You are here

Do Finlandii na biegówki: Ruka i Kuusamo

Na skróty:   mapa / zdjęcia (173) / komentarze (7) / blisko (4) / polecane (4)

Co zrobić, gdy narty niecierpliwie wiercą się w pokrowcu, a za oknem zimą wiosna? Szukać śniegu. Na przykład w Finlandii - testując niedawno otwarte połączenie do Helsinek z lotniska - oczywiście - Lecha Wałęsy w Gdańsku. Samolotami linii Finnair odbyłem prawie 40-stopniową podróż na skali termometru. Poleciałem w ślady Justyny Kowalczyk i Adama Małysza - do Kuusamo i ośrodka narciarskiego Ruka, oddalonych zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od koła podbiegunowego.

Trasa: Ruka - Uuttusuon - Korpikahvila - Lammintupa - Ruka - Valtavaara - Ruka - Pyhavaara - Ruka
Pobierz plik gpx: www.znajkraj.pl-ruka-kuusamo-2016.gpx (74.58 KB).

Spis treści

 1. Biała Finlandia z okien Finnaira
 2. Sezon narciarski od października do maja
 3. Ponad 160 kilometrów narciarskich tras biegowych
 4. Kolory Finlandii w airbusie Finnaira
 5. Biegówki w 30-stopniowym mrozie
 6. Śnieżne zjawy w rezerwacie Valtavaara
 7. Jak ubrać się na biegówki w Finlandii?
 8. Skutery jedyną formą transportu
 9. Warunki na trasach w Internecie
 10. Fińskie zwyczaje na trasach i poza nimi
 11. Sauna w pokojowym hotelu w Kuusamo
 12. Narciarska komunikacja w Kuusamo i Ruce
 13. Na biegówki z Finnairem
Zamarznięte fińskie jeziora
Okolice Kuusamo widziana z pokładu samolotu Finnaira

Biała Finlandia z okien Finnaira

Widoki z okna samolotu z Helsinek do Kuusamo zwiastowały konkretną zmianę warunków klimatycznych. Wielkie, białe płaty zamarzniętych jezior, obsypane śniegiem sylwetki drzew i... białe, bieluteńkie drogi. To było jedno z największych zaskoczeń wyjazdu - fakt, że Finowie świetnie dają sobie radę z jazdą w takich warunkach bez ton soli i innych środków chemicznych, bez sypania żużlu, ani piasku. Jedyne co czasem można dostrzec, to bardzo drobne kruszywo zwiększające miejscową przyczepność opon i butów. Mimo takich warunków ruch samochodowy funkcjonuje tutaj w najlepsze i nawet duże autokary, pełniące funkcję skibusów, woziły mnie po fińskich drogach z prędkością 80-90 kilometrów na godzinę.

Na narciarskim szlaku w rezerwacie Pyhavaara
Narciarski szlak przez rezerwat Pyhavaara

Sezon narciarski od października do maja

A zima trwa tutaj od połowy października do połowy maja, a czasem nawet do początku czerwca. To ponad 200 dni narciarskiego sezonu - ponad pół roku! I to dlatego sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich startuje od kilku lat właśnie w Ruce, podczas trzydniowego minicyklu Ruka Triple. Ten znany jest kibicom biegówek w Polsce z telewizyjnych transmisji zmagań wspomnianej Justyny Kowalczyk, która dwukrotnie stawała tutaj na "pudle" w łącznej klasyfikacji. Ruka to też najbardziej na północ położone miejsce na świecie, gdzie rozgrywa się najważniejsze zawody narciarskie w biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Wysoko poleciałem! :-)

Trasa narciarska na zamarzniętym jeziorze
Trasa narciarska na zamarzniętym jeziorze

Ponad 160 kilometrów narciarskich tras biegowych

Przez tutejsze lasy, po zamarzniętych jeziorach, wśród wzgórz i dookoła terenów mieszkalnych przebiega ponad 160 kilometrów narciarskich tras biegowych. Tylko na trasach dookoła Ruki, która administracyjnie należy do miasta Kuusamo, można spędzić przynajmniej 5-6 dni, wykorzystując je na codzienne, około 20-kilometrowe wędrówki niepowtarzającymi się fragmentami szlaków narciarskich. A wielokilometrowe trasy czekają na narciarzy także w samym Kuusamo, w tym duża część z nich oświetlona.

Niebo płonące nad trasą biegową
Niebo płonące nad trasą biegową koło Ruki

Kolory Finlandii w airbusie Finnaira

Oświetlenie narciarskich tras nie jest jednak fanaberią czy luksusem, ale zwyczajną koniecznością. Podczas mojej fińskiej przygody w połowie stycznia dzień trwał... 4 i pół godziny! Jasno robiło się koło godz. 10, zmrok zapadał po 14-stej. Słońce w tym czasie wschodziło ponad horyzont, wychodziło ponad niekończące się połacie fińskich lasów i... tak zastygało na kilka godzin w ferii pięknych, ognistych barw. Nie wiadomo kiedy wschód zamieniał się w zachód, niebo przestawało płonąć i zapadała długa północna noc. I to właśnie ten "Nordic feel" Finnair wykorzystał do oświetlenia wnętrza nowego Airbusa A350, które zmienia wnętrze samolotu w zależności od pory dnia i fazy lotu.

Na trasie narciarskiej koło Ruki
Na trasie narciarskiej koło Ruki

Puste narciarskie trasy Finlandii

Podczas mojego pobytu trasy narciarskie przygotowywane były co drugi dzień, a byłem w Kuusamo poza fińskim szczytem sezonu, który przypada tutaj na przełom lutego i marca. Narciarzy biegowych było wielu, choć większość biegała na trasach bliższych Ruce. Przez dwa kolejne dni, na bardziej wymagających trasach do rezerwatów Valtavaara i Pyhävaara, dwukrotnie nie spotykałem innego narciarza. I to było coś przepięknego - całym sobą chłonąć fakt samotnego wędrowania po tak wyjątkowych trasach w tak wyjątkowych warunkach.

Ponad 30 stopni mrozu w rezerwacie Valtavaara
Ponad 30 stopni mrozu w rezerwacie Valtavaara

Biegówki w 30-stopniowym mrozie

Wyzwaniem, rzuconym mi przez fińską naturę, była temperatura. Najniższą jaką zanotowałem na termometrze na szlaku było -31 stopni Celsjusza, a zwykle podczas moich wędrówek wynosiła około -25 stopni. To z powodu takich temperatur w charakterystycznych punktach szlaków stoją drewniane schrony z paleniskiem, drewnem i rozpałką, gotowymi na rozpalenie. Na pewno uratowały życie niejednemu wędrowcowi, choć powodów mojego ocalenia upatruję raczej w kurtce puchowej Yeti i bieliźnie Fjorda Nansena :-).

Wędrówka w rezerwacie Valtavaara
Sine niebo w rezerwacie Valtavaara

Śnieżne zjawy w rezerwacie Valtavaara

Wędrując przez rezerwat przyrody Valtavaara zszedłem z narciarskiego szlaku chcąc wejść na szczyt wzgórza Valtavaara, będącego najwyższym punktem okolic Kuusamo. Nie dałem rady. Wiatr wiejący z drugiej strony wzgórza był tak silny, w dodatku potęgujący 30-stopniowy mróz do dużo niższej temperatury odczuwalnej, że w połowie drogi musiałem się poddać. Na kilka minut odwróciłem się tyłem do wiatru, skuliłem, przywróciłem czucie w palcach, z dosłownie zapartym tchem na ślepo wykonałem kilka mechanicznych zdjęć wokół siebie i zapadając się w śniegu po kolana zszedłem z powrotem do schronu przy szlaku, do czekających nart. Ruszyłem dalej wśród fantazyjnych śnieżnych zjaw, obserwujących mnie spod ciemnego, sinego nieba. Wrócę tu latem, na rowerze :-)

Na narciarskim szlaku w Finlandii
Na narciarskim szlaku w Finlandii

Jak ubrać się na biegówki w Finlandii?

Na moje narciarskie wycieczki w Finlandii ubierałem się w bieliznę termiczną, dwie moje najcieplejsze bluzy i kurtkę z goreteksu. Tak ubrany wytrzymywałem tylko podczas dużej aktywności. Każdemu nawet kilkuminutowemu zatrzymaniu musiało towarzyszyć założenie kurtki puchowej Yeti Wave. Zdecydowanie brakowało mi lepszych rękawiczek - każdorazowa praca z aparatem przy około 30 stopniach mrozu kończyła się rozgrzewaniem marznących w bardzo szybkim tempie palców. A żeby dać naturze wymalować rzęsy i brwi na biało, wystarczało przebiec się kwadrans po Kuusamo - pamiątkowy mroźny makijaż gwarantowany.

Droga dla skuterów przecinająca trasę narciarską
Droga dla skuterów przecinająca trasę narciarską

Skutery jedyną formą transportu

Liczba narciarskich tras biegowych w całej Finlandii świadczy o wielkiej popularności narciarstwa biegowego, która z kolei tłumaczy wiele obserwacji. Nie sposób chociażby trafić na miejsce, gdzie trasa na biegówki byłaby zniszczona przez pieszych, czy popularne tutaj skutery śnieżne. Skutery znienawidzone w Polsce przez zwykłych turystów, bo zazwyczaj używane bez głowy przez ludzi bez głowy, na północy Finlandii są zwyczajną, często jedyną, formą transportu. Gdy trasa dla skuterów przecina trasę biegową gdzieś w lesie, skutery zwalniają, by przepuścić biegaczy - piękny widok!

Tablica informacyjna w rezerwacie Pyhavaara
Tablica informacyjna w rezerwacie Pyhavaara

Warunki na trasach w Internecie

Dokładny przebieg tras, stan ich utrzymania, w tym daty przejazdów ratraka mogłem śledzić na stronie prezentującej warunki narciarskie w Finlandii. Przestrzegam, przeglądanie tej strony, w sytuacji gdy przez okno w Gdańsku nie widzę nawet płatka śniegu, nie poprawia narciarskiego humoru! Z przyjemnością podczas pisania rozkładam narciarską mapę Kuusamo i Ruki z całą siecią tras biegowych - żałuję, że czasu zabrakło na zachodnią pętlę.

Kawiarenka narciarska
Kawiarenka narciarska pod Ruką

Fińskie zwyczaje na trasach i poza nimi

Wartymi odwiedzania są kawiarenki narciarskie położone przy szlakach. To czasem jedyna okazja, by zamienić trzy słowa z Finem. Bo na trasach większość z ich zrobi wszystko, byś miał wrażenie, że żadnego z nich nie mijasz, że biegnący naprzeciw Ciebie nienagannym stylem Fin na swoich wysłużonych peltonenach to przywidzenie spowodowane niską temperaturą. Później, na targach turystycznych w Helsinkach, usłyszałem od menedżera jednej z wielkich marek fotograficznych, że nawet w komunikacji miejskiej Fin będzie wolał pojechać kilka przystanków za daleko, zamiast poprosić sąsiada blokującego przejście o przepuszczenie do drzwi. Szok! :-) Na szczęście w Helsinkach spotkałem wielu otwartych i życzliwych Finów, którzy pozwolili mi wracać do Polski z bardzo sympatycznymi wspomnieniami. A wymienione dziwactwa... który naród ich nie ma?

Początek długiej fińskiej nocy
Początek długiej fińskiej nocy

Fińskie noce, które dla mnie były kolejnym nowym, niesamowitym podróżniczym doświadczeniem, dla Finów często bywają powodem życiowych problemów i depresji. Jednak jak przekonywał mnie właściciel jednej z narciarskich kawiarenek, problem ten ma w Kuusamo nie być tak dotkliwy z powodu... śniegu. Noce na północy, mimo że dużo dłuższe, mają być jaśniejsze, mniej dotkliwe, właśnie przez śnieg, możliwość rekreacji na nim. Hmmm...

Original Sokos Hotel Kuusamo
Świetny Original Sokos Hotel Kuusamo

Sauna w pokojowym hotelu w Kuusamo

Powszechnie znaną częścią fińskiej tradycji jest sauna. Miałem ją nawet w hotelowym pokoju! Kiedy wracałem po kilkugodzinnej wędrówce w 30-stopniowym mrozie do "domu" w Original Sokos Hotel Kuusamo, a za ścianą czekała rozgrzewająca, relaksująca sauna, zacząłem inaczej patrzeć na fińskie zwyczaje. Zresztą sauna w pokoju to nie jedyne specyficzne udogodnienie dla gości. Poszczególne budynku hotelowego kompleksu były połączone ze sobą nadziemnymi przejściami, by oszczędzić gościom kontaktu z fińską temperaturą. A wszystkie stanowiska na hotelowym parkingu posiadały niezbędne w tych warunkach możliwości podłączenia ładowania akumulatora. Obecność w hotelu wypożyczalni nart biegowych i rakiet śnieżnych - zupełnie oczywista.

W porannym skibusie do Ruki
Poranny skibus do Ruki

Narciarska komunikacja w Kuusamo i Ruce

Świetnie funkcjonuje narciarska komunikacja. Z Kuusamo do Ruki kursuje skibus, pozwalający w ciągu około 30 minut dostać się z miejsca zamieszkania na narciarskie trasy. Codziennie o godz. 9 rano pod moim hotelem zatrzymywał się komfortowy autobus, zbierający wszystkich narciarzy z okolicy i wiózł nas do centrum Ruki, prosto pod jeden ze stoków i na początek tras biegowych. Stąd można było jechać dalej jedną z dwóch dodatkowych, bezpłatnych linii i sprawnie dostać się na inne trasy biegowe. Z czego chętnie korzystałem, unikając wędrowania tymi samymi szlakami, poznając więcej.

Finnair na lotnisku w Kuusamo
Finnair na lotnisku w Kuusamo

Na biegówki z Finnairem

Słabo dotychczas dostępna Finlandia nagle stała się łatwo i szybko osiągalna. Samolotem do portów lotniczych na północy Finlandii podróżuje się teraz z Gdańska, Krakowa i Warszawy z przesiadką w Helsinkach. Już po kilku godzinach lotu można lądować w Kuusamo, czy na lotniskach Laponii. Gdy w Polsce trudno o warunki śniegowe, gdy na dotarcie do ośrodków narciarskich w Alpy potrzeba przeważnie wiele czasu na podróż, Finlandia ma warunki ku temu, by stać się biegówkową ostatnią deską ratunku dla biegaczy z Polski.

Narciarze biegowi koło Ruki przed zachodem Słońca
Narciarze biegowi przed zachodem Słońca

Jeszcze niedawno zupełnie nie spodziewałem się tak wspaniałej, noworocznej podróży. Biegałem po trasach, po których biegała Justyna Kowalczyk. Stojąc pod skocznią w Ruce odtwarzałem w wyobraźni skoki Adama Małysza. Marzłem, jak marzną miliony fińskich świerków. I tylko zorzy polarnej nie widziałem... Niska aktywność Słońca w połączeniu z dużym zachmurzeniem pozbawiły mnie jednej z oczekiwanych atrakcji. To jedna z tych rzeczy, po którą muszę wrócić na wspaniałą, emocjonującą północ Finlandii.


Szymon Nitka

aktywności w pobliżu

Katedra w Kaliningradzie
Półwysep Sambijski, Mierzeja Wiślana
To nie będzie wpis o naszym kolejnym, rowerowym wypadzie, ani zapowiedź wyjazdu, na jaki się właśnie wybieramy. To będzie pełna zawodu konstatacja, że nawet na naszą,... [»]
Dalej tylko rowerem wodnym
Kaszuby, Wysoczyzna Żarnowiecka
Czy Kaszuby będą jak Bornholm? W lipcu otwarto trasę rowerową o długości siedemnastu kilometrów, poprowadzoną po dawnej linii kolejowej z Pucka do Krokowej. Jeszcze w... [»]
Na rowerach po zimowym Helu
Mierzeja Helska, Kaszuby
Hel odwiedzaliśmy wielokrotnie - na rowerach latem, zimą na nartach biegowych. Tym razem poszliśmy w ślady przewrotnej zimy, zrezygnowaliśmy z leniwego spaceru po... [»]
Schron Sęp na plaży nad Morzem Bałtyckim
Mierzeja Helska, Kaszuby
Mierzeja Helska to nie tylko plaże i bikini, ale i kilkadziesiąt lat historii militarnej Polski. Korzystając ze ścieżki rowerowej biegnącej po Półwyspie Helskim nasz... [»]

miejsca polecane

Widok na dolinę Kleinwalsertal w Austrii
Vorarlberg, Alpy Wschodnie
Do doliny Kleinwalsertal w Austrii przyjechaliśmy zakończyć nasze zimowe wakacje na biegówkach. Po popularnym narciarskim eldorado w Ramsau am Dachstein w Styrii i po... [»]
Rowerem wokół jeziora Wigry
Suwalszczyzna
Gdy pięknie kolorowym zachodem Słońca nad jeziorem Wigry kończył się ostatni listopadowy weekend, docierałem właśnie do półmetka rowerowej wycieczki po pięknej... [»]
Nad Jeziorem Sulejowskim w Barkowicach
Łódzkie
Po jesiennej wycieczce do Sieradza, Uniejowa i Poddębic, ponownie trafiliśmy w ciekawe, a mimo to niedostrzegane przez wielu Polaków, Łódzkie. Zachodnią część... [»]
Zamek w Bobolicach
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska
Rowerowe wakacje w tym roku zaczęliśmy od kilkudniowego pobytu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Po wycieczce dookoła Beskidu Śląskiego jesienią i wokół Subregionu... [»]

ostatnie wycieczki rowerowe

Cerkiew w Bielicznej nocą
Beskid Niski
Gdy dwadzieścia lat temu przyjechałem po raz pierwszy do Beskidu Niskiego nie sądziłem, że kiedyś stanie się dla mnie tak wyjątkowym miejscem. W kolejnych latach Beskid... [»]
Droga rowerowa w Dolomitach
Dolomity, Alpy Wschodnie
Prawie pięćset kilometrów na rowerze, cztery alpejskie przełęcze, w tym dwie terenowe, setki ciao i salve od i do włoskich kolarzy, dwie burze wysoko w górach. W... [»]
Szlak rowerowy przez rezerwat Łężczok
Wyżyna Śląska, Kotlina Raciborska
Każdy turysta wie, gdzie leżą znane śląskie miasta jak Rybnik, czy Racibórz. Lecz gdy wspominałem o planach wyjazdu do Subregionu Zachodniego, znajomi wyobrażali sobie... [»]
Widok na Wittstock
Brandenburgia
Kiedy podczas zeszłorocznej majówki na rowerach w Niemczech zasmakowaliśmy jazdy po wyśmienitych szlakach rowerowych naszych sąsiadów, wiedzieliśmy, że to nieostatnia... [»]

ostatnie wycieczki narciarskie

Ola ze Sciliarem w tle
Dolomity
Na wyjazd na biegówki w Dolomity czekaliśmy kilka lat, od rowerowej wyprawy po Alpach w 2012 roku. Krótki przejazd przez Alpe di Siusi wystarczył wtedy, by nasza... [»]
Widok z trasy biegowej Ramsau na stację gondoli
Alpy Wschodnie, Schladming-Dachstein
Są miejsca w Europie, gdzie prawie wszystko kręci się wokół biegówek. Tam satysfakcja narciarzy biegowych decyduje o sile i rozpoznawalności turystycznej marki, a stoki... [»]
Szlak narciarski na Żmijowcu
Sudety, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika
Szlak narciarstwa biegowego gmina Stronie Śląskie przygotowała już w 2013 roku. Przez Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika poprowadzono trasy narciarskie, dzięki wsparciu... [»]
Na biegówkach po lodzie
Puszcza Piska, Mazury
Zimowych wakacji część druga - w pierwszej była Puszcza Białowieska na biegówkach, teraz - Puszcza Piska. Dokładniej: znana z relacji znajomych Wioska Narciarska Wiartel... [»]

popularne artykuły

pytaniakomentarze

Niesamowitye klimaty! Jak to możliwe, że tam może być taka zima, a nam tak trudno choć o białe święta! Fantastyczne zdjęcia. Ale trasy! Zazdroszczę!

Robert CegielskiRobert Cegielski

29 lutego 2016 r.

Te ośnieżone drzewa, coś cudownego. By tylko na nie popatrzeć trzeba się ruszyć z domu :)

Agnieszka PotockaAgnieszka Potocka
http://otwartyhoryzont.wordpress.com
8 marca 2016 r.

Przepiekne zdjęcia :) Finlandia jest krajem w którym chciałbym osiąść na stare lata.
Pozdrawiam

CzajkaPodróżeCzajkaPodróże
http://czajkapodroze.pl
17 marca 2016 r.

Finlandia jest piękna. Z pewnością ją kiedyś odwiedzę.

ps zapraszam na bloga http://turystykazpasji.waw.pl

KrystekKrystek

18 marca 2016 r.

Zdjęcia są bajeczne! Nawet pojawiła się myśl w mojej głowie, że może to coś, co mogłabym robić zimą, skoro zjeżdżać nie mogę. Co prawda, ostatni raz biegałam na nartach w dziecińśtwie. Ale dla takich widoków przemyślę temat jeszcze raz.

TatianaTatiana
http://poszli-pojechali.pl
19 marca 2016 r.

@Krystek, dzięki, będę zaglądał :)

szySzymon Nitka

28 marca 2016 r.

@Tatiana, pewnie. Warto. Może jako uzależniony od biegówek zimą nie jestem obiektywny :), ale tej zimy w alpejskich ośrodkach biegówkowych widzieliśmy naprawdę wielu ludzi, którym z wielu powodów daleko do sportowego podejścia, a świetnie dawali radę. Od dzieci, po zwykłych początkujących, niepełnosprawnych (zdjęcia w relacji z Ramsau) i naprawdę niemłodych seniorów. Biegówki są dla każdego, naprawdę :)

szySzymon Nitka

28 marca 2016 r.

Napisz nam trzy słowa :-)

galeriazdjęć

A man travels the world over in search of what he needs and returns home to find it A man travels the world over in search of what he needs and returns home to find it
Przesiadka na lotnisku w Helsinkach Przesiadka na lotnisku w Helsinkach
Zamarznięte fińskie jeziora Zamarznięte fińskie jeziora
Budynek lotniska w Kuusamo Budynek lotniska w Kuusamo
W hali lotniska w Kuusamo W hali lotniska w Kuusamo
Oświetlone trasy biegowe w Kuusamo Oświetlone trasy biegowe w Kuusamo
Najbliżsi przyjaciele wymagają specjlanego traktowania Najbliżsi przyjaciele wymagają specjlanego traktowania
BIałe ulice Kuusamo BIałe ulice Kuusamo
W porannym skibusie do Ruki W porannym skibusie do Ruki
Widok na wzgórze Rukatunturi Widok na wzgórze Rukatunturi
Ruka Village Ruka Village
Tyle śniegu w Ruce Tyle śniegu w Ruce
Słynny fiński biegacz Kalevi Oikarainen w Ruce Słynny fiński biegacz Kalevi Oikarainen w Ruce
Na początku tras biegowych Na początku tras biegowych
Pierwszy narciarski podbieg Pierwszy narciarski podbieg
Tunele, mostki - narciarska infrastruktura Tunele, mostki - narciarska infrastruktura
Na trasie narciarskiej dookoła Ruki Na trasie narciarskiej dookoła Ruki
Narciarski drogowskaz Narciarski drogowskaz
Pierwsi napotkani biegacze na trasie Pierwsi napotkani biegacze na trasie
Znak drogowy "Uwaga, narciarz biegowy!" Znak drogowy "Uwaga, narciarz biegowy!"
Mapa tras biegowych dookoła Ruki Mapa tras biegowych dookoła Ruki
W kawiarence narciarskiej Uuttusuon Kahvila W kawiarence narciarskiej Uuttusuon Kahvila
Narciarskie dzieci Narciarskie dzieci
Pojawiające się Słońce Pojawiające się Słońce
Pierwsza napotkana narciarska kawiarnia - Uuttusuon Pierwsza napotkana narciarska kawiarnia - Uuttusuon
Biegacz na trasie Biegacz na trasie
Na nartach biegowych w Ruce Na nartach biegowych w Ruce
Dookoła Ruki na biegówkach Dookoła Ruki na biegówkach
Słońce przebijające się przez śnieżną ścianę Słońce przebijające się przez śnieżną ścianę
Fińskie Słońce Fińskie Słońce
Rozgałęzienie szlaków koło kawiarni Korpikahvila Rozgałęzienie szlaków koło kawiarni Korpikahvila
Wewnątrz kawiarni Korpikahvila Wewnątrz kawiarni Korpikahvila
Selfie w Korpikahvila ;-) Selfie w Korpikahvila ;-)
Korpikahvila Korpikahvila
Łyżwiarz na trasie Łyżwiarz na trasie
Narciarze biegowi w Finlandii Narciarze biegowi w Finlandii
Drogowskaz szlaków pod Korpikahvila Drogowskaz szlaków pod Korpikahvila
Zimowy fiński las Zimowy fiński las
Narciarz na tle wschodzącego Słońca Narciarz na tle wschodzącego Słońca
Droga dla skuterów przecinająca trasę narciarską Droga dla skuterów przecinająca trasę narciarską
Feria barw nad lasem Feria barw nad lasem
Fińscy narciarze biegowi Fińscy narciarze biegowi
Wschód Słońca Wschód Słońca
W stronę farmy reniferów i psów husky Lammintupa W stronę farmy reniferów i psów husky Lammintupa
Młode husky Młode husky
Husky z Lammintupa Husky z Lammintupa
Wewnątrz kawiarni Lammintupa Wewnątrz kawiarni Lammintupa
Klatki z psami husky w Lammintupa Klatki z psami husky w Lammintupa
Lammintupa Lammintupa
Narciarz biegowy na tle wschodzącego Słońca Narciarz biegowy na tle wschodzącego Słońca
Farma reniferów Farma reniferów
Renifery z Lammintupa Renifery z Lammintupa
Renifer z farmy Lammintupa Renifer z farmy Lammintupa
Karmienie reniferów Karmienie reniferów
Grupa narciarzy na szlaku Grupa narciarzy na szlaku
Narciarska trasa biegowa koło Ruki Narciarska trasa biegowa koło Ruki
W okolicach fermy Lammintupa W okolicach fermy Lammintupa
Trasa biegowa po jeziorze Trasa biegowa po jeziorze
Wstęp do kolorowego zachodu Słońca Wstęp do kolorowego zachodu Słońca
Na trasie biegowej przed Ruką Na trasie biegowej przed Ruką
Niesamowite kolory nieba nad Ruką Niesamowite kolory nieba nad Ruką
Na trasie narciarskiej Na trasie narciarskiej
Zimowa trasa narciarska Zimowa trasa narciarska
Niesamowite kolory Finlandii Niesamowite kolory Finlandii
Niebo płonące nad trasą biegową Niebo płonące nad trasą biegową
Przepiękne kolory zachodu Słońca w Finlandii Przepiękne kolory zachodu Słońca w Finlandii
Zachodzące Słońce w północnej Finlandii Zachodzące Słońce w północnej Finlandii
Efektowne światło zachodzącego Słońca Efektowne światło zachodzącego Słońca
Biegówki podczas zachodu Słońca w Finlandii Biegówki podczas zachodu Słońca w Finlandii
Na biegówkach w północnej Finlandii Na biegówkach w północnej Finlandii
Narciarski schron na trasie przed Ruką Narciarski schron na trasie przed Ruką
Niesamowite kolory nad lasem w okolicach Ruki Niesamowite kolory nad lasem w okolicach Ruki
Wycieczka narciarska koło Ruki Wycieczka narciarska koło Ruki
Dom położony na wysokiej skarpie Dom położony na wysokiej skarpie
Multum śniegu wokół biegowych tras Multum śniegu wokół biegowych tras
Biegowa trasa narciarska niedaleko Ruki Biegowa trasa narciarska niedaleko Ruki
Piękne fińskie drewniane domy Piękne fińskie drewniane domy
Oryginalna fińska drewniana architektura Oryginalna fińska drewniana architektura
Drewniane domy z bali koło Ruki Drewniane domy z bali koło Ruki
Śnieżne krajobrazy Finlandii Śnieżne krajobrazy Finlandii
Narciarskie wyciągi w Ruce Narciarskie wyciągi w Ruce
Maszyny naśnieżające w Ruce Maszyny naśnieżające w Ruce
Koniec dnia w Ruce Koniec dnia w Ruce
Kolorowe wrażenia przed końcem dnia Kolorowe wrażenia przed końcem dnia
Trasy narciarskie w świetle latarni Trasy narciarskie w świetle latarni
Centrum Ruki wieczorem Centrum Ruki wieczorem
Oświetlony hotel Sokos w Kuusamo Oświetlony hotel Sokos w Kuusamo
Poranek na narciarskich trasach w Ruce Poranek na narciarskich trasach w Ruce
Śnieżne kształty drzew koło Ruki Śnieżne kształty drzew koło Ruki
Zasypane śniegiem drzewa w rezerwacie Valtavaara Zasypane śniegiem drzewa w rezerwacie Valtavaara
W rezerwacie Valtavaara W rezerwacie Valtavaara
Schron przy szlaku w rezerwacie przyrody Valtavaara Schron przy szlaku w rezerwacie przyrody Valtavaara
Naprawdę było zimno Naprawdę było zimno
Zima w północnej Finlandii Zima w północnej Finlandii
Widok ze schronu w rezerwacie Valtavaara Widok ze schronu w rezerwacie Valtavaara
Mroźny fiński szlak narciarski Mroźny fiński szlak narciarski
Fińskie zimowe klimaty Fińskie zimowe klimaty
Przed schronem w rezerwacie Valtavaara Przed schronem w rezerwacie Valtavaara
Zimowa Finlandia Zimowa Finlandia
Temperatura odczuwalna? Jakieś minus 40! Temperatura odczuwalna? Jakieś minus 40!
Fantazyjne, śnieżne kształty koło Ruki Fantazyjne, śnieżne kształty koło Ruki
Zima w Finlandii Zima w Finlandii
Śnieżne zjawy na północy Finlandii Śnieżne zjawy na północy Finlandii
Podczas wędrówki po zimowej Finlandii Podczas wędrówki po zimowej Finlandii
Jeden z barów pod narciarskim stokiem w Ruce Jeden z barów pod narciarskim stokiem w Ruce
Renifer w Ruce Renifer w Ruce
Poranne zimowe klimaty Finlandii Poranne zimowe klimaty Finlandii
Uuttusuon Kahvila Uuttusuon Kahvila
Biały sztruks - ulubiony materiał biegaczy narciarskich Biały sztruks - ulubiony materiał biegaczy narciarskich
Zimowa trasa narciarska na północy Finlandii Zimowa trasa narciarska na północy Finlandii
Narciarstwo biegowe w Finlandii Narciarstwo biegowe w Finlandii
Na biegówkach po śnieżnych trasach Finlandii Na biegówkach po śnieżnych trasach Finlandii
Na plecach Akset od Fjorda Nansena Na plecach Akset od Fjorda Nansena
We wnętrzu narciarskiej kawiarni We wnętrzu narciarskiej kawiarni
Fińska kawiarnia narciarska Fińska kawiarnia narciarska
Na biegówkach po fińskim jeziorze Na biegówkach po fińskim jeziorze
Widok na zamarznięte jezioro z trasą narciarską Widok na zamarznięte jezioro z trasą narciarską
Trasa wzdłuż zamarzniętego jeziora koło Ruki Trasa wzdłuż zamarzniętego jeziora koło Ruki
Narciarski drogowskaz na zamarzniętym jeziorze Narciarski drogowskaz na zamarzniętym jeziorze
Trasa dla narciarzy biegowych na północy Finlandii Trasa dla narciarzy biegowych na północy Finlandii
W Finlandii na biegówkach W Finlandii na biegówkach
Fińska droga zimą Fińska droga zimą
Narciarska trasa w kierunku rezerwatu Pyhävaara Narciarska trasa w kierunku rezerwatu Pyhävaara
Na narciarskim szlaku w Finlandii Na narciarskim szlaku w Finlandii
Biegówkowe ślady w Finlandii Biegówkowe ślady w Finlandii
Śniegowe eldorado w Ruce Śniegowe eldorado w Ruce
Finlandia, śnieg i narty biegowe Finlandia, śnieg i narty biegowe
Początek długiego zachodu Słońca w Finlandii Początek długiego zachodu Słońca w Finlandii
Słońce nie daje za wygraną Słońce nie daje za wygraną
Atmosfera na fińskiej trasie biegowej Atmosfera na fińskiej trasie biegowej
Sceneria szlaku narciarskiego w Kuusamo Sceneria szlaku narciarskiego w Kuusamo
Naturalny schron przy trasie narciarskiej Naturalny schron przy trasie narciarskiej
Śnieżne zjawy przy trasach narciarskich w Finlandii Śnieżne zjawy przy trasach narciarskich w Finlandii
Pastele na popołudniowym niebie Pastele na popołudniowym niebie
Zimowe Słońce w Finlandii Zimowe Słońce w Finlandii
Schrony w rezerwacie Pyhävaara Schrony w rezerwacie Pyhävaara
Pyhävaara - schron zimowy Pyhävaara - schron zimowy
Widok na okolice ze wzgórza Pyhävaara Widok na okolice ze wzgórza Pyhävaara
Początek długiej fińskiej nocy Początek długiej fińskiej nocy
Na szczycie wzgórza w rezerwacie Pyhävaara Na szczycie wzgórza w rezerwacie Pyhävaara
Wzgórze Rukatunturi widziane z rezerwatu Pyhavaara Wzgórze Rukatunturi widziane z rezerwatu Pyhavaara
Zimowe horyzonty w Finlandii Zimowe horyzonty w Finlandii
Narciarze koło Ruki przed zachodem Słońca Narciarze koło Ruki przed zachodem Słońca
Przejazd pod szosą koło Ruki Przejazd pod szosą koło Ruki
Zachodzące słońce w rezerwacie Pyhävaara Zachodzące słońce w rezerwacie Pyhävaara
Rukatunturi - wzgórze koło Ruki Rukatunturi - wzgórze koło Ruki
Barwny zachód Słońca Barwny zachód Słońca
Niebo nad fińską Ruką Niebo nad fińską Ruką
Na jeziorze Talvijärvi koło Ruki Na jeziorze Talvijärvi koło Ruki
Ruka z jeziora Talvijärvi Ruka z jeziora Talvijärvi
Trasa biegowa na jeziorze Talvijärvi Trasa biegowa na jeziorze Talvijärvi
Widok na skocznię narciarską w Ruce z jeziora Talvijärvi Widok na skocznię narciarską w Ruce z jeziora Talvijärvi
Widok na Rukę i skocznię narciarską z jeziora Widok na Rukę i skocznię narciarską z jeziora
Trasa biegowa na jeziorze w Ruce Trasa biegowa na jeziorze w Ruce
Biegówkowa baza Biegówkowa baza
Sauna w pokoju w hotelu Sokos Sauna w pokoju w hotelu Sokos
Przejścia nadziemne pomiędzy segmentami hotelu Przejścia nadziemne pomiędzy segmentami hotelu
Zachód Słońca z hotelu Sokos w Kuusamo Zachód Słońca z hotelu Sokos w Kuusamo
Buty w wypożyczalni w hotelu Sokos Buty w wypożyczalni w hotelu Sokos
Wypożyczalnia nart w hotelu Sokos w Kuusamo Wypożyczalnia nart w hotelu Sokos w Kuusamo
Białe drogi w Kuusamo Białe drogi w Kuusamo
Original Sokos Hotel Kuusamo Original Sokos Hotel Kuusamo
Zimowe ulice Kuusamo Zimowe ulice Kuusamo
Główne skrzyżowanie w Kuusamo Główne skrzyżowanie w Kuusamo
Zima w Kuusamo Zima w Kuusamo
Hotel Sokos w Kuusamo od strony jeziora Hotel Sokos w Kuusamo od strony jeziora
Zachód Słońca nad jeziorem Torankijärvi Zachód Słońca nad jeziorem Torankijärvi
Narciarska trasa biegowa nad jeziorem Torankijärvi Narciarska trasa biegowa nad jeziorem Torankijärvi
Mroźny fiński makijaż Mroźny fiński makijaż
Przed odlotem z Kuusamo Przed odlotem z Kuusamo
Na stopniach samolotu do Helsinek Na stopniach samolotu do Helsinek
Lotnisko w Helsinkach Lotnisko w Helsinkach
Pilot Finnair na lotnisku w Helsinkach Pilot Finnair na lotnisku w Helsinkach