Na nartach biegowych na Wieżycy

You are here

Na Wieżycę na narty. Biegowe!

Na skróty: mapa / w pobliżu (6) / zdjęcia (23) / popularne (6) / komentarze (4)

Gdy tonący rozgląda się za brzytwą, narciarz-biegacz z Pomorza jedzie na Wieżycę. Że najwyższa na Niżu Polskim, że 328,6 m n.p.m., że wieża widokowa... wie każdy. Ale o tym, jak świetne warunki na narty biegowe panują w lasach pobliskiego leśnictwa Drozdowo, sam przekonałem się dopiero wczoraj.

Obserwuj Znajkraj na Facebooku i Instagramie!

Nasi Partnerzy

Ubezpieczenie rowerzysty i roweru
Przyczepki i sakwy rowerowe
Bird.pl. Wędrowne wczasy rowerowe
Wędrowne wczasy rowerowe
Szlaki rowerowe w Niemczech

Trasa wycieczki na mapie

Plik ze śladem GPS (format GPX): Binary Data www.znajkraj.pl-wiezyca-2013-1.gpx (13.63 KB).

 

Na nartach biegowych na Wieżycy
Na nartach biegowych na Wieżycy

Okolice szczytu Wieżyca, położone ponad dwieście metrów wyżej od Gdańska, oferują warunki do uprawiania narciarstwa przeważnie dłużej niż reszta regionu. Na północnych stokach góry zlokalizowane są dwa ośrodki narciarstwa zjazdowego, a na leśnych ścieżkach biegacze zakładają narciarskie ślady. Wystarczy jednak przejść przez drogę Gdańsk-Kościerzyna by - jak na zawołanie - przybyło jeszcze kilka dodatkowych centymetrów śniegu. I to tu zaglądają najbardziej wytrwali narciarze z forum biegowki.pl.

Zimowy widok na Jezioro Ostrzyckie
Zimowy widok na Jezioro Ostrzyckie

Tłumy turystów z Kaszub jeżdżą do gwarnego, wciąż rozbudowującego się Szymbarka, by zobaczyć dom do góry nogami, najdłuższą deskę świata, czy pospadać z sanek w kuligu. A wokół Szwedzkiej Góry w drozdowskich lasach cicho suną ślizgi biegówek. I to Szwedzka Góra w leśnictwie Drozdowo jest dla wielu większą atrakcją niż te z "wesołego miasteczka" w Szymbarku.

Na biegówkach w Drozdowie
Na biegówkach w Drozdowie

Na Szwedzkiej Górze podczas II wojny światowej stała potężna niemiecka radiolatarnia Telefunken FuSAn 724/725 o kryptonimie "Bernhard". Wykorzystywana była do naprowadzania samolotów Luftwaffe, miała zasięg około 400 kilometrów. Była jednym z zaledwie szesnastu takich obiektów w Europie, a dwóch w Polsce. Dziś w miejscu dawnej radiolatarni stoi wieża Telekomunikacji Polskiej, a z kaszubskiego "Bernharda" pozostał tylko dobrze zachowany okrągły fundament. Więcej o tym obiekcie przeczytać można na forum eksploracyjnym.

W stronę Drozdowa
W stronę Drozdowa

Na biegówki z Gdańska do Drozdowa jak z Wrocławia w Góry Izerskie? Właściwie czemu nie? Gdyby zyskać przychylne spojrzenie nadleśnictwa i partnera w postaci "społecznie odpowiedzialnej" firmy czy instytucji, która dostrzegłaby w tym potencjał wizerunkowy... I to nawet nie tylko w czasach zimowego kryzysu. Do zobaczenia? :)

PS. Kondor, Wpaszk, Dracono - dzięki, Panowie! :]

Pytania i komentarze

Jacek, śniegu w lesie otomińskim jest tyle (a raczej: było w niedzielę), że starczy raczej na pewno jeszcze na weekend po świętach... :) A na takiej Wieżycy, czy okolicach, to poleży pewnie chwilę dłużej.

Sytuacja absolutnie zaskakująca, naprawdę wyjątkowo szczodrze nas zima obdarzyła tego roku :) - owszem, zdecydowanie korzystamy! :)

mam daleko i byłem tylko latam. Ale zimą świetne warunki do narciarstwa. I do tego śnieg tam macie!!! grrr, u nas nic ,a nic. W tym roku szczęście się odwróciło na korzyść północy. Korzystajcie!! :) pozrawiam

Podejście na Wieżycę jest zdecydowanie w zasięgu każdego narciarza. Nie ma takiej stromizny, by nie dało się pod nią powolutku, miejscami jodełką, podejść.

Zjazd z Wieżycy momentami rzeczywiście może być dość szybki, ale przecież nie trzeba się rozpędzać, a powoli płużyć kontrolując prędkość. A gdy uznamy że zjazd jednak przekracza nasze możliwości, zawsze można na krótkim odcinku zdjąć narty i nie ryzykować. Prawda? :)

Jak dojechać bez auta: bardzo wygodnym połączeniem pociągiem do stacji Wieżyca lub Krzeszna, z Gdyni lub gdańskiej Osowy. Albo PKS-em, prawie pod sam szczyt.

Pięknie ale Wieżyca to chyba nie jest propozycja dla początkujących?

Jak tam się dostać bez samochodu?

Dodaj Twój komentarz