok na Alpy austriackie
Z panoramą Alp w tle Z panoramą Alp w tle
Na Schodach w Nicość Na Schodach w Nicość
Schody w Nicość na Dachsteinie Schody w Nicość na Dachsteinie
Alpy austriackie i platforma widokowa na Dachsteinie Alpy austriackie i platforma widokowa na Dachsteinie
Dachstein - widok na stację gondoli Dachstein - widok na stację gondoli
Ola na wiszącym moście na Dachsteinie Ola na wiszącym moście na Dachsteinie
Ola na Dachsteinie Ola na Dachsteinie
Opalanie na lodowcu Opalanie na lodowcu
Trasa Panorama w dole Trasa Panorama w dole
Schemat tras narciarskich na lodowcu Dachstein Schemat tras narciarskich na lodowcu Dachstein
Wiszący Most, w tle restauracja i stacja gondoli Wiszący Most, w tle restauracja i stacja gondoli
W Lodowym Pałacu W Lodowym Pałacu
Rzeźby Lodowego Pałacu na Dachsteinie Rzeźby Lodowego Pałacu na Dachsteinie
Narciarska trasa biegowa na lodowcu Narciarska trasa biegowa na lodowcu
Narciarze na biegówkach na lodowcu Dachstein Narciarze na biegówkach na lodowcu Dachstein
Trasa narciarska Panorama Trasa narciarska Panorama
Trasa biegowa Panorama na lodowcu Dachstein Trasa biegowa Panorama na lodowcu Dachstein
Dachstein - Panorama Dachstein - Panorama
Trasa zjazdowa na Dachsteinie Trasa zjazdowa na Dachsteinie
Ratrak w barwach Dachsteinu Ratrak w barwach Dachsteinu
Ola w Lodowym Pałacu Ola w Lodowym Pałacu
Odcisk dłoni w lodowej księdze Odcisk dłoni w lodowej księdze
W lodowej jaskinii wewnątrz lodowca W lodowej jaskinii wewnątrz lodowca
Dachstein - Lodowy Pałac Dachstein - Lodowy Pałac
Na biegówki w Alpy austriackie Na biegówki w Alpy austriackie
Jedna z zabytkowych maszyn Jedna z zabytkowych maszyn
Przed podejściem na wzgórze Rittisberg Przed podejściem na wzgórze Rittisberg
Stara strażnica przy trasie narciarskiej Stara strażnica przy trasie narciarskiej
Trasa narciarska koło Ramsau Trasa narciarska koło Ramsau
Strzelnica biathlonowa w Ramsau Strzelnica biathlonowa w Ramsau
Biegówki w Ramsau w Austrii Biegówki w Ramsau w Austrii
Narciarskie ślady w Ramsau w Styrii Narciarskie ślady w Ramsau w Styrii
Hodowla... bizona amerykańskiego w Ramsau Hodowla... bizona amerykańskiego w Ramsau
Pochmurne narciarskie Ramsau Pochmurne narciarskie Ramsau
Pensjonat i flagi: Styrii, Austrii i Unii Europejskiej Pensjonat i flagi: Styrii, Austrii i Unii Europejskiej
Narciarki biegowe przed tablicą informacyjną Narciarki biegowe przed tablicą informacyjną
Na trasach narciarskich w Ramsau am Dachstein Na trasach narciarskich w Ramsau am Dachstein
Z chmurowym spektaklem w tle Z chmurowym spektaklem w tle
Narciarze biegowi na trasach narciarskich w Austrii Narciarze biegowi na trasach narciarskich w Austrii
Narciarstwo biegowe w Ramsau w Styrii Narciarstwo biegowe w Ramsau w Styrii
Kursy narciarstwa dla słabo widzących Kursy narciarstwa dla słabo widzących
Trasa w kierunku wzgórza Rittisberg Trasa w kierunku wzgórza Rittisberg
Trasa biegowa na zachodnim krańcu okolic Ramsau Trasa biegowa na zachodnim krańcu okolic Ramsau
Zjazdy na Hierzeggloipe Zjazdy na Hierzeggloipe
Pochmurne trasy narciarskie w Ramsau Pochmurne trasy narciarskie w Ramsau
Widoki z czarnej trasy Hierzeggloipe Widoki z czarnej trasy Hierzeggloipe
Początek trasy Hierzeggloipe Początek trasy Hierzeggloipe
W oczekiwaniu na autobus na Hierzeggloipe W oczekiwaniu na autobus na Hierzeggloipe
Piston Bully z Ramsau Piston Bully z Ramsau
Oto jak powstaje narciarski sztruks Oto jak powstaje narciarski sztruks
Sztuczne wzniesienia dla trenowania podbiegów Sztuczne wzniesienia dla trenowania podbiegów
Niedowidzący na nartach biegowych Niedowidzący na nartach biegowych
O, tu mieszkamy w Ramsau O, tu mieszkamy w Ramsau
Wygodne przejścia dla narciarzy w Ramsau Wygodne przejścia dla narciarzy w Ramsau
Trasa narciarska między zabudowaniami Ramsau Trasa narciarska między zabudowaniami Ramsau
Rzeźby przy stokach narciarskich Rzeźby przy stokach narciarskich
Z Dachsteinem w tle Z Dachsteinem w tle
System oznaczeń tras System oznaczeń tras
Szkoła narciarstwa biegowego w Ramsau Szkoła narciarstwa biegowego w Ramsau
Najlepsze trasy biegowe na świecie! Najlepsze trasy biegowe na świecie!
Wyścig psich zaprzęgów Wyścig psich zaprzęgów
Psy przed wyścigami Psy przed wyścigami
Przygotowania do wyścigów psich zaprzęgów Przygotowania do wyścigów psich zaprzęgów
Psy gotowe do wyścigu Psy gotowe do wyścigu
Jak mi się chce spać... Jak mi się chce spać...
Narciarze w każdym wieku na trasach w Ramsau Narciarze w każdym wieku na trasach w Ramsau
Przed końcem dnia w Ramsau Przed końcem dnia w Ramsau
Sonnenloipe przed końcem dnia Sonnenloipe przed końcem dnia
Pochmurny poranek nad trasami Pochmurny poranek nad trasami
Trasa narciarska w Kulm Trasa narciarska w Kulm
Tablica informacyjna systemu tras w Kulm Tablica informacyjna systemu tras w Kulm
Pożar nieba nad Ramsau Pożar nieba nad Ramsau
Na trasach narciarskich w regionie Schladming-Dachstein Na trasach narciarskich w regionie Schladming-Dachstein
Wieczorne niebo nad Ramsau Wieczorne niebo nad Ramsau
Koziorożec alpejski z Ramsau Koziorożec alpejski z Ramsau
Zachód słońca nad trasą Sonnenloipe Zachód słońca nad trasą Sonnenloipe
Przed końcem dnia Przed końcem dnia
Widok na Kulm - część Ramsau Widok na Kulm - część Ramsau
Na trasach w Ramsau Na trasach w Ramsau
Szczeniaki husky z Ramsau Szczeniaki husky z Ramsau
Tkanie wełnianej tkaniny Tkanie wełnianej tkaniny
Pod skocznią narciarską w Ramsau Pod skocznią narciarską w Ramsau
Trasy narciarskie dla narciarzy w każdym wieku Trasy narciarskie dla narciarzy w każdym wieku
Ratrak z Ramsau Ratrak z Ramsau
Tablica informacyjna - wszystkie trasy czynne! Tablica informacyjna - wszystkie trasy czynne!
Kurs narciarstwa biegowego na stadionie w Ramsau Kurs narciarstwa biegowego na stadionie w Ramsau
Ramsau, od strony tras biegowych Ramsau, od strony tras biegowych
Wyścig z samochodem Wyścig z samochodem
Powrót na biegówkach do Ramsau Powrót na biegówkach do Ramsau
Narciarska infrastruktura w Ramsau Narciarska infrastruktura w Ramsau
Niewidoma narciarka biegowa Niewidoma narciarka biegowa
Biegókowe drogowskazy w Ramsau w Styrii Biegókowe drogowskazy w Ramsau w Styrii
Planai - ośrodek narciarski w Schladming Planai - ośrodek narciarski w Schladming
Siedziba miejscowego urzędu w Schladming Siedziba miejscowego urzędu w Schladming
Ratusz w Schladming Ratusz w Schladming
Wełna na wałkach Wełna na wałkach
Hala produkcyjna Lodenwalke Hala produkcyjna Lodenwalke
Proces produkcji materiałów wełnianych Proces produkcji materiałów wełnianych
Jedna z maszyn Lodenwalke Jedna z maszyn Lodenwalke
Maszyny w fabryce Lodenwalke Maszyny w fabryce Lodenwalke
Suszenie wełnianej tkaniny przed fabryką Suszenie wełnianej tkaniny przed fabryką
Poranek w Ramsau am Dachstein Poranek w Ramsau am Dachstein
Kapliczka na ulicach Schladming Kapliczka na ulicach Schladming
Oryginalna architektura w Schladming Oryginalna architektura w Schladming
Muzeum w Schladming Muzeum w Schladming
Centrum Schladming Centrum Schladming
Konne zaprzęgi w Ramsau Konne zaprzęgi w Ramsau
Końcówka Rittisloipe przed Ramsau Końcówka Rittisloipe przed Ramsau
Pod schroniskiem Wiesmadhalm Pod schroniskiem Wiesmadhalm
Wiesmadhalm na trasie Rittisloipe Wiesmadhalm na trasie Rittisloipe
Podejście przed Wiesmadhalm Podejście przed Wiesmadhalm
Ławka z widokiem Ławka z widokiem
Turystyka narciarska w Austrii Turystyka narciarska w Austrii
Grupa narciarciarska na Rittisloipe Grupa narciarciarska na Rittisloipe
Rodzina na narciarskiej trasie Rittisloipe Rodzina na narciarskiej trasie Rittisloipe
Na biegówkach w austriackich Alpach Na biegówkach w austriackich Alpach
Na trasie Hierzeggloipe w Ramsau am Dachstein Na trasie Hierzeggloipe w Ramsau am Dachstein
Na narciarskiej trasie biegowej Hierzeggloipe Na narciarskiej trasie biegowej Hierzeggloipe
Zachodnie trasy biegowe w Ramsau Zachodnie trasy biegowe w Ramsau
W oczekiwaniu na omlet cesarski W oczekiwaniu na omlet cesarski
Kaiserschmarrn - omlet cesarski w Wiesmadhalm Kaiserschmarrn - omlet cesarski w Wiesmadhalm
Zjazdy na zboczach Rittisbergu Zjazdy na zboczach Rittisbergu
Zjazd Rittisloipe do Ramsau Zjazd Rittisloipe do Ramsau
Narciarska trasa biegowa na Rittisberg w Ramsau Narciarska trasa biegowa na Rittisberg w Ramsau
Narciarze biegowi przed Ramsau Narciarze biegowi przed Ramsau
Można zjeżdżać i na oponie Można zjeżdżać i na oponie
Trasa narciarska z Rittisbergu do Ramsau Trasa narciarska z Rittisbergu do Ramsau
Humorystyczna prognoza pogody Humorystyczna prognoza pogody
Zabudowania wokół Sonnenalm Zabudowania wokół Sonnenalm
Sonnenalm Sonnenalm
Pensjonat Sonnenalm w Ramsau Pensjonat Sonnenalm w Ramsau
Biegówkowe klimaty w Ramsau w Austrii Biegówkowe klimaty w Ramsau w Austrii
Kozica z Sonnenalm Kozica z Sonnenalm
Widoki na Hierzegg Widoki na Hierzegg
Na szklanej platformie widokowej Na szklanej platformie widokowej