Schronisko PTTK w Pasterce zimą

You are here

Góry Stołowe otwierają sezon biegówkowy

Na skróty: mapa / w pobliżu (6) / zdjęcia (44) / popularne (6) / komentarze (6)

Kiedy większość z Was w przedświątecznym tygodniu stała godzinami w miejskich korkach, obrywała łokciami w kolejce po prezenty, lub goniła przerażonego karpia w wannie, ja stałem w głuchej ciszy na ganku schroniska Pasterka w Górach Stołowych i grzałem dłonie kubkiem gorącej, gęstej czekolady...

Obserwuj Znajkraj na Facebooku i Instagramie!

Nasi Partnerzy

Rowery turystyczne
Internetowy sklep rowerowy
Bird.pl. Wędrowne wczasy rowerowe
Wędrowne wczasy rowerowe

Trasa wycieczki na mapie

Plik ze śladem GPS: Binary Data www.znajkraj.pl-gory-stolowe-2010.gpx (14.84 KB).

 

Schronisko Pasterka w Górach Stołowych
Schronisko Pasterka w Górach Stołowych

Na nartach biegowych w Stołowych jest inaczej niż w Górach Izerskich. Po powrocie z Jakuszyc wielu narciarzy zwraca uwagę na tłumy na trasach - tutaj to się nie zdarza. Zamiast szerokich magistrali narciarskich wokół Jakuszyc, trasy przez Góry Stołowe wiodą kameralnymi leśnymi duktami, skrytymi dachem ośnieżonych gałęzi. W Izerskich trudno o dziką zwierzynę, skutecznie płoszoną przez biegaczy, podczas gdy po Parku Narodowym Gór Stołowych śnieżnymi korytarzami chodzą karawany dzików. W Izerskich nie spotkasz też olbrzymich, skalnych tubylców. Na szczęście - są kluczowe podobieństwa.

Narciarska trasa przed schroniskiem Pasterka
Narciarska trasa przed schroniskiem Pasterka

Nad przygotowaniem narciarskich tras w Górach Stołowych czuwa ratrak stacjonujący w Karłowie. Działają tu wypożyczalnie narciarskiego sprzętu biegowego, a w tej w Pasterce wybierać można spośród kilkudziesięciu nowiuteńkich kompletów nart, kijów i butów renomowanego Salomona. Funkcję izerskiego schroniska Orle pełni tutaj gruntownie wyremontowane, klimatyczne schronisko PTTK w Pasterce, ze wspomnianą gorącą czekoladą, podawaną przez roześmianą Olę. Miodowego Ciechana godnie zastępuje czeski Opat, podawany wyłącznie na hasło i wyłącznie w bardzo atrakcyjnej cenie...

Schronisko PTTK Pasterka
Schronisko PTTK Pasterka

Jeśli nie na biegówkach, to samochodem dotrzeć można pod samo schronisko w Pasterce, które służyć będzie za kilkudniową bazę. Stąd ślady ratraka poprowadzą nas na nartach po Górach Stołowych. Specjalnym łącznikiem przejść można też w czeskie Broumowskie Ściany, a tu zaczynają trasy utrzymywane przez Czechów skuterem śnieżnym.

Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki

Gdy zapragniecie odmiany i odpoczynku od nart biegowych, gorąca herbata i pierogi nagrodzą Was za zimową, pieszą wspinaczkę do Schroniska na Szczelińcu. Najbardziej efektownego schroniska górskiego w Polsce. Przy odrobinie szczęścia, oprócz efektownego widoku na najbliższą okolicę, dostrzeżecie ze schroniskowego tarasu nawet szczyty Karkonoszy.

 

Pytania i komentarze

Mamy w planach Góry Stołowe - już nie na nartach, bo nie zdążymy, ale wybierzemy się latem. Pytani e- dlaczego do Pasterki, a nie do Karłowa?

Nie wydaje mi się, żebym pisał, że nie do Karłowa :)

... ale na pewno polecałbym bardziej Pasterkę. Pasterka jest schowana między wzgórzami, wśród łąk, z dala od przypadkowego ruchu samochodowego, czy w ogóle ludzkiego. Jest klimatycznie - po prostu.

A Karłów? Dla mnie to chyba kolejna, dość chaotyczna wieś w górach. Może gdyby utrzymać tylko dawną zabudowę sprawiałaby sympatyczniejsze wrażenie?

twoje posty pobudzają wyobraźnię - już czekam na zimę by objechać w ferię kotlinę kłodzką. bo nie tylko o stołowych się nasłuchałem, ale i o bystrzyckich, o masywie śnieżnika.
cieszę się że pada izerska hegemonia. sadze ze wszystkim to wyjdzie na dobre i tez troche otrzezwi zarozumialego wiadomego komandora.

Na pewno konkurencja wszystkim wyjdzie na dobre. A i tak Stołowym bezpośrednie konkurowanie nie grozi ze względu na niższą wysokość, a przez to krótszy czas zalegania pokrywy śnieżnej. Ale zdecydowanie są świetną alternatywą dla początkujących biegaczy, dla narciarzy turystów i miłą, krótką odmianą dla profesjonalistów.
I takich miejsc powinno być mnóstwo, bo nie jest wcale trudno je stworzyć.
Pozdrawiamy, zapraszamy :)

nasuwają się od razu słowa piosenki "to były piękne dni" :) Widzę, że też kończyłeś trasę w nocy, kiedy to Karłów jest fajnie oświetlony.
Widok mojego auta przed Pasterką mnie rozczulił i od razu zdjęcia przywróciły wspomnienia. pozdrawiam

Pozdrowienia. Mam nadzieję że kolejne spotkanie jednak zaowocuje prawdziwą, wspólną wycieczką :)

Dodaj Twój komentarz