Narciarstwo biegowe

You are here

Zimowe szlaki Szwecji na biegówkach

Na skróty:   zdjęcia (8) / komentarze (7) / blisko (6) / popularne (6)

Na biegówki do Szwecji - w pierwszej chwili propozycja brzmi zaskakująco. Wystarczy jednak wieczorem wejść w Gdyni na prom Stena Line, by następnego dnia rano biegać po przygotowanych trasach narciarskich wokół Karlskrony w Szwecji. Świetna sprawa, gdy w Polsce brakuje śniegu, lub gdy znacie już każdą biegową ścieżkę w Waszej okolicy. Jedna z takich okazji na biegówki w Szwecji nadarzy się w lutym podczas imprezy "Zimowe Szlaki Szwecji", łączącej narty biegowe i nordic walking. Zamierzamy z Olą skorzystać z zaproszenia - chcemy poszerzyć nasze biegówkowe horyzonty.

Obserwuj Znajkraj na Facebooku i Instagramie!

Nasi Partnerzy

Rowery turystyczne
Bird.pl. Wędrowne wczasy rowerowe
Wędrowne wczasy rowerowe

Trasa wycieczki na mapie

 

Szwecja na biegówkach. Fot. Ina Widegren
Fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego

W Szwecji, jak to w Skandynawii, narty biegowe są szalenie popularne. Na mapie w narciarskim serwisie www.skidspar.se zaznaczonych jest około 1,500 miejsc do biegania na nartach. Każde, utrzymywane przez lokalny klub sportowy, firmę, czy społeczność, zwykle posiada kilka tras biegowych o długości od 1 do 10 kilometrów. Niektóre są oświetlane po zmroku, inne sztucznie dośnieżane. W najbardziej nas interesującym bliskim sąsiedztwie Karlskrony jest przynajmniej siedem miejsc z utrzymywanymi trasami.

Na szlaku. Fot. Twak
Fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego

Podczas Zimowych Szlaków Szwecji odwiedzimy trasy biegowe w Kråkerum koło Jämjö, oddalonym o 20 minut jazdy od naszego portu. Tu najdłuższa pętla ma aż 14 kilometrów długości. Do Kråkerum prosto z promu zawiezie nas skibus - autokar podstawiony przez organizatora imprezy. W razie niesprzyjających warunków śniegowych, organizatorzy zadbali o możliwość skorzystania z naśnieżanych tras w Karlsnäsgården koło Kallinge, lub dalej na północ, w pobliżu miasta Nybro. Impreza nie może się nie udać!

W Szwecji na nartach biegowych. Fot. Peter Guthrie
Fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego

Po bieganiu na nartach skibus zabierze nas z powrotem na prom, a potem na zwiedzanie Karlskrony. Jak znam nasze turystyczne życie, kilka godzin na nartach to będzie zbyt mało, by poczuć, że poznaliśmy Blekinge - region, w którym położona jest Karlskrona. Wtedy pewnie najchętniej urwalibyśmy się szanownej wycieczce i spędzili jeszcze ze dwa kolejne dni na pozostałych trasach. Może wkrótce wrócimy tu na dłużej?

Szwecja zimą. Fot. Twak
Fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego

Jeśli jeszcze nie czujesz się zbyt pewnie na biegówkach, możesz wziąć udział w specjalnych przedrejsowych treningach. Treningi będą organizowane zarówno dla narciarzy biegowych, jak i uczestników wybierających nordic walking zamiast nart. Jeśli nie próbowałeś ani jednego, ani drugiego, instruktorzy AZS na pewno zdążą Cię podszkolić na tyle, by odkryć zimową Szwecję już tej zimy.

Zimowe Szlaki Szwecji ze Stena Line
Fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego

Możliwość pobiegania na nartach w pięknej skandynawskiej scenerii, opieka instruktorów AZS, dwie noce na pokładzie promu Stena Line, wśród kojącego szumu fal lub głośnej muzyki podczas dyskoteki, zwiedzanie Karlskrony - to tylko cześć tego, co oferują organizatorzy. Wejdźcie na stronę imprezy, polubcie profil "Skandynawia dla aktywnych" na Facebooku, dopiszcie się do facebookowego wydarzenia, dowiedzcie się więcej i wykorzystajcie kod rabatowy "ADA" - do zobaczenia na biegówkowym szlaku :-)

 

Pytania i komentarze

Obraz na żywo ze sztucznie naśnieżanej trasy w Karlsnäsgården:

http://hem.bredband.net/karlsnas/vader/wx.htm

Szymon, chyba nie sądzisz, że przy takiej zimie, jak nie będzie zimy u nas, to będzie w Szwecji? Bardzo ciekawa inicjatywa i rzeczywiście, jesli zostanie rozwinięta do weekendu na biegówkch, to będzie naprwdę interesujcą alternatywą. Ale to tylko pod warunkiem sensownej zimy. Wtedy można trochę pogonić Wikingów na ich ziemi... :-)

Z jednej strony na pewno są podobieństwa w klimacie i zgubny wpływ Bałtyku. Z drugiej to jednak kawałek dalej na północ i zawsze jakaś nadzieja na większy opad tam, niż u nas. No i u nas sztucznie naśnieżonej trasy to jednak nie znajdziesz :)

Oczywiście naśnieżana trasa ma swoje ograniczenia, nie będzie można ot tak powędrować sobie przed siebie. Na co jednak mocno liczymy w ten weekend :]

Pozdro i do zobaczenia.

wchodzę pod podany adres, ale nie widzę wspomnianej mapy - możesz podać konkrtny adres? biegalem kiedys w szwecji podczas delegacji. fanatstyczny był kontakt z wyższą kulturą fizyczną od naszej. cieszę się, że powstają takie imprezy jak ta.

Link jest w górnym menu, na czerwonej belce:

-> http://www.skidspar.se/sok_gmaps.php

Otwiera się mapa Google i te półtora tysiące miejscówek na niej. Te zielone oznaczają świeży raport z danej trasy.

Skandynawia znana jest z okrutnie wysokich cen. Czy można w Stena L. wykupić jakieś tańsze noclegi, dostosowane do polskich realiów ?

Nie wiem co może zaoferować Stena Line, my korzystamy z serwisu Airbnb, gdzie można wynająć prywatne mieszkanie lub pokój.

Dodaj Twój komentarz