You are here

Na rowerze po Puszczy Augustowskiej

Na skróty:   mapa / zdjęcia (159) / komentarze (1) / blisko (4) / polecane (4)

Gdy pięknie kolorowym zachodem Słońca nad jeziorem Wigry kończył się ostatni listopadowy weekend, docierałem właśnie do półmetka rowerowej wycieczki po pięknej Suwalszczyźnie. W głowie miałem już ciekawą historię powstania Kanału Augustowskiego, kolejne wrażenia z jazdy po Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo i zachwyty nad widokami na dolinę Czarnej Hańczy. Przede mną była jeszcze noc w pokamedulskim klasztorze, a później przejazd świetnym szlakiem rowerowym dookoła Wigier.

W podróży po jesiennej  Suwalszczyźnie towarzyszył mi Opel, zapraszając do udziału w jeździe testowej bardzo "rowerowym" autem - nowym Oplem Mokka X.

Trasa: Augustów-Studzieniczna - Kanał Augustowski - Czarna Hańcza - Jezioro Wigry - Wigry - Gawrych-Ruda - Studzieniczna
Pobierz plik gpx: www.znajkraj.pl-suwalszczyzna-2016.gpx (96.52 KB).

Spis treści

 1. Weekend z rowerowym Oplem Mokka X
 2. Przywitanie z duchem Suwalszczyzny
 3. Jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce
 4. Efektowny Kanał Augustowski
 5. Po dziurawych drogach Green Velo
 6. Na szlakach Jana Pawła II
 7. Podlaski Szlak Bociani zamiast Green Velo
 8. Noc w klasztorze zakonu kamedułów w Wigrach
 9. Wspaniałym szlakiem rowerowym wokół Wigier
 10. System OnStar w służbie turysty
 11. Suwalszczyzna - zawsze dobry pomysł
Opel mokka X na Suwalszczyźnie
Nowy Opel Mokka X

Weekend z rowerowym Oplem Mokka X

To był jeden z tych wyjazdów, gdy już droga na miejsce wycieczki budzi równie wiele emocji, co sama wycieczka. Weekend z Mokką rozpoczął się od zapoznania z praktycznym, rowerowym bagażnikiem, który wysuwany jest z tylnego zderzaka i wyróżnia Mokkę w segmencie mniejszych SUV-ów, czyli aut określanych jako sportowo-użytkowe. Potem była ekspresowa nauka obsługi automatycznej skrzyni biegów, a w końcu chłonięcie nowoczesnych mechanizmów systemu OnStar, zwiększających komfort jazdy Mokką. Podczas jazdy uśmiechałem się na myśl, że Mokka okazała się mieć bardzo dużo z Oli, tym razem nieobecnej na fotelu pasażera. Bo identycznie jak Ona, swoim technologicznym zmysłem obserwowała odległość do jadących przede mną aut i w razie potrzeby alarmującym dźwiękiem informowała o konieczności hamowania... ;-)

Rowerem dookoła Wigier
Zachód Słońca podczas jazdy dookoła jeziora Wigry

Przywitanie z duchem Suwalszczyzny

W takich to komfortowych warunkach dotarłem do sympatycznego siedliska w Studzienicznej pod Augustowem, gdzie zamierzałem pozostawić auto na czas rowerowej wycieczki. Rozpakowałem rowerowe graty i po chwili stałem na drewnianym pomoście nad Jeziorem Studzienicznym - przed sobą miałem widok na słynną kaplicę na wyspie. Poczułem obecność dawno przez nas nieodwiedzanego wschodniego ducha Suwalszczyzny, pana pięknych widoków i przyjaznej natury, z którym będę jeździł po Puszczy Augustowskiej w kolejne dni.

Opel mokka X w Studzienicznej
"Moja" Mokka w Studzienicznej

Pogoda tego dnia była jednak na tyle zniechęcająca do jazdy rowerem, że resztę dnia poświęciłem na samochodowy rekonesans okolicy. W samym Augustowie bardzo dużo zmieniło się w ostatnich latach. Wyremontowany rynek, nowa nawierzchnia ulicy Mostowej, mającej chyba pełnić funkcję miejskiego deptaku łączącego rynek z Nettą, efektowna - rowerowa? - kładka nad ulicą 29 listopada i wiele zagospodarowanych nadwodnych terenów. Szkoda tylko, że informację turystyczną w Augustowie zamyka się o godz. 16 i nawet na chwilę nie otwiera w weekendy. Pokręciłem się jeszcze po okolicach Kanału Augustowskiego i po zmroku wróciłem do mojego siedliska.

Nad Czarną Hańczą koło Sarnetek
Most na Czarnej Hańczy koło Sarnetek

Okolice niezwykle atrakcyjnie położonego Augustowa pozwalają na uprawianie chyba każdej wodniackiej aktywności. Obiektem najczęściej kojarzonym z miastem jest oczywiście Kanał Augustowski, popularny latem wśród kajakarzy płynących Czarną Hańczą, wybierających się na nieodległą Biebrzę czy wracających z Rospudy. Samo spojrzenie na schemat dróg wodnych Kanału Augustowskiego daje wyobrażenie o jego atrakcyjności. Do wymienionych rzek dochodzi jeszcze Netta przecinająca Augustów, jest kilka dużych jezior i na dodatek nieodległa, ciągle postrzegana w kategoriach pewnej postkomunistycznej egzotyki Białoruś. Od niedawna - będąc turystą pieszym, rowerowym lub kajakowym - można odwiedzić Białoruś bez konieczności wyrabiania białoruskiej wizy. Brzmi jak dobry plan? :-)

Ptasie budki w Puszczy Augustowskiej
Ptasia ostoja w dolinie Czarnej Hańczy

Jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce

Niepozornie wyglądająca na mapie Puszcza Augustowska należy do jednych z największych obszarów leśnych Polski. Niektóre źródła - dodając określenie "zwarty" kompleks - uznają ją nawet za największą w Polsce. A w połączeniu z puszczami na Litwie i Białorusi z którymi sąsiaduje, jest zaliczana nawet do największych leśnych obszarów Europy. Na prawie równe części dzieli Puszczę Augustowską dział wodny pomiędzy dorzeczami Wisły i Niemna, a przeciwną funkcję - łączy - pełni Kanał Augustowski. W przeszłości żyły tu tury, żubry i niedźwiedzie, dziś spotkać można między innymi wilki i łosie. Przedstawicielkę tego ostatniego gatunku zaskoczyłem nawet na zjeździe do jeziora Wigry pierwszego dnia. Specjalnymi ostojami z przygotowanymi różnego kształtu apartamentami chroni się ptasie gatunki.

Śluza Paniewo na Kanale Augustowskim
Śluza Paniewo na Kanale Augustowskim

Efektowny Kanał Augustowski

Kanał Augustowski, wzdłuż którego rozpocząłem moją weekendową pętlę wokół Puszczy Augustowskiej, powstał prawie 200 lat temu, a decyzję o jego budowie podjął w 1824 roku... car Aleksander I za czasów Królestwa Polskiego, tzw. Kongresówki. Budując nowy system wodny łączący Niemen z Wisłą chciano ominąć podczas transportu towarów m.in. Królewiec i Gdańsk, gdzie w 1821 roku Prusy zaczęły pobierać wysokie opłaty za tranzyt polskich i litewskich towarów. Wycofanie się Prus ze swojej polityki celnej w 1825 roku i rozwój kolei w kolejnych latach spowodowały, że ukończony w 1838 roku Kanał Augustowski pozostał szlakiem o znaczeniu wyłącznie regionalnym, w czym dzisiaj można dopatrywać się powodów ocalenia tak wielu z jego elementów.

Śluza Kanału Augustowskiego w Mikaszówce
Śluza Kanału Augustowskiego w Mikaszówce

Nie każdy kajakarz podczas śluzowania na Kanale Augustowskim zdaje sobie sprawę, że czerwony kolor cegieł, którymi wyłożono wnętrza śluz i jasna obwódka z piaskowca górnej części ścian ma charakteryzować polskie barwy narodowe. Ale chyba jeszcze ciekawsze jest to, że budowa Kanału była okazją do rozwoju polskiego przemysłu cementowego - obiekty kanału są pierwszymi, gdzie użyto tego rodzaju spoiwa, tzw. wapna augustowskiego. I że gdy w 1824 roku podobne spoiwo wynaleziono w Londynie, na budowie Kanału Augustowskiego było już wprowadzane do użycia na przemysłową skalę.

Szlak Green Velo wzdłuż Czarnej Hańczy
Szlak Green Velo wzdłuż Czarnej Hańczy

Po dziurawych drogach Green Velo

Początkowo wzdłuż Kanału Augustowskiego, później wzdłuż Czarnej Hańczy - około 50 kilometrów przejechałem pierwszego dnia po Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo, I podobnie jak podczas naszej letniej jazdy z Kielc do Sandomierza miałem wrażenie, jakby projektanci Green Velo chcieli pobić rekord świata w liczbie użytych oznakowań. W zdecydowanej większości znaki stawiane są niepotrzebnie, a nawet - błędnie, myląco. Kuriozalność znakowania Green Velo dostrzeże każdy turysta wychowany na istniejącym od kilkudziesięciu lat systemie znakowania szlaków turystycznych PTTK. W dodatku stawiane co kilkadziesiąt metrów metalowe słupki, a także zbudowane z tego samego materiału konstrukcje MOR-ów i stojaków rowerowych, zupełnie nie pasują do otaczającej je przyrody.

Droga rowerowa Green Velo w Wigrach
Droga rowerowa Green Velo w Wigrach

Podczas mojej wycieczki po Puszczy Augustowskiej zaledwie dwa razy Green Velo poprowadził mnie odizolowanym ciągiem rowerowym (lub pieszo-rowerowym), jakimi prowadzi w Polsce świetny szlak wokół Tatr, Kaszubska Marszruta w Borach Tucholskich, czy właśnie tworzone nadrzeczne (Wisła, Dunajec, Poprad) trasy rowerowe w Małopolsce. Pierwszy z nich to gruntowa droga nad jeziorem Orle i Kanałem Augustowskim w okolicy wsi Płaska. Drugi - to świetny gruntowy skrót w Wigrach z odnowionym drewnianym mostem. Chciałoby się więcej! Trudno mi wierzyć w zachwyt europejskiego turysty rowerowego nad kolejnym publicznym, często dziurawym odcinkiem Green Velo, gdy po Europie podróżuje on zamkniętymi dla ruchu samochodowego asfaltowymi traktami, jak te w niemieckiej Brandenburgii, we włoskim Trentino czy na czeskich Morawach.

Oznakowanie szlaku papieskiego w Puszczy Augustowskiej
Oznakowanie szlaku papieskiego w Puszczy Augustowskiej

Na szlakach Jana Pawła II

Mnogość istniejących szlaków i samowola wśród ich realizatorów to jednak nie tylko problem Green Velo. Turyście odwiedzającemu Suwalszczyznę na pewno w oko wpadną litery "JP2" malowane na drzewach z równie dużą gorliwością, co stawiane tyczki Green Velo. To znaki jednego z dwóch biegnących po Suwalszczyźnie szlaków papieskich, stworzonych przez Centrum Oświatowo-Dydaktyczne Ełckiej Kurii Diecezjalnej. Dałbym sobie głowę uciąć, że sam Papież byłby przeciwnikiem dewastowania w ten sposób leśnego krajobrazu i najchętniej widziałby poświęcony swojej osobie szlak wśród pozostałych petetekowskich szlaków turystycznych regionu.

Papieska tablica pod kościołem w Mikaszówce
Papieska tablica pod kościołem w Mikaszówce

A miejsc związanych z wielkim Polakiem jest na Suwalszczyźnie rzeczywiście wiele. Pod figurą Jana Pawła II stojącej na brzegu Jeziora Studzienicznego, tuż obok kaplicy, zaczynałem moją wycieczkę. Na kolejne wspomnienie Papieża natknąłem się pod kościołem w Mikaszówce. A w końcu jest i klasztor w Wigrach, gdzie Papież wypoczywał kilka dni podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku. Dzisiaj funkcjonuje tu niewielkie Muzeum Jana Pawła II, złożone m.in. z kaplicy i apartamentów papieskich. W Wigrach znajduje się także enerdowski kajak z 1957 roku, którym Karol Wojtyła pływał podczas kajakowych spływów Kanałem Augustowskim, Czarną Hańczą i innymi rzekami wschodniej Polski.

Most na Czarnej Hańczy koło Okółka
Oryginalny most na Czarnej Hańczy koło Okółka

Czarną Hańczę można podziwiać w kilku miejscach prosto z roweru, choć oczywiście najlepszym co można zrobić by ją poznać jest zrobienie sobie dnia przerwy podczas rowerowej wyprawy i spędzenie go w kajaku. Z wypożyczeniem kajaka nie będzie problemu, znajdziecie je w prawie każdym gospodarstwie agroturystycznym na Suwalszczyźnie, pensjonacie czy hotelu. Rowerem lub samochodem przez Czarną Hańczę w wielu miejscach wciąż przeprawia się po starych drewnianych mostach, które są jeszcze jedną ciekawą, zapewne ginącą, rzeczą na Suwalszczyźnie. Ten koło Okółka zdobią drewniane konie - ciekawe, jaka jest jego historia?

Widok na klasztor w Wigrach
Widok na klasztor w Wigrach spod Muzeum Wigier w Starym Folwarku

Podlaski Szlak Bociani zamiast Green Velo

Po kilkudziesięciu kilometrach uciekłem z Green Velo na widziany już wcześniej Podlaski Szlak Bociani. Szybko wydał mi się dużo lepszym wyborem do jazdy rowerem po Suwalszczyźnie i Podlasiu niż Green Velo. Według oficjalnej strony szlaku to najdłuższy szlak rowerowy w województwie podlaskim - ponad 400 kilometrów długości po tak pięknym regionie wydaje się być świetną propozycją na mniej więcej tydzień rowerowej wędrówki. W dodatku Podlaski Szlak Bociani prowadzi przez cztery parki narodowe leżące w Polsce północno-wschodniej: Białowieski, Narwiański, Biebrzański i Wigierski.

Otoczenia krzyża w dawnym Czerwonym Krzyżu
Otoczenia krzyża w dawnym Czerwonym Krzyżu

Znaki Podlaskiego Szlaku Bocianiego zaprowadziły mnie w końcu nad jezioro Wigry w okolice dawnej wsi Czerwony Krzyż. Wieś została zniszczona podczas II wojny światowej przez wojska hitlerowskie w akcie zemsty za pomoc okazywaną partyzantom, działającym w podlaskich lasach. Te tragiczne wydarzenia wspomina 10-metrowej wysokości krzyż, stojący na wysokim brzegu wigierskiej Zatoki Krzyżańskiej. Otaczająca go wymowna instalacja z używanych w wiejskich zagrodach przedmiotów wydaje się mówić, kim były ofiary i jak niesprawiedliwą była ich śmierć. Autorem instalacji jest profesor Gustaw Zemła, znany współczesny rzeźbiarz.

Jezioro Wigry podczas zachodu Słońca
Jezioro Wigry podczas zachodu Słońca

Noc w klasztorze zakonu kamedułów w Wigrach

Wkrótce po wizycie przy czerwonoklasztornym krzyżu nadeszła najpiękniejsza pora tego dnia - tzw. złota godzina. Nad gładką taflą Wigier, w ferii błękitów, różów i pomarańczy, gdzieś za pagórkami Suwalszczyzny, chowało się Słońce. Temperatura natychmiast spadła o kilka stopni, gdzieś w okolice zera, co szybko zasygnalizowały mi marznące w jesiennych rękawiczkach palce u dłoni. Jednak zaraz po opuszczeniu malowniczego brzegu Wigier rozgrzały mnie emocje, gdy niedaleki, rezerwowany przez Booking.com, pensjonat zastałem zamknięty na cztery spusty. I tak wylądowałem na noc w... klasztorze. W słynnym - jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów historycznych w Polsce - dawnym klasztorze zakonu kamedułów w Wigrach.

Dawny klasztor pokamedulski w Wigrach
Dawny klasztor pokamedulski w Wigrach

Mimo że klasztor w Wigrach nie służy już zakonowi ponad 200 lat - w 1805 roku kameduli z Wigier przenieśli się na warszawskie Bielany - w świadomości wielu Polaków to wciąż miejsce zakonne. Tymczasem dzisiaj klasztor jest obiektem muzealno-hotelowo-gastronomicznym, zarządzanym przez kościelną fundację. Noc spędzona w skromnych, ale czystych, zadbanych pokojach gościnnych z widokiem na barokowy wigierski kościół, na pewno zapadnie w pamięci każdego turysty. Względom krajoznawczym i duchowym dorównują materialne - pozasezonowa promocja zrównuje koszt noclegu w klasztorze (50 złotych ze śniadaniem) do nocy spędzonej w przeciętnej agroturystyce. Po aktywnie spędzonym dniu pysznie nakarmi Was klasztorna restauracja (otwarta tylko do godz. 18!).

Rybackie klimaty nad Wigrami
Rybackie klimaty nad Wigrami z klasztorem w tle

Wspaniałym szlakiem rowerowym wokół Wigier

Dookoła jeziora Wigry jechałem po znakowanym zielonym szlaku rowerowym (i pieszym) "Wokół Wigier" im. Antoniego Patli - krajoznawcy, pedagoga, twórcy Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Co to za piękna trasa! Nie mam wątpliwości, że przejazd rowerem wokół Wigier powinien znaleźć się obowiązkowym punktem w każdej rowerowej marszrucie po Suwalszczyźnie, Podlasiu czy Polsce Wschodniej. Oprócz przepięknych krajobrazów i co chwilę nowych widoków na wigierski klasztor na pewno do gustu przypadną Wam urozmaicające rowerową wędrówkę drewniane pomosty, jakimi poprowadzono szlak po podmokłych obszarach w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Wigry i w rozlewiskach Czarnej Hańczy. Na trasie szlaku znajduje się między innymi ciekawe Muzeum Wigier w Starym Folwarku czy opisywany już Czerwony Krzyż.

Na pomostach szlaku wokół jeziora Wigry
Na drewnianych pomostach szlaku wokół jeziora Wigry

Rowerowym rodzicom warto wiedzieć, że ze względu na wąskie ścieżki i owe pomosty szlak wokół Wigier nie nadaje się na jazdę z dziecięcą przyczepką. Z samymi sakwami - nawet na odcinku leśnym przed Czarną Hańczą - nie będziecie mieć problemu. Że mapa szlaku na stronie Wigierskiego Parku Narodowego sugeruje kierunek pokonywania przeciwny do ruchu wskazówek zegara - prawdopodobnie ze względu na bezpieczeństwo na wąskich odcinkach. I że na naprawdę śliskich od wilgoci pomostach warto pamiętać, by rower prowadzić, bardzo zwolnić albo... skorzystać z systemów ostrzegających o opuszczaniu pasa ruchu, który dbał o moje bezpieczeństwo podczas jazdy Mokką.

Ostatni rzut oka na Kanał Augustowski
Ostatni rzut oka na Kanał Augustowski

System OnStar w służbie turysty

Powyższe jest żartem, jednak pod koniec rowerowej trasy rzeczywiście korzystałem z wygody, jaką daje system OnStar w moim wyprawowym aucie. Gdy "na czuja" kierowałem się przez lasy Puszczy Augustowskiej do czekającego w siedlisku Opla, wystarczyło że sięgnąłem do kieszeni po smartfona i w aplikacji systemu OnStar sprawdziłem miejsce parkowania samochodu by szybko określić kierunek dalszej jazdy. Ta sama funkcjonalność musi świetnie służyć grzybiarzom, pozwalając na pozostawienie auta w zupełnie dowolnym (ale dozwolonym) miejscu w lesie i oddanie się grzybiarskiemu instynktowi. Gdybyśmy myśleli dzisiaj o zmianie samochodu, ta funkcja auta wraz z rewelacyjnym, rowerowym bagażnikiem, stawiałyby Mokkę na czele listy.

Droga przez Puszczę Augustowską
Droga przez Puszczę Augustowską

Suwalszczyzna - zawsze dobry pomysł

Suwalszczyzna będzie dla turysty aktywnego, kwalifikowanego, zawsze dobrym pomysłem, bez względu na to, którą dyscyplinę turystyki reprezentuje. Rowerem #najlepiej, wiadomo. Ale tylko w naszym turystycznym dorobku znajduje się i popularne OWRP (Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy) organizowane przez PTTK jakieś... 20-25 lat temu, i spływ Czarną Hańczą na przełomie wieków. A teraz, prawdę mówiąc, piękną Suwalszczyznę najchętniej popodziwiałbym z biegówek - może w końcu uda mi się wziąć udział w narciarskich "Wędrówkach Północy"?


Szymon Nitka

aktywności w pobliżu

Nad Biebrzą w Jagłowie
Kotlina Biebrzańska
Pierwszą część rowerowych wakacji w Polsce wschodniej spędziliśmy nad Biebrzą. Mimo niekorzystnych prognoz, przez które zupełnie opustoszały mijane przez nas pola... [»]
Na biegówkach po lodzie
Puszcza Piska, Mazury
Zimowych wakacji część druga - w pierwszej była Puszcza Białowieska na biegówkach, teraz - Puszcza Piska. Dokładniej: znana z relacji znajomych Wioska Narciarska Wiartel... [»]
Muzułmański cmentarz w Kruszynianach
Wysoczyzna Białostocka
Polska egzotyczna - tak mówi się na wschodnie krańce naszego kraju z powodu występującej tam mieszanki kultur i wierzeń. Rzeczywiście, podczas naszego rowerowego wyjazdu... [»]
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie
Kurpie
Kurpie, region znany przecież i mogłoby się wydawać że popularny, a tymczasem w żadnej z księgarni w Gdańsku, ani w żadnej z tych internetowych, nie uświadczysz... [»]

miejsca polecane

Widok na dolinę Kleinwalsertal w Austrii
Vorarlberg, Alpy Wschodnie
Do doliny Kleinwalsertal w Austrii przyjechaliśmy zakończyć nasze zimowe wakacje na biegówkach. Po popularnym narciarskim eldorado w Ramsau am Dachstein w Styrii i po... [»]
Nad Jeziorem Sulejowskim w Barkowicach
Łódzkie
Po jesiennej wycieczce do Sieradza, Uniejowa i Poddębic, ponownie trafiliśmy w ciekawe, a mimo to niedostrzegane przez wielu Polaków, Łódzkie. Zachodnią część... [»]
Zamek w Bobolicach
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska
Rowerowe wakacje w tym roku zaczęliśmy od kilkudniowego pobytu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Po wycieczce dookoła Beskidu Śląskiego jesienią i wokół Subregionu... [»]
Cerkiew w Bielicznej nocą
Beskid Niski
Gdy dwadzieścia lat temu przyjechałem po raz pierwszy do Beskidu Niskiego nie sądziłem, że kiedyś stanie się dla mnie tak wyjątkowym miejscem. W kolejnych latach Beskid... [»]

ostatnie wycieczki rowerowe

Droga rowerowa w Dolomitach
Dolomity, Alpy Wschodnie
Prawie pięćset kilometrów na rowerze, cztery alpejskie przełęcze, w tym dwie terenowe, setki ciao i salve od i do włoskich kolarzy, dwie burze wysoko w górach. W... [»]
Szlak rowerowy przez rezerwat Łężczok
Wyżyna Śląska, Kotlina Raciborska
Każdy turysta wie, gdzie leżą znane śląskie miasta jak Rybnik, czy Racibórz. Lecz gdy wspominałem o planach wyjazdu do Subregionu Zachodniego, znajomi wyobrażali sobie... [»]
Widok na Wittstock
Brandenburgia
Kiedy podczas zeszłorocznej majówki na rowerach w Niemczech zasmakowaliśmy jazdy po wyśmienitych szlakach rowerowych naszych sąsiadów, wiedzieliśmy, że to nieostatnia... [»]
Na rowerach po zimowym Helu
Mierzeja Helska, Kaszuby
Hel odwiedzaliśmy wielokrotnie - na rowerach latem, zimą na nartach biegowych. Tym razem poszliśmy w ślady przewrotnej zimy, zrezygnowaliśmy z leniwego spaceru po... [»]

ostatnie wycieczki narciarskie

Ola ze Sciliarem w tle
Dolomity
Na wyjazd na biegówki w Dolomity czekaliśmy kilka lat, od rowerowej wyprawy po Alpach w 2012 roku. Krótki przejazd przez Alpe di Siusi wystarczył wtedy, by nasza... [»]
Widok z trasy biegowej Ramsau na stację gondoli
Alpy Wschodnie, Schladming-Dachstein
Są miejsca w Europie, gdzie prawie wszystko kręci się wokół biegówek. Tam satysfakcja narciarzy biegowych decyduje o sile i rozpoznawalności turystycznej marki, a stoki... [»]
Sceneria szlaku narciarskiego w Kuusamo
Północna Ostrobotnia
Co zrobić, gdy narty niecierpliwie wiercą się w pokrowcu, a za oknem zimą wiosna? Szukać śniegu. Na przykład w Finlandii - testując niedawno otwarte połączenie do... [»]
Szlak narciarski na Żmijowcu
Sudety, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika
Szlak narciarstwa biegowego gmina Stronie Śląskie przygotowała już w 2013 roku. Przez Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika poprowadzono trasy narciarskie, dzięki wsparciu... [»]

popularne artykuły

pytaniakomentarze

Szymon,
Twoje wpisy jak zawsze na wysokim poziomie i bardzo inspirujące! Już szykuję się na rowerowy urlop wychowawczy ;) A czy możesz napisać, jakiej aplikacji używasz do zapisywania śladu trasy i jak później to przygotowujesz do publikacji na stronę?

Pozdrawiam,
Sebastian

Sebastian - Dzieciaki w PlecakiSebastian - Dzieciaki w Plecaki
http://www.dzieciakiwplecaki.pl
21 grudnia 2016 r.

Napisz nam trzy słowa :-)

galeriazdjęć

Opel mokka X w Studzienicznej Opel mokka X w Studzienicznej
Z nową mokką na Suwalszczyznę Z nową mokką na Suwalszczyznę
Święta figura nad jeziorem Święta figura nad jeziorem
Wieczorny rekonesans po Puszczy Augustowskiej Wieczorny rekonesans po Puszczy Augustowskiej
Nad jeziorem Studzienicznym Nad jeziorem Studzienicznym
Poranek w Studzienicznej koło Augustowa Poranek w Studzienicznej koło Augustowa
Pływająca przyczepa kempingowa Pływająca przyczepa kempingowa
Pomost w siedlisku w Studzienicznej Pomost w siedlisku w Studzienicznej
Mokka w Studzienicznej Mokka w Studzienicznej
Przystań Żeglugi Augustowskiej Przystań Żeglugi Augustowskiej
Kaplica Najświętszej Marii Panny w Studzienicznej Kaplica Najświętszej Marii Panny w Studzienicznej
Wnętrze Kaplicy Najświętszej Marii Panny w Studzienicznej Wnętrze Kaplicy Najświętszej Marii Panny w Studzienicznej
Posąg Papieża nad Jeziorem Studzienicznym Posąg Papieża nad Jeziorem Studzienicznym
Studzieniczna Studzieniczna
Wnętrze kościoła Matki Bożej Szkaplerznej Wnętrze kościoła Matki Bożej Szkaplerznej
Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Studzienicznej Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Studzienicznej
Rowerowy drogowskaz Green Velo Rowerowy drogowskaz Green Velo
Na Green Velo w Puszczy Augustowskiej Na Green Velo w Puszczy Augustowskiej
Droga do Płaskiej Droga do Płaskiej
Szlaki turystyczne w Płaskiej Szlaki turystyczne w Płaskiej
Czarny Bród Czarny Bród
Znaki Green Velo w Czarnym Brodzie Znaki Green Velo w Czarnym Brodzie
Droga wzdłuż Kanału Augustowskiego Droga wzdłuż Kanału Augustowskiego
Oznakowanie szlaku papieskiego Oznakowanie szlaku papieskiego
Rowerem wzdłuż Kanału Augustowskiego Rowerem wzdłuż Kanału Augustowskiego
Rower na kanale Rower na kanale
Most przed Płaską Most przed Płaską
Leśny Ogród Edukacyjny w Żylinach Leśny Ogród Edukacyjny w Żylinach
Gatunki drzew w ogrodzie edukacyjnym Nadleśnictwa Płaska Gatunki drzew w ogrodzie edukacyjnym Nadleśnictwa Płaska
Leśny Ogród Edukacyjny Nadleśnictwa Płaska Leśny Ogród Edukacyjny Nadleśnictwa Płaska
W Leśnym Ogrodzie Edukacyjnym Nadleśnictwa Płaska W Leśnym Ogrodzie Edukacyjnym Nadleśnictwa Płaska
Święty Hubert z Żylin Święty Hubert z Żylin
Kapliczka w Żylinach nad Czarną Hańczą Kapliczka w Żylinach nad Czarną Hańczą
Sołtys przyjazny rowerzystom Sołtys przyjazny rowerzystom
Drogowskaz szlaków w Płaskiej Drogowskaz szlaków w Płaskiej
Droga rowerowa Green Velo w Płaskiej Droga rowerowa Green Velo w Płaskiej
Droga rowerowa w Płaskiej Droga rowerowa w Płaskiej
Bar Bike w Płaskiej Bar Bike w Płaskiej
Źle wskazujący drogowskaz Green Velo Źle wskazujący drogowskaz Green Velo
Szlak Green Velo w Płaskiej Szlak Green Velo w Płaskiej
Są nawet fotele! Są nawet fotele!
Takie odważne prorowerowe rozwiązania na Green Velo Takie odważne prorowerowe rozwiązania na Green Velo
Na Green Velo nad Kanałem Augustowskim Na Green Velo nad Kanałem Augustowskim
Kuriozalne oznakowanie Green Velo Kuriozalne oznakowanie Green Velo
Interesujące rozwiązanie na podjeździe Green Velo Interesujące rozwiązanie na podjeździe Green Velo
Śluza Paniewo Śluza Paniewo
Śluza Paniewo - Kanał Augustowski Śluza Paniewo - Kanał Augustowski
Śluza Paniewo na Kanale Augustowskim Śluza Paniewo na Kanale Augustowskim
Dworek koło śluzy Paniewo Dworek koło śluzy Paniewo
Droga rowerowa Green Velo do Mikaszówki Droga rowerowa Green Velo do Mikaszówki
Tu brakuje słów na określenie autora Tu brakuje słów na określenie autora
Rowerowy wjazd do Mikaszówki Rowerowy wjazd do Mikaszówki
Budynek w Mikaszówce Budynek w Mikaszówce
Śluza Kanału Augustowskiego w Mikaszówce Śluza Kanału Augustowskiego w Mikaszówce
Szlaki papieskie w Mikaszówce Szlaki papieskie w Mikaszówce
Kościół św. Marii Magdaleny w Mikaszówce Kościół św. Marii Magdaleny w Mikaszówce
Wewnątrz kościoła w Mikaszówce Wewnątrz kościoła w Mikaszówce
Papieska tablica pod kościołem w Mikaszówce Papieska tablica pod kościołem w Mikaszówce
Źle ustawione stojaki rowerowe - MOR Green Velo Źle ustawione stojaki rowerowe - MOR Green Velo
Leśna kapliczka przy drodze wzdłuż Czarnej Hańczy Leśna kapliczka przy drodze wzdłuż Czarnej Hańczy
Oznakowanie szlaku papieskiego w Puszczy Augustowskiej Oznakowanie szlaku papieskiego w Puszczy Augustowskiej
Drogowskaz Green Velo nad Czarną Hańczą Drogowskaz Green Velo nad Czarną Hańczą
Kolejny MOR Green Velo, znów źle postawione stojaki Kolejny MOR Green Velo, znów źle postawione stojaki
Most na Czarnej Hańczy koło Dworzyska Most na Czarnej Hańczy koło Dworzyska
Czarna Hańcza koło Dworzyska Czarna Hańcza koło Dworzyska
Dolina Czarnej Hańczy koło Dworzyska Dolina Czarnej Hańczy koło Dworzyska
Ptasie mokradła koło Okółka Ptasie mokradła koło Okółka
Ptasie osiedle w Puszczy Augustowskiej Ptasie osiedle w Puszczy Augustowskiej
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0930.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0930.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0931.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0931.jpg
Hubertus - miejsce spotkań myśliwych Hubertus - miejsce spotkań myśliwych
Dziurawa droga szlaku Green Velo Dziurawa droga szlaku Green Velo
Dziury na Green Velo za Okółkiem Dziury na Green Velo za Okółkiem
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0938.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0938.jpg
MOR Green Velo koło Tartaczyska MOR Green Velo koło Tartaczyska
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0942.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0942.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0943.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0943.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0952.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0952.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0954.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0954.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0964.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0964.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0965.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0965.jpg
Rowerem nad Czarną Hańczą Rowerem nad Czarną Hańczą
Most na Czarnej Hańczy koło Sarnetek Most na Czarnej Hańczy koło Sarnetek
Miejsce Odpoczynku Rowerzysty na Green Velo Miejsce Odpoczynku Rowerzysty na Green Velo
Sarnetki w Puszczy Augustowskiej Sarnetki w Puszczy Augustowskiej
Sarnetki Sarnetki
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0989.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0989.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0991.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0991.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0992.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0992.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0993.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-0993.jpg
Krzyż w dawnym Czerwonym Krzyżu Krzyż w dawnym Czerwonym Krzyżu
Otoczenia krzyża w dawnym Czerwonym Krzyżu Otoczenia krzyża w dawnym Czerwonym Krzyżu
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1016.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1016.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1020.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1020.jpg
Drewniane pomosty na szlaku wokół jeziora Wigry Drewniane pomosty na szlaku wokół jeziora Wigry
Kolorowy zachód Słońca nad Wigrami Kolorowy zachód Słońca nad Wigrami
Rowerem wokół jeziora Wigry Rowerem wokół jeziora Wigry
Jezioro Wigry podczas zachodu Słońca Jezioro Wigry podczas zachodu Słońca
Jezioro Wigry na koniec dnia Jezioro Wigry na koniec dnia
Zachodzące Słońce nad Wigrami Zachodzące Słońce nad Wigrami
Niesamowite barwy zachodzącego Słońca nad Wigrami Niesamowite barwy zachodzącego Słońca nad Wigrami
Wigry podczas zachodu Słońca Wigry podczas zachodu Słońca
Mój widok z okna w klasztorze w Wigrach Mój widok z okna w klasztorze w Wigrach
W kościele w Wigrach W kościele w Wigrach
Dziedziniec między eremami w Wigrach Dziedziniec między eremami w Wigrach
Klasztor w Wigrach od wschodniej strony Klasztor w Wigrach od wschodniej strony
Widok na eremy z klasztornej wieży w Wigrach Widok na eremy z klasztornej wieży w Wigrach
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1177.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1177.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1182.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1182.jpg
Wigry od południa Wigry od południa
Wigierska przystań Wigierska przystań
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1194.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1194.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1199.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1199.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1200.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1200.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1201.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1201.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1203.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1203.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1204.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1204.jpg
Droga rowerowa Green Velo w Wigrach Droga rowerowa Green Velo w Wigrach
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1213.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1213.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1214.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1214.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1225.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1225.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1239.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1239.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1244.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1244.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1245.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1245.jpg
Widok na Wigry spod Muzeum Wigier Widok na Wigry spod Muzeum Wigier
Muzeum Wigier w Starym Folwarku Muzeum Wigier w Starym Folwarku
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1257.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1257.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1261.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1261.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1279.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1279.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1281.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1281.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1287.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1287.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1288.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1288.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1289.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1289.jpg
Zatopiona łódź rybacka na jeziorze Wigry Zatopiona łódź rybacka na jeziorze Wigry
Rybackie klimaty nad Wigrami Rybackie klimaty nad Wigrami
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1303.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1303.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1312.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1312.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1320.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1320.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1321.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1321.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1322.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1322.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1324.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1324.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1328.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1328.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1330.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1330.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1331.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1331.jpg
Drewniane pomosty na szlaku wokół jeziora Wigry Drewniane pomosty na szlaku wokół jeziora Wigry
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1349.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1349.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1350.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1350.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1357.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1357.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1359.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1359.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1361.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1361.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1364.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1364.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1365.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1365.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1371.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1371.jpg
suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1372.jpg suwalszczyzna-2016-szymon-nitka-1372.jpg
Droga przez Puszczę Augustowską Droga przez Puszczę Augustowską
Nowa mokka X, w tle jezioro Serwy Nowa mokka X, w tle jezioro Serwy
Opel mokka nad Kanałem Augustowskim Opel mokka nad Kanałem Augustowskim
Opel mokka X na moście na Czarnej Hańczy Opel mokka X na moście na Czarnej Hańczy
Aplikacja MyOpel wskazuje miejsce parkowania auta Aplikacja MyOpel wskazuje miejsce parkowania auta